Obsah:
- Liečba pyorey s domácimi prostriedkami:
- 1. Citrónová šťava:
- 2. Horčičný olej:
- 3. Guava:
- 4. Kamenec a kôra z granátového jablka:
- 5. Mrkva a špenát:
- 6. Sezamový olej:
- 7. Ricínový olej, gáfor a med:
- 8. Pomarančová a banánová šupka:
- 9. Banyan Bark:
- 10. Cibuľa:
Pyorea - väčšina z nás sa s týmto pojmom nestretla, hoci s týmto problémom sa stretáva veľké množstvo ľudí. Zmätený? „Pyorea“ je zubný stav spôsobený baktériami. Jednoducho povedané, je to zápal ďasien, ktorý väčšinou postihuje membránu obklopujúcu korene zubov. To vedie k vylučovaniu hnisu a uvoľneniu zubov. Medzi bežné príznaky tohto ochorenia, známe tiež ako paradentóza, patrí krvácanie pri čistení zubov, bolesť ďasien, nepríjemný zápach z úst, bolesť pri jedle a opuchnuté, červené alebo zapustené ďasná.
Hlavnou príčinou pyorea je hromadenie bakteriálneho plaku, ku ktorému väčšinou dochádza v dôsledku nesprávnej ústnej hygieny. Môžu to byť aj iné príčiny, ako napríklad nesprávne alebo uponáhľané čistenie zubov, nesprávne používanie špáradiel, neošetrené poranenia ďasien alebo stagnácia častíc jedla. Zdravie zubov tiež vo veľkej miere závisí od stravovacích návykov. Konzumácia nadbytočného cukru a iných nezdravých jedál môže zvýšiť počet choroboplodných zárodkov v ústach, čo vedie k vzniku pyorea. Ako spúšťací faktor pôsobí aj nedostatok určitých vitamínov alebo minerálov. Dobrou správou je, že nejde o vážny stav a dá sa ľahko vyliečiť pomocou niekoľkých jednoduchých domácich liekov uvedených nižšie.
Liečba pyorey s domácimi prostriedkami:
1. Citrónová šťava:
Surová citrónová šťava je účinná pri liečbe pyorea. Môžete si vziať trochu citrónovej šťavy na prsty a jemne si ju masírovať po celých ďasnách. Zo začiatku vám dá pocit pálenia, ale nakoniec zastaví krvácanie. Pravidelné používanie určite zlepší stav vašich ďasien a zubov.
2. Horčičný olej:
Masírovanie ďasien horčicovým olejom je tiež účinné pri liečbe pyorea. Po umytí zubov si môžete vziať trochu horčicového oleja a pridať do neho štipku soli. Touto zmesou si masírujte ďasná špičkou ukazováka. V prípade nadmernej bolesti ďasien môžete do tejto zmesi namočiť ušnú tyčinku alebo vatový tampón a jemne masírovať ďasná.
3. Guava:
Ako bohatý zdroj vitamínu C sa guava považuje za vynikajúce tonikum pre vaše zuby. Žuvanie nezrelého ovocia guava posypané štipkou soli je tiež skvelým domácim liekom na pyorrhoea. Môžete tiež požuť nežné listy ovocia guava. Takto zostanú vaše zuby zdravé a zastaví sa krvácanie z ďasien.
4. Kamenec a kôra z granátového jablka:
Toto je účinný prostriedok na vyliečenie pyorea. Stačí si vziať 500 gramov sušenej kôry z granátového jablka a po 10 gramov kamenec (phitkari), čierne korenie a epsomská soľ (sendha namak). Tieto ingrediencie pomelieme, aby vznikol jemný prášok, ktorý prepasírujeme. Týmto práškom si pravidelne čistite zuby dvakrát denne, aby ste dosiahli priaznivé výsledky.
5. Mrkva a špenát:
Mrkva a špenát sú výborné na ústnu hygienu. Môžete si pripraviť polievku z mrkvy a špenátu a dať si ju ako súčasť jedálnička. Prípadne môžete zmiešať rovnaké množstvo mrkvovej a špenátovej šťavy a túto zmes piť každý deň, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.
6. Sezamový olej:
Kloktanie sezamovým olejom je tiež prospešné pri liečbe pyorea. Naplňte si ústa sezamovým olejom a vydržte asi 10 minút. Na pár sekúnd vylijte olej do úst a potom vypľujte. Upokojíte tak svoje ďasná a zastavíte ich krvácanie. Jedná sa o jeden z najlepších domácich liekov na pyoreu, ktorý je účinný aj pri liečbe iných zubných problémov.
7. Ricínový olej, gáfor a med:
Pripravte si pastu zmiešaním 200 ml ricínového oleja, 100 ml medu a 5 gramov gáforu. Do tejto pasty namočte vetvičku Neemu a touto zmesou si potierajte zuby a ďasná. Najlepšie výsledky by sa mali robiť každý deň.
8. Pomarančová a banánová šupka:
Pomarančovú pokožku môžete odlepiť a natrieť si na ďasná, aby ste liečili pyorea. Týmto spôsobom si zašpiníte zuby vitamínom C a prestanete krvácať. Vnútorná vláknitá strana banánovej šupky je tiež účinná pri hojení ustupujúcich ďasien. Šupka banánu s vnútorným vláknom pomáha udržiavať zdravie zubov. Nezabudnite teda jesť banán s touto šupkou podobnou vláknine.
9. Banyan Bark:
Niektoré kúsky banyánovej kôry varte asi pol hodiny v nádobe naplnenej vodou. Necháme chvíľu vychladnúť. Túto vodu preceďte a prefiltrujte a kloktajte ňou. Toto je mimoriadne účinné pri liečbe pyorea.
10. Cibuľa:
Cibuľa je tiež ideálna na liečbu pyorea. Všetko, čo musíte urobiť, je držať kúsok cibule alebo cibuľového semena, tj. Kalonji, v ústach, pod zubami. Nechajte to, kým sliny nezačnú kvapkať z vašich úst. To pomôže zmierniť zápal ďasien.
Dodržiavaním vyššie spomenutých liekov sa môžete určite z pyorea vyliečiť aj doma. Je potrebné mať na pamäti, že zdravá strava a dodržiavanie zubnej hygieny sú pre vaše zdravie zubov rovnako dôležité. Uistite sa, že ste si čistili zuby najmenej dvakrát denne a zvýšte príjem zdravého ovocia a zeleniny, aby ste pyorrhoiu udržali na uzde.