Obsah:
- Aké problémy spôsobuje podvýživa?
- Prevencia podvýživy
- 1. Sacharidy
- 2. Ovocie a zelenina
- 3. Bielkoviny
- 4. Tuky
K podvýžive môže dôjsť, keď jedinec nedostane potrebné živiny. Deti, kojenci a starí ľudia sú tiež vždy vystavení zvýšenému riziku podvýživy. Deti trpia podvýživou, pretože v období rastu a vývoja potrebujú viac energie a živín, zatiaľ čo dospelí môžu trpieť stratou chuti do jedla a zníženou funkciou čriev. Podvýživa môže mať krátkodobé a dlhodobé účinky na zdravie človeka. Preto je dôležité vedieť o určitých druhoch potravín, ktoré pomáhajú pri prevencii podvýživy.
Aké problémy spôsobuje podvýživa?
- Neúmyselné chudnutie
- Únava a únava
- Svalová slabosť
- Depresia
- Zlá pamäť
- Slabý imunitný systém
- Anémia
- Zakrpatený rast
- Kožné infekcie
- Strata vlasov
- Dlhotrvajúca hnačka
- Zlyhanie obličiek
Prevencia podvýživy
Tu je 8 najlepších potravín, ktoré zabraňujú podvýžive:
1. Sacharidy
Obrázok: Getty
Sacharidy pomáhajú telu získavať energiu. Pomáhajú tiež pri ukladaní bielkovín v tele. Mozog vyžaduje na získanie energie sacharidy, ale nedostatočný príjem sacharidov na mesiac môže zastaviť metabolizmus mastných kyselín. To má za následok stratu bielkovín z tela a oslabuje ich, čo spôsobuje podvýživu.
Na zabránenie vývoju ketónov sa odporúča prijať 50 až 100 gramov sacharidov. Potravinárske výrobky, ktoré zahŕňajú sacharidy, sú pšenica, ovos, cukry, biela ryža, cestoviny a med.
2. Ovocie a zelenina
Obrázok: Shutterstock
Príjem vitamínov sa odporúča získavať z čerstvého ovocia a zeleniny. Zahrňte ich do svojej každodennej stravy.
3. Bielkoviny
Obrázok: Getty
Proteín je životne dôležitá živina prítomná v každej bunke ľudského tela. Bielkoviny tiež dodávajú telu špeciálny dusík, ktorý nemožno získať zo sacharidov alebo lipidov. Proteíny sú užitočné pri regulácii ph alebo acidobázickej rovnováhy v krvi. Sú potrebné pre syntézu hormónov a enzýmov. Sú tiež nevyhnutné pre tvorbu buniek a imunitný systém. Počas hladovania sa stráca veľké množstvo svalových tkanív, čo vedie k zlému zdraviu. Proteín v primeranom množstve je potrebný na metabolizáciu a spracovanie energie v pečeni a obličkách.
Odporúča sa konzumovať 10–35% denných kalórií ako bielkoviny. Potraviny, ktoré obsahujú bielkoviny, sú strukoviny, vajcia, orechy, ovsené vločky, obilie, pšenica, quinoa, arašidové maslo, mäsové konzervy, ryby a popcorn.
4. Tuky
Obrázok: Getty
Tuky hrajú zásadnú úlohu pri udržiavaní zdravej pokožky a vlasov, keď sú konzumované v našej každodennej strave. Pomáhajú tiež pri izolácii našich telesných orgánov pred nárazmi, udržiavajú telesnú teplotu a zabezpečujú zdravé fungovanie buniek. Tuky sú užitočné na ukladanie energie v tele. Okrem toho sú tuky tiež dobrým zdrojom esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú užitočné pri prevencii mnohých chorôb vrátane podvýživy.
to je