Obsah:
- Čo je to pigmentácia kože?
- Typy pigmentácie kože
- Čo spôsobuje pigmentáciu pokožky?
- Domáce lieky na pigmentáciu kože
- 1. Jablčný ocot
- 2. Aloe Vera
- 3. Zelený čaj
- 4. Citrón
- 5. Červená cibuľa
- 6. Výťažok zo sladkého drievka
- 7. Mlieko
- 8. Paradajka
- 9. Čierny čaj
- 10. Pomarančová kôra
- 11. Zemiak
- 12. Olej zo santalového dreva
- 13. Extrakty z moruše
- 14. Výťažok z orchideových kvetov
- Možnosti lekárskeho ošetrenia pre pigmentáciu a škvrny
- Tipy, ako zabrániť pigmentácii pokožky
- 1. Používajte ochranu pred slnkom každý deň
- 2. Naneste protizápalové výrobky na starostlivosť o pokožku
- 3. Stravujte sa zdravo
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 13 zdrojov
Či už sú to slnečné škvrny, starecké škvrny, pehy, poškodenie slnkom alebo melazma - pigmentácia kože je častým problémom. Nedokonalosti môžu byť krásne, ale ak sa nebudú správne riešiť, tie malé, hnedé škvrny, ktoré zdobia vaše líca alebo nos, sa môžu stať skutočným problémom. Hyperpigmentácia je zvyčajne neškodná. Môže to však tiež naznačovať základný zdravotný stav.
Čo je to pigmentácia kože?
Pigmentácia je zmena farby pokožky. S týmto častým problémom, pri ktorom sa vám vytvárajú tmavé škvrny na pokožke, potýkajú muži aj ženy. Je to spôsobené prebytočným melanínom - pigmentom, ktorý vám dodá prirodzený tón pleti. Keď tento pigment vytvorí usadeninu na koži, spôsobí to pigmentáciu (alebo hyperpigmentáciu).
Poznámka: Nie všetky pigmentácie sú neškodné. Niektoré môžu byť príznakom základnej choroby. Poraďte sa s lekárom, ak spozorujete zmenu farby pokožky.
Existuje niekoľko druhov pigmentácie kože - niektoré môžu reagovať na liečbu a iné nie. Najbežnejšie typy pigmentácie kože sú popísané v nasledujúcej časti.
Typy pigmentácie kože
- Vekové škvrny alebo slnečná lentiginóza (pečeňové škvrny): Toto sú najbežnejšie typy pigmentácie kože a vznikajú v dôsledku poškodenia slnkom. Nachádzajú sa v oblastiach často vystavených slnku.
- Melazma alebo chloazma: Charakterizujú ju škvrny podobné stareckým škvrnám, ktoré však pokrývajú veľkú plochu pokožky. Tieto škvrny sa väčšinou objavujú v dôsledku hormonálnych zmien. Napríklad počas tehotenstva môžu hormóny spúšťať nadprodukciu melanínu a spôsobiť tmavnutie pokožky.
- Pehy (Ephelides): Sú spôsobené slnečným žiarením. Zobrazujú sa ako malé bodky a škvrny na tvári a pleciach.
- Post-zápalová hyperpigmentácia (PIH): Je to stav, pri ktorom sa na vašej pokožke vytvárajú stopy alebo škvrny v dôsledku úrazu, popálenia, akné alebo agresívneho chemického ošetrenia. Hovorí sa mu aj hypopigmentácia.
Môžete tiež čeliť poruchám pigmentácie kože, ako sú:
- Vitiligo: Je to autoimunitný stav a jeho príčiny stále nie sú známe. Melanocyty (bunky produkujúce melanín) prestávajú pracovať a spôsobujú ľahké škvrny na pokožke. Tento stav môže ovplyvniť ktorúkoľvek alebo všetky vaše časti tela.
- Albinizmus: Toto je genetická porucha. a Ľudia s albinizmom neprodukujú dostatok melanínu, čo má za následok malé alebo žiadne pigmenty v ich telách.
Za problémami s pigmentáciou kože stojí niekoľko príčin.
Čo spôsobuje pigmentáciu pokožky?
UV lúče sú najväčšími vinníkmi, ktorí spôsobujú nadprodukciu melanínu. Poškodenie spôsobené UV lúčmi však nie je viditeľné okamžite. Preto, ak sa vám v poslednej dobe na tvári objavila pigmentácia, je to s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledok poškodenia pokožky zhruba pred desiatimi rokmi.
- Poškodenie kože spôsobené úrazom (tiež nazývané pozápalová pigmentácia)
- Hormonálne zmeny počas tehotenstva (melazma)
- Kožné vyrážky (ružovka, psoriáza, ekzém, kontaktná dermatitída)
- Kožné infekcie (akné, lišaj, tinea versicolor, kandidóza)
- Zdravotné stavy (lupus, cyanóza, neliečený alebo nediagnostikovaný diabetes)
Určité druhy rakoviny kože môžu tiež spôsobiť pigmentáciu kože, ako je aktinická keratóza, spinocelulárny karcinóm, bazocelulárny karcinóm a melanóm .
Je dôležité vyhľadať lekára, ak spozorujete akékoľvek zmeny farby pleti. Aj keď je väčšina škvŕn a hyperpigmentácií neškodná a vyskytujú sa hlavne v dôsledku veku, vystavenia slnku alebo nedbalosti, môžu tiež znamenať zdravotný problém. Než sa rozhodnete pre domáce lieky na pigmentáciu a škvrny na koži, musíte vedieť, o aký typ hyperpigmentácie ide a čo ju spôsobilo .
Ak sú vaše pigmentácie a škvrny na pokožke neškodné a chcete rýchlo znížiť ich vzhľad, môže vám lekár odporučiť chemický peeling s kyselinami, ako je kyselina mliečna, glykolová, salicylová alebo kyselina citrónová. Môžete tiež vyskúšať domáce prostriedky na pigmentáciu pokožky, ktoré môžu pomôcť pri odstraňovaní škvŕn.
Poznámka: Tieto domáce lieky nemusia úplne vyblednúť pigmentáciu a škvrny. Môžu však pomôcť vylepšiť ich vzhľad a urobiť ich menej viditeľnými. Trvanie týchto nápravných opatrení vyžaduje určitý čas, takže buďte trpezliví. Ak vaša pigmentácia a škvrny nie sú spôsobené zdravotnými problémami, vyskúšajte tieto domáce opravné prostriedky.
Domáce lieky na pigmentáciu kože
1. Jablčný ocot
Jablčný ocot obsahuje polyfenolové zlúčeniny, ktoré majú rôzne zdravotné výhody (1). Tieto zlúčeniny môžu byť tiež prospešné pre pokožku. Neoficiálne dôkazy naznačujú, že ACV môže byť prospešný pri liečbe pigmentácie a iných kožných problémov. Neexistuje však žiadny vedecký dôkaz, ktorý by tieto účinky dokázal.
Ako používať: Zmiešajte v nádobe polievkovú lyžicu jablčného octu a vody (z oboch odoberte rovnaké časti v závislosti od ošetrenej oblasti). Do zmesi ponorte vatový tampón a naneste ho na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť 3 minúty alebo kým úplne nevyschne. Umyte ju vlažnou vodou. Opakujte dvakrát denne.
2. Aloe Vera
Aloe vera obsahuje účinnú látku zvanú aloín, ktorá má vlastnosti zosvetľujúce pokožku (2).
Ako používať: V miske zmiešajte 2 lyžice čerstvého gélu z aloe vera a 1 čajovú lyžičku medu. Zmes nechajte 5-10 minút odležať. Naneste ho na postihnuté miesto a nechajte zaschnúť. Umyte vlažnou vodou.
3. Zelený čaj
Tyrozináza je enzým nachádzajúci sa vo vašom tele, ktorý je zodpovedný za pigmentáciu. Zistilo sa, že extrakty zo zeleného čaju inhibujú hubovú tyrozinázu (in vitro), ktorá môže mať depigmentačný účinok (3). Na stanovenie jeho účinnosti je však potrebných viac štúdií.
Ako používať: Vrecúško so zeleným čajom ponorte do šálky horúcej vody a počkajte, kým vychladne. Vrecko s čajom vtierajte do postihnutej oblasti. Túto kúru opakujte dvakrát denne.
4. Citrón
Citrón je považovaný za jeden z účinných domácich liekov na pigmentáciu pokožky. Citrón je silné bieliace činidlo a má vlastnosti zosvetľujúce pokožku. Používa sa v mnohých formuláciách na zosvetlenie pokožky, ako sú Lucederm, Meladerm a Skin Bright (4). Citrónová šťava však môže podráždiť citlivú pokožku, preto si pred použitím urobte test náplasti na ruke. Po použití tohto prostriedku tiež nezabudnite použiť krém na opaľovanie, pretože citrónová šťava môže spôsobiť, že pokožka bude citlivá na svetlo.
Ako používať: Zmiešajte lyžicu zriedenej citrónovej šťavy s čajovou lyžičkou bio medu. Zmes naneste na postihnuté miesto a pred zmytím vlažnou vodou počkajte 15 minút.
5. Červená cibuľa
Červená cibuľa sa často používa v krémoch na zosvetlenie jaziev. Štúdia vykonaná na hubovej tyrozináze zistila, že pokožka červenej cibule obsahuje zložky s potenciálom pre kozmetiku na bielenie pokožky (5).
Ako používať: Na postihnuté miesto votrite plátok červenej cibule. Nechajte to stáť 10 minút a potom to umyte. Kúru opakujte dvakrát denne.
6. Výťažok zo sladkého drievka
Sladké drievko obsahuje glabridín, polyfenolový flavonoid, ktorý pomáha predchádzať pigmentácii vyvolanej UV žiarením a má protizápalový účinok. Na stanovenie depigmentačného majetku sú však potrebné ďalšie štúdie (3).
Ako používať: Varte 4-5 koreňov sladkého drievka vo vode. Nechajte tekutinu vychladnúť a preceďte ju do rozprašovača. Aplikujte ho ako hmlu dvakrát denne.
Poznámka: Výťažok zo sladkého drievka skladujte v chladničke a spotrebujte ho do 8 - 10 dní.
7. Mlieko
Mlieko obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá sa používa v chemickom peelingu na zosvetlenie a zosvetlenie pokožky. Zistilo sa tiež, že kyselinu mliečnu je možné použiť na liečbu melazmy (6).
Ako používať: Naneste čerstvé mlieko vatovým tampónom na postihnuté miesto a nechajte zaschnúť. Umyte ju vlažnou vodou. Robte to dvakrát denne.
8. Paradajka
Paradajka obsahuje lykopén, ktorý môže znižovať dlhodobé účinky fotodamage (7). Pretože škvrny a pigmentácia sú tiež dlhodobými následkami fotopoškodenia, môže ich paradajka zosvetliť.
Ako používať: Paradajku nakrájajte na plátky a potierajte ňou škvrny. Necháme zaschnúť. Umyte ju vlažnou vodou. Postupujte dvakrát denne.
9. Čierny čaj
O extrakte z čierneho čaju sa hovorí, že má bieliaci efekt. Štúdia zistila, že pri aplikácii na pigmentované škvrny na morčatách čierny čaj inhiboval vývoj melanocytov a znižoval hyperpigmentáciu (8).
Ako používať: Varte lyžicu čajových lístkov vo vode. Vodu necháme vychladnúť a scedíme do misy. Naneste ho na postihnuté miesto vatovými guličkami. Používajte ho dvakrát denne.
10. Pomarančová kôra
Výťažky z pomarančovej kôry môžu znížiť usadeniny melanínu, vyblednúť tmavé škvrny a zosvetliť pokožku. Štúdia sa uskutočňovala na ľuďoch a u žiadneho z osôb sa nevyvinulo podráždenie pokožky (9).
Ako používať: Pomarančové šupky vysušte a prepudrujte. Zmiešajte prášok s lyžičkou zriedenej citrónovej šťavy a medom a naneste ho ako pleťovú masku. Robte to trikrát týždenne.
11. Zemiak
Zemiak obsahuje kyselinu azelaovú, ktorá môže pomôcť znížiť škvrny a hyperpigmentáciu spôsobenú akné a vyrážkami (10).
Ako používať: Zemiak nakrájajte na plátky a potierajte ním škvrny. Po zaschnutí ho zmyte. Postup opakujte každý deň.
12. Olej zo santalového dreva
Olej zo santalového dreva obsahuje alfa-santalol, ktorý pomáha pri potlačovaní tyrozinázy a UV pigmentácie a pigmentácie súvisiacej s vekom (11).
Ako používať: Zmiešajte 2–3 kvapky santalového oleja s nosným olejom (napríklad jojobovým alebo sladkým mandľovým olejom) a naneste ho na postihnuté miesto. Používajte to raz denne.
13. Extrakty z moruše
Výťažky z moruše pochádzajúce z listov moruše môžu pomôcť pri hyperpigmentácii. Štúdie in vitro zistili, že Mulberroside F, aktívna zložka prítomná v moruši, inhibuje aktivitu tyrozinázy, produkciu melanínu a prenos. Funguje tiež ako zachytávač reaktívnych kyslíkových druhov (ROS). V randomizovanej, slepej, placebom kontrolovanej štúdii sa zistilo, že 75% oleja z morušového extraktu je účinné pri znižovaní melazmy (12).
Ako používať: Strmé listy moruše v jojobovom alebo sladkom mandľovom oleji po dobu 3-4 dní a potom si olej naneste na pokožku. Na pokožku môžete naniesť aj drvené ovocie moruše. Výsledky si môžete všimnúť v priebehu času.
14. Výťažok z orchideových kvetov
Extrakt z orchidey má podobný účinok ako vitamín C na zlepšenie hyperpigmentácie. Štúdia, do ktorej bolo zapojených 48 žien vo veku od 30 do 60 rokov po dobu ôsmich týždňov, zistila, že pomáha zlepšovať melasmu a lentigo senilis a má tiež účinky na bielenie pokožky (13).
Ako používať: Môžete si kúpiť výrobky, ktoré obsahujú výťažky z orchideí, alebo môžete okvetné lístky orchideí presiaknuť do horúcej vody po dobu pol hodiny, uložiť ich do rozprašovača a použiť ako pleťovú hmlu.
To bolo všetko o zvážení domácich liekov na zmiernenie pigmentácie pokožky. Prírodné ingrediencie zvyčajne nemajú zásadné vedľajšie účinky, pokiaľ na ne nie ste alergický alebo nemáte precitlivenú pokožku. Sú bezpečné, ale výsledky môžu trvať nejaký čas. Ak je váš stav závažný a chcete dosiahnuť rýchle výsledky, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám poskytne ďalšie možnosti efektívnejšej liečby.
Možnosti lekárskeho ošetrenia pre pigmentáciu a škvrny
Liečba, ktorú podstúpite, závisí od príčiny vašej hyperpigmentácie. Ak je to spôsobené inými zdravotnými problémami, ošetrenie základného problému môže pomôcť znížiť pigmentáciu. Medzi bežné možnosti liečby patria:
- Mikrodermabáza
- Liečba intenzívnym pulzným svetlom (IPL)
- Chemický peeling
- Laserový resurfacing
- Kryoterapia
- Topické krémy (kortikosteroidy, hydrochinón, retinoidy a vitamín C)
Prevencia nežiaduceho stmavnutia pokožky je prvým krokom k zabráneniu hyperpigmentácii v budúcnosti. Musíte sa starostlivo starať o pokožku a obmedziť pobyt na slnku. Tu je niekoľko rád, ktoré môžete dodržiavať, aby ste zabránili pigmentácii pokožky.
Tipy, ako zabrániť pigmentácii pokožky
1. Používajte ochranu pred slnkom každý deň
Vystavenie UV lúčom vyvoláva slnečné škvrny, starecké škvrny, tmavé škvrny a hyperpigmentáciu. Nezabudnite na exponované miesta naniesť krém na opaľovanie. Nadmerné slnečné žiarenie aktivuje systém produkcie melanínu a tomu zabráni dobrý ochranný krém.
2. Naneste protizápalové výrobky na starostlivosť o pokožku
Či už je to akné alebo dermatitída, zápal kože zanecháva stopy, ktoré je ťažké vymazať, vďaka čomu bude vaša pokožka vyzerať tmavá a pigmentovaná. Doprajte svojej pokožke hojenie pomocou protizápalových produktov starostlivosti o pokožku.
3. Stravujte sa zdravo
Zdravá a vyvážená strava udržuje vašu pokožku a telo zdravé. Vaše telo môže využiť vitamíny a živiny získané z potravy na spustenie hojenia.
Väčšina z nás má hyperpigmentáciu v nejakej forme a je nemožné sa jej zbaviť cez noc. Musíte byť v súlade so svojou liečebnou metódou. Vyskúšajte tieto domáce lieky na pigmentáciu pokožky, ktoré vám môžu pomôcť minimalizovať jej vzhľad a zabrániť budúcim škodám. Než však vyskúšate akýkoľvek prírodný liek alebo alternatívnu liečbu, poraďte sa s lekárom, aby ste zistili dôvod vašej hyperpigmentácie. Ak ste tieto škvrny celé tieto dni ignorovali, je čas to s nimi myslieť vážne.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je možné sa hyperpigmentácie zbaviť natrvalo?
Ak pigmentácia zasiahla pokožku na hlbokých úrovniach, nemusí byť ľahké sa jej úplne zbaviť. Pri neustálej starostlivosti a liečbe ho však môžete do veľkej miery vyblednúť.
Ako sa cez noc zbavíte pigmentácie?
Nie je možné sa zbaviť pigmentácie cez noc. Môžete vyskúšať domáce lieky a možnosti lekárskej liečby, aby ste vylepšili jej vzhľad v priebehu času.
Aká je najlepšia liečba hyperpigmentácie?
Kombinácia lekárskeho ošetrenia a domácich metód je najlepším spôsobom liečenia hyperpigmentácie. Tiež minimalizujte vystavenie slnku, aby sa problém nezhoršil.
Ako dlho trvá vyčistenie hyperpigmentácie?
Môže to trvať od 3 mesiacov do 2 rokov, v závislosti od rozsahu vašej pigmentácie a spôsobu liečby. Starostlivo sa o svoju pokožku starajte.
13 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Atik, Derya a kol. „Vplyv aplikácie externého jablčného octu na príznaky varikozity, bolesť a úzkosť v spoločenskom vzhľade: randomizovaná kontrolovaná štúdia.“ Dôkazom podložená doplnková a alternatívna medicína: eCAM zv. 2016 (2016): 6473678.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
- Sharique, A Ali a kol. „O novom pôsobení melanolýzy extraktom z listov aloe vera a jeho účinnej látky aloín, účinnými prostriedkami na depigmentáciu pokožky.“ Biologická a farmakologická aktivita Originálne práce: Thieme E-Journals, Planta Med Vol. 78,8 (2012): 767-771.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0031-1298406
- Sarkar, Rashmi a kol. „Kozmeceutiká pre hyperpigmentáciu: Čo je k dispozícii?“ Časopis kožnej a estetickej chirurgie zv. 6,1 (2013): 4-11.
- Smit, Nico a kol. "Lov na prírodné prostriedky na bielenie pokožky." Medzinárodný časopis molekulárnych vied zv. 10,12 5326-49. 10. decembra 2009.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2801997/
- Arung, Enos Tangke a kol. „Tyrosinázový inhibičný účinok kvercetínu 4′-O-β-D-glukopyranozidu zo sušenej šupky červenej cibule (Allium cepa).“ Výskum prírodných produktov zv. 25,3 (2011): 256-63.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20635304/
- Singh, Rashmi a kol. "Účinok 82% kyseliny mliečnej pri liečbe melazmy." International Scholarly Research Notices zv. 2014.
www.hindawi.com/journals/isrn/2014/407142/
- Rizwan, M a kol. "Paradajková pasta bohatá na lykopén chráni pred kožným fotodoplením u ľudí in vivo: randomizovaná kontrolovaná štúdia." British Journal of Dermatology zv. 164, 1 (2010): 154-162.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x
- Choi, So-Young a Young-Chul Kim. "Bieliaci účinok vodného extraktu z čierneho čaju na hnedú pokožku morčaťa." Toxikologický výskum zv. 27,3 (2011): 153-60.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834380/
- Wuttisin, N. a kol. "Anti-tyrozinázová aktivita extraktu z pomarančovej kôry a kozmetická formulácia." International Food Research Journal, roč. 24,5 (2017): 2128-2132.
www.researchgate.net/publication/329831595_Anti-tyrosinase_activity_of_orange_peel_extract_and_cosmetic_formulation
- Umadevi, M. a kol. „Prínosy a nevýhody Solanum tuberosum pre zdravie.“ Journal of Medicinal Plants Studies zv. 1,1 (2013): 16-25.
www.plantsjournal.com/vol1Issue1/Issue_jan_2013/3.pdf
- Moy, Ronald L a Corey Levenson. "Olej zo santalového dreva ako botanické liečivo v dermatológii." The Journal of Clinical and Esthetic dermatology vol. 10,10 (2017): 34-39.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5749697/
- Hollinger, Jasmine C a kol. „Sú prírodné zložky účinné pri liečbe hyperpigmentácie? Systematické preskúmanie. “ The Journal of Clinical and Esthetic dermatology vol. 11,2 (2018): 28-37.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5843359/
- Tadokoro, Taketsugu a kol. „Účinnosť bielenia rastlinných extraktov vrátane extraktov z orchideí na japonskú ženskú pokožku s melazmou a lentigo senilis.“ The Journal of Dermatology zv. 37, 6 (2010): 522-30.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20536665/