Obsah:
- Ako používať med na akné
- 1. Kurkuma a med
- 2. Maska na tvár s medom a škoricou
- 3. Jablčný ocot a med na akné
- 4. Ovsené vločky a med na akné
- 5. Med a cukor na akné
- 6. Med a muškátový oriešok
- 7. Morská soľ a med na akné
- 8. Kokosový olej a med na akné
- 9. Čajovníkový olej a med na akné
- 10. Zelený čaj a med na akné
- 11. Maska z medu a citrónu
- 12. Paradajka a med na akné
- 13. Neem a med na akné
- 14. Červené santalové drevo a med
- 15. Maska na tvár s medom a olivovým olejom
- 16. Maska z medu a mlieka
- 17. Aloe Vera a med na akné
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 17 zdrojov
Liečba akné nie je len o užívaní liekov. Ide o dôkladnú starostlivosť o pokožku, aby sa mohla rýchlejšie hojiť. Často používame domáce lieky, aby sme udržali pokožku pokojnú a zmiernili zápal. Med je jednou z najobľúbenejších zložiek, ktorá sa široko používa v domácich liekoch na kožné problémy vrátane akné.
Považuje sa za bezpečnú pri topickej aplikácii (pokiaľ na ňu nemáte alergiu) a zdá sa, že neinteraguje s inými liekmi. Najlepšie je však pred použitím na pokožku vyhľadať lekára. V tomto článku sme preskúmali výhody medu a spôsoby, ako ho môžete použiť na liečbu akné.
Med je úplne prírodné a bezchemické riešenie, ktoré sa široko používa ako domáci liek na zvládnutie akné. Aj keď vedci študovali med kvôli jeho dermatologickým a terapeutickým výhodám, žiadna zo štúdií nie je komplexná a je potrebné ďalšie hodnotenie. Navyše sa zdá, že na pokožku pôsobí iba surový a nefalšovaný med. Ak použijete komerčne dostupný spracovaný med, nemusíte dosiahnuť požadované výsledky.
Štúdie in vitro zistili, že med inhibuje rast Propionibacterium acnes a S. Aureus (1). Je tiež vynikajúci na detoxikáciu tela a pri konzumácii má antibakteriálne účinky (2).
Med môže byť prospešný, či už sa podáva zvonka alebo sa zapíja nápojom. Existuje niekoľko druhov medu, ktoré sú prospešné pre vašu pokožku a zdravie. Oni sú:
- Prírodný med
Surový med (alebo akýkoľvek prírodný med) je kvetinový nektár a vyrábajú ho včely po tom, čo zhromaždia nektár z kvetov. Surový med obsahuje propolis, látku, ktorú včely používajú na utesnenie svojho úľa, ktorý má antimikrobiálne vlastnosti. Štúdie in vitro dospeli k záveru, že med má medicínske využitie a je účinný na dermatologicky relevantné mikróby (3). Žiadna zo štúdií však nie je presvedčivá a vyžaduje si ďalší výskum.
Med je bohatý na antioxidanty (flavonoidy), vitamíny, minerály, aminokyseliny a niektoré enzýmy. Je to antimikrobiálne, protizápalové, antioxidačné, hojivé a čistiace vlastnosti, ktoré sú užitočné pri liečbe akné (4).
- Manuka med
Manuka med pripravujú včely, ktoré zbierajú peľ iba zo stromov Manuka nájdených v Austrálii a na Novom Zélande. Je to neperoxidový typ medu, čo znamená, že enzýmy v ňom obsiahnuté neprodukujú pri aplikácii na pokožku peroxid vodíka.
Manuka med má antimikrobiálne vlastnosti. Túto aktivitu možno pripísať nízkym hodnotám pH a vysokému obsahu cukru. Okrem tohto rozdielu má med Manuka ďalšie vlastnosti surového medu. Pomáha tiež liečiť infekcie a rany. Jeho antioxidačný obsah je tiež podobný surovému medu (5).
Podľa štúdie obsahuje prirodzene tmavší med viac antioxidantov (4). Teraz viete, aký med si pre svoju pokožku kúpiť. V nasledujúcej časti sme diskutovali o spôsoboch, ako môžete používať med na zvládnutie akné doma.
Ako používať med na akné
Než budete pokračovať, nezabudnite, že to, že je liečba prírodná, ešte neznamená, že je bezpečná. Môžete byť alergický na veľa prírodných zložiek. Aj keď pre vás môže pôsobiť jeden alebo dva z prírodných liekov a niektoré môžu mať dokonca podporu z výskumu, neexperimentujte s prostriedkami na akné vyrobenými z vlastnej remeselnej výroby. Prvým kontaktným miestom by mal byť váš lekár.
1. Kurkuma a med
Kurkuma sa po stáročia používa v ajurvéde a čínskej medicíne pre svoje antiseptické a liečivé vlastnosti. Má terapeutické výhody a môže zlepšiť stav pokožky, vrátane akné. Pre lepšie vyhodnotenie jeho účinnosti sú však potrebné ďalšie štúdie (6).
V kombinácii s medom vytvára silnú zmes na ošetrenie akné. Ak to chcete použiť, zmiešajte čajovú lyžičku kurkumového prášku s medom a naneste si ju na tvár. Po 20 minútach ho umyte.
2. Maska na tvár s medom a škoricou
Škorica má protizápalové vlastnosti. Štúdia vykonaná na 20 pacientoch s miernym až stredne ťažkým akné zistila, že škoricový gél pomohol redukovať lézie na akné (7). Spolu s medom môže pomôcť upokojiť akné.
Lyžičku škoricového prášku môžete zmiešať s medom a použiť ako bodovú kúru.
Upozornenie: Škorica môže spôsobiť podráždenie pokožky. Aj keď je mierne podráždenie bežné, pred aplikáciou urobte test náplasti.
3. Jablčný ocot a med na akné
Ľudia nemôžu prestať blúzniť o účinku ACV na ich pokožku a akné. Pravdepodobne to funguje tak, že zmeníte pH pokožky, čo nakoniec zabije baktérie. Neexistuje však žiadny výskum, ktorý by túto skutočnosť podporoval.
Lyžičku ACV môžete zriediť lyžičkou vody a zmiešať s medom. Zmes si naneste na tvár a neskôr ju zmyte.
4. Ovsené vločky a med na akné
Koloidné ovsené vločky (varený ovos) majú čistiace vlastnosti, pretože obsahujú saponíny, ktoré pomáhajú z pokožky odstraňovať všetky nečistoty. Upokojuje pokožku a zmierňuje zápal (8).
Môžete si uvariť ovsené vločky, zmiešať s medom a použiť ich ako pleťovú masku. Nechajte pôsobiť minimálne 15 minút a potom zmyte.
5. Med a cukor na akné
Mletý cukor je vynikajúcou voľbou pre prírodné drhnutie (kvôli jeho hrubej textúre). Môžete ho zmiešať s medom a použiť na svoju pokožku. Pomáha čistiť odumreté bunky pokožky ich jemným pílingom. Uistite sa však, že si ho jemne treníte po tvári. Drsný píling a trenie môžu podráždiť pokožku a zhoršiť akné.
6. Med a muškátový oriešok
Muškátový oriešok je ďalšou populárnou DIY prísadou používanou v domácich maskách a pílingoch. Môže to mať mierne exfoliačný účinok.
Môžete ho vyskúšať použiť s medom, ktorý zvlhčí a vyrovná jeho exfoliačný účinok. Čajovú lyžičku muškátového prášku zmiešajte s medom a použite ho ako bodovú kúru alebo pleťovú masku.
7. Morská soľ a med na akné
Morská soľ pomáha zlepšovať funkciu opravy bariéry pokožky (9). Spolu s medom môže morská soľ pomôcť upokojiť vašu pokožku a zabrániť zápalu a akné.
Lyžičku medu zmiešajte s morskou soľou. Soľ môžete rozpustiť v horúcej vode a potom do nej pridať med. Zmes si naneste na tvár a nechajte zaschnúť.
8. Kokosový olej a med na akné
Používanie kokosového oleja (extra panenský kokosový olej) môže byť zložité, pretože to nevyhovuje všetkým typom pleti, najmä mastným, a môže akné zhoršiť. Pôsobí však protizápalovo. Je prospešný pri zápalových stavoch, ako je psoriáza a atopická dermatitída (10).
Zmiešajte čajovú lyžičku extra panenského alebo za studena lisovaného kokosového oleja s medom a masírujte si tvár. Neskôr ju umyte.
9. Čajovníkový olej a med na akné
Podľa štúdie môže 5% oleja z čajovníkového oleja pomôcť znížiť mierne až stredne závažné akné (11). Uistite sa však, že na ňu nemáte alergiu. Pred použitím na pokožku ho tiež rozrieďte trochou nosného oleja.
Môžete zmiešať 2 - 3 kvapky zriedeného čajovníkového oleja s medom a masírovať si pokožku. Po nejakom čase ho zmyte.
10. Zelený čaj a med na akné
Zelený čaj môže mať pri konzumácii veľa zdravotných výhod. Jeho miestne prínosy však nie sú dobre preštudované. Ľudia ho väčšinou používajú pre svoje upokojujúce účinky na pokožku.
Môžete zmiešať čerstvo uvarený zelený čaj s medom a potom ho aplikovať na pokožku.
11. Maska z medu a citrónu
Kyselina citrónová je primárna AHA, ktorá sa prirodzene nachádza v citróne. Táto AHA pomáha zlepšovať rýchlosť obnovy pokožky (12). Ľudia však často používajú citrón pre jeho sťahujúci účinok na pokožku.
Zmiešajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy s medom a naneste si ju na tvár. Po nejakom čase ho zmyte. Pri používaní citrónu buďte opatrní. Pretože je bohatý na vitamín C, môže spôsobiť, že vaša pokožka bude fotocitlivá. Po použití citrónu používajte krém na opaľovanie.
12. Paradajka a med na akné
Hovorí sa, že paradajka má na pokožku tonizujúci účinok. Obsahuje lykopén, ktorý chráni pokožku pred fotopoškodením (13).
Môžete si pretlačiť malú paradajku, zmiešať s medom a naniesť na pokožku. Pred zmytím ho nechajte pôsobiť 15 minút.
13. Neem a med na akné
Neem sa už roky používa v ajurvédskej medicíne a domácich liekoch. Výťažky z tohto liečivého stromu majú antimikrobiálne vlastnosti a sú účinné proti baktériám S. Aureus (spôsobujú pupienky a vredy) (14).
Môžete zmiešať pastu z listov neemu s medom a aplikovať si ju na tvár. Po zaschnutí ho zmyte.
14. Červené santalové drevo a med
V ajurvéde sa červené santalové drevo alebo rakta Chandan používajú na liečbu zápalu a podporu hojenia rán (15). Ľudia ho pre jeho liečivý účinok často používali v domácich liekoch.
15. Maska na tvár s medom a olivovým olejom
V štúdiách na potkanoch a myšiach topická aplikácia olivového oleja podporovala hojenie rán, znižovala oxidačné poškodenie a podporovala dermálnu rekonštrukciu. V kontrolovanej štúdii sa zistilo, že zmes olivového oleja, medu a sezamového oleja zabraňuje infekcii v popáleninách. Olivový olej však môže tiež brániť bariérovej funkcii pokožky, keď sa testuje na ľuďoch aj na myšiach (16).
16. Maska z medu a mlieka
Mlieko sa od nepamäti používalo na čistenie pleti. Obsahuje kyselinu mliečnu a predpokladá sa, že má jemný čistiaci a exfoliačný účinok na pokožku.
Môžete zmiešať mlieko a med a potom aplikovať pomocou vatových tampónov na pokožku.
17. Aloe Vera a med na akné
Aloe vera má účinok proti akné. Tiež stimuluje fibroblasty vo vašej pokožke, ktoré produkujú kolagén a elastín. To zlepšuje kvalitu a zdravie pokožky (17).
Môžete zmiešať čerstvo vylisovanú dužinu z aloe vera a med a aplikovať ju ako pleťovú masku. Nechajte to nejaký čas a potom ho umyte.
Boli to niektoré ľahké domáce opravné prostriedky, ktoré môžete vyskúšať doma, ak máte akné. Pri používaní prírodných liekov však musíte byť opatrní. Uistite sa, že med, ktorý používate, je surový alebo nefalšovaný. Môžete dokonca použiť manuku, med.
Prírodné lieky môžu tiež spôsobovať vedľajšie účinky, najmä alergické reakcie. Preto musíte pred použitím ktorejkoľvek zložky vykonať test náplasti.
Liečba akné spočíva v udržiavaní zdravej rutiny starostlivosti o pleť, externe aj interne. Aj keď používate lieky na akné a vyskúšate tieto lieky, aby ste sa starali o svoju pokožku zvonka správne, dbajte tiež na to, aby ste sa stravovali zdravo. Na efektívnu správu akné je potrebný holistický prístup.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Aký druh medu by sa mal používať na tvár?
Surový, nefalšovaný a manuka med.
Pomáha pitie medu akné?
Pitie medu pomáha udržiavať zdravé telo a pokožku.
Môžete si nechať cez noc med na tvári?
To nebude moc pohodlné.
Zbavuje med škvrny?
Nie, musíte sa obrátiť na dermatológa.
Pomáha med pri jazvách po akné?
Riadenie jaziev vyžaduje správne ošetrenie a dobrú rutinu starostlivosti o pleť. Poraďte sa s lekárom. Prírodné lieky nemusia byť také účinné.
17 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Med: Terapeutické činidlo pre poruchy kože, Central Asian Journal of Global Health, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5661189/
- Med a zdravie: Prehľad nedávneho klinického výskumu, výskumu farmakognózy, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/
- Med: Realistické antimikrobiálne liečivo na poruchy kože, Journal of Microbiology, Immunology and Infection, ScienceDirect.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S168411821500033X
- Liečivé a kozmetické použitie včelieho medu - prehľad, Ayu, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3611628/
- Med: jeho liečivé vlastnosti a antibakteriálna aktivita, Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/
- Účinky kurkumy (Curcuma longa) na zdravie pokožky: Systematický prehľad klinických dôkazov., Fytoterapeutický výskum, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27213821
- Účinnosť topického škoricového gélu na liečbu akné akné na tvári: Predbežná štúdia, Biomedical Research and Therapy, BioMedPress,
www.bmrat.org/index.php/BMRAT/article/view/515
- Koloidné ovsené vločky: história, chémia a klinické vlastnosti., Journal of Drugs in Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17373175
- Kúpanie v roztoku soli z Mŕtveho mora bohatého na horčík zlepšuje bariérovú funkciu pokožky, zvyšuje hydratáciu pokožky a zmierňuje zápaly atopickej suchej pokožky., International Journal of Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15689218
- Protizápalové účinky a účinky na opravu kožnej bariéry pri miestnej aplikácii niektorých rastlinných olejov, International Journal of Molecular Sciences, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Účinnosť 5% topického gélového oleja z čajovníkového oleja pri miernom až stredne závažnom akné vulgaris: randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia., Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17314442
- Duálne účinky alfa-hydroxykyselín na pokožku, molekuly, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017965/
- Paradajková pasta bohatá na lykopén chráni pred kožným fotopoškodením u ľudí in vivo: randomizovaná kontrolovaná štúdia., British Journal of Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20854436
- Antimikrobiálna aktivita Azadirachta indica , Mimusops elengi , Tinospora cardifolia , Ocimum sanctum a 2% chlórhexidín glukonátu na bežné endodontické patogény: štúdia in vitro , European Journal of Dentistry, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4054046/
- Terapeutický potenciál Pterocarpus santalinus L.: Update, Pharmacognosy Review, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791987/
- Protizápalové účinky a účinky na opravu kožnej bariéry pri miestnej aplikácii niektorých rastlinných olejov, International Journal of Molecular Sciences, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Aloe Vera: Krátky prehľad, Indian Journal of Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/