Obsah:
- Čo je to narovnávanie vlasov?
- Ako to funguje?
- Kedy si môžete zvoliť túto metódu?
- Vedľajšie účinky vyrovnávania vlasov
- Čo je to vyhladzovanie vlasov?
- Ako to funguje?
- Kedy si môžete zvoliť túto metódu?
Väčšina žien túži po rovných alebo hladkých vlasoch. Vyzerá dobre a lesklo a ľahko sa udržiava. Aj keď kučeravé a vlnité vlasy vyzerajú tiež nádherne, potrebujú neustálu údržbu. Aj keď tuhá starostlivosť o vlasy do istej miery pomáha, nie každý si nájde dostatok času, aby si svoje vlasy nechal rozmaznávať olejovými masážami a vlasovými maskami. Preto existujú kúry, ako je vyhladzovanie a vyrovnávanie vlasov, ktoré pomáhajú meniť štruktúru vašich vlasov a robiť ich lepšie zvládnuteľnými. Aj keď výsledkom oboch týchto ošetrení sú hladšie vlasy, je medzi nimi mierny rozdiel.
Vyrovnanie vlasov prišlo pred ich uhladením. Prvé narovnanie vlasov sa uskutočnilo na afrických vlasoch. Tento postup bol vynájdený na ošetrenie hrubých vlasov, ale rýchlo sa stal populárnym trendom. Vyhlazovanie vlasov bolo vynájdené v Brazílii okolo roku 2003 a preto sa mu hovorí aj brazílske ošetrenie keratínom alebo brazílsky výbuch. Medzi týmito dvoma postupmi je oveľa viac rozdielov. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čo je to narovnávanie vlasov?
Obrázok: Instagram
Existujú dva typy ošetrenia na vyrovnanie vlasov: trvalé a dočasné. Dočasné vyrovnanie sa vykonáva pomocou tepelne tvarovacích nástrojov, ako sú horúce žehličky alebo horúce hrebene. Tu fungujú súdržné a adhézne sily vo vysoko viskóznom systéme, ktorý udržuje vlákna rovnobežne. Rovné vlasy, ktoré získate v dôsledku týchto procedúr, sú dočasné. Vaše vlasy sa po umytí vrátia do svojej prirodzenej textúry.
Trvalé narovnávanie vlasov je proces, pri ktorom sa mení štruktúra vašich vlasov tak, aby vám poskytli vlasy rovné. Chemické relaxátory použité v tomto procese natrvalo porušujú väzby vo vlasovej šachte. Teplo sa aplikuje na reštrukturalizáciu vašich vlasov a na utesnenie novo vytvorených väzieb sa používa viac chemikálií. Alkalické činidlo v chemickom uvoľňovači rozbije keratínové väzby v kučeravých / vlnitých vlasoch, aby ich natiahlo a vyhladilo (1).
Ako to funguje?
Alkalické žehličky obsahujú 1–10% hydroxidu sodného (hydroxid sodný), hydroxid lítny, hydroxid vápenatý alebo kombináciu týchto zložiek. Vysoké pH týchto chemikálií pomáha otvárať šupinky kutikuly a prenikať do vlasových vlákien. Keď tieto chemikálie prichádzajú do styku s kôrou, reagujú s keratínom, aby sa rozbili, a usporiadajú disulfidové mostíky tak, aby sa roztiahli, a poskytli vám tak rovné vlasy (1).
Aj keď tento proces spôsobuje väčšie škody ako vyhladenie vlasov, môže vyrovnať aj tie najskvostnejšie vlasy a je trvalý. Ošetrené vlasy tak zostanú rovné, kým vaše prirodzené vlasy nevyrastú (1). Trvalé vyrovnávanie vlasov je tiež známe ako „japonské vyrovnávanie vlasov“.
Kedy si môžete zvoliť túto metódu?
Žehličky na vlasy fungujú na všetkých typoch vlasov, od vlnitých až po zvlnené kučeravé vlasy. V závislosti na štruktúre vlasov bude potrebné postup opakovať každých 8 - 12 týždňov. Je potrebné pamätať na jednu dôležitú vec, že pri permanentnom narovnávaní sa používajú hydroxidy alebo tioglykoláty, ktoré nie sú kompatibilné s odfarbenými vlasmi.
Vedľajšie účinky vyrovnávania vlasov
- Chemické relaxátory by sa nemali nanášať na pokožku hlavy, pretože by mohli spáliť pokožku. Preto sa pred aplikáciou relaxačného prostriedku odporúča naniesť trochu vazelíny pozdĺž línie vlasov a na uši, aby sa zabránilo alkalickým popáleninám (1).
- Nesprávna technika môže spôsobiť popáleniny pokožky hlavy a lámanie vlasov (1).
- Opuch vlasových vlákien a otvorenie šupín kutikuly môže spôsobiť, že vlasy sú náchylné na trenie, a tým sa znižuje ich odolnosť a pevnosť (1).
- Najčastejšie uvádzanými vedľajšími účinkami trvalého narovnávania vlasov sú: krepovité vlasy, lupiny, vypadávanie vlasov, rednutie a oslabenie vlasov, šedivenie vlasov a štiepenie končekov vlasov (1).
Čo je to vyhladzovanie vlasov?
Obrázok: Instagram
Vyhladenie vlasov je dočasné ošetrenie, ktoré sa niektorými ľuďmi považuje za procedúru vyrovnávania vlasov. Tento proces spočíva v nasýtení vlasov roztokom formaldehydu, po ktorom nasleduje ich vysušenie a pomocou plochej žehličky vlasy zafixuje v rovnej polohe (1). Chemikálie používané na vyhladenie vlasov však nie sú také silné ako chemikálie používané pri ošetrovaní vlasov. Vďaka tomu je toto ošetrenie menej škodlivé. Nie je to však ideálne riešenie pre všetky typy vlasov.
Ošetrenie brazílskym keratínom sa stalo populárnym, pretože je procedúra kompatibilná s odfarbenými vlasmi a dodáva vlasom prirodzene hladký, lesklý vzhľad, ktorý je nemožné získať pomocou chemických relaxátorov.
Ako to funguje?
Najskôr sa na vlasy aplikuje roztok formaldehydu. Voda v roztoku rozbije vodíkové väzby molekuly keratínu. Potom sa priamo fénuje (môže sa použiť aj žehlička). Novo prepracovaný keratín zostáva priamy, pretože formaldehyd zosieťuje keratínové vlákna v dokonalom súlade. Vďaka tomu sú vlasy porovnateľne rovnejšie a lesklejšie (1).
Kedy si môžete zvoliť túto metódu?
Účinky vyhladenia vlasov trvajú medzi 2 až 5 mesiacmi. Je to primárne