Obsah:
- Aké sú prínosy škoricového éterického oleja pre zdravie?
- 1. Môže podporovať zdravie srdca
- 2. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
- 3. Môže pomôcť pri liečbe rakoviny
- 4. Môže fungovať ako afrodiziakum
- 5. Môže liečiť vredy
- 6. Môže pomôcť pri liečbe plesňových infekcií
- 7. Môže pomôcť zvládať stres
- 8. Môže vylepšiť zdravie pokožky
- Ako používať škoricový olej?
- Ako si pripraviť éterický olej škorice doma
- Aké sú rôzne druhy škoricového oleja?
- Aké sú vedľajšie účinky škoricového oleja?
- Interaguje škoricový olej s nejakými liekmi?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 23 zdrojov
Škoricový éterický olej sa používa hlavne v aromaterapii. Má teplú a sladkú arómu a je známa svojou príjemnou vôňou. Olej sa vyrába z kôry alebo listov škorice.
Aj keď niektorí navrhovatelia tvrdia, že by to mohlo byť dobré pre vlasy, väčšina výskumu sa zameriava na ich prínos pre zdravie a pokožku. Napríklad v štúdii sa zistilo, že olej vykazuje protirakovinovú aktivitu proti rakovinovým bunkám hlavy a krku. Mohlo by to tiež znížiť rast nádoru na modeli orgánu (1).
Ďalší výskum objasňuje možné priaznivé účinky škoricového éterického oleja. V tomto príspevku sa na ne pozrieme a na to, ako si môžete olej vyrobiť tak, aby ste si mohli vychutnať jeho rôzne použitie.
Aké sú prínosy škoricového éterického oleja pre zdravie?
Škoricový éterický olej (CEO) obsahuje dôležité zlúčeniny, ktoré môžu podporovať zdravie srdca a napomáhať liečbe cukrovky. Jeho antioxidačné vlastnosti môžu pomôcť predchádzať rakovine a bojovať proti zápalom kože. V aromaterapii môže olej pomôcť pri liečbe stresu a pri zvyšovaní bdelosti.
1. Môže podporovať zdravie srdca
Škoricový olej môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a bojovať proti oxidačnému stresu.
Znížil hladinu cholesterolu u brojlerových kurčiat (2).
V inej štúdii sa zistilo, že škoricový olej vykazuje aktivitu podobnú superoxiddismutáze (enzým, ktorý pomáha telu bojovať proti oxidačnému stresu) (3).
2. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
Výskum naznačuje, že škoricový olej môže pomôcť regulovať hladinu glukózy v krvi. To môže pomôcť jednotlivcom s cukrovkou.
V štúdii zmes éterických olejov (vrátane škoricového oleja) pomohla znížiť hladinu cirkulujúcej glukózy (4).
V inej štúdii na myšiach sa zistilo, že škoricový olej má regulačnú úlohu v hladinách glukózy v krvi. Zlepšilo tiež fungovanie ostrovčekov pankreasu (skupina buniek v pankrease, ktorá uvoľňuje hormóny vrátane inzulínu).
Štúdia tiež zaznamenala zlepšenú glukózovú toleranciu u myší (5). Škoricový olej môže byť teda užitočný pri liečbe diabetes mellitus 2. typu.
3. Môže pomôcť pri liečbe rakoviny
Škoricový éterický olej vykazoval protirakovinovú aktivitu proti rakovine prostaty, pľúc a prsníkov (6).
V štúdiách vykazoval škoricový éterický olej významnú protirakovinovú aktivitu proti bunkám karcinómu dlaždicových buniek hlavy a krku. Olej by to mohol dosiahnuť potlačením špecifického rakovinového proteínu nazývaného EGFR-TK (1).
4. Môže fungovať ako afrodiziakum
V štúdiách na zvieratách sa zistilo, že škoricový éterický olej zvyšuje sexuálnu motiváciu a počet spermií.
Podávanie oleja zo škoricovej kôry významne zvýšilo koncentráciu spermií u potkanov. Znížila však aj abnormálny počet spermií (7).
Podobné účinky môže mať aj škorica, ďalší druh z tej istej čeľade ako škorica. Zistilo sa, že extrakty zo škorice zvyšujú hmotnosť semenníkov a semenných vezikúl (žliaz vylučujúcich spermu) u myší samčieho pohlavia. Štúdia naznačuje možnú hormonálnu stimuláciu u myší (8). Neexistujú však dôkazy o tom, že by škoricový éterický olej mohol mať rovnaké účinky.
V inej štúdii sa zistilo, že konzumácia oleja zo škoricovej kôry chráni reprodukčný systém samcov potkanov. Olej môže tiež zlepšiť kvalitu testosterónu a spermií u potkanov (9).
5. Môže liečiť vredy
Olej môže pomôcť v boji proti baktériám, ktoré spôsobujú vredy.
Zistilo sa, že éterický olej zo škoricovej kôry je najúčinnejší (okrem iných olejov) proti Helicobacter pylori . H. pylori je hlavnou príčinou žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka (10).
Zvýšená hustota baktérií v žalúdočnej sliznici môže zhoršiť zápal žalúdka. Môže tiež zvýšiť riziko peptických vredov (10).
6. Môže pomôcť pri liečbe plesňových infekcií
Škoricový éterický olej môže pomôcť pri liečbe plesňových infekcií vrátane kandidy. V určitých prípadoch môže byť účinnejšia ako protiplesňové lieky.
V štúdii sa zistilo, že škoricový éterický olej (spolu s niekoľkými ďalšími) má spomedzi testovaných najsilnejšie antimikrobiálne vlastnosti (11).
Taktiež sa uvádza, že škoricový olej je účinný proti rôznym plesniam a kvasinkám. Môže tiež mať priaznivý účinok proti kandide (ktorá by mohla byť rezistentná na flukonazol, fungicídny liek) (12).
7. Môže pomôcť zvládať stres
Zistilo sa, že aromaterapia pomáha zvládať stres a depresívne príznaky. Zistilo sa, že aromaterapeutická masáž s použitím éterických olejov je účinnejšia ako inhalačná aromaterapia (13).
V štúdii zameranej na študentov univerzity sa zistilo, že použitie škoricového éterického oleja v aromaterapii zvyšuje bdelosť a vnímanie a zmierňuje frustráciu (14).
8. Môže vylepšiť zdravie pokožky
Esenciálny olej zo škoricovej kôry môže pomôcť pri liečbe zápalov kože a iných súvisiacich kožných ochorení. Potrebujeme však viac výskumu, aby sme určili jeho klinickú účinnosť a bezpečnosť (15).
Esenciálny olej zo škoricovej kôry je bohatý na cinnamaldehyd, čo preukázalo potenciál pri liečbe kožných porúch. Olej môže inhibovať produkciu niekoľkých proteínov zapojených do zápalu kože (15).
Použitie škoricového oleja na využitie jeho výhod je jednoduché. Existujú rôzne spôsoby, ako môžete olej použiť, a môžete si zvoliť ten, ktorý vám najviac vyhovuje.
Ako používať škoricový olej?
Olej môžete použiť lokálne, orálne a v aromaterapii.
- Lokálne - zrieďte ho nosným olejom (napríklad kokosovým olejom) v pomere 1: 1 a naneste si ho na pokožku.
- Ústne - pridajte do oleja kvapku vody a prehltnite ju. Môžete ho tiež vziať ako doplnok výživy konzumáciou spolu s smoothie.
- V aromaterapii - vdychujte ho alebo ho rozptyľujte okolo domu pomocou difuzéra.
Škoricový éterický olej je Americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv (16) všeobecne uznávaný ako bezpečný.
Škoricový éterický olej si môžete pripraviť doma. Metóda je lacná. Pred použitím éterického oleja si však možno budete musieť počkať niekoľko týždňov.
Ako si pripraviť éterický olej škorice doma
Čo potrebuješ
- Kopa tyčiniek škorice
- 1 liter olivového oleja
- Gázu
Pokyny
- Dajte škoricové tyčinky zvisle do nádoby so širokými ústami. Naplňte všetok priestor v nádobe tyčinkami.
- Nalejte olivový olej tak, aby boli tyčinky ponorené.
- Nádobu umiestnite na teplé miesto v domácnosti. Najlepšie by fungovalo jeho umiestnenie pri okne (na priame slnečné svetlo).
- Nechajte to zostať tri týždne.
- Trhajte nádobu raz alebo dvakrát denne. Pomôže to základnému oleju (olivový olej) pomaly uvoľňovať éterický olej.
- Po troch týždňoch olej z nádoby preceďte. Na tento účel môžete použiť plátno. Môžete tiež stlačiť tyčinky na extrakciu oleja, ktorý by mohol zostať.
Je dôležité pochopiť typ škorice, ktorú chcete použiť. Škorica je k dispozícii v rôznych druhoch a nie sú rovnaké.
Aké sú rôzne druhy škoricového oleja?
Škoricový éterický olej je dostupný v dvoch druhoch - éterický olej zo škoricových listov a éterický olej zo škoricovej kôry.
Zatiaľ čo éterický olej zo škoricových listov sa vyrába, keď listy prechádzajú procesom destilácie, éterický olej zo škoricovej kôry sa vyrába, keď ním prechádza aj kôra.
Listový olej má vyšší obsah eugenolu, zatiaľ čo kôrový olej je bohatý na cinnamaldehyd. Tieto dve zlúčeniny majú určité liečivé vlastnosti (17).
Esenciálny olej zo škoricovej kôry je najbežnejšie dostupným typom variantu na trhu. Získava sa to z kôry ktoréhokoľvek z dvoch rôznych druhov stromov - kasie alebo ceylonu.
Zatiaľ čo kasia škorica je bežnejšia z týchto dvoch látok, je tiež vyššia v kumaríne - prírodnej chemickej látke, ktorá môže byť toxická pre pečeň (18).
Cejlónska škorica má oveľa menšiu koncentráciu kumarínu a je porovnateľne bezpečnejšia. Kumarín môže byť tiež karcinogénny (19). Aj keď je cejlónska škorica drahá, uprednostňuje sa.
Škoricový éterický olej však nemusí byť vhodný pre všetkých. Má určité kontraindikácie a vedľajšie účinky.
Aké sú vedľajšie účinky škoricového oleja?
- Možné kožné problémy
Obsah kumarínu v éterickom oleji (aj keď v menšej miere, ak používate olej z cejlónskej škorice) môže spôsobiť určité kožné problémy. Zistilo sa, že absorpcia kumarínu ako u ľudí, tak aj u potkanov je významná.
Kontakt pokožky s výrobkami obsahujúcimi kumarín môže viesť k systémovej absorpcii kumarínu (20). Kumarín môže tiež spôsobiť podráždenie pokožky (21). Pred použitím oleja na pokožku si prosím urobte test náplasti. Rovnako neaplikujte olej priamo. Zmiešajte to s nosným olejom.
- Môže príliš znížiť hladinu cukru v krvi
Škoricový éterický olej môže znížiť hladinu glukózy v krvi (4). Aj keď zatiaľ neexistujú žiadne priame štúdie, použitie oleja spolu s vašimi liekmi na cukrovku môže príliš znížiť hladinu cukru v krvi.
- Môže mať vplyv na pečeň
Kumarín môže mať vplyv na pečeň. Aj keď nie sú k dispozícii žiadne informácie o tom, či škoricový éterický olej môže mať vplyv na pečeň, je dôležité byť na bezpečnej strane. Ak máte problémy s pečeňou, zdržujte sa konzumácie éterického oleja a poraďte sa so svojím lekárom.
Interaguje škoricový olej s nejakými liekmi?
Osobám s ochorením pečene, najmä ak užívajú paracetamol, sa odporúča zdržať sa konzumácie oleja zo škoricovej kôry. Je známe, že cinnamaldehyd v oleji vyčerpáva glutatión, ktorý je látkou prirodzene produkovanou v pečeni (22).
Záver
Škoricový éterický olej má hlavné použitie v aromaterapii. Vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným účinkom je užitočný pri zmierňovaní stresu a vredov a pri podpore zdravia srdca. Môže sa tiež požiť, musíte si však dať pozor na obsah kumarínu. Ak máte problémy s pečeňou, nepoužívajte olej alebo iné škoricové výrobky. To isté platí pre jednotlivcov užívajúcich lieky na cukrovku.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Ako inak môžete použiť škoricový éterický olej?
Na varenie sa dá použiť škoricový éterický olej. Môžete skúsiť vymeniť štvrtinu šálky bežného oleja na varenie za štvrtinu šálky škoricového oleja. Olej môžete tiež použiť ako zálievku na dodanie jedinečnej chuti.
Olej môžete použiť aj ako repelent proti komárom. Niektoré štúdie ukazujú, že môže zničiť vajcia komárov (23). Jednoducho zmiešajte ¼ čajovej lyžičky (24 kvapiek) oleja na každé 4 unce vody. Túto zmes potom môžete nastriekať na svoj domov, čalúnenie a rastliny.
Môže škoricový olej spáliť vašu pokožku?
Áno, kumarín v oleji môže spôsobiť podráždenie pokožky. Nadmerné použitie môže spôsobiť popáleniny, hoci neexistuje vedecký výskum, ktorý by to podporoval. Preto používajte olej opatrne.
Je škoricový olej vhodný pre rast vlasov?
Neexistuje žiadny výskum, ktorý by naznačoval, že škoricový olej môže podporovať rast vlasov. Ak si to však chcete vyskúšať, odporúčame vám najskôr sa poradiť so svojím lekárom.
Je škoricový olej vhodný na chudnutie?
Neexistuje žiadna vedecká podpora, ktorá by tvrdila, že môže pomôcť pri chudnutí.
23 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Esenciálny olej zo škorice pôsobí protirakovinovo na karcinóm dlaždicových buniek hlavy a krku prostredníctvom zoslabujúceho receptora epidermálneho rastového faktora - tyrozínkinázy, Journal of BUON, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26854449
- Škorica: Mnohostranná liečivá rastlina, doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003790/
- Prehľad protizápalovej aktivity fenylpropanoidov nájdených v éterických olejoch, MDPI Open Access Journals.
www.mdpi.com/1420-3049/19/2/1459/htm
- Účinky nového zloženia éterických olejov na metabolizmus glukózy a inzulínu u diabetických a hypertenzných potkanov: pilotná štúdia, Diabetes, obezita a metabolizmus, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15715893
- Antidiabetické účinky škoricového oleja na diabetické myši KK-Ay, Food and Chemical Toxicology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20561948
- Esenciálne oleje a ich zložky ako protirakovinové látky: Mechanistický pohľad, BioMed Research International, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4070586/
- Účinnosť tabaku Cinnamomum cassia Blume. vekom podmienená sexuálna dysfunkcia potkanov, Journal of Young Pharmacists, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3930108/
- Recenzia o liečivých rastlinách používaných na zlepšenie spermatogenézy, biológie a medicíny, vydavateľstvo Longdom.
www.longdom.org/open-access/a-review-on-medicinal-plants-used-for-improvement-of-spermatogenesis-0974-8369-1000292.pdf
- Účinky škoricového (C. zeylanicum) kôrového oleja na poškodenie vyvolané taxánmi v kvalite spermií, rovnováhe oxidantov a antioxidantov v semenníkoch a epididymách, v testikulárnej apoptóze a integrite DNA spermií, Journal of Nutrition and Cancer, Taylor & Francis Online.
www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/01635581.2016.1152384
- Esenciálne oleje ako zložky prístupu založeného na diéte pri liečbe infekcie Helicobacter, antimikrobiálnych látok a chemoterapie, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC201172/
- Antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti éterických olejov, Current Medical Chemistry, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12678685
- Antifungálna aktivita škoricového oleja a olivového oleja proti Candida Spp. Izolované z infekcií krvného obehu, Journal of Clinical & Diagnostic Research, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5028442/
- Účinnosť aromaterapie na depresívne príznaky: Systematický prehľad, doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241490/
- Účinky aromaterapie na úzkosť a výkon testov u študentov univerzity, University of North Dakota.
commons.und.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1754&&context=theses
- Protizápalová aktivita škoricového (Cinnamomum zeylanicum) éterického oleja z kôry v modeli ochorenia ľudskej kože, výskum fytoterapie, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5518441/
- CFR - Kódex federálnych nariadení, hlava 21, LÁTKY VŠEOBECNE UZNÁVANÉ AKO BEZPEČNÉ, US Food and Drug Administration.
www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=182.20
- Olej Cassia, Americká národná knižnica medicíny, Národné centrum pre biotechnologické informácie.
pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Cassia-oil
- Vzťah medzi hepatotoxicitou a celkovým príjmom kumarínu z tradičných japonských liekov obsahujúcich škoricovú kôru, Frontiers in Pharmacology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4913087/
- Škorica: Mystické sily nepatrnej prísady, Pharmacognosy Research, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4466762/
- Perkutánna absorpcia a metabolizmus kumarínu v koži človeka a potkanov, Journal of Applied Toxicology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9250536
- COUMARIN, Cameo Chemicals, Národný úrad pre oceán a atmosféru.
cameochemicals.noaa.gov/chemical/20052
- Antibakteriálne účinky škorice: od farmy po potravinársky, kozmetický a farmaceutický priemysel, výživné látky, americká národná knižnica medicíny, národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586554/
- Chemické zloženie a komárová larvicídna aktivita éterických olejov z listov rôznych škoricových osmofloeum, publikácie ACS.
pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf0497152