Obsah:
- Antiperspirant vs. Deodoranty: Existuje nejaký rozdiel?
- Existujú výhody používania antiperspirantov a dezodorantov?
- Súvisia antiperspiranty a deodoranty s rakovinou prsníka?
- Správny výber dezodorantu alebo antiperspirantu: Ingrediencie, ktorým sa musíte vyhnúť
- 1. Hliník (a zlúčeniny na báze hliníka)
- 2. Alkohol
- 3. Vôňa
- 4. Parabény
- Ako používať antiperspiranty a dezodoranty, aby ste ich čo najlepšie využili?
- 8 zdrojov
Antiperspirant alebo dezodorant - ktorý z nich ste dnes použili pred vystúpením?
Ako na tom vlastne záleží? Nie sú obaja rovnakí? Nie. Každý deň nastriekate, nastriekate alebo natočíte obľúbený antiperspirant alebo dezodorant, aby celý deň voňali sviežo. Môžu vyzerať podobne, ale medzi antiperspirantmi a dezodorantmi je veľký rozdiel. V tomto článku vám pomôžeme pochopiť rozdiel a vyberieme ten pravý pre vás. Posúvajte ďalej.
Antiperspirant vs. Deodoranty: Existuje nejaký rozdiel?
Áno. Sú rôzne.
Väčšina z nás používa dezodorant na prevenciu telesného pachu a potenia, najmä v podpazuší. Ale telesný pach a potenie sú dve rôzne veci.
Pot nemá žiadny zápach ani farbu. Ak si myslíte, že páchne váš pot, mýlite sa. Pach tela je výsledkom zmiešania vášho potu s baktériami na pokožke. Deodorant pomáha bojovať proti baktériám, aby zabránil telesnému pachu.
Deodorant vám však nemôže zabrániť v potení. Tu môže pomôcť antiperspirant. Antiperspirant na istý čas upcháva potné žľazy na pokožke. To pomáha znižovať množstvo potu.
Tieto klasifikuje FDA antiperspirant ako OTC lieku, a to uznáva tento produkt ako bezpečné pre ľudskú spotrebu (1). Dezodoranty a antiperspiranty si môžete kúpiť v ktorejkoľvek drogérii alebo supermarkete. Antiperspiranty na predpis sú dostupné aj pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia (hyperhidróza).
Deodoranty a antiperspiranty majú dlhú históriu. Dokonca aj starí Gréci a Rimania používali vône na maskovanie svojho telesného pachu. Iba v roku 1888 bol uvedený na trh prvý dezodorant s názvom „mama“. Malo krémovú formuláciu, ktorá sa mala nanášať prstami.
Oba produkty nielen, že vás budú voňať sviežo po celý deň, ale urobia aj veľa dobrého pre vašu pokožku. Poďme zistiť.
Existujú výhody používania antiperspirantov a dezodorantov?
shutterstock
Používanie dezodorantov a antiperspirantov má určité pozitívne účinky. Pokožka v podpazuší má samostatný mikrobióm, ktorý je ovplyvnený týmito produktmi.
V štúdii sa 18 osôb podrobilo používaniu deodorantu a antiperspirantu alternatívne počas ôsmich dní. To zahŕňalo kontrolné dni, keď účastníci nepoužívali žiadny z produktov. Vedci zistili, že použitie oboch produktov ovplyvnilo bakteriálnu kolóniu v podpazuší. Účinok dezodorantu na bakteriálnu kolóniu bol však mierny a nebol tak silný ako antiperspirant vďaka jeho zložkám. Kolónia mikróbov sa zväčšila po tom, čo účastníci prestali používať produkty (2).
Aj keď je to dobrá správa, tieto výrobky majú odvrátenú stránku, ktorá súvisí s rakovinou prsníka. Poďme zistiť pravdu.
Súvisia antiperspiranty a deodoranty s rakovinou prsníka?
shutterstock
Niekoľko štúdií zistilo možnú súvislosť, pretože deodoranty a antiperspiranty môžu obsahovať škodlivé chemikálie. Navyše, vaše podpazušie (kde si tieto výrobky obvykle nanášate) je blízko vašich prsníkov.
Jedna štúdia hodnotila návyky životného štýlu (vrátane používania deos a antiperspirantov) pacientov s rakovinou a naznačovala súvislosť medzi týmito návykmi a rakovinou (3).
Ďalšia štúdia tiež naznačuje možnú súvislosť medzi touto kozmetikou na podpazušie a rakovinou horného vonkajšieho kvadrantu prsníka (časť najbližšie k podpazuší) (4).
Tieto štúdie však nie sú presvedčivé a nenadväzujú nijaké spojenie. Dokonca aj Národný onkologický ústav uviedol, že žiadny z vedeckých dôkazov nespája antiperspiranty a deodoranty s vývojom rakoviny prsníka (5).
Niektoré štúdie nenašli žiadnu súvislosť medzi týmito produktmi a rakovinou. Štúdia uskutočnená v Iraku, ktorá zahŕňala 54 prípadov rakoviny prsníka, dospela k záveru, že antiperspiranty nijako nesúvisia s rakovinou prsníka (6).
Preto nie je potrebné podliehať panike a vyhadzovať antiperspiranty a deos, ktoré ste používali všetky tieto dni. V týchto výrobkoch sa však používa niekoľko prísad, ktorým sa musíte čo najviac vyhýbať.
Správny výber dezodorantu alebo antiperspirantu: Ingrediencie, ktorým sa musíte vyhnúť
shutterstock
1. Hliník (a zlúčeniny na báze hliníka)
Hliník je aktívna zložka nachádzajúca sa v antiperspirantoch a dôvod, prečo sú spojené s rakovinou. Štúdia naznačuje, že keď hliník (alebo podobné zlúčeniny) používaný v antiperspirantoch a dezodorantoch zostane na pokožke, môže sa vstrebať a mať rovnaké účinky ako estrogén. Tento hormón môže spôsobiť rast rakovinových buniek v prsníku (7).
Ďalšia štúdia naznačuje, že hliník môže priamo vplývať na prsník tým, že naruší jeho mikroprostredie a spôsobí zmeny v bunkách (8). To je dôvod, prečo vedci spájajú antiperspiranty a deodoranty s rakovinou prsníka.
Preto sa vyhýbajte dezodorantom alebo antiperspirantom, ktoré obsahujú hliník alebo podobné zlúčeniny.
2. Alkohol
Alkohol je bežnou súčasťou všetkých foriem antiperspirantov a dezodorantov (roll-ony, tyčinky, gély a spreje). Alkohol často spôsobuje suchosť a podráždenie pokožky.
3. Vôňa
Vône a parfumy, ktoré maskujú zápach, vám môžu poskytnúť pocit sviežosti, ale môžu tiež spôsobiť podráždenie pokožky. Aj keď všetky typy antiperspirantov a dezodorantov obsahujú určitý druh vône maskujúcej zápach, pokúste sa vyhnúť produktom, ktoré vo svojom zozname zložiek uvádzajú vôňu, parfum alebo parfum. Urobte to najmä vtedy, ak máte citlivú pokožku.
4. Parabény
Toto je najbežnejší konzervačný prostriedok používaný vo väčšine kozmetických výrobkov, ktorý môže spôsobiť podráždenie pokožky. Skontrolujte preto, či neobsahujú parabény.
Teraz, keď poznáte rozdiel medzi antiperspirantmi a dezodorantmi, sa v nasledujúcej časti pozrite na správny spôsob použitia oboch.
Ako používať antiperspiranty a dezodoranty, aby ste ich čo najlepšie využili?
shutterstock
Deodoranty sú určené hlavne na vaše podpazušie. Preto je lepšie neaplikovať ich na citlivé oblasti, ako sú slabiny, pod prsiami a oblasť bikín. Dezodorant nanášajte vždy po sprchovaní, keď je pokožka úplne vysušená.
Antiperspiranty sa dajú použiť na akékoľvek časti tela, vrátane podpazušia, chodidiel, rúk, hrudníka, tváre a chrbta. (Pred použitím v okolí genitálií sa poraďte s lekárom). Ak používate produkt na predpis, je lepšie sa opýtať lekára na pokyny na použitie a aplikáciu. V ideálnom prípade by sa antiperspirant mal nanášať v noci pred tým, ako narazíte do postele. Toto je čas, keď vaše potné žľazy nie sú aktívne, čo dáva produktu dostatok času na aktiváciu. Sila antiperspirantu závisí od toho, koľko sa potíte.
Podľa potreby si môžete kúpiť antiperspirant alebo dezodorant. Ak hľadáte reguláciu zápachu a potu, môžete si kúpiť dokonca kombinovaný produkt.
Máte ďalšie otázky týkajúce sa dezodorantov a antiperspirantov? Nechajte ich v sekcii komentárov nižšie a my sa vám ozveme.
8 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Federálny register, Úrad pre potraviny a liečivá.
www.fda.gov/media/74236/download
- Účinok obvyklého a experimentálneho používania antiperspirantov a dezodorantov na mikrobiómy v podpazuší, PeerJ., Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4741080/
- Skorší vek diagnózy rakoviny prsníka súvisel s častejším používaním antiperspirantov / dezodorantov a holením v podpazuší, European Journal of Cancer Prevention, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14639125
- Antiperspiranty / deodoranty na podpazušie a rakovina prsníka, Kontroverzie v rakovine prsníka 2009, Breast Cancer Research, BMC.
breast-cancer-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/bcr2424
- Antiperspiranty / dezodoranty a rakovina prsníka, Národný onkologický ústav, Národné ústavy zdravia.
www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/myths/antiperspirants-fact-sheet
- Užívanie antiperspirantu ako rizikového faktora pre rakovinu prsníka v Iraku, časopis Eastern Health Health Journal, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17037719
- Hliník, antiperspiranty a rakovina prsníka, Journal of Anorganic Biochemistry, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16045991
- Hliník a rakovina prsníka: Zdroje expozície, merania tkanív a mechanizmy toxikologických účinkov na biológiu prsníkov, Journal of Anorganic Biochemistry, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23899626