Obsah:
- Výhody chôdze pre zdravie
- 1. Pomáha pri chudnutí
- 2. Zlepšuje zdravie srdca
- 3. Reguluje krvný tlak
- 4. Reguluje hladinu glukózy v krvi
- 5. Posilňuje kosti a zmierňuje pohyby kĺbov
- 6. Zvyšuje kapacitu pľúc
- 7. Posilňuje imunitné funkcie
- 8. Zlepšuje gastrointestinálne funkcie
- 9. Pozdvihuje náladu
Chôdza je skvelým aeróbnym cvičením a efektívnym spôsobom, ako naštartovať metabolizmus. Podľa časopisu Medicine and Science in Sports and Exercise chôdza pomáha znižovať prevalenciu chronických chorôb (1). Chôdza (pri rýchlosti 8 km / h alebo vyššej) v skutočnosti spotrebuje viac energie ako jogging pri rovnakej rýchlosti (2). Čítajte ďalej a dozviete sa o zdravotných výhodách každodennej chôdze.
Výhody chôdze pre zdravie
1. Pomáha pri chudnutí
Chôdza je efektívny spôsob spaľovania kalórií a chudnutia.
Vedci z Alabamskej univerzity navrhli experiment, ktorý zahŕňal spoločné prechádzanie obéznych pacientov (koncept známy ako „peší autobus“) do ich cieľov v meste a okolí mesta. Po ôsmich týždňoch sa ich hmotnosť skontrolovala a viac ako 50% účastníkov schudlo v priemere o 5 kíl (3).
Chôdza tiež zvyšuje výdaj energie a je efektívnym a lacným spôsobom, ako spáliť kalórie (4).
2. Zlepšuje zdravie srdca
Chôdza pomáha zlepšovať zdravie srdca. Štúdia uskutočnená na dospelých ženách na vidieku v New Yorku preukázala pozitívnu koreláciu medzi chôdzou a zlepšenými biomarkermi kardiovaskulárneho zdravia (5).
Mnohé štúdie tiež naznačujú, že chôdza znižuje riziko kardiovaskulárnych príhod o 31%. Podľa pokynov American Heart Association / American College of Sports Medicine by mal každý dospelý cvičiť mierne intenzívne (napríklad rýchla chôdza) najmenej 30 minút denne, päť dní v týždni (6).
3. Reguluje krvný tlak
Chôdza môže tiež pomôcť znížiť krvný tlak zlepšením cirkulácie.
Vedci z Wakayama Medical College v Japonsku uskutočnili experiment na jedincoch s miernou hypertenziou, kde 83 účastníkov kráčalo 10 000 krokov denne počas 12 týždňov. Na konci 12 týždňov preukázali výrazný pokles krvného tlaku a zvýšenú výdrž (7).
4. Reguluje hladinu glukózy v krvi
Pravidelné pravidelné prechádzky môžu pomôcť zlepšiť hladinu glukózy v krvi nalačno aj po jedle.
Vedci odporúčajú na zvládnutie cukrovky 2. typu najmenej 5 000 krokov denne - pričom viac ako 3 000 týchto krokov predstavuje rýchlu chôdzu - (8).
Malá štúdia vykonaná na neaktívnych senioroch (vo veku> 60 rokov) s hladinami glukózy v krvi 105 - 125 mg / dl ukázala, že krátka prestávka v chôdzi po dobu 15 minút alebo 45 minút po jedle (raňajky, obed a večera) kontrolovaná po jedle glukózová odpoveď (9).
5. Posilňuje kosti a zmierňuje pohyby kĺbov
Pravidelná chôdza posilňuje kosti zlepšením mazania medzi kĺbmi a posilnením a tonizáciou svalov.
Malá štúdia uskutočnená na 27 ľuďoch so symptomatickou osteoartrózou kolena ukázala, že chôdza v strečingu po dobu 30 minút alebo viac zvýšila bolesť kolena, zatiaľ čo rovnaký objem chôdze vo viacerých záchvatoch zlepšil zaťaženie kolena a zmiernil bolesť (10).
6. Zvyšuje kapacitu pľúc
Chôdza môže tiež zvýšiť kapacitu pľúc. Pri chôdzi dýchate viac kyslíka v porovnaní s pokojom. Táto výmena kyslíka a oxidu uhličitého vo väčšom objeme môže pomôcť zvýšiť kapacitu pľúc, a tým zvýšiť výdrž a výkonnosť.
Štúdia publikovaná v časopise European Respiratory Journal zistila, že aeróbna zdatnosť by mohla pomôcť zvýšiť objem pľúc (11).
7. Posilňuje imunitné funkcie
Chôdza pomáha znižovať časté záchvaty infekcie a zvyšuje imunitu. Na lekárskej fakulte Duke University bola uskutočnená štúdia na dvanástich sedavých dospelých so stabilnou reumatoidnou artritídou.
Účastníci boli požiadaní, aby chodili na bežiacom páse 30 minút, trikrát týždenne po dobu 10 týždňov. Na konci štúdie preukázali zlepšenie imunitných funkcií a riziko infekcie (12).
8. Zlepšuje gastrointestinálne funkcie
Okrem udržiavania správnych stravovacích návykov a pitnej vody by ste mali zlepšovať činnosť tráviaceho traktu aj chôdzou.
Štúdie preukázali, že cvičenie s nízkou intenzitou má ochrannú úlohu pri gastrointestinálnych poruchách. Zlepšuje gastrointestinálnu motilitu a prietok krvi v gastrointestinálnom trakte. Existujú však obmedzené dôkazy o jeho účinku na syndróm dráždivého čreva (IBS) a zápchu (13).
9. Pozdvihuje náladu
Niekoľko vedeckých štúdií dokázalo, že fyzická aktivita môže pomôcť predchádzať depresiám (14). Chôdza je vysoko