Obsah:
- Čo je to nočná maska na tvár? Líši sa od bežných pleťových masiek?
- 12 najlepších DIY nočných masiek na tvár
- 1. Maska na tvár z kokosového oleja
- 2. Maska na spanie melón
- 3. Maska na tvár z kurkumy a mlieka
- 4. Maska na tvár uhorka
- 5. Maska na olivový olej
- 6. Maska na tvár z aloe vera a vitamínu E.
- 7. Maska na tvár zo zeleného čaju a zemiakov
- 8. Maska na tvár z mandľového oleja
- 9. Maska na tvár s éterickým olejom z jojobového oleja a čajovníka
- 10. Maska z ružovej vody a harmančeka
- 11. Maska na tvár zo šípkového oleja
- 12. Maska na tvár z oleja zo sladkého drievka
- často kladené otázky
Nočné pleťové masky by ste si mohli predstaviť ako výstrelok starostlivosti o pleť. Dávajú však vášmu krásnemu spánku úplne nový význam. Ako? Vaše telo sa uzdravuje a opravuje počas spánku. To je tiež vtedy, keď sa vaše epidermálne bunky liečia (1). Musíte im dodať najsilnejšie prísady pre lepšie hojenie. Na trhu je k dispozícii veľa komerčných nočných masiek, ale ak ste skôr kutilmi a veríte v ich udržanie v natureli , máme zoznam ľahkých nočných masiek na noc, ktoré môžete vyskúšať.
Predtým, ako sa posuniete nadol do sekcie DIY, musíte vedieť, čo je nočná pleťová maska. Poďme zistiť.
Čo je to nočná maska na tvár? Líši sa od bežných pleťových masiek?
Celodenné pleťové masky sú masky, ktoré si nanášate tesne pred spaním a zmývate ich až po prebudení. Hlavným cieľom nočnej pleťovej masky je zvýšiť hydratáciu a pomôcť pokožke samej ju opraviť poskytnutím výživných zložiek po celú noc.
Tieto masky musíte nechať na tvári cez noc a na ďalšie ráno sa umyť. Nočné pleťové masky sú tiež známe ako masky na spanie a v kozmetických obchodoch ich ľahko dostanete. Ak však chcete použiť prírodné ingrediencie, môžete vyskúšať nočné pleťové masky uvedené v nasledujúcej časti pre vašu tvár.
12 najlepších DIY nočných masiek na tvár
1. Maska na tvár z kokosového oleja
Kokosový olej je superpotravina, ktorú vaša pokožka potrebuje, ak je suchá a podráždená. Aplikácia kokosového oleja na tvár môže znížiť transepidermálnu stratu vody, upokojiť pokožku, zmierniť zápal, zlepšiť hydratáciu, liečiť slnečné žiarenie a predchádzať infekcii (2). Ak však máte mastnú a aknóznu pleť, držte sa ďalej od kokosového oleja.
Pokyny: Zmiešajte lyžičku extra panenského kokosového oleja alebo kokosového oleja lisovaného za studena vo vašom obľúbenom nočnom kréme. Masírujte si ho na tvári a nasledujúce ráno si ho umyte.
Poznámka: Kokosový olej môžete použiť aj priamo na tvár bez toho, aby ste ho zmiešali s krémami.
2. Maska na spanie melón
Vodný melón je nielen osviežujúci, ale aj rozmaznáva vašu pokožku. Vodný melón obsahuje lykopén, ktorý pomáha predchádzať poškodeniu pokožky škodlivými voľnými radikálmi (3), (4).
Pokyny: Nastrúhajte si šálku kociek melónu (červená dužina) a preceďte šťavu. Pomocou vaty si ju naneste na tvár a pred spaním ju nechajte zaschnúť.
3. Maska na tvár z kurkumy a mlieka
Kurkumové mlieko je obľúbeným ajurvédskym liekom na mnohé zdravotné problémy. Má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti a funguje ako silný antioxidant, ktorý redukuje akné a fotostarnutie a zlepšuje alopéciu a zdravie pokožky (5). Kyselina mliečna prítomná v mlieku zvyšuje textúru a pevnosť pokožky (6).
Pokyny: Pol lyžičky prášku kurkumy rozmiešajte v lyžici surového mlieka. Pomocou vaty si ju naneste na tvár, presne tak, ako nanášate toner. Pred spaním ho nechajte úplne vysušiť. Uistite sa, že používate staré obliečky na vankúše, pretože kurkuma ich môže zašpiniť.
4. Maska na tvár uhorka
Uhorka je superpotravina nielen pre vaše telo, ale aj pre pokožku. Šťava z uhoriek pôsobí na pokožku chladivo. Nielenže zvyšuje hladinu hydratácie pokožky, ale tiež zmierňuje zápal, zmierňuje úpal, zlepšuje vzhľad vrások a zosvetľuje pokožku (7).
Pokyny: Extrahujte šťavu z polovice uhorky a naneste ju s vatou na tvár.
5. Maska na olivový olej
Olivový olej má vysoký obsah fenolových zlúčenín (flavonoidy a fenolové alkoholy), kyseliny linolovej, kyseliny olejovej a ďalších antioxidantov, ktoré môžu podporovať kožnú rekonštrukciu, znižovať oxidačný stres a majú protizápalové účinky (2).
Pokyny: Zmiešajte niekoľko kvapiek panenského olivového oleja do obľúbeného nočného krému a vmasírujte si ho na tvár.
Poznámka: Olivový olej môžete použiť aj priamo na tvár bez toho, aby ste ho zmiešali s akýmkoľvek krémom.
6. Maska na tvár z aloe vera a vitamínu E.
Aloe vera obsahuje antioxidanty, ako sú vitamíny A, C a E, spolu s aminokyselinami, kyselinou salicylovou, lignínom a enzýmami. Znižuje zápal, podporuje syntézu kolagénu a chráni vašu pokožku pred škodlivým účinkom UV lúčov (8).
Pokyny: Vytlačte olej z kapsuly vitamínu E a zmiešajte ho s gélom z aloe vera. Naneste si ho na tvár a krk.
Upozornenie: Pred použitím oleja s obsahom vitamínu E na pokožku urobte test náplasti, aby ste zistili, či je na ňu pokožka alergická.
7. Maska na tvár zo zeleného čaju a zemiakov
Zelený čaj obsahuje polyfenoly a topický zelený čaj môže pomôcť predchádzať zápalovým reakciám vyvolaným pôsobením UV žiarenia a potlačiť oxidačný stres (testované na zvieracích a ľudských modeloch) (9). Zemiaková šťava je naopak dobrá pre mastnú pleť. To môže pomôcť pri prevencii kožných vyrážok, znižovaní škvŕn po akné a vyživovaní pokožky (10).
Pokyny: Vezmite lyžicu čerstvo uvareného (a vychladeného) zeleného čaju a zmiešajte s ním lyžičku surovej zemiakovej šťavy. Pomocou vaty naneste zmes na pokožku a nechajte pôsobiť celú noc.
8. Maska na tvár z mandľového oleja
Prírodné oleje sú vynikajúce zmäkčovadlá, ktoré udržia vašu pokožku hydratovanú a opravia jej bariéru. Mandľový olej má tiež sklerotizačné vlastnosti a môže pomôcť zlepšiť tón pleti a pleť (11).
Pokyny: Zmiešajte čajovú lyžičku mandľového oleja (alebo sladkého mandľového oleja) s lyžicou čerstvého gélu z aloe vera. Ak chcete, môžete pridať štipku kurkumy. Naneste si zmes na tvár, nechajte zaschnúť a choďte spať.
9. Maska na tvár s éterickým olejom z jojobového oleja a čajovníka
Jojobový olej a olej z čajovníka majú protizápalové vlastnosti. Jojobový olej môže pomôcť znížiť kožné infekcie a oddialiť starnutie pokožky (12). Olej z čajovníkového oleja môže pomôcť pri liečbe akné a iných kožných infekcií vďaka svojej vysokej antioxidačnej aktivite (13).
Pokyny: Zmiešajte 2-3 kvapky esenciálneho oleja z čajovníka v lyžičke jojobového oleja a naneste si ho na tvár. Pred použitím oleja z čajovníka si určite urobte test náplasti. V prípade, že ste alergický na čajovníkový olej, tejto maske sa vyhnite.
10. Maska z ružovej vody a harmančeka
Pod ružovou vodou rozumieme ružové destiláty alebo ružový hydrosol. Ružová voda (spolu s ďalšími botanickými extraktmi) je účinná proti baktériám spôsobujúcim akné. Má tiež upokojujúci účinok na pokožku (14). Lokálna aplikácia výťažkov z harmančeka má protizápalové účinky na pokožku (15).
Pokyny: Pridajte čajovú lyžičku čerstvo uvareného harmančekového čaju (môžete použiť aj 2 - 3 kvapky harmančekového oleja) do lyžice ružového hydrosolu. Môžete pridať štipku kurkumy. Pred spánkom si zmes naneste na vatovú vatu.
11. Maska na tvár zo šípkového oleja
Šípky (plody ružového kríka) sú bohaté na vitamíny a fenolové zlúčeniny, ako sú tokoferol, karotenoidy a triesloviny, ktoré z nich robia silné antioxidanty. Šípkový olej má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť pri znižovaní prejavov starnutia pokožky (16).
Pokyny: Zmiešajte 5 kvapiek šípkového oleja s čajovou lyžičkou gélu z aloe vera a vmasírujte si ho na tvár. Na tvár môžete tiež naniesť iba šípkový olej.
12. Maska na tvár z oleja zo sladkého drievka
Výťažky zo sladkého drievka (vo forme prášku alebo oleja) môžu pomôcť pri liečbe hyperpigmentácie a melazmy. Majú protizápalové vlastnosti a zachytávajú voľné radikály. Môžu tiež zosvetliť vašu pokožku a znížiť poškodenie kože spôsobené UV žiarením (17). Na zistenie terapeutických vlastností sladkého drievka je však potrebný ďalší výskum.
Pokyny: Zmiešajte 3 - 4 kvapky čistého sladkého drievka s lyžičkou gélu z aloe vera a lyžičkou čerstvo uvareného zeleného čaju. Masírujte si túto zmes na tvár a nechajte pôsobiť celú noc.
Maska na noc je najlepší druh výživy, ktorý svojej pokožke môžete ponúknuť. Tieto DIY masky sú prirodzené a nemajú žiadne vedľajšie účinky (pokiaľ nie ste alergickí na niektorú zložku). Pred vyskúšaním niektorého z týchto liekov nezabudnite vykonať test opravy. Ak ste na ňu alergický, vyhnite sa ktorejkoľvek zložke a pri výskyte alergických reakcií vyhľadajte lekára.
často kladené otázky
Môžem si cez noc nechať na tvári vaječný bielok a med?
Surové vajce môže obsahovať salmonelu, preto nie je vhodné nechať si ho na tvári cez noc. Spánok s medom na tvári môže byť nepríjemný a nepríjemný.
Je možné použiť tvaroh alebo paradajku ako pleťové masky na noc?
Tvaroh má chladivý účinok, ale ak ho necháte cez noc, môže vás prechladnúť. Paradajková šťava môže pri dlhšom pôsobení podráždiť pokožku. Preto je lepšie vyhnúť sa týmto zložkám ako masky na noc.