Obsah:
- Čo je to bentonitový íl?
- Je bentonitový íl vhodný pre vašu pokožku?
- Výhody bentonitovej hliny pre vašu pokožku
- 1. Lieči akné
- 2. Uvoľňuje póry pokožky
- 3. Odčerpáva toxíny z pokožky
- 4. Prirodzene exfoliuje pokožku
- 5. Zjemňuje pokožku
- 6. Rozjasňuje pokožku
- 7. Znižuje vzhľad jaziev
- 8. Lieči a regeneruje kožné tkanivá
- 9. Rovný tón pleti
- 10. Tóny a napína pokožku
- 11. Znižuje škvrny
- 12. Zabraňuje čiernym bodkám
- Recept na tvárovú masku z bentonitovej hliny
- Čo budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
- Tipy na lepšie využitie bentonitovej hliny
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Bentonitový íl je surový diamant. Áno, vraciame sa k svojim koreňom a život sa vracia v plnom kruhu - doslova. Neexistuje nič, čo by nám Zem nedala, aj keď som si prial, aby sme to rešpektovali oveľa viac ako teraz.
Bentonitový íl je energia, ktorá hlboko čistí vašu pokožku, vyplavuje toxíny a odstraňuje nečistoty - okrem ďalších zázrakov, ktoré s pokožkou dokáže.
Čo je to však bentonitový íl? Aké sú jeho výhody? Tento príspevok obsahuje odpovede. Čítajte ďalej!
Čo je to bentonitový íl?
Shutterstock
Bentonitový íl, ktorý sa nazýva aj sopečný popol, je pozostatkom sopiek. Je čistý a prírodný a dostupný na celom svete, ale významné náleziská tejto hliny sa nachádzajú v blízkosti Montany a Wyomingu (presne v okolí Fort Benton, preto sa jej hovorí bentonitová hlina).
Obsahuje montmorillonit, ktorý po vystavení vzduchu alebo vode dodáva šupinatú štruktúru. Hlina nesie negatívny náboj, ktorý spôsobuje, že priťahuje látky s pozitívnym nábojom - ako sú toxíny, baktérie, huby atď. Ale ako je to všetko relevantné? Ako pomáha našej pokožke? Teraz sa tam dostávame.
Je bentonitový íl vhodný pre vašu pokožku?
Naše telá sú každý deň vystavené škodlivým znečisťujúcim látkam - od voľných radikálov po slnečné žiarenie, prach a mastnotu. Naša tvár je vystavená všetkým škodlivým veciam. Aj keď väčšinu z toho nemôžeme ovládať, sme si istí, že môžeme znížiť nepriaznivé účinky dodržiavaním účinnej rutiny starostlivosti o pleť.
Negatívne nabité ióny v íle priťahujú a odvádzajú toxíny na povrch pokožky. Hlina tiež obsahuje horčík, kremičitan, meď, železo a draslík - to všetko ďalej podporuje zdravie pokožky.
Okrem vyčistenia povrchu pokožky má bentonitový íl množstvo ďalších výhod.
Výhody bentonitovej hliny pre vašu pokožku
1. Lieči akné
Akné je spôsobené nadmerným vylučovaním oleja na povrchu kože, ktorý priťahuje a množí baktérie spôsobujúce akné. To má za následok vyrážky a zanecháva po sebe jazvy. Bentonitový íl absorbuje prebytočný maz z najvrchnejšej vrstvy pokožky, čím zabraňuje akné. Používanie tohto prípravku niekoľkokrát mesačne je skvelým spôsobom, ako kontrolovať akné.
2. Uvoľňuje póry pokožky
Shutterstock
Negatívne nabité ióny v hline, ako sme videli, priťahujú prach, špinu, olej a dokonca upchávajú póry. Hlina takto predchádza aj škvrnám a čiernym bodkám. Otvára a čistí póry, aby sa zabránilo ďalšiemu prasknutiu.
3. Odčerpáva toxíny z pokožky
Už sme videli, ako bentonitový íl vytiahne toxíny z pokožky topickou aplikáciou. Je zaujímavé, že podobné výsledky možno dosiahnuť požitím hliny. Pomáha vyplavovať toxíny z tela a tiež zlepšuje zdravie pokožky.
4. Prirodzene exfoliuje pokožku
Shutterstock
Píling je niečo, čo si nemôžete dovoliť nechať ujsť. Možno by vás to vaše každodenné pílingy neporezali - potrebujete tiež niečo efektívnejšie, aspoň niekoľkokrát za mesiac. Bentonitový íl pôsobí ako abrazívum, ktoré zoškrabuje odumreté a odumierajúce bunky z vrchnej vrstvy pokožky a tým ju vyčistí.
5. Zjemňuje pokožku
Shutterstock
Hlina vyhladzuje hrbole, upcháva póry a odstraňuje čierne bodky. Výsledok? Jemnejšia pokožka!
Po použití ílu si opláchnite tvár a zvlhčite. Prejdite si rukami po tvári - všimnete si pozoruhodný rozdiel.
6. Rozjasňuje pokožku
Shutterstock
Používanie bentonitovej hliny je lacný spôsob, ako dosiahnuť výsledky minimálne také ako výsledky na tvári. Pretože sú odstránené všetky skutočnosti ovplyvňujúce vaše zdravie, pokožka bude viditeľne jasnejšia.
7. Znižuje vzhľad jaziev
Shutterstock
Ak je akné jedným z problémov, ďalším sú jazvy, ktoré zostali po liečbe akné. Bentonitový íl nielenže ošetruje pupienky, ale odstraňuje aj zvyšky, ktoré môžu spôsobiť jazvy. Jeho dôsledné používanie vám dáva vynikajúce výsledky.
8. Lieči a regeneruje kožné tkanivá
Bentonitový íl lieči poškodené kožné tkanivá a pomáha regenerácii nových kožných buniek. Týmto spôsobom pomáha odstraňovať vrásky a jemné linky napnutím pokožky.
9. Rovný tón pleti
Shutterstock
Odfarbenie pokožky môže spôsobiť veľa faktorov - a ak sa včas nevyrieši, môže to viesť k pigmentovanému a nerovnomernému tónu pleti. Pretože bentonitový íl vyčistí vaše póry, zníži výskyt jaziev a odlupuje vašu pokožku, dokáže večer vyrovnať tón pleti.
10. Tóny a napína pokožku
Shutterstock
Vďaka svojim exfoliačným vlastnostiam odstraňuje bentonitový íl nepoddajné biele a čierne bodky. Zachováva vlhkosť a odstraňuje prebytočný olej a zanecháva vašu pokožku pevnejšiu ako obvykle. Ak máte suchú pokožku, dolaďte ju hydratačným krémom.
11. Znižuje škvrny
Vady sú ďalším problémom, s ktorým väčšina ľudí bojuje proti akné. Aj keď akné a zápaly klesnú, so škvrnami, ktoré po nich zostanú, je bolestivé pracovať. Bentonitový íl pomáha znižovať výskyt týchto nepoddajných znamienok.
12. Zabraňuje čiernym bodkám
Shutterstock
Hlina odstraňuje odumreté bunky pokožky a odstraňuje póry, ktoré by inak mohli viesť k čiernym bodkám. Čistí existujúce čierne bodky a tiež zabraňuje vzhľadu čerstvých.
Recept na tvárovú masku z bentonitovej hliny
Shutterstock
Čo budete potrebovať
- 1 čajová lyžička bentonitovej hliny
- 1 čajová lyžička vody alebo ACV
- Drevená alebo keramická miska - na miešanie
- Drevená špachtľa - zmiešať a aplikovať
Čo musíte urobiť
- V miske zmiešajte jablčný ocot a bentonitový íl.
- Ak máte citlivú pokožku, toto preskočte a používajte iba vodu. Môžete tiež použiť ružovú vodu.
- Mixujte ho, až kým nedosiahnete hladkú konzistenciu - bez hrudiek.
- Masku nanášajte rovnomerne na celú tvár a krk.
- Nechajte pôsobiť asi 25-30 minút alebo kým nevyschne.
- Očistite si tvár studenou vodou (najskôr použite špongiu).
- Vysušte ho a dokončite zvlhčovačom.
Tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu.
Tipy na lepšie využitie bentonitovej hliny
- Ak chcete overiť hlinu, ktorú kupujete, uistite sa, že je sivá alebo zelená a nie príliš biela. Ak je biela, mohla by byť falšovaná.
- Uvidíte, ako hlinená maska reaguje s vašou pokožkou. Prvýkrát sa môžu objaviť vyrážky, pretože vyplavujú toxíny. Ak sa však záchvaty opakujú, možno by ste ich mali prestať používať.
- Používajte drevené alebo keramické stierky a misky. Dbajte na to, aby sa hlina nedostala do kontaktu so železným riadom - môže to znížiť jej účinok.
- Nenechávajte pôsobiť príliš dlho. Uistite sa, že ste ho do 30 minút vyčistili (dovtedy by mal vyschnúť).
- Vyhnite sa tomu, ak je vaša pokožka príliš suchá a šupinatá.
- Balenie vždy sledujte zvlhčovačom.
Vedeli ste, že okrem zázrakov, ktoré robí s vašou pokožkou, pôsobí bentonitový íl po požití aj na zlepšenie zdravia a imunity vašich čriev? Ak ho chcete požiť, začnite s malým množstvom. A predtým sa porozprávajte s odborníkom, ktorý rozumie bentonitovej hlinke.
Máte k tomu ďalšie otázky? Už ste vášnivým používateľom bentonitovej hliny? Dajte nám vedieť vložením textu v sekcii komentárov nižšie.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Kde zohnať bentonitovú hlinku?
Bentonitový íl je ľahko dostupný v online aj offline kozmetických obchodoch. Existuje veľa variantov, takže si pozrite ingrediencie skôr, ako sa vám produkt dostane do rúk. Môžete si buď kúpiť bentonitový ílový prášok a použiť ho zmiešaním s vodou, alebo si jednoducho kúpiť roztierateľnú masku pripravenú na použitie.
Ako často by ste mali používať bentonitovú hlinenú masku?
Môžete ho použiť kdekoľvek medzi 1 až 2 krát týždenne, nezabudnite ho však používať aspoň niekoľkokrát mesačne. Nepreháňajte to však. Rovnomerne rozložte svoje zvyklosti.
Ako dlho vydrží bentonitový íl?
Ak kupujete bentonitový íl v najčistejšej podobe, podobne ako prášok bez akýchkoľvek prísad, nemá dátum spotreby. Pokiaľ je ale zmiešaný s inými prísadami (napríklad v prípade masky pripravenej na použitie), prichádza s dátumom spotreby - skontrolujte na obale.
Prečo bentonitový íl pulzuje?
Vaša pokožka začne v maske absorbovať vodu a pôsobí ako špongia. V tomto procese začne hlina priťahovať kladne nabité ióny, napríklad špinu a odpadky, a tak pulzuje vašu tvár.