Obsah:
- Minerálna voda vs. Pravidelná voda
- I. Minerálna voda
- II. Voda z vodovodu
- 6 minerálnych vôd pre zdravie
- 1. Zdroj horčíka
Minerálna voda sa získava z prírodných prameňov a podzemných nádrží. Je bohatý na základné živiny a má niektoré terapeutické vlastnosti.
Obsahuje vápnik, horčík, draslík a sodík (1). Tvrdí sa teda, že poskytuje niektoré neočakávané zdravotné výhody. Pitná minerálna voda môže podporovať zdravie kostí, zažívacieho ústrojenstva a srdca a znižovať krvný tlak.
V tomto článku hovoríme o rozdiele medzi minerálnou vodou a vodou z vodovodu a možných zdravotných výhodách a vedľajších účinkoch minerálnej vody.
Čítajte ďalej!
Minerálna voda vs. Pravidelná voda
Minerálna voda je kyslejšia ako voda z vodovodu a má kyslastú chuť vďaka prítomnosti kyseliny uhličitej. Oba druhy vody obsahujú minerály a sú podrobené určitému spracovaniu. Na základe súčasných dôkazov nie sú rozdiely veľmi významné. Tu je to, čo potrebujete vedieť.
I. Minerálna voda
Minerálna voda obsahuje pridané minerály (podľa zdroja) alebo rozpustené látky, ktoré menia jej chuť. Ľudia veria, že má niektoré liečivé vlastnosti kvôli minerálom, ktoré obsahuje. Podľa Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) musí minerálna voda obsahovať najmenej 250 častí na milión celkových rozpustených pevných látok (2).
Medzi minerály, ktoré sa často vyskytujú v minerálnych vodách, patria:
- Vápnik
- Chlór
- Fosfor
- Horčík
- Draslík
- Sodík
- Síra
Vyššie sú uvedené niektoré z makroživín, ktoré sú nevyhnutné na vykonávanie telesných funkcií, ako je syntéza bielkovín, tvorba kostí, tvorba chrupaviek atď. (3).
Okrem niektorých mikroelementov sú stopové prvky nevyhnutné pre niektoré biologické funkcie, ako je syntéza hormónov, produkcia enzýmov, prevencia zubného kazu atď. (3).
- Kobalt
- Žehliť
- Chróm
- Meď
- Jód
- Fluór
Na rozdiel od bežnej vody z vodovodu je minerálna voda pri zdroji balená do plastových alebo sklenených fliaš. Niektorí ľudia uprednostňujú minerálnu vodu kvôli jej terapeutickej hodnote. Minerálna voda však môže byť podrobená určitému spracovaniu, aby sa odstránili baktérie alebo toxické látky (4). Denný príjem minerálnej vody je nevyhnutný na udržanie rovnováhy vody v tele (3).
II. Voda z vodovodu
Voda z vodovodu sa upravuje chlórom a do domácností sa dodáva potrubím a čistiacimi systémami.
Voda z vodovodu pred vstupom do domácností prechádza chemickou dezinfekciou v úpravni vody. Čistá voda sa potom dodáva cez podzemný potrubný systém. Niektoré minerály vo vode z vodovodu však môžu korodovať potrubia a znečisťovať pitnú vodu.
V USA musí voda z vodovodu spĺňať normy zákona o bezpečnej pitnej vode ustanovené Agentúrou na ochranu životného prostredia (EPA) (5).
Teraz, keď poznáte rozdiel medzi minerálnou vodou a vodou z vodovodu, poďme sa pozrieť na zdravotné výhody minerálnej vody!
6 minerálnych vôd pre zdravie
1. Zdroj horčíka
Minerálna voda je bohatým zdrojom horčíka, ktorý hrá dôležitú úlohu pri regulácii telesných funkcií, ako sú nervové funkcie, regulácia hladiny glukózy v krvi a regulácia krvného tlaku (6).
V závislosti od zdroja sa môže množstvo horčíka v minerálnej vode líšiť. The