Obsah:
- Prečo je moje obdobie tak neskoro?
- Čo spôsobuje, že sa ti menštruácia začala predčasne?
- Rizikové faktory
- Príznaky Vaše obdobie sa blíži
- Kedy navštíviť svojho lekára
- Prirodzené spôsoby, ako vyvolať obdobie
- 1. Papája
- 2. Vitamín C
- 3. Ananás
- 4. Mrkva
- 5. Semená feniklu
- 6. Granátové jablko
- 7. Kurkuma
- 8. Listy petržlenu
- 9. Káva
- 10. Ricínový olej
- 11. Ďumbier
- 12. Sezamové semiačka
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
„Ten čas v mesiaci“ je možno najhorší čas v mesiaci pre mnoho žien. Častejšie sa náš dobový cyklus zhoduje s dlho očakávanou udalosťou, večierkom alebo dokonca výletom do exotickej destinácie. Byť v móde na cestách môže byť niečo, čomu sa chcete vyhnúť za každú cenu.
Je ľahké cítiť, že z tejto situácie nemáte žiadne východisko a možno budete musieť zrušiť všetky svoje plány. No všetko nie je stratené. Tu je niekoľko tipov a trikov, ktoré vám môžu pomôcť prevziať kontrolu a včasnú menštruáciu. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Prečo je moje obdobie tak neskoro?
Ženy sa väčšinou sťažujú na oneskorenie menštruácie. Môže vás to prinútiť pochybovať o tom, že by ste mohli byť tehotná. Môžete však dostať menštruáciu neskoro alebo ju vynechať z dôvodov, ktoré nevyhnutne nesúvisia s tehotenstvom. Tieto príčiny môžu siahať od hormonálnej nerovnováhy po základné stavy.
Príčinou neskorého menštruačného cyklu môžu byť hormonálne zmeny a stavy, ako je PCOS, stres, nadváha, poruchy štítnej žľazy atď.
Žena má zvyčajne nepravidelné obdobia, keď začína prvý cyklus a keď dosiahne menopauzu. V obidvoch týchto obdobiach je relatívne normálne mať nepravidelný cyklus.
Pozrime sa teraz, čo spôsobuje skoré obdobie.
Čo spôsobuje, že sa ti menštruácia začala predčasne?
Považuje sa to za celkom normálne, ak dostanete občas menštruáciu. Ak však pravidelne začínate menštruovať, pravdepodobne sa budete musieť poradiť so svojím lekárom.
Menštruačný cyklus ženy môžu ovplyvňovať faktory, ako je zmena životného štýlu, intenzívny tréning, stres alebo akékoľvek iné základné stavy. Niekedy nemusí žiadna z týchto príčin prispievať k ranému obdobiu. V takýchto prípadoch sa odporúča lekársky zásah.
Medzi hlavné príčiny raného obdobia patria:
- Nerovnováha v hladinách hormónov : Menštruačný cyklus je riadený zmenami v hladine hormónov vo vašom tele. Ak sa však na antikoncepčných tabletách vyskytnú nežiaduce zmeny v týchto hladinách, môžete dostať menštruáciu skôr.
- Menopauza: Keď sa blížite k menopauze, budete mať nepravidelné obdobie, ktoré trvá menej dní ako zvyčajne.
- Zlá strava: Nedostatok vyváženej stravy môže mať priamy vplyv na pravidelnosť vášho menštruačného cyklu.
- Lieky: Lieky ako antikoncepčné pilulky alebo núdzová antikoncepcia môžu spôsobiť, že menštruácia začne skôr, pretože ovplyvňuje hladinu hormónov v tele.
- Intenzívne cvičenie: Intenzívne cvičenie ovplyvňuje váš menštruačný cyklus, keď počet spálených kalórií presahuje to, čo ste zjedli. Ak vaše telo nemá potrebnú energiu, nemôže produkovať správne množstvo reprodukčných hormónov potrebných na ovuláciu.
- Stres: Stres môže tiež spôsobiť, že menštruácia príde skôr, pretože môže interferovať s normálnou hladinou hormónov vo vašom tele.
Pozrime sa teraz na faktory, ktoré vás vystavujú riziku ranného obdobia.
Rizikové faktory
Ženy, ktoré majú ranú menštruáciu, majú v skutočnosti dve menštruácie za mesiac. Nasledujú faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko predčasného krvácania:
- V rodinnej anamnéze cysty, myómy alebo skorá menopauza vás môžu spôsobiť náchylnosť na skoré obdobie.
- Bolesť v dolnej časti brucha, ktorá trvá niekoľko dní
- Silný prietok počas obdobia
- Bolesť pri pohlavnom styku
Ako môžete zistiť, či prichádza vaša menštruácia? Dávajte pozor na nasledujúce príznaky.
Príznaky Vaše obdobie sa blíži
- Kŕče v bruchu
Kŕče v bruchu sú spôsobené kontrakciami steny maternice, hovorí sa tomu dysmenorea. Zvyčajne to začína v dňoch vedúcich k menštruácii a môže trvať počas celého vášho cyklu. Niektoré ženy tieto kŕče vôbec nepociťujú, iné naopak pociťujú bolesť vysokej intenzity, ktorá môže brzdiť všetky ich činnosti.
Kŕče pochádzajú z dolnej časti brucha a môžu prechádzať až do stehien a do polovice chrbta.
Kŕče môžu byť niekedy spojené so stavmi, ako sú zápalové ochorenia panvy, myómy, endometrióza atď. V takýchto prípadoch môže byť bolesť intenzívnejšia. Tieto kŕče sú známe ako sekundárna dysmenorea.
- Prestávky
Prestávky sú bežné, keď sa priblížite k cyklu. Je to preto, že keď sa blížite menštruácia, vaše telo prechádza hormonálnymi zmenami. To spôsobuje výskyt akné, pupienkov alebo zul na tvári, krku alebo chrbte.
- Nežné prsia
Počas prvej a druhej polovice menštruačného cyklu vaše telo uvoľňuje estrogén a progesterón. Okolo ovulácie, keď sa zvýši hladina progesterónu, sa vaše prsia zväčšia a môžu byť jemné, opuchnuté a opuchnuté. U niektorých žien môžu byť tieto príznaky veľmi mierne, zatiaľ čo u iných môžu spôsobiť veľké nepohodlie.
- Nadúvanie
Hormonálne zmeny vo vašej menštruácii môžu spôsobiť nadúvanie. Toto nadúvanie možno pripísať zvýšenému zadržiavaniu vody a solí v tele.
- Problémy s črevom
Pohyb čriev je náchylný na hormonálne zmeny. S blížiacou sa menštruáciou sa môžu vyskytnúť nasledujúce problémy: nevoľnosť, plynatosť, hnačky alebo zápcha.
S najväčšou pravdepodobnosťou budete pociťovať nevoľnosť alebo zápchu, keď sa priblížite k svojmu rande.
- Bolesť hlavy
Keď sa blížite k menštruácii, zvyšuje sa hladina estrogénu v tele. To môže spustiť zvýšenie sérotonínu, ktoré môže vyvolať migrény a bolesti hlavy. To môže spôsobiť migrény u žien, ktoré sú náchylné na bolesti hlavy.
- Výkyvy nálad
Všetci dobre vieme o emocionálnych príznakoch PMS. Patria sem výkyvy nálady, úzkosť, podráždenosť a depresie. Môžu za to hormonálne zmeny. Tieto hormonálne zmeny zvyšujú uvoľňovanie serotonínu, vďaka čomu sa môžete cítiť nízko.
Aj keď máte občas malé ranné obdobie, je dobré, ak sa to stane často, musíte sa poradiť s lekárom.
Kedy navštíviť svojho lekára
Ak skoré obdobie pretrváva a máte vážne bolesti alebo nepohodlie, musíte navštíviť svojho gynekológa. Ak ste v minulosti potratili, poraďte sa so svojím lekárom o okamžitej lekárskej pomoci.
Teraz už vieme základné fakty týkajúce sa začiatku tehotenstva. Poďme ďalej preskúmať prirodzené metódy indukovania raného obdobia.
Prirodzené spôsoby, ako vyvolať obdobie
1. Papája
Shutterstock
Papája má uterotonické vlastnosti, čo znamená, že stimuluje kontrakciu maternice (1). To môže pomôcť pri včasnom vyvolaní menštruácie. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by toto tvrdenie podporili.
Budete potrebovať
- 1 zrelá papája
Čo musíte urobiť
- Môžete si nakrájať zrelú papáju a konzumovať priamo.
- Prípadne môžete ovocie rozmixovať a pripraviť ovocnú šťavu na konzumáciu.
Ako často by ste to mali robiť
Túto šťavu pite jedenkrát denne v dňoch, ktoré vedú k menštruácii.
2. Vitamín C
Shutterstock
Vitamín C alebo kyselina askorbová môžu zvýšiť hladinu estrogénu v tele (2). Estrogén reguluje váš menštruačný cyklus. Vitamín C môže znížiť hladinu progesterónu vo vašom tele, čo má za následok predčasné vylučovanie sliznice maternice a môže spôsobiť skoré obdobie.
Upozornenie: Musíte užívať doplnky výživy v dávkach predpísaných lekárom, pretože predávkovanie môže viesť k nebezpečným vedľajším účinkom.
3. Ananás
Shutterstock
Ananás má uterotonické vlastnosti a môže u žien vyvolať kontrakcie maternice (3). To pomáha uľahčiť vylučovanie sliznice maternice a spôsobuje, že menštruácia prichádza rýchlejšie. Je však dôležité poznamenať, že neexistujú žiadne vedecké výskumy, ktoré by naznačovali, že ananás môže vyvolať skoré obdobie.
Budete potrebovať
- 1 misa ananásu
Čo musíte urobiť
- Dajte si pred menštruáciou misku s ananásom.
Ako často by ste to mali robiť
Majte to raz denne, keď sa blížite k menštruácii.
4. Mrkva
Shutterstock
Mrkva obsahuje betakarotén a ďalšie bioaktívne zlúčeniny, ktoré vám môžu pomôcť v ranom období vyvolať vylučovanie sliznice maternice (4). Na podporu tejto skutočnosti však chýbajú vedecké dôkazy.
Budete potrebovať
- Miska čerstvej mrkvy
Čo musíte urobiť
- Mrkvu uvaríme vo vode a konzumujeme priamo.
- Prípadne môžete piť mrkvovú šťavu raz alebo dvakrát denne.
Ako často by ste to mali robiť
Tento liek môžete sledovať 1-2krát denne, keď sa blížite k menštruácii.
5. Semená feniklu
Shutterstock
Extrakt z feniklového semena môže fungovať ako emmenagóga (5), (6). To znamená, že môže zvýšiť tok krvi z maternice, a tým vyvolať skoré obdobie. Je potrebný ďalší výskum, aby sa semená feniklu stali účinným liekom na vyvolanie menštruácie.
Budete potrebovať
- 2-3 šálky prevarenej vody
- 1 lyžica semien feniklu
Čo musíte urobiť
- Varte vodu v hrnci.
- K tomu pridáme feniklové semiačka a necháme ich dusiť.
- Po namáhaní toto riešenie vypite.
Ako často by ste to mali robiť
Tento liek môžete dodržiavať v pravidelných intervaloch počas dňa.
6. Granátové jablko
Shutterstock
Granátové jablká môžu regulovať fázovú aktivitu menštruačného cyklu, čím zaisťujú pravidelné obdobie (7). Ich estrogénna aktivita môže pomôcť pri vyvolaní skorého obdobia. Tomuto prostriedku ale chýba vedecká podpora.
Budete potrebovať
- Misa granátového jablka, ktorá je olúpaná
Čo musíte urobiť
- Granátové jablko môžete pridať do svojej každodennej stravy.
Ako často by ste to mali robiť
Túto nápravu môžete sledovať každý deň pred dátumom menštruácie.
7. Kurkuma
Shutterstock
Kurkuma obsahuje bioaktívnu zlúčeninu zvanú kurkumín, ktorá pôsobí ako emmenagóga (8). Môže vám pomôcť rýchlejšie dostať menštruáciu stimuláciou prietoku krvi do maternice. Neexistuje však žiadny vedecký výskum, ktorý by to dokázal.
Budete potrebovať
- Pohár prevarenej vody
- 1 lyžička kurkumového prášku
Čo musíte urobiť
- Varte pohár vody a rozmiešajte v ňom lyžičku prášku kurkumy.
- Konzumujte teplé.
Ako často by ste to mali robiť
Túto nápravu môžete sledovať 1-2krát denne asi 1 týždeň pred dátumom menštruácie.
8. Listy petržlenu
Shutterstock
Petržlen je bohatým zdrojom bioaktívnych zlúčenín, ktoré môžu zvyšovať estrogénnu aktivitu vo vašom tele. Je to tiež vynikajúce spazmolytikum, ktoré dokáže v ranom období znížiť bolesť spôsobenú kontrakciami maternice (9).
Budete potrebovať
- Listy petržlenu
Čo musíte urobiť
- Strčte niekoľko listov petržlenu do vriacej vody.
- Toto preceďte a listy osušte.
- Sušené petržlenové listy konzumujte trikrát denne.
Ako často by ste to mali robiť
Môžete to sledovať týždeň alebo 10 dní pred menštruáciou.
9. Káva
Shutterstock
Kofeín je hlavnou zložkou kávy. Je známe, že vykazuje vlastnosti, ktoré stimulujú estrogénnu aktivitu (10). Neexistujú však vedecké dôkazy, ktoré by tvrdili, že kofeín môže pomôcť pri vyvolaní menštruácie.
Budete potrebovať
- 1 šálka uvarenej kávy
Čo musíte urobiť
- Kávu konzumujte tak pravidelne ako dvakrát denne, keď sa blížite k menštruácii.
Ako často by ste to mali robiť
Dajte si o niečo viac kávy, ako by ste zvyčajne mali, kým nedostanete menštruáciu.
Pozor: Po menštruácii nekonzumujte prebytočnú kávu kvôli vysokému obsahu kofeínu.
10. Ricínový olej
Shutterstock
Kyselina ricinolejová je hlavnou zložkou ricínového oleja. Je známe, že vyvoláva kontrakcie maternice (11). To zase môže vyvolať skoré obdobie.
Budete potrebovať
- Teplý obklad
- 1/2 lyžice ricínového oleja
Čo musíte urobiť
- Jemne si vmasírujte trochu ricínového oleja do dolnej časti brucha.
- Na spodnú časť brucha použite teplý obklad
- Nechajte pôsobiť 15-20 minút.
Ako často by ste to mali robiť
Môžete to urobiť dvakrát denne týždeň pred menštruáciou.
11. Ďumbier
Shutterstock
Ďumbier je bohatý na bioaktívne zlúčeniny, ktoré môžu zvýšiť telesné teplo a vyvolať skoré obdobie (12). Vykazuje antispazmodické vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierňovať ďalšie menštruačné príznaky, ako sú brušné kŕče (13).
Budete potrebovať
- 1/2 lyžice zázvorovej šťavy
- Med
Čo musíte urobiť
- Rozdrvte zázvor, aby ste extrahovali jeho šťavu.
- Do tejto šťavy pridajte trochu medu a konzumujte každý deň.
Ako často by ste to mali robiť
Túto nápravu postupujte dvakrát denne, niekoľko dní pred dátumom skutočného obdobia.
12. Sezamové semiačka
Shutterstock
Sezamové semiačka obsahujú bioaktívne zlúčeniny, ktoré môžu vyvolať a regulovať menštruačný tok (14). Preto konzumácia sezamových semien môže spôsobiť skoré obdobie.
Budete potrebovať
- 1 čajová lyžička sezamových semiačok
Čo musíte urobiť
Lyžičku sezamových semiačok konzumujte s medom.
Ako často by ste to mali robiť
Môžete to sledovať dvakrát denne, asi dva týždne pred menštruáciou.
Toto sú prostriedky, ktoré môžete dodržiavať, aby ste dostali menštruáciu skôr. Začnite používať tieto prostriedky najmenej týždeň alebo dva pred skutočným dátumom, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.
Použili ste niektorý z týchto liekov? Ako fungovali u vás? Podeľte sa o svoje skúsenosti a spätnú väzbu v sekcii komentárov nižšie.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Aké sú cviky na okamžité získanie menštruácie?
Na vyskúšanie si môžete vyskúšať cviky na brucho, ako sú brušáky, drepy, skrútenie panvy a pod. Neexistujú však žiadne štúdie, ktoré by dokazovali, že tieto cvičenia vyvolávajú periódy.
Čo jesť, ak nedostanete menštruáciu?
Konzumujte potraviny bohaté na vitamíny a ďalšie základné živiny. Môžete tiež konzumovať zázvor, škoricu, datle, sezamové semiačka atď.
Prečo som dostal menštruáciu dvakrát?
Váš menštruačný cyklus je zvyčajne 21-35 dní dlhý. Ak máte kratší cyklus, je pravdepodobné, že menštruáciu dostanete dvakrát mesačne, ale ak dôjde k krvácaniu mimo tohto cyklu, môže to byť spôsobené stavmi ako cysty, myómy alebo dokonca stres.
Aká je pravdepodobnosť, že otehotniete hneď po menštruácii?
Hneď po menštruácii sú vaše šance na otehotnenie relatívne nižšie. Ak však máte ovuláciu skoro po menštruácii, je pravdepodobnejšie, že otehotniete, ak nepoužívate antikoncepciu.
Kedy začína menštruácia znova po potrate?
Interrupcia môže začať nový cyklus menštruácie. Môžete očakávať menštruáciu asi 4 - 8 týždňov po potrate.
Ako môžete dostať menštruáciu skôr, aby ste sa vyhli tehotenstvu?
Na tento účel môžete užívať antikoncepčné pilulky predpísané lekárom. Prípadne môžete vyskúšať niektorý z liekov uvedených vyššie, aby ste dostali včasnú menštruáciu.
Referencie
- "Účinok extraktu z papájového latexu na gravidné a negridné preparáty maternice potkana in vitro." Journal of Ethnopharmacology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
- "Vitamín C zlepšuje endotelové funkcie u zdravých postmenopauzálnych žien s nedostatkom estrogénu." The Journal of the International Menopause Society, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
- "Vyšetrovanie uterotonických vlastností extraktov z Ananas comosus." Journal of Ethnopharmacology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
- „Vplyv fázy menštruačného cyklu na koncentráciu jednotlivých karotenoidov v lipoproteínoch žien pred menopauzou: kontrolovaná dietetická štúdia.“ American Journal of Clinical Nutrition, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Mlyn Foeniculum vulgare: Prehľad jeho botaniky, fytochémie, farmakológie, súčasnej aplikácie a toxikológie“ BioMed Research International, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- "Účinok feniklového éterického oleja na kontrakciu maternice ako model pre dysmenoreu, farmakológiu a toxikologickú štúdiu." Journal of Ethnopharmacology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
- „Silné účinky granátového jablka na zdravie“. Advanced Biomedical Research, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Kurkumín stimuluje antioxidačné mechanizmy v myšej pokožke vystavenej frakcionovanému y-žiareniu“ MDPI, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Petržlen: prehľad etnofarmakológie, fytochémie a biologických aktivít“, Journal of Traditional Chinese Medicine, ResearchGate.
- "Štúdie o estrogénnej aktivite kávového extraktu." Journal of Toxicology and Environmental Health, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
- „Ricínový olej indukuje laxáciu a kontrakciu maternice prostredníctvom receptorov prostaglandínu EP3 aktivujúcich kyselinu ricinolejovú“, PNAS, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Hypertermický účinok zázvoru (Zingiber officinale) na nápoje s obsahom extraktu na povrchovú teplotu periférnej pokožky u žien“ Doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
- „Štúdia antispazmodického účinku zázvoru (Zingiber officinale) in vitro“ Der Pharmacia Lettre.
- „Bylinná medicína pre oligomenoreu a amenoreu: Systematický prehľad starodávnej a konvenčnej medicíny“ BioMed Research International, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.