Obsah:
- Čo sú chyby v posteli?
- Čo spôsobuje zamorenie plošticami? Odkiaľ pochádzajú chyby v posteli?
- Príznaky a príznaky chýb
- Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť ploštíc
- 1. Aplikácia tepla (alebo bielizne)
- 2. Vysávanie
- 3. Trenie alkoholu
- Budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
- Ako často by ste to mali robiť
- Prečo to funguje
- 4. Vonné sušičky
- 5. Tesnenie trhlín a štrbín
- 6. Vyčistite a dezinfikujte
- 7. Esenciálne oleje
- Budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
- Ako často by ste to mali robiť
- Prečo to funguje
- 8. Listy z fazule
- Budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
Ploštice sú malé, krvilačné stvorenia, ktoré môžu spôsobiť katastrofu vo vašom dome aj vo vašom živote. Tieto malé príšery môžu vstúpiť do vášho domova prostredníctvom použitého nábytku alebo batožiny. Bezsenné noci sú len začiatok; chyby v posteli môžu tiež zanechať jazvy, ak sústo príliš poškriabete.
Aby toho nebolo málo, nie je ľahké sa týchto otravných tvorov zbaviť. Možno budete musieť urobiť čokoľvek, od dôkladného vyčistenia celého domu až po opatrné vyradenie uväznených chrobákov, aby ste tieto tvory z domova vykorenili. Čítajte ďalej a dozviete sa o deviatich úžasných metódach a tipoch, ktoré vás môžu zbaviť napadnutia plošticami.
Čo sú chyby v posteli?
Ploštice sú malý hmyz bez krídel, ktorý sa primárne živí teplokrvnými hostiteľmi. Plody dospelých sú zvyčajne hnedé alebo červenohnedé, sploštené a oválneho tvaru. Mláďatá alebo ploštice novorodenca sú veľmi malé a obyčajne veľké ako mak.
Ploštice sa vďaka svojej malej veľkosti a plochej štruktúre môžu ľahko skrývať medzi prasklinami a štrbinami. Zvyčajne kladú vajíčka blízko miesta, kde spí hostiteľ. Tento hmyz sa kvôli svojej voľbe biotopu nazýva ploštice. Najčastejšie sa nachádzajú ukryté v posteľných matracoch, pohovkách, mäkkom nábytku a niekedy dokonca aj v oblečení.
Cimex lectularius a Cimex hemipterus sú dva druhy ploštíc, ktoré sa živia ľudskou krvou. K napadnutiu môže dôjsť rôznymi spôsobmi.
Čo spôsobuje zamorenie plošticami? Odkiaľ pochádzajú chyby v posteli?
Ploštice obyčajne vstupujú na nové miesta ako čierni pasažieri so zamoreným nábytkom, posteľnou bielizňou alebo batožinou. Preto by ste mali byť pri nákupe použitého nábytku a matracov mimoriadne opatrní.
Domy, ktoré sú voľné a vyzerajú zdanlivo čisto, môžu byť tiež napadnuté plošticami. Tieto maličké stvorenia sa tiež môžu rýchlo šíriť z jedného bytu do druhého cez priehlbiny a otvory v stenách. Môžu sa pohybovať aj potrubím a rúrkami.
Pozrime sa teraz na bežné príznaky a príznaky spojené s uhryznutím ploštice.
Príznaky a príznaky chýb
Je známe, že ploštice sa živia hostiteľmi, keď spia. Odoberajú krv bezbolestne.
Keď ploštica odoberie krv hostiteľovi, do pokožky hostiteľa sa vstrekne malé množstvo slín. Keď sa ploštica dlhšiu dobu živí rovnakou osobou, uhryznutý jedinec môže byť čoraz citlivejší na chemikálie v slinách ploštice. To môže nakoniec vyvolať alergickú reakciu.
Ploštice hrýzť v radoch a v každom rade môžu byť dva až tri sústa. Zahryznutie sa hmyzom sa môže prejaviť v rozmedzí niekoľkých dní až dvoch týždňov. Uhryznutie je väčšinou vyvýšené a červené, bez bodky v strede.
Väčšina jedincov poštípaných plošticami nevykazuje žiadne príznaky, a preto môže byť náročné identifikovať a eliminovať možné napadnutia. Niektorí jedinci však môžu po bodnutí hmyzom ochorieť a ochorieť. Možné sú aj jazvy, infekcia poškriabaním uhryznutia a v zriedkavých prípadoch anafylaktická alebo astmatická reakcia na uhryznutie plošticami.
Ako vidíte, uhryznutie do postele môže spôsobiť poškodenie vo vašich domovoch, ako aj na pokožke, ak sa včas neodstráni. Tu je niekoľko vynikajúcich spôsobov, ako sa ploštice nadobro zbaviť.
Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť ploštíc
1. Aplikácia tepla (alebo bielizne)
Shutterstock
Sušič bielizne vám môže pomôcť zbaviť sa napadnutia plošticami v domácich potrebách, ako sú hračky, topánky, odevy alebo posteľná bielizeň. K dispozícii sú tiež prenosné vykurovacie zariadenia, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby zabíjali ploštice vo všetkých životných fázach vrátane ich vajíčok (1).
2. Vysávanie
Shutterstock
Rozsiahle vysávanie zamorených oblastí môže tiež pomôcť pri eliminácii ploštíc (2). Pomocou vhodnej vákuovej hadice dôkladne vysajte všetky praskliny a štrbiny na nábytku, podlahových doskách, stojanoch na postele, koľajniciach, gombíkoch, okrajoch posteľnej bielizne a kobercoch.
Upozornenie: Nepoužívajte štetinový nástavec, pretože by mohol preniesť akékoľvek pripevnené chyby na iné miesta. Vrecká vysávača zlikvidujte vo vonkajšom odpadovom koši.
3. Trenie alkoholu
Shutterstock
Budete potrebovať
- Trenie alkoholu
- Postrekovač
Čo musíte urobiť
- Nalejte trochu alkoholu do rozprašovača.
- Nastriekajte ho na všetky zárezy a rohy s možným napadnutím plošticami.
- Môžete tiež použiť lieh ako čistiaci prostriedok na povrch na odpudzovanie ploštíc.
Ako často by ste to mali robiť
Robte to raz denne, kým neodstránite všetky ploštice.
Prečo to funguje
Podľa anekdotických dôkazov je trenie alkoholu rozpúšťadlom a rozpustením ich buniek môže zabiť ploštice. Pôsobí tiež ako repelent. Neexistuje však štúdia, ktorá by dokázala toto tvrdenie.
Pozor: Alkoholový tampón môže na niektorých tkaninách zanechať škvrny. Pred nastriekaním na akúkoľvek napadnutú textíliu preto urobte test náplasti.
4. Vonné sušičky
Shutterstock
Parfumované sušičky sú zmäkčovače tkanín, ktoré pomáhajú zanechať vaše oblečenie a posteľná bielizeň mäkšie. Eliminujú elektrostatické náboje, ktoré zostávajú na praných tkaninách, a to môže tiež odpudzovať ploštice. Sušiace plachty však fungujú iba ako preventívna metóda a nemôžu pomôcť pri odstraňovaní ploštíc.
5. Tesnenie trhlín a štrbín
Shutterstock
Utesnenie všetkých trhlín a štrbín môže zabrániť vstupu ploštíc do vášho bytu. Môže tiež zabrániť škodcom v napadnutí ďalších blízkych domov. Tmel je populárny materiál, ktorý môže v tomto ohľade pomôcť. Často sa používa na utesnenie netesností v potrubí a iných konštrukciách (3).
6. Vyčistite a dezinfikujte
Shutterstock
K úplnému zbaveniu sa ploštíc môže pomôcť dezinfekcia zamorených oblastí vypraním napadnutej bielizne / odevov, vydrhnutím, vysaním a použitím prenosných vykurovacích zariadení. Môžete to urobiť sami alebo pomocou služby boja proti škodcom.
7. Esenciálne oleje
Shutterstock
Budete potrebovať
- 10-15 kvapiek oleja z citrónovej trávy alebo cédrového oleja
- 8 uncí alkoholu
- Postrekovač
Čo musíte urobiť
- Pridajte 10 - 15 kvapiek citrónovej trávy alebo cédrového oleja do 8 uncí liehového alkoholu.
- Zmes preložte do postrekovača.
- Nastriekajte ho na každý zárez a do rohu domácnosti s možným napadnutím.
Ako často by ste to mali robiť
Môžete to robiť raz denne, kým sa nezbavíte všetkých ploštíc.
Prečo to funguje
Silná aróma éterických olejov dokáže ploštice nielen odpudiť, ale aj zabiť. Podľa štúdie publikovanej v časopise Insects zaznamenal pesticíd na báze éterického oleja redukciu ploštíc v ošetrených bytoch (4).
Pozor: Alkoholový tampón môže na niektorých tkaninách zanechať škvrny. Preto sa odporúča, aby ste pred nastriekaním na akúkoľvek napadnutú látku vykonali test náplasti.
8. Listy z fazule
Shutterstock
Budete potrebovať
Listy fazule (podľa potreby)
Čo musíte urobiť
- Umiestnite niekoľko listov fazule na všetky miesta, ktoré sú najpravdepodobnejšie napadnuté plošticami.
- V nasledujúcich dňoch skontrolujte chyby v uviaznutej posteli.
- Použité listy fazule zlikvidujte.
Poznámka: Je