Obsah:
- Cukrovka - skratka
- Príznaky a symptómy
- Druhy cukrovky
- Môžu diabetici jesť med?
- Efektívne spôsoby použitia medu na cukrovku
- 1. Med a jogurt na cukrovku
- Budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
- 2. Med a škorica na cukrovku
- Budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
- 3. Med, bazalka, neem a kurkuma na cukrovku
- Budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
- 4. Med, zázvor a citrónový čaj
- Budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
- Výber správneho druhu medu pre diabetických pacientov
- Slovo opatrnosti - med a cukrovka
Med je obľúbený ako prírodné sladidlo. Vedeli ste však, že to môže pomôcť udržať cukrovku pod kontrolou? Vzhľadom na to, že niečo „sladké“ je pre diabetikov mimo hranice, znie to ako nemožné, že?
To, že je med sladký podľa chuti, ešte neznamená, že med a cukor pôsobia rovnakým spôsobom. Prvý z nich je skutočne dobrý na cukrovku. Zvedavý? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako môžu diabetici jesť med.
Cukrovka - skratka
Obrázok: Shutterstock
Cukrovka je metabolická porucha, ktorá sa vyznačuje vysokou hladinou cukru v krvi. Je to choroba, pri ktorej vaše telo nedokáže inzulín produkovať alebo ho správne používať. Inzulín je hormón produkovaný pankreasom, ktorý umožňuje bunkám využívať glukózu z potravy ako energiu. Keď táto glukóza už nemôže preniknúť do buniek, zostáva vo vašej krvi, čím zvyšuje hladinu cukru v krvi. Požité cukry a škroby sa nemôžu spotrebovať ako energia, a preto sa vylučujú močom (1).
Príznaky a symptómy
Medzi príznaky cukrovky patria:
- Časté močenie
- Extrémny smäd alebo hlad
- Strata váhy
- Únava
- Necitlivosť
- Infekcia
Druhy cukrovky
Existujú dva typy cukrovky - typ 1 a typ 2. Pri cukrovke typu 1 telo neprodukuje žiadny inzulín. Na druhej strane ľudia s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu buď neprodukujú dostatok inzulínu, alebo ich bunky nepoužívajú správne. Výsledkom je, že pacienti s cukrovkou 2. typu majú sklon k nadváhe a obezite kvôli vysokej hladine inzulínu. Ich telá nie sú schopné smerovať glukózu do svalových buniek a nakoniec namiesto toho prevedú glukózu na tuk a cholesterol.
Môžu diabetici jesť med?
Obrázok: Shutterstock
je med dobrý pre diabetikov? Mnoho ľudí zastáva názor, že med by nemali konzumovať ľudia, ktorí majú cukrovku. Ale je to pravda? Poďme zistiť.
Ľudia sú si vedomí skutočnosti, že príjem cukru je pre diabetikov nebezpečný, a keďže majú na pamäti faktor sladkosti, domnievajú sa, že med by nemal byť nikdy zahrnutý v strave pacienta s cukrovkou.
Med, ktorý je prírodným sladidlom, obsahuje ochranné živiny a aminokyseliny, ktoré spolupracujú na udržaní metabolických funkcií. Má tiež nižší glykemický index (GI) v porovnaní s rafinovaným cukrom. To znamená, že neponáhľa cukor do tela tak rýchlo ako spracovaný cukor. Taktiež sa pozoruje, že požadované množstvo inzulínu je veľmi menšie ako bežné množstvo cukru. Výsledkom je, že med znižuje hladinu glukózy v krvi (2, 3, 4).
Na druhej strane je rafinovaný cukor zbavený základných živín. Ak teda máte cukrovku, vitamíny a minerály vo vašom tele sa úplne spotrebujú na absorpciu spracovaného cukru. Nadmerný cukor vedie k opuchu pečene. Neskôr sa dostáva do krvi vo forme mastných kyselín, ktoré následne zvyšujú hladinu cukru.
Efektívne spôsoby použitia medu na cukrovku
Pokvapkajte ním šalát alebo si ho dajte k čaju - existuje niekoľko spôsobov, ako zahrnúť med do svojej stravy priateľskej k cukrovke. Ak sa pýtate ako, tu je úžasná kompilácia rôznych medových kombinácií. Pozri sa:
1. Med a jogurt na cukrovku
Obrázok: Shutterstock
Čistý med s jogurtom môžete konzumovať skoro ráno, aby ste mali hladinu cukru v krvi pod kontrolou.
Budete potrebovať
- 1/2 lyžičky surového medu
- 1 polievková lyžica obyčajného jogurtu
Čo musíte urobiť
- Obe ingrediencie dobre premiešame.
- Túto zmes si dajte ako prvú ráno a nalačno.
- Toto opakujte každý deň po dobu jedného mesiaca a môžete byť svedkami postupného poklesu hladiny cukru v krvi.
2. Med a škorica na cukrovku
Obrázok: Shutterstock
Táto mimoriadne populárna kombinácia je trojcestným liekom na cukrovku. Okrem riadenia zvyšujúcich sa hladín cukru v krvi tiež zlepšuje metabolizmus, znižuje hladinu cholesterolu a pomáha pri chudnutí.
Budete potrebovať
- 1 lyžička surového medu
- 1 čajová lyžička mletej škorice
- 250 ml vriacej vody
Čo musíte urobiť
- Pridajte mletú škoricu do pohára vriacej vody.
- Nechajte korenie úplne rozpustiť. Pohár zakryte a nechajte ho asi pol hodiny bokom.
- Zmes prefiltrujte, aby ste sa zbavili prípadných bludných častíc.
- Do zmesi pridajte jednu čajovú lyžičku medu a dobre premiešajte.
- Tento nápoj pite každé ráno na prázdny žalúdok dva týždne. Medzi týmto nápojom a raňajkami si nechajte zachovať polhodinový odstup.
Poznámka: Škoricovú zmes si môžete pripraviť aj vopred, aby ste ušetrili čas. Všetko, čo musíte urobiť, je pripraviť koncentrovanú zmes mletej škorice a polovičné množstvo vody, ako je uvedené vyššie. Túto zmes preceďte a odložte do chladničky. Pridajte vriacu vodu a med tesne pred týmto nápojom.
3. Med, bazalka, neem a kurkuma na cukrovku
Obrázok: Shutterstock
Táto neobvyklá zmes medu, bazalky, neemu a kurkumy môže pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi.
Budete potrebovať
- 1 polievková lyžica surového medu
- 3 lyžice sušeného bazalkového prášku
- 3 lyžice sušeného neemového prášku
- 3 lyžice kurkumového prášku
- Mixovacia misa
- Sklenená dóza
Čo musíte urobiť
- V mixovacej miske zmiešajte sušený prášok z listov bazalky, neem prášok a kurkumu v prášku.
- Zmes preložte do sklenenej nádoby. Skladujte ju na chladnom a suchom mieste.
- Vezmite lyžicu tejto zmesi a dajte si ju na lyžicu medu každé ráno nalačno.
- Tento proces nábožensky opakujte mesiac, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.
4. Med, zázvor a citrónový čaj
Obrázok: Shutterstock
Čaj s medom a zázvorom s trochou citrónu. Znie to ako perfektné ráno, však?
Budete potrebovať
- 2-palcový zázvor
- 1 lyžica citrónovej šťavy
- 1 polievková lyžica medu
- 1/2 čajovej lyžičky čajových lístkov
- 4 šálky vody
Čo musíte urobiť
- Vezmite si kastról a pridajte doň zázvor, čajové lístky a vodu.
- Necháme dusiť 15 až 20 minút.
- Panvicu odstavíme z ohňa a pridáme k nej citrónovú šťavu. Mix dobre premiešajte, aby sa v čajovej zmesi správne rozpustila citrónová šťava.
- Zmes preceďte a preložte do pohárov.
- Pridajte niekoľko kvapiek medu a ráno si vychutnajte tento lahodný čaj.
Výber správneho druhu medu pre diabetických pacientov
Zatiaľ čo med dostal zelený signál, jeho množstvo a kvalita sú kľúčovými faktormi spojenými s jeho účinnosťou pri udržiavaní kontroly nad cukrovkou.
Začnime s kvalitou. Určite choďte na surovú a čistú odrodu. Štúdie preukázali, že konzumácia surového medu vedie k nižšej hladine cukru v krvi o 60 - 100 mg / dl. Spracovaný med nie je nikdy preferovaný, aj keď vyzerá čisto a príťažlivo.
Ďalším faktorom je druh medu, ktorý užívate. Supermarkety sú dnes zaplavené množstvom značiek a druhov medu, ktoré vás môžu zmiasť.
Takže, aké sú tieto druhy medu pre diabetikov?
Existuje viac ako 300 druhov medu. Najobľúbenejšie sú však manuka, pohánka, neem a akácia, ktoré prospievajú vášmu telu rôznymi spôsobmi. Zo všetkých týchto odrôd sa neemový med so svojimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami zvyčajne odporúča ľuďom trpiacim cukrovkou.
Slovo opatrnosti - med a cukrovka
Čistý med je zdravší ako rafinovaný cukor a iné dostupné sladidlá. Všetko má ale svoj limit a rovnako je to aj v prípade konzumácie medu diabetikmi.
- Každá polievková lyžica medu obsahuje asi 17 gramov sacharidov, čo sa zvyšuje pri nadmernom príjme. To zase môže viesť k zvýšeniu hladiny cukru v krvi (6).
- Med má tiež veľmi vysoký obsah kalórií, pričom každá jeho polievková lyžica ponúka až 64 kalórií. Môže to mať vplyv na vašu váhu.
- Tomuto prírodnému sladidlu by sa mali vyhnúť ľudia s nadváhou so zle zvládnutou cukrovkou.
Konzumácia medu môže mať priaznivý vplyv na telesnú hmotnosť a lipidy v krvi diabetických pacientov. Je však potrebné venovať náležitú pozornosť. Ale skôr ako sa rozhodnete pre prechod, je to tak