Obsah:
- Škorica a cukrovka - odkaz
- Cukrovka a škorica - čo hovorí výskum
- Ďalší (a konfliktný) výskum
- Druhy škorice na cukrovku
- Cassia škorica (alebo čínska škorica)
- Cejlónska škorica
- Ako používať škoricu na cukrovku
- 1. Do svojej stravy môžete začleniť škoricu.
- 2. Škoricové doplnky pre cukrovku.
- Koľko škorice na cukrovku?
- Škorica pre tehotenskú cukrovku
- Škoricové recepty pre diabetikov
- 1. Škorica a jogurt
- Budete potrebovať
- Pokyny
- 2. Liečivý čaj so škoricou a zázvorom
- Budete potrebovať
- Pokyny
- Škorica pre cukrovku - vedľajšie účinky a potenciálne zdravotné riziká
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Čo vás napadne, keď si spomeniete na škoricu? Logicky povedané, nič by nemalo. Pokiaľ nie ste inak, ste posadnutí jej vzťahom k cukrovke (ako ja) a chcete vedieť viac. Pokiaľ ide o vec, existuje veľa štúdií, ktoré podporujú účinnosť škorice pri liečbe cukrovky. Má to však aj svoju druhú stránku. A v tomto príspevku sa pozrieme na obe strany. Svoje otázky týkajúce sa použitia škorice na prevenciu cukrovky majte pripravené. Pretože odpovede prichádzajú!
Škorica a cukrovka - odkaz
Obrázok: Shutterstock
Už vieme, čo je škorica, však? Je to sladké a štipľavé korenie pochádzajúce z divých škoricových stromov. Škorica, ktorá sa pestuje v tropických oblastiach v juhovýchodnej Ázii, Karibiku a Južnej Amerike, sa používa už tisíce rokov.
O čom je už dlhšiu dobu diskutabilná, je jeho účinnosť pri liečbe cukrovky. Je škorica dobrá na liečbu cukrovky? Má nejaké vedľajšie účinky? Ako by to mal človek použiť?
Ach áno, to je to, kam smerujeme - hľadať odpovede.
Cukrovka a škorica - čo hovorí výskum
Existuje kopa štúdií. Jedna klinická štúdia publikovaná v časopise Diabetes Care z roku 2003 podporila schopnosť škorice zlepšiť hladinu glukózy a cholesterolu v krvi u pacientov s cukrovkou 2. typu (1).
Škorica pre cukrovku typu 2 - Ďalšia štúdia publikovaná v roku 2000 v časopise Agricultural Research Magazine uviedla, že konzumácia iba 1 gramu škorice denne môže zvýšiť citlivosť na inzulín a dokonca pomôcť zvrátiť cukrovku typu 2 (2).
Aj keď je v tejto oblasti potrebný ďalší výskum, niekoľko ďalších štúdií poukázalo na užitočnosť škorice ako doplnku liečby cukrovky. V prehľade niekoľkých súvisiacich štúdií uskutočnených v roku 2012 sa uvádza, že škorica má priaznivý vplyv na kontrolu glykémie - čo znamená, že škorica, ak sa užíva v predpísaných množstvách, môže časom urýchliť liečbu cukrovky (3).
Mohlo by existovať niekoľko ďalších štúdií s podobnými nálezmi. Ale vedieť všetko by bolo zbytočné, ak človek nechápe fungovanie glukózy v krvi.
Glukóza je jednoduchý cukor, ktorý cirkuluje v krvi. Je zodpovedný za zdravie buniek a energiu, a preto potrebuje spôsob, ako sa dostať do buniek z krvi. Keď sa inzulín, hormón, ktorý tiež cirkuluje v krvi, viaže na vonkajšie štruktúry buniek (nazývané inzulínové receptory), tok glukózy do buniek je hladký.
To je dobrá správa. Zlou správou je, keď bunky odolávajú tomuto inzulínovému účinku. Výsledkom je, že glukóza nevstupuje do buniek a namiesto toho sa hromadí v krvi. Presne to sa deje u pacientov s cukrovkou.
Ako by tu mohla pomôcť škorica, má zásadný význam. Korenie obsahuje určité chemikálie, ktoré stimulujú inzulínové receptory, čím umožňujú, aby sa glukóza dostala do buniek a znižovala hladinu glukózy v krvi (4).
Túto charakteristiku škorice dokázali aj rôzne štúdie. Napríklad štúdia z roku 2010, ktorú uskutočnilo americké ministerstvo poľnohospodárstva a výskumné stredisko pre výživu ľudí v Beltsville, uvádza, že škorica zvyšuje citlivosť na inzulín a transport glukózy (5). Zistilo sa, že niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v škorici, nazývané proantokyanidíny, pomáhajú zmierňovať diabetické komplikácie (6).
No to je jedna stránka príbehu. Ale ako som povedal, celá táto rozprava má aj druhú stránku. A to je…
Ďalší (a konfliktný) výskum
Z toho vyplýva, že prebiehajúca debata.
Áno, máme štúdie, ktoré podporujú užitočnosť škorice pri kontrole cukrovky. A existuje rovnaký počet štúdií, ktoré tiež odmietajú jeho použitie.
Niekoľko štúdií preukázalo, ako môže škorica znížiť inzulínovú rezistenciu a obmedziť nadmernú hladinu cukru v krvi. V jednej z týchto štúdií účastníci konzumovali 1 až 6 gramov škorice každý deň počas 40 dní. Na konci skúšobného obdobia vedci zaznamenali pokles hladiny cholesterolu o 18% a pokles hladiny cukru v krvi o 24%. Ale v niekoľkých ďalších štúdiách to tak nebolo - škorica jednoducho nič nezmenila (7).
V jednej takejto iránskej štúdii uskutočnenej v roku 2013 nemalo užívanie 1 gramu škorice každý deň počas 30 až 60 dní žiadny vplyv na zníženie hladiny glukózy v krvi. Podľa štúdie ovplyvňujú liečbu cukrovky niektoré ďalšie faktory, ako je rasa, BMI, životný štýl, druh liekov a dĺžka konzumácie škorice (8).
Ďalšia kalifornská štúdia pripisovala konflikt v tomto výskume heterogenite uskutočňovaných štúdií a uviedla, že je potrebný ďalší rozsiahly výskum (9).
Všetko, čo bolo povedané a urobené, výhody alebo nepriaznivé účinky škorice sú určené jej typom - presne tým, čo uvidíme ďalej.
Druhy škorice na cukrovku
To je niečo, čo si musíte uvedomiť - rôzne druhy škorice. Aj keď škorica môže byť prospešná pre diabetikov, hru môže zmeniť typ škorice, ktorú človek konzumuje. Škoricu, najmä ak ju konzumujú diabetici, vždy sprevádzali varovania - vzhľadom na jej obsah kumarínu. Zistilo sa, že kumarín, zlúčenina nachádzajúca sa v škorici, spôsobuje v určitých prípadoch toxicitu pre pečeň (10).
Nasledujú rôzne druhy škorice, ktoré sa zvyčajne používajú na cukrovku:
Cassia škorica (alebo čínska škorica)
Je štipľavejší, menej sladký, jemný a mierne horký. Kvalita tohto druhu škorice sa môže veľmi líšiť v závislosti od podmienok pôdy, kde sa pestuje. Zvyčajne sa používa vo väčšine čínskych liekov na liečbu hlienu, kašľa a iných chorôb. Cassia škorica má obsah kumarínu 0,31 gramu / kg.
Cejlónska škorica
Listy stromu sú na vrchu lesklé, ale na spodnej strane matné. Listy sú štipľavé, keď sú rozdrvené, a po olúpaní z vonkajšej kôry stromu vyžaruje veľmi silný škoricový zápach. Ceylonská škorica má obsah kumarínu 0,017 gramu / kg . To je najnižší spomedzi rôznych druhov škorice.
Existujú dva ďalšie druhy škorice, a to indonézska škorica (2,15 gramu / kg obsahu kumarínu) a saigonská škorica (6,97 gramu / kg obsahu kumarínu). Majú veľmi vysoké hladiny kumarínu, a preto sa nesmú používať na liečbu cukrovky.
Ako sme videli, cejlónska škorica má najnižší obsah kumarínu. Ako sme už diskutovali, kumarín prichádza s množstvom nežiaducich látok. Štúdia vo Veľkej Británii zistila, že kumarín spôsobuje hlodavcom pečeňové a obličkové komplikácie (11).
Často sa diskutuje o značných rozdieloch v bezpečnosti, či už škorice cejlónovej alebo kasiovej pre cukrovku - hoci cejlónska škorica má nižší obsah kumarínu, dajú sa tieto dva druhy škorice zameniť?
Zistilo sa, že cejlónska škorica obsahuje 250-krát menej škorice ako kasia (najobľúbenejší druh škorice), čo je v skutočnosti príliš málo na to, aby predstavovala zdravotné riziká (12). To nie je prípad škorice kasia (13).
Koľko škorice denne na cukrovku a ktorá je najlepšia škorica na cukrovku? Aj keď sú kasia aj cejlónska škorica na zozname FDA s korením bezpečným na ľudskú konzumáciu, nie je stanovené žiadne množstvo. Podľa Spolkového inštitútu pre hodnotenie rizík v Nemecku by však nadmerná konzumácia škorice mangovej denne (čo je viac ako 2 gramy) mohla mať vedľajšie účinky (14).
Wall Street Journal to vyjadruje takto - musíte použiť cejlónsku škoricu, pretože tak znížite riziko poškodenia pečene. Z hľadiska bezpečnosti je to lepšie.
Dobre. Diskutovali sme teda o druhoch a najlepšom druhu škorice na cukrovku. Čo by to bolo za využitie, keby človek nevedel, ako používať škoricu? Nerobte si starosti - máme to zakryté!
Ako používať škoricu na cukrovku
Cukrovka, známa tiež ako diabetes mellitus, má tri typy - cukrovku 1. typu, cukrovku 2. typu a tehotenskú cukrovku. Bez ohľadu na typ cukrovky sa jej spotreba a dávka škorice pri cukrovke líšia iba podľa závažnosti.
Tu vám povieme, ako užívať škoricu na cukrovku. Existuje niekoľko rôznych spôsobov konzumácie škorice.
1. Do svojej stravy môžete začleniť škoricu.
Obrázok: Shutterstock
- Cukor môžete nahradiť škoricou. Vďaka svojej intenzívnej chuti môže byť škorica vynikajúcou náhradou za malé množstvo cukru v omáčkach, mäse, receptoch na varenie a dokonca aj zeleninových jedlách. Nahradenie cukru škoricou vo vašej strave má dvojakú výhodu - znižuje množstvo skonzumovaného cukru a zlepšuje tiež hladinu glukózy v krvi.
- Je bezpečné konzumovať škoricu v normálnom množstve, ktoré sa nachádza v potravinách, čo môže byť asi ½ až 1 čajová lyžička.
- Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. A pridaním škorice sa to len vylepšuje. Môžete napríklad posypať škoricou na maslom celozrnný toast. Alebo dokonca zamiešajte malé množstvo do ovsených vločiek.
- Kto by nemal rád mäsové omáčky! Škorica sa mimoriadne dobre spája s bravčovým, hydinovým, hovädzím a dokonca s jedlami s ázijskou tematikou. Pridanie škorice do šalátových dresingov dokáže zázraky.
- Pokiaľ ide o zeleninové jedlá, väčšina z nás robí jednu chybu. Cukor nám nevadí. Samozrejme! Jeme niečo zdravé, tak prečo sa trápiť cukrom, však? Nesprávne. Hnedý alebo bežný cukor môžete nahradiť škoricou v kandizovanej zelenine alebo sladkých hranolkách. Korenie dodáva sladkú príchuť bez toho, aby zvyšovalo hladinu glukózy.
- Pečenie. Pravdepodobne najjednoduchší spôsob. Ak ste fanúšikom domácich chlebov, koláčikov, koláčov atď., Môžete škoricu pridať do všetkého, čo máte radi. Môžete jednoducho zmiešať (a poriadne premiešať) škoricu so suchou múkou.
- Škoricový nápoj na cukrovku - Škoricu môžete použiť aj do nápojov. Či už je to káva alebo smoothie, mliečny koktail alebo akýkoľvek iný miešaný nápoj - škorica sa hodí ku všetkému.
- Škoricový čaj na cukrovku - Môžete tiež konzumovať škoricový čaj. Jednoducho pridajte čajovú lyžičku mletej škorice do asi 30 ml vriacej vody. Nechajte ho asi 10 minút lúhovať. Ak chcete, môžete pridať mlieko.
- Na kontrolu cukrovky môžete použiť aj škoricový prášok. Môžete buď uvariť škoricové tyčinky vo vode alebo posypať škoricovým práškom vodou a napiť ju medzi jedlami.
- Škoricový éterický olej je ďalším dobrým spôsobom, ako vám pomôcť vyrovnať sa s týmto stavom. Jednoducho použite doma difuzér a zacítite arómu. Éterický olej môže obmedziť túžbu po cukre alebo prejedanie (15).
2. Škoricové doplnky pre cukrovku.
Obrázok: Shutterstock
Ak myšlienka pridania škorice do vašich jedál neznie tak vítane, máme alternatívu. Škoricový doplnok. Prírodný obchod s potravinami hneď na konci vášho pruhu bude predávať škoricové doplnky za prijateľné ceny.
Ale najskôr sa poraďte so svojím lekárom. Áno, doplnok nízkej dávky škorice môže byť prakticky neškodný. Ale hej, je to doplnok, nie? Nie je to niečo, čo pravidelne konzumujete, ale niečo, čo ste sa rozhodli podniknúť na riešenie zdravotnej situácie. Porozprávajte sa teda so svojím lekárskym poradcom - môže vás lepšie usmerniť a dokonca vás varovať pred prípadnými interakciami. Niekedy môžu škoricové doplnky interagovať s vašimi liekmi na cukrovku, čo môže viesť k nežiaducim výsledkom. Najlepší spôsob, ako sa tomu vyhnúť? Porozprávajte sa so svojím doc. Jednoduché.
Podľa Národného centra pre doplnkové a integrované zdravie neexistuje adekvátny výskum o interakciách medzi bylinami a konvenčnými liekmi na cukrovku (16). Preto opäť zdôrazňujem, pred užitím akýchkoľvek takýchto doplnkov sa vždy poraďte s lekárom. Aj keď je užívanie škoricových piluliek na cukrovku rovnako diskutabilné ako samotné korenie, na základe návrhu lekára to môžete ešte zvážiť.
Koľko škorice na cukrovku?
Keď prídete na dennú dávku škorice na cukrovku, môžete začať s malými. Začnite s 1 gramom škorice denne. Zaznamenajte si hladinu glukózy a pravidelne sa obráťte na svojho lekára. Množstvo môžete postupne zvyšovať podľa pokynov lekára.
POZNÁMKA: Na kontrolu cukrovky používajte iba cejlónsku škoricu. Ako sme videli, obsahuje najmenšie množstvo kumarínu a je oveľa bezpečnejšia ako jeho náprotivky.
Škorica pre tehotenskú cukrovku
Škoricové recepty pre diabetikov
O škorici a jej súvislosti s cukrovkou je veľa informácií a videli sme ich značné množstvo. Tiež sme videli rôzne spôsoby, ako môžete prijímať škoricu na uľahčenie liečby.
Nasleduje niekoľko receptov, ktoré vám môžu pomôcť zahrnúť škoricu do svojho režimu úžasne vynikajúcim spôsobom. Ich príprava je jednoduchá a rýchla a môžete ich mať kdekoľvek.
1. Škorica a jogurt
Obrázok: Shutterstock
Budete potrebovať
- Čistý a beztučný jogurt, 1 šálka
- Škoricový prášok, 1 lyžička
- Stevia prášok, ½ čajovej lyžičky
Pokyny
- Všetky suroviny poriadne premiešame.
- Nechajte ho stáť pri izbovej teplote 15 minút, potom si môžete jedlo vychutnať.
2. Liečivý čaj so škoricou a zázvorom
Obrázok: Shutterstock
Budete potrebovať
- Čerstvý kúsok zázvoru veľký ako palec
- Čerstvo stlačená citrónová šťava, 2 lyžice
- Cejlónska škorica, 1 tyčinka
- Surový bio med, 1 čajová lyžička
- Filtrovaná voda, 1 ½ šálky
Pokyny
- Vodu ohrejte na miernom ohni v malom hrnci.
- Nakrájajte zázvor na plátky.
- Keď začne voda vrieť, pridáme do kastróla zázvor.
- Stíšime oheň na miernom ohni.
- Pridajte škoricu.
- Strmé po dobu 5 minút.
- Kvapalinu preceďte do vysokého pohára.
- Pridajte citrónovú šťavu a med a premiešajte.
A teraz ďalšia dôležitá súčasť - na čo musíte pamätať pri užívaní škorice na cukrovku.
Škorica pre cukrovku - vedľajšie účinky a potenciálne zdravotné riziká
Ako sme už diskutovali, prítomnosť kumarínu spôsobuje, že liečba cukrovky so škoricou je diskutabilná. Aj keď cejlónska škorica obsahuje najmenšie množstvo kumarínu, pred použitím je vhodné sa poradiť s lekárom.
Podľa článku zverejneného na Washingtonskej univerzite môžu veľké dávky škorice po dlhšiu dobu spôsobiť telesnú toxicitu. Môže tiež zvýšiť srdcovú frekvenciu, čo môže byť hrozbou pre ľudí so srdcovými problémami (18). Škorica môže tiež interagovať s určitými liekmi na zriedenie krvi.
Mnoho ďalších štúdií, vrátane štúdií, ktoré uskutočnili Western Diabetes Institute a University of Connecticut, uvádza škodlivé účinky, ako je zvýšené riziko krvácania a ovplyvnenie funkcie pečene u zvierat (19).
Záver
A čo je dôležitejšie, vezmite svojho lekára do dôvery. Dajte na jeho radu a postupujte podľa neho dôsledne. (S) Vie, čo je pre vás najlepšie.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Ako dlho trvá škorica na zníženie hladiny cukru v krvi?
Neexistuje definitívny časový rámec. Uskutočnilo sa množstvo testov, ktoré mali zmiešané výsledky. Určité štúdie obsahovali účastníkov, ktorí užívali 1 až 6 gramov škorice počas 40 dní, a dosiahli priaznivé výsledky. Zatiaľ čo iní za podobných podmienok nezískali žiadne výsledky.
Môžeme si na cukrovku vziať surový med a škoricu?
Áno. Začlenenie surového medu a škorice do vašej stravy môže byť prospešné pre cukrovku. Podľa jednej štúdie môže konzumácia medu znížiť hladinu glukózy v krvi, čo môže zase zlepšiť diabetické podmienky.
Jediným spôsobom, ako na to dostať odpoveď, je opýtať sa svojho lekára. (S) Je si vedomý vášho stavu z prvej ruky, a preto môže odporučiť správne dávkovanie škorice pri cukrovke a oznámi vám časový rámec.
Dúfame, že tento príspevok o výhodách škorice pri liečbe cukrovky odpovedal na vaše otázky. Dajte nám vedieť, čo si myslíte, či je škorica dobrá na cukrovku alebo nie. Do nižšie uvedeného poľa môžete zanechať komentár.