Obsah:
- Obsah
- Veda za prídavnými látkami v potravinách
- Aké sú použitia prídavných látok v potravinách?
- Aké sú škodlivé účinky potravinárskych prídavných látok?
- Čo sú nepriame potravinové prísady, ktoré vás môžu poškodiť?
- Ako sa vyhnúť škodlivým prídavným látkam v potravinách
- Záver
- Glosár
- Referencie
Výskum ukazuje, že potravinové prísady môžu spôsobovať zdravotné problémy, ako sú hnačky, nervové poruchy a astma (1). Ale to nie je všetko.
Prídavné látky v potravinách sú látky pridávané do potravín na zlepšenie ich chuti, vzhľadu a iných vlastností. Medzi najnebezpečnejšie z nich patria trans-tuky a kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, o ktorých sa zistilo, že spôsobujú vážne poškodenie pečene (2). Väčšina z týchto prísad si našla cestu k najbežnejším potravinám. Znamená to, že neexistuje spôsob, ako sa môžete vyhnúť ich škodlivým účinkom? No, poďme na to.
Obsah
- Veda za prídavnými látkami v potravinách
- Aké sú použitia prídavných látok v potravinách?
- Aké sú škodlivé účinky potravinárskych prídavných látok?
- Čo sú nepriame potravinové prísady, ktoré vás môžu poškodiť?
- Ako sa vyhnúť škodlivým prídavným látkam v potravinách
Veda za prídavnými látkami v potravinách
Potravinové prísady sa do potravín pridávajú z rôznych dôvodov, dobrých aj zlých. Všeobecne sa delia na dva typy - priamy a nepriamy.
Priame potravinárske prídavné látky sú tie, ktoré sa pridávajú do potravín na špecifický účel. Napríklad aspartám, nízkokalorické sladidlo, sa pridáva do potravín so špecifickým účelom vylepšenia chuti bez zvýšenia obsahu kalórií.
Nepriame potravinárske prídavné látky sú tie, ktoré sa neúmyselne stanú súčasťou potravín prostredníctvom balenia alebo skladovania. Patria sem nepatrné obalové látky, ktoré sa dostávajú do potravín počas balenia alebo prepravy / skladovania (2).
Potravinové prísady samy o sebe nie sú zlé. Konzervovanie potravín morením (pridaním octu, kde je prídavnou látkou) je spôsob pridania prídavnej látky do potravín, ktorý však nie je škodlivý.
Potravinové prísady majú v skutočnosti rôzne použitie - a o väčšine z nich nemusíme vedieť.
Späť na obsah
Aké sú použitia prídavných látok v potravinách?
- Zvýšte výživnú hodnotu potravín
Do potravy sa pridávajú určité vitamíny a minerály (a dokonca aj vláknina), aby sa nahradili nedostatočné stravovacie návyky človeka. Tiež sa mu hovorí opevnenie a pomáha v boji proti podvýžive v rôznych častiach sveta (3). Jedným dobrým príkladom sú raňajkové cereálie. Je obohatený o určité živiny, ktoré môžu pomôcť pri liečbe určitých výživových nedostatkov (4).
- Konzervujte potraviny pred znehodnotením
Tieto prídavné látky v potravinách, ktoré sa tiež nazývajú konzervanty, chránia potraviny spomalením škôd spôsobených mikróbmi alebo vzduchom. Jedna správa uvádza použitie zlúčenín pochádzajúcich z rastlín ako prídavných látok v potravinách na zabránenie znehodnoteniu plesňových potravín (5). Konzervačné látky tiež pomáhajú predchádzať kontaminácii a následným chorobám z potravín.
- Zlepšite chuť a vzhľad jedla
Patria sem prírodné a umelé arómy, sladidlá a farbivá, ktoré sa pridávajú na zlepšenie chuti a vzhľadu potravín. To platí najmä pre mäso a hydinové výrobky (6). Emulgátory a zahusťovadlá dodávajú potravinám konzistenciu, ktorú očakávajú spotrebitelia.
To všetko nám hovorí, že prídavné látky v potravinách, prinajmenšom tie, ktoré sa pridávajú priamo, majú svoj účel. Ale robí to z nich všetky dobré? Nie vždy.
Späť na obsah
Aké sú škodlivé účinky potravinárskych prídavných látok?
Existuje množstvo výskumov, ktoré uvádzajú škodlivé účinky potravinárskych prídavných látok. Aj keď tvoria iba niekoľko prísad, je dôležité, aby ste o nich vedeli. Patria sem priame potravinové prísady.
- FD&C 1 farbivá alebo farebné prísady sú spájané s nežiaducimi reakciami. Tartrazín je jedno z takých farbív, ktoré sa spája s astmou a žihľavkou 2. To isté platí pre dusičnany a dusitany a ďalšie prísady, ako sú sorbáty (7).
- Dusičnany a dusitany môžu zvýšiť množstvo nitrozamínov 3 vo vašom tele a zvýšiť tak riziko rakoviny (8). Tieto prísady sa zvyčajne pridávajú do sušeného sendvičového mäsa, salámy, slaniny a párkov, aby im poskytli farbu a predĺžili trvanlivosť.
- Používanie potravinárskych prídavných látok bolo spojené aj s detskou hyperaktivitou. Konzumácia umelých prísad do potravín môže spôsobiť hyperaktivitu detí. Aj ďalšie neurofyziologické poruchy u detí môžu byť dôsledkom určitých prídavných látok v potravinách (9).
- Zatiaľ čo sa zistilo, že farbivá ako tartrazín, ktoré sa prevažne používajú v priemysle nealkoholických nápojov, spôsobujú účinky ako rozmazané videnie a pocit dusenia , konzervačné látky ako benzoáty a glutaman sodný sú spájané s astmou, pocitmi pálenia alebo dokonca s mozgom. poškodenie v extrémnych prípadoch (najmä u detí) (9).
- Umelé sladidlá ako sacharín, sacharóza a aspartám súvisia s rakovinou, vrodenými vývojovými chybami a dokonca s deštruktívnym správaním u detí (9).
- Štúdie medzi tisíckami uväznených mladistvých páchateľov zistili jasnú koreláciu medzi vysokým príjmom sacharózy a antisociálnym správaním (10).
- Kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy je ďalšou nebezpečnou prísadou do potravín - sladidlom z kukurice. Je bohatý na fruktózu, jednoduchý cukor, ktorý môže pri veľkých množstvách spôsobiť veľké škody. Zistilo sa, že nápoje osladené fruktózou zvyšujú hladinu brušného tuku a hladinu cukru v krvi (11).
- Trans-tuky sú ďalším typom smrtiacich prídavných látok v potravinách. Predlžujú trvanlivosť výrobkov a zvyčajne sa nachádzajú v sušienkach, pečive a margaríne. Vyšší príjem trans-tukov súvisí s ischemickou chorobou srdca (12).
Toto sú najbežnejšie prísady do potravín, na ktoré si chcete dať pozor. Ale to nie sú všetko. Existujú aj určité nepriame prísady, ktoré môžu spôsobiť ujmu.
Späť na obsah
Čo sú nepriame potravinové prísady, ktoré vás môžu poškodiť?
Nasledujúci zoznam vám môže pomôcť.
- Bisfenoly - Môžu napodobňovať estrogénový hormón a narúšať pubertu a plodnosť. Môžu tiež zvýšiť telesný tuk a spôsobiť problémy s imunitným a nervovým systémom. Zvyčajne sa nachádzajú vo výstelke sódy a plechoviek od potravín, plastových fľašiach a plastových pohároch (13).
- Ftaláty - môžu narušiť vývoj mužských pohlavných orgánov a zvýšiť riziko obezity a kardiovaskulárnych chorôb. Nachádzajú sa v plastových obaloch, nafukovacích hračkách, lakoch na vlasy, vôňach, lakoch na nechty a pleťových vodách (14).
- Chloristan - môže interferovať s funkciou štítnej žľazy a narušiť skorý vývoj mozgu. Nachádza sa v niektorých suchých obaloch na potraviny (15).
- Perfluóralkylové chemikálie - Môžu spôsobiť deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou a problémy s imunitou, plodnosťou a štítnou žľazou. PFC sa bežne vyskytujú v kartónových obaloch, mastnom papieri a iných komerčných výrobkoch pre domácnosť, ako sú nepriľnavé panvice a vodoodpudivé textílie (16).
Prídavné látky v potravinách sú všade okolo nás. Je takmer nemožné zabrániť im, aby sa dostali do väčšiny potravín, ale môžeme byť opatrní a vyhnúť sa im v maximálnej možnej miere.
Späť na obsah
Ako sa vyhnúť škodlivým prídavným látkam v potravinách
Vyhýbanie sa škodlivým potravinovým prísadám môže vyžadovať určité úsilie, ale nie je to ťažké. Nasledujúce ukazovatele vám môžu pomôcť.
- Pripravte si jedlo od nuly
Domáce varenie funguje najlepšie. Takto budete mať úplnú kontrolu nad prísadami, ktoré vstupujú do vašich prípravkov. Varenie doma je tiež ekonomické.
- Vyvarujte sa spracovanému mäsu
Je pravdepodobné, že obsahujú niekoľko prísad. Zahŕňajú lahôdkové mäso, klobásu, slaninu, údené mäso, konzervované mäso a dokonca aj párky v rožku. Vyberte si štíhlejšie a menej spracované zdroje bielkovín. Pomôcť vám môže pečenie rýb, kuracieho, morčacieho, chudého hovädzieho alebo bravčového mäsa.
- Objednajte si pozorne v reštauráciách
Môžete sa najesť raz za čas, ale objednávajte správne jedlá. Navštívte reštaurácie, ktoré pripravujú jedlo čerstvé. Neohrievajte mrazené alebo vopred pripravené jedlá. Skontrolujte reštaurácie, ktoré používajú miestne suroviny. Pred objednávkou sa môžete tiež opýtať svojho čašníka alebo kuchára na zloženie konkrétnej potraviny.
- Prečítajte si štítky so zložkami
Tieto uvádzajú všetky zložky obsiahnuté v potravinárskom výrobku. Snažte sa vyhnúť produktom, ktoré obsahujú aditíva, o ktorých sme hovorili v tomto príspevku. Pozor aj na nasledujúce kódy - benzoáty 210, 211, 212, 213; dusičnany 249, 250, 251, 252; siričitany 220, 221, 222, 223, 224, 225, 228; aspartam 951; žltá 2G107, oranžová žltá FCF110 a košenila 120.
Späť na obsah
Záver
Potravinárske prísady sa stali priemyselným odvetvím. A ako moderné ľudstvo napreduje, určite sa stanú čoraz bežnejšími. Dobré zdravie sa začína vedomím, čo konzumujete. Určite by ste nechceli prijímať škodlivé prísady, však?
Dajte si pozor na aditíva, ktoré sme spomenuli. Šírte správu medzi svojimi priateľmi a rodinou. Podeľte sa o svoje skúsenosti s nami zanechaním komentára v poli nižšie.
Glosár
- FD&C - Potraviny, lieky a kozmetika
- Urtikaria - Okrúhle vyrážky na pokožke, ktoré intenzívne svrbia
- Nitrozamíny - konkrétna zlúčenina známa pre svoje karcinogénne vlastnosti
Referencie
- „ÚČINKY POTRAVINÁRSKYCH PRÍDAVNÝCH LÁTOK A KONZERVANTOV…“ ResearchGate.
- "Čo je to prídavná látka v potravinách?" Americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb.
- „Prehľad potravinových zložiek…“ Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv.
- „Úlohy prídavných látok v potravinách“ Oddelenie výživy ľudí.
- „Prevencia kazenia plesní v potravinách…“ Kritické recenzie v potravinárskej vede a výžive, Americká lekárska knižnica.
- „Prísady do mäsových a hydinových výrobkov“, Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov.
- „Nežiaduce reakcie prídavných látok v potravinách“, New England and Regional Allergy Proceedings, Americká národná knižnica medicíny.
- „Ako sa vyhnúť pridaným dusičnanom a dusitanom…“ Pracovná skupina pre životné prostredie.
- „Nepriaznivé účinky potravinárskych prídavných látok na zdravie…“ CiteSeerX, sponzorovaná Národnou vedeckou nadáciou.
- „Kritická analýza stravovania chronických mladistvých…“ Národná referenčná služba pre trestné právo.
- „Konzumácia sladená fruktózou…“ The Journal of Clinical Investigation, US National Library of Medicine.
- „Asociácia medzi príjmom trans-mastných kyselín a…“ Lancet, Národná lekárska knižnica USA.
- „Bisfenol A“ Národný inštitút vied o zdraví v životnom prostredí.
- „Ftaláty“, Úrad pre potraviny a liečivá USA.
- „Chloristanové otázky a odpovede“, Úrad pre potraviny a liečivá USA.
- „Základné informácie o PFAS“ Agentúra pre ochranu životného prostredia Spojených štátov.