Obsah:
- Testovanie na zvieratách a súvisiace fakty - podrobne:
- 1. Dráždivosť očí
- 2. Dráždivosť pokožky
- 3. Akútna toxicita
- Alternatívy k testovaniu na zvieratách
V časoch, keď veda neprišla až tak ďaleko, nemal kozmetický priemysel na výber. Museli sa vykonať štúdie ako test LD, toxikológia, podráždenie pokožky, poškodenie očného tkaniva, aby bolo možné aspoň do istej miery predpovedať vplyv nového produktu na ľudskú populáciu.
Tieto testovacie metódy sú určené na testovanie bezpečnosti pri používaní výrobku, ktorá je tiež vyžadovaná zákonom. Obrovskí výrobcovia viacerých produktov, ktorí sa obávali súdnych sporov a reakcií spotrebiteľov, sa zapojili do týchto testovacích postupov na zvieratách, ako je napríklad požiar na olej, aj keď ich užitočnosť v prípade obleku ešte nie je k dispozícii. Avšak FDA alebo iná ekvivalentná organizácia na celom svete netrvá na testovaní na zvieratách, ale iba špecifikuje použitie vhodných testov na zaistenie bezpečného použitia. V mnohých je teraz k dispozícii alternatíva k testovaniu na zvieratách.
Tieto testy sa však stále uskutočňujú. Výsledky týchto testov boli, sú a vždy budú desivé. Vedeli ste, že v Draizeho teste (ktorý sa vykonáva na kontrolu úrovne poškodenia očného tkaniva) sa žieravá látka vloží do oka zajaca, ktorý je pri vedomí, a bolo to také bolestivé, že nekričali iba bolesťou, ale celkom niekoľko skončilo zlomením krku a chrbta v zúfalom pokuse o útek? Alebo ste možno už o tomto teste počuli… Na stanovenie množstva látky, ktorá zabije vopred stanovený pomer zvierat, sa používajú testy LD 50 Ie Lethal Dosage (LD).. V tomto prípade sú subjekty nútené prijímať jedovaté látky, kým polovica z nich neumrie! A tí, ktorí dokážu prežiť, vykazujú bežné reakcie ako kŕče, obrna, zvracanie a krvácanie z očí, nosa, úst alebo konečníka! Hrozné nie? Chcete vedieť niečo ešte znepokojivejšie? Tieto testy nie sú ani presné! Každý druh reaguje na toxín odlišne. Nemôžete predvídať koreláciu v reakcii z myši na potkana, nieto králika na človeka! Toto sú nefalšované fakty o testovaní na zvieratách.
Testovanie na zvieratách a súvisiace fakty - podrobne:
1. Dráždivosť očí
Tento test bol navrhnutý v roku 1944 spoločnosťou Draize na odhad podráždenia očí spôsobeného rôznymi chemikáliami.
V tomto teste je králik nemenným subjektom. Chemikália je umiestnená v jednom oku a druhé oko slúži ako kontrola (normálne). Králiky sú pripútané, čo im neumožňuje prirodzene reagovať na podráždenie, a ich oči sa hodnotia po jednej hodine a potom v 24-hodinových intervaloch až do 14 dní. Niektoré sa hodnotia až o tri týždne neskôr. Úroveň podráždenia očí sa číselne hodnotí pozorovaním troch hlavných tkanív oka (rohovka, spojivka a dúhovka).
Neúspech tohto testu však spočíva v skutočnosti, že veľmi základná štruktúra oka králika je úplne iná ako štruktúra ľudského oka. Produkuje tiež menšie množstvo sĺz, vďaka ktorým chemická látka zostáva v očiach dlhšie a spôsobuje väčšie škody. Výsledok tohto testu je z tohto dôvodu nespoľahlivý a ponecháva testované subjekty v akútnej agónii bez akejkoľvek vysvetliteľnej príčiny.
2. Dráždivosť pokožky
Toto je tiež známe ako kožný test Draize. Tento test sa vykonáva na meranie potenciálu látky spôsobiť nezvratné poškodenie kože určené svrbením, opuchom a zápalom. Testovaná osoba má časť svojej pokožky oholenú a je umiestnená v zábranách. Potom sa aplikuje chemikália a skúma sa proti oholenej kontrolnej náplasti.
Opäť zlyhanie spočíva v základnom rozdiele v anatómii medzi králikom a človekom. Samotná štruktúra kože je odlišná, a preto bude reakcia druhu na chemickú látku značne odlišná. A opäť testované osoby pociťujú neznesiteľnú bolesť pre teraz platný dôvod alebo vysvetlenie.
3. Akútna toxicita
Tieto testy sa vykonávajú na meranie nebezpečenstva vystavenia chemickej látke ústami, pokožkou alebo vdýchnutím. Prvý svojho druhu v teste smrteľnej dávky, pri ktorom by sa dávka chemikálie zvyšovala, až kým nezomrela polovica testovanej populácie. Toto bolo neskôr nahradené novšími, ale rovnako smrteľnými možnosťami, ako je fixná dávka, hore a dole a metóda triedy akútnych toxických látok. Pomocou nich nebol signalizovaný koniec, ale smrť subjektu, ale subjekt by určite zažil neznesiteľnú bolesť, stratu motorických funkcií, kŕče, nekontrolovateľné záchvaty. A ak sa to subjektu podarí prežiť, potom sa zabije, aby sa študoval rozsah poškodenia nervového systému.
Zlyhanie tejto testovacej sady opäť spočíva v rozdieloch v biológii druhov človeka a králikov. Oba druhy vykazujú rôznu citlivosť na chemikálie, ale tiež rozdiely v metabolizme a absorpčnej schopnosti. Takže opäť táto forma testovania na zvieratách prináša v najlepšom prípade nespoľahlivé výsledky.
Alternatívy k testovaniu na zvieratách
Odvtedy však veda urobila niekoľko pozoruhodných skokov. Prišlo toľko nových metód a techník testovania. Vedeli ste, že už nemusíte králika oslepovať, aby ste skontrolovali hladinu poškodenia očného tkaniva alebo aby ste nemuseli zabíjať obyvateľov, aby ste určili toxicitu? Povedzme, že tento test môžete urobiť na darovanej ľudskej rohovke alebo môžete kultivovať ľudskú tkanivovú kultúru na stanovenie podráždenia pokožky. Najlepšia časť z týchto testov je, že výsledky sú určené pre ľudí a sú čo najpresnejšie ako je to možné v ľudskom tele!