Obsah:
- Banana - A Brief
- Cukrovka a banány - spojenie
- Môžu diabetici jesť banány?
- Výhody banánu pri cukrovke
- a) rezistentný škrob
- b) vlákno
- c) vitamín B6
- Ako pridať banány do stravy?
- Riziká a varovania
Poznanie je moc. Ale môže to byť tiež nebezpečné.
Myslím tým nesprávny druh vedomostí. Nesprávna informácia - keď si myslíte, že je niečo pravdivé, ale pravda je v skutočnosti inde.
Rovnako ako v prípade banánov a cukrovky - môžu ľudia s cukrovkou jesť banány? Prípad hrubej nesprávnej interpretácie a nedostatku náležitých znalostí.
Ale nebojte sa, sme tu, aby sme sa o to postarali.
Banana - A Brief
Ovocie také „každodenné“ (a chutné), že by neexistovala duša, ktorá by sa mu nepáčila. Botanicky vzaté, banán je bobule.
Mäkké mäso je zvyčajne pretiahnuté a zakrivené, je bohaté na škrob a je pokryté kôrou, ktorá môže byť žltá, zelená alebo hnedočervená.
Banán sa pestuje vo viac ako 135 krajinách sveta. Ovocie sa pestuje aj pre svoju vlákninu, banánové víno a banánové pivo. Medzi banánmi a banánmi nie je zreteľný rozdiel, ibaže banán má tendenciu byť trochu pevnejší a škrobovejší.
Áno, banán je ovocie, ktoré šmakuje po perách a vylepšuje každé jedlo, do ktorého ho pridáte. Má vynikajúce výhody a pomáha predchádzať mnohým chorobám.
Ale…
… je to tak aj v prípade cukrovky? Poďme zistiť.
Cukrovka a banány - spojenie
Prečo banány?
Ovocie sa považuje za jedno z najzdravších a najúčinnejších. Čo to má spoločné s cukrovkou? Prečo ten odkaz?
Poďme sa pozrieť na cukrovku - je to stav, keď vaše telo nemôže efektívne využívať inzulín, ktorý produkuje. To nakoniec vedie k hromadeniu glukózy v krvi, čo vedie k vysokej hladine cukru v krvi.
A teraz pre odkaz - priemerný banán obsahuje asi 30 gramov sacharidov. A väčšina z týchto sacharidov pochádza z cukrov. Preto spojenie. Čím väčší banán, tým viac cukrov.
Je teda banán vhodný na cukrovku? Môžu ľudia s cukrovkou konzumovať toto ovocie?
Môžu diabetici jesť banány?
Malý banán má 8% dennej dávky draslíka. Obsahuje tiež 2 gramy vlákniny a 12% dennej hodnoty vitamínu C. Čo je dôležitejšie, banán je potravinou so stredným glykemickým indexom, a preto nespôsobuje prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi rovnako ako iné „sladké“ jedlá. Trik je v tom, aby ste mali banány spolu s potravinami, ktoré majú nízky glykemický index alebo obsahujú malé alebo žiadne sacharidy. Patria sem orechy, fazuľa, neškrobová zelenina, vajcia, mäso a ryby.
V zásade je to veľkosť porcie. Je to najdôležitejšia časť (1). Aj keď banány nemajú vysoký glykemický index, veľkosť porcií obmedzte. Môžete si tiež skontrolovať hladinu cukru v krvi dve hodiny po zjedení ovocia. To vám pomôže zistiť, ktorá veľkosť porcie funguje najlepšie, a či vôbec.
Podľa štúdie je pravidelná konzumácia banánov (alebo 250 gramov denne) pre diabetikov neškodná (2). Pre diabetikov je dôležité konzumovať ovocie s nízkym obsahom fruktózy a banán je jedným z nich (3).
Dobre. Takže banán pre pacientov s diabetom je úplne bezpečný. Ale je to prospešné? Pomáha vám konzumácia banánov dobre zvládnuť cukrovku?
Výhody banánu pri cukrovke
a) rezistentný škrob
V určitých ohľadoch môže byť banán celkom prospešný pri liečbe cukrovky. Prvým z týchto spôsobov je jeho glykemický index, ktorý je mierny až nízky, vďaka čomu je ovocie užitočné pri liečbe cukrovky.
Banán (najmä zelenší) obsahuje tiež dobré množstvo rezistentného škrobu, ktorý je, ako už názov napovedá, škrobom, ktorý sa nedá štiepiť v tenkom čreve, a preto prechádza do hrubého čreva (4). Podľa iránskej štúdie môže rezistentný škrob zlepšiť glykemický stav u jedincov trpiacich cukrovkou 2. typu (5).
Ďalšia štúdia uviedla, že rezistentný škrob zlepšuje citlivosť na inzulín. Pomáha tiež zvládnuť hroty cukru v krvi spojené s konzumáciou jedla. To všetko je obzvlášť výhodné pre ľudí, ktorí sú ohrození cukrovkou alebo ňou trpia (6).
Podľa inej štúdie rezistentný škrob preukázal nádej pri liečbe chronických chorôb, pričom jednou z nich je aj cukrovka (7). Pokiaľ ide o banány, sú to práve nezrelé, ktoré majú vyššiu hladinu rezistentného škrobu (8). Preto môžete do svojej stravy zahrnúť aj nezrelé banány, aby ste dosiahli čo najväčší úžitok.
Taiwanská štúdia tiež uvádza, že potraviny s nižším glykemickým indexom sú bohaté na vlákninu a odolný škrob, čo môže byť prospešné pre diabetikov (9).
Zistilo sa, že konzumácia celého ovocia vrátane banánov znížila riziko cukrovky 2. typu. To však nie je prípad ovocných štiav, pretože sa zdalo, že ich konzumácia zvyšuje riziko cukrovky o 21%. Na druhej strane konzumácia celého ovocia znížila riziko o 7% (10).
b) vlákno
Ďalším dôvodom, prečo môžu byť banány pre diabetikov dobré, je prítomnosť vlákniny. Americká štúdia uviedla, že príjem vlákniny môže spomaliť trávenie a vstrebávanie sacharidov, a tým zlepšiť diabetické podmienky (11).
Štúdia uskutočnená v Nemecku ďalej zdôraznila význam vlákniny pre cukrovku. Podľa štúdie konzumácia vlákniny zvyšuje citlivosť na inzulín a moduluje vylučovanie určitých žalúdočných hormónov, ktoré môžu pomôcť pri liečbe ochorenia (12).
Tiež sa zistilo, že diéty vrátane potravín s nízkym glykemickým indexom sú vhodné pre jedincov trpiacich cukrovkou 2. typu (13). A ako sme už diskutovali, banán je potravinou s nízkym GI.
c) vitamín B6
Banány sú tiež bohaté na vitamín B6, ktorý má svoje vlastné výhody. Zistilo sa, že diabetická neuropatia, závažný stav spojený s nervovým systémom, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vysokej hladiny cukru v krvi, súvisí s nedostatkom vitamínu B6 (14).
Podľa japonskej štúdie môžu diabetici potrebovať príjem vitamínu B6, pretože choroba spôsobuje nedostatok tohto vitamínu (15). Mexická štúdia uvádza, že nedostatok vitamínu B6 môže mať negatívny vplyv na progresiu cukrovky (16).
Ďalšia štúdia zdôrazňuje význam vitamínu B6 pri prevencii cukrovky pri depresiách (17).
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžu byť banány prospešné pre diabetikov. A teraz prichádza na rad najdôležitejšia časť - ako ich jesť alebo ich zahrnúť do svojho jedálnička?
Ako pridať banány do stravy?
Obrázok: Shutterstock
- Môžete si zvoliť buď nedozretý alebo zrelý banán. Ale nikdy nie prezretý banán.
- Môžete pridať nakrájané banány do misky s ovsenými vločkami a orechmi - vďaka tomu budú výživné raňajky.
- Sledujte veľkosť porcie. Pretože na porciách záleží, vidíte. Môžete si dať menší banán, aby ste boli schopní znížiť množstvo prijatého cukru na jedno sedenie.
- Môžete si dať aj trochu ovocia niekoľkokrát za deň. Týmto spôsobom budete môcť rozložiť glykemickú záťaž a nechať hladinu cukru v krvi stabilnú.
- Jesť ovocie s inými potravinami. Môžete si ho dať spolu s orechmi alebo plnotučným jogurtom - to spomaľuje proces trávenia a vstrebávanie cukru.
- Ak si chcete dať dezert, môžete urobiť toto - posypte škoricu na nakrájaný banán. Škorica je bohatá na antioxidanty a pomáha regulovať inzulínovú odpoveď, čím udržuje hladinu cukru v krvi stabilnú.
- Ak nakoniec zjete banán so sladkým dezertom, kompenzujte to redukciou sacharidov vo večeri. Môžete tiež vyskúšať banánovú zmrzlinu. Potrebujete 4 zrelé banány nakrájané na kúsky, 3 až 4 lyžice mlieka, 2 lyžice opečených vločkových mandlí a 2 lyžice hotovej čokoládovej omáčky. Banánové kúsky jednoducho vyklopte na rovný podnos a poriadne zakryte. Zmrazte asi hodinu. Pridajte mrazené kúsky banánu a mlieko do kuchynského robota a šľahajte, až kým nezískate krémovú zmes. Naberačka do misiek a na vrchole mandle a omáčka.
Riziká a varovania
Jediná vec, ktorú treba mať na pamäti, je úplne sa vyhnúť banánom, ak striktne dodržiavate diétu s nízkym obsahom sacharidov na kontrolu cukrovky. V opačnom prípade môžu byť banány zdravým doplnkom vašej diabetickej stravy.
Pred vykonaním akýchkoľvek zmien v stravovaní sa však nezabudnite poradiť so svojím lekárom. On / ona vie najlepšie o vašom stave.
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, banány sú pre ľudí s cukrovkou neškodné a môžu dokonca dopĺňať liečbu cukrovky. Zahrňte teda toto úžasné ovocie do svojej dnešnej stravy a žite zdravo.
Tiež nám povedzte, ako vám tento príspevok priniesol úžitok. Do poľa nižšie zadajte komentár. Budeme radi, keď sa nám ozvete!