Obsah:
- Obsah
- Čo je Spirulina?
- Aké sú možné vedľajšie účinky spiruliny?
- 1. Zhoršuje sa fenylketonúria
- 2. Zhoršuje príznaky autoimunitných chorôb
- 3. Zasahuje do drogovej činnosti
- 4. Riziko toxicity ťažkých kovov
- 5. Poruchy obličiek
- 6. Spustí edém a kolísanie telesnej hmotnosti
- 7. Tráviace ťažkosti a nevoľnosť
- 8. Môže spôsobiť úzkosť a motorické neurónové ochorenie (MND)
- 9. Riziko pre tehotné a dojčiace ženy
Zaujíma vás myšlienka užívania prírodných doplnkov výživy na zvýšenie imunity?
Ak je to tak, boli by ste šokovaní, keď by ste sa dozvedeli o druhej strane jedného tak populárneho jednobunkového doplnku - spiruliny.
Posuňte sa nadol a zistite, ako vám spirulina, superpotravina, škodí, ako zavádza toxíny do zdravého tela a aké sú fatálnejšie vedľajšie účinky.
Obsah
- Čo je Spirulina?
- Aké sú možné vedľajšie účinky spiruliny?
Čo je Spirulina?
Spirulina sú voľne plávajúce vláknité mikroriasy rastúce v alkalických vodných útvaroch. Vďaka svojej vysokej nutričnej hodnote sa spirulina v Strednej Afrike po stáročia konzumovala ako jedlo.
V súčasnosti sa celosvetovo široko používa ako doplnok výživy. Ľudia konzumujú spirulinu perorálne vo forme prášku, vločiek alebo tabliet kvôli niekoľkým výhodám pre zdravie.
Spirulina v prášku a vločky sa zvyčajne pridávajú do ovocných štiav a smoothies. Ak ho neužívate v kontrolovaných dávkach, môže to mať nepriaznivý dopad na vaše zdravie. Čítajte ďalej a dozviete sa ako.
Späť na obsah
Aké sú možné vedľajšie účinky spiruliny?
1. Zhoršuje sa fenylketonúria
Fenylketonúria je geneticky získané ochorenie, pri ktorom pacient nemôže metabolizovať aminokyselinu nazývanú fenylalanín kvôli nedostatku enzýmu nazývaného fenylalanínhydroxyláza.
Pacient vykazuje príznaky ako oneskorený vývoj, kŕče, hyperaktivita a analytické postihnutie. Spirulina je bohužiaľ bohatým zdrojom fenylalanínu.
Konzumácia spiruliny zhoršuje príznaky fenylketonúrie.
2. Zhoršuje príznaky autoimunitných chorôb
Shutterstock
Autoimunitné ochorenie sa vyvíja, keď imunitný systém napáda zdravé tkanivá vo vašom tele a spôsobuje poškodenie orgánov a zápal.
Artritída, astma, periodontitída, vitiligo, cukrovka 2. typu, roztrúsená skleróza, psoriáza a perniciózna anémia sú niekoľkými príkladmi autoimunitných ochorení.
Spirulina je koniec koncov cudzie telo. Pri jeho konzumácii telo nadmerne reaguje a zosilňuje činnosť imunitného systému. To zhoršuje príznaky už existujúceho ochorenia alebo vedie k závažnému zápalu (1).
3. Zasahuje do drogovej činnosti
Spirulina dráždi váš imunitný systém. Môže interferovať s liekmi, najmä imunosupresívami.
Osoba liečená imunosupresívami nesmie konzumovať spirulinu. V opačnom prípade to zníži účinok lieku, čo povedie k vážnym komplikáciám.
4. Riziko toxicity ťažkých kovov
Určité odrody spiruliny, ktoré sa vyrábajú bez obmedzenia, sú často napadnuté značnými stopami ťažkých kovov, ako sú ortuť, kadmium, arzén a olovo.
Dlhodobá konzumácia spiruliny, ktorá pochádza z týchto nezávislých zdrojov, má za následok poškodenie vašich životne dôležitých orgánov, ako sú obličky a pečeň.
V porovnaní s dospelými je u detí vyššie riziko vzniku smrteľných komplikácií v dôsledku otravy ťažkými kovmi z kontaminovanej spiruliny.
Nezabudnite skontrolovať, odkiaľ pochádza vaša spirulina.
5. Poruchy obličiek
Naše telo produkuje značné množstvo amoniaku, pretože metabolizuje bielkovinu v spiruline, ktorá sa premieňa na močovinu.
Toto vyvíja nadmerný tlak na obličky, aby vyplavovali také veľké množstvo močoviny z krvi, čo v konečnom dôsledku vedie k zníženiu účinnosti obličiek a dokonca k zlyhaniu obličiek.
Niektorí ľudia majú tendenciu k tvorbe obličkových kameňov kvôli takej vysokej koncentrácii močoviny v obličkovom systéme.
6. Spustí edém a kolísanie telesnej hmotnosti
Spirulina je nabitá vitamínmi, bielkovinami a minerálmi. Ľudia so zníženou funkciou obličiek by neboli schopní vylúčiť nepotrebné zložky z krvi.
Jedným z najhojnejších minerálov nachádzajúcich sa v spiruline je jód. Na jednej strane je dobré prijímať jód prostredníctvom spiruliny, na druhej strane by to mohlo mať vplyv na vašu štítnu žľazu a prištítne telieska. Účinky sú výraznejšie u ľudí s hyperparatyreoidizmom.
Nahromadenie nadmerného množstva výživných látok spolu s jódom v krvi vedie k zadržiavaniu tekutín (opuchy) v končatinách, nerovnováhe v absorpcii vápnika, fosfátov a jódu a náhlym prírastkom alebo úbytkom hmotnosti, letargii a kardiovaskulárnym ochoreniam.
7. Tráviace ťažkosti a nevoľnosť
Shutterstock
Konzumácia spiruliny môže viesť k plynatosti, ktorá spôsobuje brušné kŕče, nevoľnosť a anafylaxiu - najmä u ľudí, ktorí ju konzumujú prvýkrát (2).
Odrody spiruliny napadnuté znečisťujúcimi látkami, ako sú mikrocystíny (toxíny produkované modrozelenými riasami), tiež spôsobujú vážne žalúdočné ťažkosti, ako je akútna dehydratácia a poruchy trávenia.
8. Môže spôsobiť úzkosť a motorické neurónové ochorenie (MND)
Spirulina zozbieraná z neobmedzených prírodných zdrojov, ako sú jazerá, rybníky a moria posiate morami, obsahuje toxické kmene.
Takéto morfologicky podobné modrozelené riasy produkujú neurotoxické chemikálie, ako je β-metylamino-L-alanín alebo BMAA, ktoré by mohli spôsobiť vážne neurodegeneratívne poruchy, ako sú ochorenia motorických neurónov (MND), amyotrofická laterálna skleróza (ALS), Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, demencia, úzkosť. a bezsenné noci (nespavosť) (3).
9. Riziko pre tehotné a dojčiace ženy
Bezpečnosť spiruliny pre tehotné a dojčiace ženy nie je dostatočne preskúmaná. Preto je