Obsah:
- Obsah
- Čo je chlorofyl?
- Ako a prečo je pre nás chlorofyl dôležitý?
- 8 Prekvapivé výhody chlorofylu
- 1. Silný antioxidačný prostriedok
- 2. Stimuluje chudnutie
- 3. Môže pomôcť pri zmierňovaní príznakov zažívacích ťažkostí a zápchy
- 4. Prírodný dezodorant
- 5. Lieči anémiu a poruchy krvácania
- 6. Riadi a predchádza rakovine
- 7. Má protizápalový účinok na orgány
- 8. Zlepšuje zdravie kostí a svalov
- Aké sú potraviny bohaté na chlorofyl?
- Existujú nejaké vedľajšie účinky alebo obavy o bezpečnosť chlorofylu?
- Aká je posledná výzva?
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Čo keby som vám povedal, že zdroj zelene vo vašom okolí vás môže chrániť pred rakovinou a pomôcť pri chudnutí? Prísada, o ktorej hovorím, je chrbticou rastlinnej ríše a môže podporiť aj vašu chrbticu!
Pre tých z vás, ktorí ste stratili hádanie, hovorím o chlorofyle.
Áno, čítate dobre - nielen rastliny, ktoré to potrebujú. Chlorofyl je taký silný čistiaci prostriedok, ktorý si MUSÍTE vyrobiť ako súčasť svojich ranných štiav. Chceš vedieť prečo? Čítajte ďalej!
Obsah
- Čo je chlorofyl?
- Ako a prečo je to pre nás dôležité?
- 8 Prekvapivé výhody chlorofylu
- Aké sú potraviny bohaté na chlorofyl?
- Existujú nejaké vedľajšie účinky alebo obavy o bezpečnosť chlorofylu?
Čo je chlorofyl?
Jednoducho povedané, je to chlorofyl, ktorý dáva zelenú farbu rastlinám a málo riasam. Je to pigment bohatý na horčík, ktorý absorbuje slnečné svetlo a spúšťa fotosyntézu.
Na základe svojej chemickej štruktúry a výskytu je chlorofyl klasifikovaný do rôznych tried:
- Chlorofyl a: Nachádza sa vo všetkých suchozemských rastlinách, riasach a siniciach, ktoré môžu fotosyntetizovať.
- Chlorofyl b: Výslovne sa nachádza v zelených riasach a vyšších rastlinách s obsahom chlorofylu a.
- Chlorofyl c: Nachádza sa ako doplnkový pigment s chlorofylom a v hnedých riasach a rozsivkách.
- Chlorofyl d: Nachádza sa ako doplnkový pigment s chlorofylom a v niektorých červených riasach.
Existujú vzácnejšie varianty chlorofylu, ktoré sa študujú, aby sa pochopil ich výskyt a význam.
Nie je to úžasné? Jedna malá molekula môže riadiť celé rastlinné kráľovstvo! Čo však robí presne na to, aby si zaslúžila všetku túto pozornosť? Tu je odpoveď.
Späť na obsah
Ako a prečo je pre nás chlorofyl dôležitý?
Okrem toho, že je chlorofyl (a jeho vo vode rozpustný derivát chlorofylín) zodpovedný za fotosyntézu rastlín, prospieva človeku rôznymi spôsobmi. Prekvapujúce, že?
To vedci prišli na to. Aj keď sa chlorofyl alebo chlorofylín zle vstrebáva, viaže sa na chemikálie spôsobujúce rakovinu alebo s nimi interaguje a zabraňuje rakovine, čistí vašu krv a svojimi antioxidačnými vlastnosťami chráni tráviaci trakt, pečeň a obličky.
Tu mi vyrazila dych ďalšia vec - chlorofyl má podobnú chemickú štruktúru ako hemoglobín! Hemoglobín má atóm železa v strede „hemového“ kruhu, zatiaľ čo chlorofyl má atóm horčíka. Inými slovami, chlorofyl je ako doppelgänger a v čase krízy dokáže doplniť hemoglobín (1).
Mal som husiu kožu, keď som si uvedomil podobnosť medzi architektúrou rastlinnej a živočíšnej (ľudskej) ríše. Napíšem vám teda asi viac takých divov „elixíru rastlín“, ktorým je chlorofyl.
Nezostáva ti nič iné, len čítať dopredu!
Späť na obsah
8 Prekvapivé výhody chlorofylu
1. Silný antioxidačný prostriedok
Chlorofyl môže bojovať proti oxidačnému stresu ako iné známe antioxidanty, ako je vitamín E, vitamín C, polyfenoly a kofeoylové deriváty. Medzi nimi je chlorofylín obsahujúci meď účinnejší ako chlorofyl nesúci horčík (2).
Ak sú chlorofyl a chlorofylín v aktívnej forme, môžu vychytávať voľné radikály z krvi a zlepšovať životnosť, znižovať príznaky starnutia pokožky (vrásky, jemné linky, vyrážky, pigmentácia), chrániť orgány pred oxidačným stresom a poškodením a tiež predchádzať určitým typom rakoviny.
2. Stimuluje chudnutie
Shutterstock
Pridanie chlorofylu alebo rastlinných tkanív obsahujúcich chlorofyl (napríklad tylakoidov) môže potlačiť hedonický hlad (nutkanie na mastné jedlá s vysokým obsahom cukru alebo slané jedlá) stimuláciou produkcie molekúl potláčajúcich chuť do jedla.
Taktiež interferuje s absorpciou glukózy, lipidov a tukov, znižuje hladinu triglyceridov v sére a nakoniec podporuje chudnutie u obéznych žien.
V kombinácii s 30-minútovým cvičením, chlorofyl tiež znižuje hladinu LDL (zlého cholesterolu) v krvi a pomáha vám zdravo zhodiť tieto nežiaduce kilogramy (3).
3. Môže pomôcť pri zmierňovaní príznakov zažívacích ťažkostí a zápchy
Chlorofyl môže zmeniť povahu vašej črevnej mikrobioty, tj môže podporovať rast užitočných mikróbov vo vašom čreve. Tieto mikróby, najmä tie v tenkom čreve, pôsobia na nestrávené jedlo v čreve a pomáhajú pri asimilácii týchto živín.
Takéto „prebiotické“ mikróby, ako napríklad Lactobacillus reuteri a Bifidobacteria, môžu tiež zabrániť plynatosti, tráviacim ťažkostiam a zápche. Konzumácia listovej zeleniny alebo doplnkov s chlorofylom môže teda zvýšiť vaše trávenie a zabrániť obezite (3).
4. Prírodný dezodorant
Shutterstock
Zápach z úst, telesný pach, pošvový zápach a niekedy dokonca zápach stolice a moču môžu spôsobiť, že sa budete cítiť sociálne nepríjemní a zanedbávaní. Vedeli ste, že veľa hovoria aj o vašej hygiene, zdraví a o tom, čo sa deje v tele?
Je smutné, že tieto pachy vznikajú v dôsledku mikrobiálnej infekcie, hormonálnej nerovnováhy alebo nedostatku osobnej hygieny a návykov. Zahrnutie chlorofylínu alebo chlorofylu do vašej stravy môže znížiť zápach stolice alebo moču, pretože pôsobí ako prebiotikum a antimikrobiálny prostriedok (1).
Halitózu alebo zápach z úst je možné liečiť pomocou 25% roztoku chlorofylu alebo jeho doplnkov, pretože dokáže účinne preniknúť cez zubné membrány a črevá (4) a zabíjať tak orálne patogény, ako sú Enterococcus a Candida .
5. Lieči anémiu a poruchy krvácania
Chemická štruktúra chlorofylu a chlorofylínu je podobná ako u hemoglobínu v červených krvinkách (RBC). Ak sa chlorofyl podáva pacientom s ťažkou anémiou, spolu s ich bežnou liečbou, zvyšuje nielen hladinu hemoglobínu a počet červených krviniek, ale aj zvyšuje ich imunitu (5).
Čo ti to hovorí?
Áno, máš pravdu! Ak sa podáva v malých dávkach, vaše telo je schopné premieňať chlorofyl na hemoglobín. Výskum hovorí, že suplementácia chlorofylom zlepšuje vstrebávanie železa, zvyšuje rýchlosť regenerácie hemoglobínu a rieši anemickú krízu. Všetko vďaka atómom horčíka a medi (6)!
Vedel si?
- Chlorofyl zlepšuje transport kyslíka cez vaše telo a mozog. Mať chlorofylín alebo jeho doplnky môže účinne liečiť výškovú chorobu, preťaženie a iné dýchacie problémy.
- Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam sa môže chlorofyl použiť na získanie žiarivej a mlado vyzerajúcej pokožky spolu so zdravými vlasmi.
- Chlorofyl a chlorofylín majú po pridaní do oleja alebo vody sýtozelenú farbu. Preto sa používajú ako prísady do potravín a farbivá registrované ako E140 a E141.
6. Riadi a predchádza rakovine
Diéty s vysokým obsahom červeného mäsa majú vysoký stravovací hem, ktorý podporuje cytotoxicitu a rakovinu, najmä v hrubom čreve a žalúdku. Ak do svojej stravy začleníte zelenú zeleninu alebo doplnky chlorofylu, chránia pred nádormi interferenciou s metabolizmom potravinového hemu (7).
Pretože chlorofyl má silné antioxidačné vlastnosti, odbúrava tiež väčšinu karcinogénov prítomných v tele, ako sú voľné radikály, ťažké kovy a fytotoxíny (8).
Chlórfylín predovšetkým zabraňuje aktivácii prekurzorových zlúčenín (prokarcinogénov) na karcinogény. Reči o totálnej detoxikácii!
7. Má protizápalový účinok na orgány
Okrem toho, že chlorofyl a chlorofylín vykazujú silné antioxidačné vlastnosti, chránia vaše dôležité vnútorné orgány pomocou protizápalových vlastností.
Reaktívne formy kyslíka (ROS), nestrávené jedlo, vláknina pochádzajúca z rastlín, ťažké kovy a ďalšie chemické medziprodukty majú tendenciu napádať váš GI trakt, srdce, obličky, pľúca a pečeň. Takéto udalosti vyvolávajú zápal a bolesť a vedú k autoimunitným ochoreniam, ako je cukrovka typu 2, artritída, ateroskleróza, cirhóza, astma, zápcha, rany, popáleniny a vyrážky.
Pitie tekutého chlorofylu alebo užívanie doplnkov obsahujúcich chlorofyl aab zvyšujú hladinu horčíka v krvi, znižujú zápal a inhibujú aktivitu prozápalových zlúčenín (interleukínov), ktoré zhoršujú stav (9).
8. Zlepšuje zdravie kostí a svalov
Shutterstock
Na zdraví svalov a kostí majú najväčší význam minerály. Jeden taký minerál sa nachádza v chlorofyle. Nejaké dohady?
Áno, je to horčík.
Takmer 60% horčíka vo vašom tele sa nachádza vo vašich kostiach a je nevyhnutný pre tvorbu ATP (energie) vo svalových bunkách. Nedostatok horčíka spôsobuje myalgiu, kŕče a ochorenia kostí, pretože je tiež potrebný na udržanie hladiny vápnika v kostiach a svaloch.
Pretože je to centrálny atóm molekuly chlorofylu, doplnenie stravy tým zvyšuje hladinu horčíka v krvi a nepriamo udržuje štrukturálnu celistvosť vašich kostí a svalov.
Už vidím, ako sa ti v mysli formuje ďalšia otázka! Poďme teda na to!
Späť na obsah
Aké sú potraviny bohaté na chlorofyl?
Podľa Informačného centra pre mikroživiny je tmavozelená listová zelenina ako špenát bohatým zdrojom prírodných chlorofylov.
Skontrolujte nasledujúci zoznam:
Jedlo | Porcia | Chlorofyl (mg) |
---|---|---|
Špenát | 1 šálka | 23.7 |
Petržlen | ½ šálky | 19.0 |
Žerucha, záhrada | 1 šálka | 15.6 |
Zelené fazule | 1 šálka | 8.3 |
Rukolou | 1 šálka | 8.2 |
Pór | 1 šálka | 7.7 |
Endive | 1 šálka | 5.2 |
Cukrový hrášok | 1 šálka | 4.8 |
čínska kapusta | 1 šálka | 4.1 |
Väčšina zelenej zeleniny je bohatým prírodným zdrojom chlorofylu. A preto Popeye prisahal na špenát!
Giphy
Vtipné, existujú aj vo vode rozpustné doplnky chlorofylu, ktoré sú dostupné v lekárni. Patria sem chlorella (zelené riasy) a komplex meď chlorofylínu (Derifil).
Aké pohodlné! Týmto to však nekončí, však?
Ďalšou zjavnou otázkou, ktorá by sa vám objavila v mysli, by bola bezpečnosť a riziká spojené s týmto zázračným pigmentom. Posunutím nadol získate odpovede!
Späť na obsah
Existujú nejaké vedľajšie účinky alebo obavy o bezpečnosť chlorofylu?
Ako každý iný produkt pochádzajúci z rastlín, aj chlorofyl a chlorofylín majú svoj podiel vedľajších účinkov a bezpečnostných problémov.
Pri diéte bohatej na chlorofyl sa môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky, ako napríklad:
- Hnačka
- Zelené sfarbenie moču a výkalov
- Nevoľnosť alebo zvracanie
- Ochorenie kostí (iba v prípade extrémneho predávkovania)
Napriek týmto nevýhodám sa chlorofyl považuje za netoxický a môže sa podávať orálne v pevnej forme (potraviny alebo kapsuly) alebo tekutej forme (lucerna toniká).
Možné riziká spojené s týmto:
- Nebezpečné pre tehotné a dojčiace ženy: Pretože bezpečnosť chlorofylu ešte nebola dostatočne študovaná, nemali by sa tehotné a dojčiace ženy jeho užívaniu vyhýbať.
- Môže zvýšiť citlivosť na slnko, ak je liečený: Ak užívate určité lieky, ktoré označujú citlivosť na slnko ako vedľajší účinok, ako sú lieky na akné, alergie, antibiotiká a NSAID, chlorofyl to môže ešte zhoršiť. V takýchto prípadoch môžete mať popáleniny od slnka alebo vyrážky.
Aká je posledná výzva?
Skutočnosť, že chlorofyl má spoločnú štrukturálnu a čiastočne funkčnú podobnosť s hemoglobínom, by vám mala napovedať, aký efektívny môže byť.
Pretože anémia a poruchy súvisiace s hemoglobínom pribúdajú a čoskoro budú prevládať u globálnych populácií, začlenenie chlorofylu alebo jeho polosyntetických derivátov do vašej stravy nielenže tieto hemoglobinopatie vylieči, ale aj zabráni.
Chlorofyl je najlepším prírodným dodávateľom magického minerálu, horčíka. Vďaka tomu je ešte dôležitejšie a dôležitejšie pridávať si do jedla.
Nájdite teda kreatívne spôsoby použitia zelených ako špenát, kel, brokolica a pšeničná tráva vo vašej kuchyni. Alebo namiesto rannej cuppy vypite injekciu zriedeného tekutého chlorofylu.
Rozdiel vidíte sami!
Boli by sme radi, keby ste sa s chlorofylom mohli podeliť o svoje skúsenosti, úskalia a príbehy o úspechu. Pokojne nám teda napíšte svoje pripomienky, návrhy a komentáre k vašej ceste s chlorofylom do sekcie komentárov nižšie.
Späť na obsah
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Koľko chlorofylu by ste mali brať denne?
Podľa Oregonskej štátnej univerzity sa 100 - 300 mg chlorofylu považuje za bezpečných. Zahŕňa to zeleninu, ktorú užívate spolu s doplnkami chlorofylu - pilulky, chlorofylovú vodu alebo toniká.
Referencie
1. „Chlorofyl a chlorofylín“ Diétne faktory, fytochemikálie, informačné centrum o mikroživinách, Oregonská štátna univerzita
2. „Chlorofyl zvyšuje toleranciu voči oxidačnému stresu…“, PeerJ, Americká národná knižnica medicíny
3. „Používanie membrán zelených listov na…“ Rastlina Foods for Human Nutrition, Americká národná knižnica medicíny
4. „Antimikrobiálna aktivita na báze chlorofylu…“ ResearchGate
5. „Účinky liečby chlorofylom sodným železnatým…“ Journal of Biological Regulators And Homeostatic Agents, US National Library of Medicine
6. „Chlorofyl a regenerácia hemoglobínu… “The Journal of Physiology, Americká národná knižnica medicíny
7.„ Zelená zelenina, červené mäso a rakovina hrubého čreva… “Karcinogenéza, Americká národná knižnica medicíny
8. „Chemoprevencia rakoviny prostredníctvom chlorofylov v potrave…“ Potravinová a chemická toxikológia, Americká národná knižnica medicíny
9. „Zlúčeniny súvisiace s chlorofylom inhibujú bunkovú adhéziu…“ Journal Of Medicinal Food, Americká národná knižnica medicíny