Obsah:
- 7 jednoduchých trikov, pomocou ktorých zistíte, či sú vajcia dobré alebo zlé
- 1. Plavákový test
- 2. Test svetla
- 3. Test na čuchanie
- 4. Pretrepávacia skúška
- 5. Vizuálna kontrola
- 6. Test na doštičke
- 7. Skontrolujte dátum „Predať do“
- Čo robiť s vajcami, ktoré čoskoro vypršia?
- Tipy na skladovanie vajec
- Referencie
Predstavte si, že začínate deň vajcami praženými na masle / ghí a horúcou šálkou kávy. Tento perfektný štart do nového dňa sa môže strašne pokaziť, ak rozbijete zhnité vajce! Na vyriešenie tohto problému sú škatule s vajíčkami označené dátumom spotreby, takže ich môžete včas vyhodiť. Vedeli ste však, že ročne sa vyhodí asi 5 miliárd vajec (1)? Veľa vajec zostáva čerstvých po dátume exspirácie. Ako teda môžete zabrániť nedostatku potravín na svete bez toho, aby ste cítili zápach páchnuci po zhnitom vajci? Jednoduché. Pomocou nasledujúcich trikov skontrolujte, či sú vajcia dobré. Tieto metódy sú prekvapivo presné. Pokračuj v čítaní!
7 jednoduchých trikov, pomocou ktorých zistíte, či sú vajcia dobré alebo zlé
1. Plavákový test
Plavákový test je jedným z najlepších spôsobov, ako skontrolovať, či sú vajcia čerstvé a či sa dajú jesť. Musíte len naplniť misku vodou a jemne do nej vložiť vajcia. Ak klesnú na dno, vajcia sú čerstvé. Ak sú vajcia staré niekoľko dní, ale napriek tomu sa dajú dobre jesť, budú stáť vzpriamene na dne v jednom rohu misky. Ak vajcia plávajú, musíte ich vyhodiť.
Tento test je presný, pretože vaječná škrupina je pórovitá a umožňuje prienik vzduchu do vajíčok. Staré vajcia dostanú viac času, aby dovnútra dostali vzduch, a teda plávajú vo vode.
Najlepšie je uvariť vajcia staré niekoľko týždňov natvrdo, pretože ich škrupiny majú tendenciu vypadávať rýchlejšie ako čerstvé vajcia. Vajcia, ktoré sú čerstvé, môžete osmažiť alebo vyškriabať a ponoriť sa na dno misy.
2. Test svetla
Vajcia držte proti jasnému zdroju svetla, ako je napríklad sviečka (tento test sa tiež nazýva test na sviečky) alebo svetlo na čítanie. Uvidíte vzduchovú kapsu v zaoblenej strane vajíčka. Ak je vzduchová kapsa tenšia ako 3,175 mm, vajcia sú čerstvé a môžu sa jesť. Ak je ale vzduchové vrecko veľké a žĺtok tmavší, vajce nie je čerstvé a musíte ho vyhodiť.
Túto metódu bude možno treba trochu precvičiť. Pokiaľ si teda nie ste istí, či sa dajú vajcia zjesť, potvrďte to plávajúcou skúškou.
3. Test na čuchanie
Shutterstock
Test na čuchanie je jednou z najstarších metód kontroly, či sú vajcia ešte čerstvé a či sa dajú jesť. Všetko, čo musíte urobiť, je čuchať vajíčko a skontrolovať, či nemá sírový zápach. Ak nič necítite, ale stále nie ste presvedčení, rozlomte vajíčko v tanieri a čuchajte ho. Ak má neobvyklý zápach, vajíčko zlikvidujte. Ak nie, môžete ho vypražiť alebo vyškriabať.
Po vykonaní tohto testu dosku umyte horúcou vodou a mydlom.
4. Pretrepávacia skúška
Trasenie vajcom vám tiež môže pomôcť zistiť, či je dobré jesť. Vajíčko držte pri uchu a zatraste ním. Ak počujete zvuk swoosh-swoosh a cítite, že sa niečo vo vnútri vajíčka pohybuje, nie je to čerstvé. Zahoď to. Ak nič nepočujete, vajíčko je čerstvé a môžete ho konzumovať.
5. Vizuálna kontrola
Shutterstock
Zlé vajcia majú málo viditeľných znakov. Skontrolujte, či na vaječnej škrupine nie sú praskliny a slizké alebo práškové usadeniny. Popraskané a slizké škrupiny naznačujú prítomnosť baktérií a práškové usadeniny zase naznačujú rast plesní. Prasknite vajíčko a skontrolujte, či na bielku nie je zelené, ružové, modré alebo čierne sfarbenie. Ak tak urobíte, vajíčko zlikvidujte. Môžete tiež skontrolovať, či vaječný žĺtok nie je trochu tekutý. Ak má, urobte test na čuchanie. Ak to nie je čudné, môžete použiť vajíčko.
6. Test na doštičke
Ďalším klasickým spôsobom, ako zistiť, či je vajíčko čerstvé, je rozbiť ho na tanieri a skontrolovať tvar žĺtka v úrovni očí. Žĺtok starého vajíčka sa roztiahne, ale žĺtok čerstvého vajíčka si udrží svoj kupolovitý tvar. Ak chcete vedieť, či stále môžete použiť staré vajce, urobte testy na čuchanie a vizuálne testy. Ak na vajci nie je nič nepríjemné, môžete ho konzumovať.
7. Skontrolujte dátum „Predať do“
Shutterstock
Nie dátum spotreby. Dátum „predaja do“ vám povie, či musíte vajcia vyhodiť alebo uchovať. Vajcia zostávajú čerstvé až 21 - 30 dní po dátume „predať do“. Uistite sa, že vajcia skladujete v chladničke po uplynutí času „sell by“.
Na druhej strane „dátum exspirácie“ hovorí, či sú vajcia menej ako čerstvé, a môžete zistiť niektorým z testov uvedených vyššie, aby ste zistili, či ich môžete konzumovať.
Ak nie sú k dispozícii žiadne z týchto informácií, skontrolujte „dátum balenia“. Toto môže byť trochu ťažké dešifrovať, pretože je to napísané v juliánskom formáte dátumu. To znamená, že dátum bude 1. januára napísaný ako 001 001.
To bolo sedem ľahkých spôsobov, ako skontrolovať, či sa vajcia nepokazili. Určite sa pýtate, čo môžete robiť s vajcami, ktoré sú na pokraji spotreby? Navrhujem, aby ste vykonali nasledujúce.
Čo robiť s vajcami, ktoré čoskoro vypršia?
Vajcia, ktoré čoskoro expirujú, je možné nakladať a jesť so šalátom. Vajcia uvarte na tvrdo a nechajte ich v pohári cvikly, aby ste získali krásne fialové nakladané vajcia!
Ako však môžete vajcia skladovať, aby boli čo najdlhšie čerstvé? Nižšie nájdete tipy na skladovanie vajec.
Tipy na skladovanie vajec
Shutterstock
- Vajcia skladujte v chladničke
Chladná teplota chladničky zabráni množeniu baktérií a plesní. Vajcia uchovávajte v strednej priehradke, nie v tele chladničky.
- Vajcia majte v kartóne
Uskladnením vajec v kartóne ich udržíte dlhšie chránené a čerstvé.
- Vajcia neumývajte
Umývanie vajec niekoľko dní pred použitím môže odstrániť ich „kvitnutie“, tj vrstvu, ktorá chráni vajcia pred baktériami. Vajcia tesne pred použitím umyte.
Je zrejmé, že vajcia sa môžu konzumovať po dátume „predať do“ alebo „po dátume exspirácie“. V tejto dobe nedostatku potravín si musíte jedlo vážiť bez ohľadu na to, aké sú jeho náklady. Rýchlym a jednoduchým testom na vajcia môžete urobiť malý krok k tomu, aby sa tento svet stal lepším. Používajte správne metódy skladovania a zabezpečte, aby sa vajcia mohli stále jesť, pretože infikované vajcia môžu spôsobiť otravu jedlom. Ide o lepšie zdravie a udržateľnosť. Na zdravie!
Referencie
- „Využité jedlo a príležitosti v Amerike, ktoré to majú zmeniť“, Nadácia Akadémie výživy a dietetiky.