Obsah:
- Čo je žltý čaj?
- Ako vám môže prospieť žltý čaj?
- 1. Podporuje zdravie srdca
- 2. Môže zabrániť rakovine
- 3. Pomáha pri liečbe cukrovky
- 4. Podporuje tráviace zdravie
- 5. Môže pomôcť pri chudnutí
- 6. Zvyšuje zdravie pečene
- 7. Pomáha oddialiť starnutie
- Ako si pripraviť žltý čaj doma
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- Záver
- Referencie
Žltý čaj sa v čínštine nazýva huángchá. Je to jeden z najluxusnejších a najdrahších čajov na svete. Má lahodnú hodvábnu chuť a výraznú arómu - a kedysi to bol nápoj určený iba pre kráľovskú rodinu a elitu. Ale dnes je čaj k dispozícii po celom svete a rýchlo si získava popularitu vďaka svojim skvelým prínosom pre zdravie.
Čo je žltý čaj?
Žltý čaj pochádza zo spracovaných listov rastliny Camellia sinensis . Proces jeho prípravy je podobný ako pri zelenom čaji - ďalší krok je obalenie a naparenie nápoja. To má za následok jemnejšiu chuť ako iné čaje.
Primárnym cieľom prípravy žltého čaju je odstránenie trávnatej vône zeleného čaju pri zachovaní jeho zdravotných vlastností. Žltý čaj je k dispozícii v rôznych odrodách, z ktorých najobľúbenejšie sú:
- Junshan yinzhen
- Huoshan huangya
- Beigang maojian
- Da ye qing
- Haimagong cha
Môžete si vybrať ktorúkoľvek z odrôd. Všetky tieto látky obsahujú polyfenoly a ďalšie dôležité zlúčeniny, ktoré podporujú zdravie bojom s oxidačným stresom a zvyšujú antioxidačnú obranu. Pozrime sa na výhody podrobne.
Ako vám môže prospieť žltý čaj?
Polyfenoly v žltom čaji bojujú s oxidačným stresom a chránia vás pred srdcovými chorobami a rakovinou. Špecifické polyfenoly môžu tiež podporovať lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi a môžu pomôcť pri cukrovke. Toto sú najdôležitejšie zložky žltého čaju - a sú dôvodom, prečo by ste ho mali mať každý deň.
1. Podporuje zdravie srdca
Shutterstock
Žltý čaj, rovnako ako takmer všetky odrody čaju, obsahuje polyfenoly. Polyfenoly poskytujú ochranu pred kardiovaskulárnymi chorobami. Tiež zvyšujú antioxidačnú obranu endotelových buniek, čo ďalej podporuje zdravie srdca (1).
Polyfenoly tiež vykazujú protizápalové vlastnosti, ktoré zlepšujú zdravie srdca a zabraňujú zápalom súvisiacim so srdcovými chorobami (ako sú koronárne choroby srdca a infarkt myokardu) (2).
Ďalšou dôležitou skupinou zlúčenín v žltom čaji sú flavanoly, ktoré pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu (3).
2. Môže zabrániť rakovine
Žltý čaj obsahuje veľa bioaktívnych zlúčenín, ktoré prispievajú k jeho protirakovinovým účinkom. Tieto zlúčeniny bojujú proti oxidácii a zápalu, čím znižujú riziko rakoviny (4).
Polyfenoly v čaji môžu tiež pôsobiť ochranne proti rakovine (5). Tieto zlúčeniny pôsobia nielen ako antioxidanty, ale tiež pozitívne ovplyvňujú rôzne bunkové mechanizmy.
3. Pomáha pri liečbe cukrovky
Zistilo sa, že suplementácia žltým čajom zmierňuje príznaky spojené s cukrovkou 2. typu (6).
Väčšinu priaznivých účinkov čaju možno pripísať jeho polyfenolom. Hlavným typom polyfenolov v čaji sú katechíny - najdôležitejšie z nich sú EGCG (epigalokatechíngalát). Zistilo sa, že tento katechín pomáha v boji proti obezite a metabolickému syndrómu v štúdiách na myšiach (7).
Polyfenoly môžu tiež ovplyvňovať hladinu glukózy v krvi a kontrolovať (alebo dokonca predchádzať) komplikáciám cukrovky (8).
4. Podporuje tráviace zdravie
Polyfenoly žltého čaju tiež hrajú úlohu pri liečbe mnohých gastrointestinálnych problémov. Niektoré z týchto ochorení zahŕňajú zápalové ochorenie čriev, akútne hnačky, peptické vredy a rakovinu zažívacieho traktu (9).
Antioxidanty žltého čaju tiež pomáhajú liečiť žalúdočné poranenia spôsobené zápalom (10).
5. Môže pomôcť pri chudnutí
Shutterstock
Zistilo sa, že extrakty zo žltého čaju (spolu s extraktmi zo zeleného čaju) významne znižujú prírastok telesnej hmotnosti a znižujú index telesnej hmotnosti. Výťažky môžu tiež u obéznych osôb zvýšiť sýtosť a energetický výdaj počas jedla (6).
V inej štúdii bol príjem polyfenolov nepriamo spojený s telesnou hmotnosťou a obezitou u staršej populácie. Väčší príjem polyfenolov môže znížiť telesnú hmotnosť a dokonca znížiť riziko srdcových chorôb u starších ľudí (11).
6. Zvyšuje zdravie pečene
Žltý čaj môže zabrániť tvorbe tukovej pečene.
Výskum tiež ukazuje, že strava bohatá na polyfenoly sa dá považovať za nový potenciálny prístup k liečbe nealkoholických tukových ochorení pečene (12).
Štúdie na hlodavcoch odhalili, že polyfenoly môžu znížiť metabolizmus tukov v pečeni - a tým pomôcť pri liečbe nealkoholických tukových ochorení pečene (13).
7. Pomáha oddialiť starnutie
Polyfenoly v žltom čaji môžu ponúknuť výhody aj z hľadiska starnutia. Predpokladá sa, že polyfenoly pochádzajúce z listov rastliny Camellia sinensis chránia ľudskú pokožku pred prejavmi fotoagingu (14). Na mnohých zvieracích modeloch sa tiež zistilo, že čajové polyfenoly inhibujú poškodenie kože spôsobené UV žiarením (14).
Ďalšie štúdie tiež uznali fotoprotektívne vlastnosti čajových polyfenolov - najmä tých, ktoré pochádzajú z listov Camellia sinensis (15).
Čajové polyfenoly tiež bojujú s oxidačným stresom, čo je ďalší hlavný faktor prispievajúci k starnutiu pokožky (16).
Žltý čaj je každým dňom populárny. Dôvodom, ako sme diskutovali, sú jeho výhody. Jeho vysoký obsah polyfenolov z neho robí nevyhnutnosť. Ako to však pripraviť?
Ako si pripraviť žltý čaj doma
Varenie žltého čaju je podobné ako u väčšiny ostatných čajov. Pri postupe nezabudnite použiť filtrovanú vodu.
Čo potrebuješ
- Čajová kanvica
- Šálka
- 1 čajová lyžička voľných listov žltého čaju
- Rýchlovarná kanvica
Pokyny
- Zahrejte čajovú kanvicu a čajovú kanvicu trochou horúcej vody. Krútte vodou okolo a potom zlikvidujte z nádob.
- Pridajte čajové lístky do čajníka. Môžete pridať čajovú lyžičku čajových lístkov na každých 8 uncí vody.
- Ohrievajte vodu v kanvici, kým sa nedotkne 167 ° F až 176 ° F. Nezabudnite nepoužívať vriacu vodu - môže to poškodiť chuť jemných listov.
- Nalejte horúcu vodu (spolu s čajovými lístkami) do čajníka a zakryte viečkom. Čajové lístky nechajte 2 až 3 minúty lúhovať. Čaj môžete ochutnávať každých 30 sekúnd, aby ste skontrolovali, či dosiahol požadovanú chuť.
- Čaj sceďte cez sitko a nalejte do šálky. Užite si to!
- Rovnakú sadu listov môžete použiť 3 až 5 krát, než ich vyhodíte.
Záver
Žltý čaj pochádza z rovnakej rodiny ako zelený čaj. Ale je to oveľa miernejšie a môžete si viac vychutnať chuť. To je dobrá správa - rovnako ako teraz si môžete vychutnať výhody čaju spolu s bohatou, hodvábnou chuťou.
Dávajte si však pozor na doplnky - niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že doplnky výživy zo zeleného čaju alebo zo žltého čaju môžu u niektorých jedincov spôsobiť poškodenie pečene. Pred užitím akýchkoľvek doplnkov sa obráťte na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Mali ste predtým žltý čaj? Ako sa ti to páčilo? Do poľa nižšie nechajte komentár a dajte nám vedieť svoje názory.
Referencie
- „Polyfenoly, zápaly a kardiovaskulárne…“ Aktuálna správa o ateroskleróze, Národná lekárska knižnica USA.
- Farmakologický výskum čaju a kardiovaskulárnych chorôb, Národná lekárska knižnica USA.
- „Dôkazy o ochrannom účinku…“ Therapeutic Advances in Chronic Disease, Americká národná knižnica medicíny.
- "Žltý čaj, sľubný čínsky čaj…" Food Research International, Americká národná knižnica medicíny.
- "Čaj a rakovinová chemoprevencia: a…" Asian Pacific Journal of Cancer Prevention.
- „Výživový doplnok veľkého žltého čaju…“ Nutrients, Americká národná knižnica medicíny.
- „Doplnok stravy extraktom zo zeleného čaju…“ Nutrition & Metabolism, Americká národná knižnica medicíny.
- „Polyfenoly a ich účinky na cukrovku…“ Medical Journal of the Islamic Republic of Iran, US National Library of Medicine.
- „Polyfenoly a gastrointestinálne choroby“, Current Opinion on Gastroenterology, Americká národná knižnica medicíny.
- „In vivo antioxidačná aktivita žltého čaju…“ Publikácie Spandidos, Experimentálna a terapeutická medicína.
- „Hladiny polyfenolov nepriamo korelujú s…“ Nutrients, Americká národná knižnica medicíny.
- „Liečba polyfenolmi u pacientov s…“ Journal of Translational Internal Medicine, US National Library of Medicine.
- „Polyfenoly zeleného čaju zlepšujú nealkoholické nápoje…“ World Journal of Gastroenterology, Americká národná knižnica medicíny.
- „Objavovanie súvislosti medzi výživou a starnutím pokožky“ Dermatoendocrinology, Americká národná knižnica medicíny.
- „Ochranné mechanizmy zeleného čaju…“ Oxidačná medicína a bunková dlhovekosť, Americká národná knižnica medicíny.
- „Polyfenoly a starnutie“, Current Aging Science, Americká národná knižnica medicíny.