Obsah:
- Čo je to lepok?
- Čo s vami robí lepok?
- 5 hlavných dôvodov, prečo je lepok pre niektorých jednotlivcov zlý
- 1. Môže spôsobiť celiakiu
- 2. Môže spôsobiť neceliatickú citlivosť na glutén
- 3. Môže spôsobiť ďalšie nepriaznivé účinky
- 4. Môže zhoršiť poruchy mozgu
- 5. Môže spôsobiť ďalšie autoimunitné choroby
- Akým potravinám sa treba vyhnúť, aby ste predišli problémom súvisiacim s lepkom *?
- Aké potraviny majú obsahovať *?
- Na lepok alebo nie na lepok?
- Ako zvýšiť príjem vlákniny pri bezlepkovej diéte
- Záver
- Referencie
Lepok sa stal kontroverzným. Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že to môže byť pre väčšinu ľudí bezpečné, iní sa domnievajú, že to môže byť škodlivé. Viac Američanov je bezlepkových. V prieskume z roku 2018 zverejnenom Národnou asociáciou reštaurácií sa 44% opýtaných kuchárov vyjadrilo, že bezlepkový je horúci trend v USA (1).
Aj keď sa zdá, že sa trend ochladzuje, bezlepkový priemysel sa má v USA do roku 2020 dotknúť 7,6 miliárd dolárov. Do akej miery je to opodstatnené?
Čo je to lepok?
Lepok je všeobecný názov pre rôzne bielkoviny nachádzajúce sa v pšenici, jačmeni a raži. Lepok pomáha potravinám udržiavať si svoj tvar. Svojím spôsobom funguje ako lepidlo, ktoré drží jedlo pokope.
Pšenica je najčastejšie konzumované zrno obsahujúce lepok. No z čoho sa vyrába lepok? Dva hlavné proteíny v gluténe sú glutenín a gliadín - a zdá sa, že gliadín má najnegatívnejšie účinky na zdravie z týchto dvoch (2, 3).
Najčastejšie obavy týkajúce sa lepku súvisia s citlivosťou na lepok. Existuje však viac lepku?
Čo s vami robí lepok?
Najbežnejším problémom spojeným s lepkom je celiakia. Ľudia, ktorých sa to týka, nemôžu tolerovať ani nepatrné množstvo lepku. U takýchto jedincov lepok poškodzuje sliznicu tenkého čreva. To nakoniec zasahuje do absorpcie živín - čo môže viesť k osteoporóze, neplodnosti, záchvatom a poškodeniu nervov (4).
Citlivosť na lepok je ďalšou otázkou. Najčastejšie vyvoláva podobné príznaky (bolesti brucha, nadúvanie, depresie a únava), ale nie vždy poškodí črevnú výstelku.
Lepok priamo tieto problémy nespôsobuje. Imunitný systém vášho tela ale reaguje na lepok určitým spôsobom, čo vedie k týmto problémom. Lepkové peptidy vstupujú do sliznice čreva a provokujú imunitný systém tela k útoku na jeho vlastné tkanivá. Čo to spôsobuje, zostáva neznáme (5).
Stáva sa to u určitých jedincov - keď telo cíti lepok ako toxín, čo spôsobuje, že imunitné bunky nadmerne reagujú a napadajú ho. U niektorých citlivých ľudí to vedie k zápalom v tele, ktoré spôsobujú problémy (6).
Pozrime sa na tieto problémy podrobne.
5 hlavných dôvodov, prečo je lepok pre niektorých jednotlivcov zlý
1. Môže spôsobiť celiakiu
Celiakia je najťažšia forma citlivosti na lepok. Je to autoimunitné ochorenie, kedy imunitný systém tela napáda bielkoviny lepku. Napáda tiež tkanivovú transglutaminázu, čo je enzým v bunkách tráviaceho traktu. To vedie k degenerácii črevnej steny.
Asi 1% americkej populácie má celiakiu (7). Aj keď sa toto číslo môže javiť ako malé, štúdie ukazujú, že miera sa rýchlo zvyšuje (8).
Niekoľko štúdií ukazuje schopnosť peptidov gliadínu spúšťať autoimunitnú odpoveď (9).
Vyhýbanie sa potravinám obsahujúcim lepok je dôležitým krokom v liečbe celiakie. Vylúčenie lepku z potravy môže zlepšiť väčšinu príznakov a dokonca vyliečiť poškodené črevo.
Do svojej stravy môžete zahrnúť mäso, ryby, ovocie a zeleninu, ryžu a zemiaky (10).
Pšeničnú múku môžete nahradiť fazuľovou. Môžete si tiež vychutnať quinoa, pohánku a amarant.
2. Môže spôsobiť neceliatickú citlivosť na glutén
Hovorí sa tomu aj citlivosť na glutén alebo intolerancia lepku. Zahŕňa nežiaduce reakcie na lepok, ale bez napadnutia tkanív tela. Medzi príznaky patrí bolesť žalúdka, únava, nadúvanie, hnačky a bolesti kĺbov.
Štúdie ukazujú, že jedinci, ktorí majú NCGS, hlásia zlepšenie symptómov pri bezlepkovej diéte (11).
NCGS sa tiež líši od alergie na pšenicu (odlišný zdravotný stav). Aj keď sa celkom líši od celiakie, to, čo spúšťa NCGS, je stále do veľkej miery neznáme (12).
3. Môže spôsobiť ďalšie nepriaznivé účinky
Shutterstock
Lepok môže spôsobiť problémy aj u jedincov, ktorí nemajú celiakiu alebo citlivosť na lepok. V jednej štúdii sa u pacientov so syndrómom dráždivého čreva vyskytli po požití lepku zhoršené príznaky (13).
Nadmerný príjem lepku môže tiež vyvolať zmeny v črevnej slizničnej architektúre - dokonca aj u normálnych jedincov, ktorí nemajú celiakiu (14).
Gliadín v gluténe tiež súvisel so zvýšenou intestinálnou permeabilitou (15). Tento stav je známy ako netesné črevo, pri ktorom majú potenciálne škodlivé látky z čreva tendenciu unikať do krvi a spôsobiť veľké škody.
Tieto nepriaznivé účinky by mohli súvisieť s aminokyselinami v gluténových proteínoch - konkrétne s glutamínom a prolínom. Prítomnosť týchto aminokyselín sťažuje odbúravanie lepku. Preto pretrvávajú v gastrointestinálnom trakte - čo môže spôsobiť imunitný systém (16). To je jeden z dôvodov, prečo môžu bezlepkové diéty zmierniť väčšinu príznakov dokonca aj iných než celiakálnych autoimunitných chorôb (17).
Výskum tiež hovorí, že niektorí jedinci po požití pšenice pociťujú gastrointestinálne a ne-gastrointestinálne príznaky. Možno to pripísať lepku (18).
Existuje spektrum porúch súvisiacich s lepkom, ktoré úplne nesúvisia s celiakiou. Patria sem astma, alergická rinitída, atopická dermatitída, urtikária (okrúhle vyrážky na pokožke, ktoré intenzívne svrbia) a anafylaxia (19).
4. Môže zhoršiť poruchy mozgu
Lepok môže mať tiež určité škodlivé účinky na mozog. Problém nazývaný gluténová idiopatická neuropatia spočíva v neurologických ochoreniach spôsobených alebo zhoršovaných príjmom lepku.
V štúdii sa zistilo, že aj 30 z 53 neurologických pacientov bolo citlivých na glutén (20).
Konzumácia lepku bola tiež spojená s mnohými prípadmi neurologických problémov - najbežnejšou z nich bola cerebelárna ataxia. Toto ochorenie mozgu spôsobuje problémy pri rozprávaní a udržiavaní pohybov a rovnováhy (21).
V jedinečnej štúdii diagnostikovali 14-ročné dievča psychotické príznaky spojené s konzumáciou lepku (22). Je zvláštne, že po dodržaní bezlepkovej diéty dievča úplne zmizlo. Hlásené sú aj prípady zrakových a sluchových halucinácií, ktoré sa vyriešili po bezlepkovej diéte. Presné príčiny týchto javov stále nie sú známe.
Lepok bol tiež spájaný s inými neurologickými chorobami, ako je autizmus, schizofrénia a epilepsia (23, 24, 25).
5. Môže spôsobiť ďalšie autoimunitné choroby
Lepok bol okrem celiakie spájaný s ďalšími autoimunitnými ochoreniami. Patria sem Hashimotova tyroiditída, roztrúsená skleróza a cukrovka 1. typu (26), (27), (28).
Poznámka: Aglutinín z pšeničných klíčkov (WGA) je lektín (druh proteínu) prítomný v pšenici. Aj keď to priamo nesúvisí s lepkom, WGA je hlavnou zložkou pšenice (rovnako ako lepok) a môže mať nepriaznivé účinky.
Zistilo sa, že WGA spôsobuje chronické zápaly a ďalšie autoimunitné ochorenia. Spolu s gliadínom v lepku môže WGA ďalej zvyšovať črevnú permeabilitu a spôsobiť horšie problémy (29).
Lepok, zdanlivo jednoduchý proteín, môže spôsobiť vážne škody. Nemusí to mať vplyv na väčšinu populácie, ale môže to u vnímavých jedincov spôsobiť silné (a niekedy neľútostné) účinky.
U týchto osôb je k dispozícii oddych - čo zahŕňa úplné vyhýbanie sa jedlám obsahujúcim lepok.
Akým potravinám sa treba vyhnúť, aby ste predišli problémom súvisiacim s lepkom *?
Shutterstock
Musíte sa vyhnúť pšenici, jačmeňu a raži. Okrem toho by ste sa mali vyhnúť ďalším potravinám:
- Pšeničný škrob
- Pšeničných klíčkov
- Pšeničné otruby
- Durum
- Popraskaná pšenica
- Kuskus
- Farina
- Faro
- Emmer
- Kamut
- Špalda
- Krupica
- Grahamová múka
- Bulger
- Ovos
- Seitan
- Kurací vývar
- Sladový ocot
- Niektoré šalátové dresingy
- Jačmenný slad
- Sójová omáčka
- Sójové rezance
- Korenie a zmesi korenia
- Korenie
- Vegetariánske hamburgery
Okrem toho by ste si mali dať pozor aj na ďalšie bežné spracované potraviny, ktoré obsahujú lepok, ako napríklad:
- Pivo, ale
- Chleby
- Koláče a koláče
- Obilniny
- Cukríky
- Krekry
- Krutóny
- Cookies
- hranolky
- Gravie
- Imitácia mäsa alebo morských plodov
- Matzo
- Cestoviny
- Párky v rožku (a ďalšie spracované obedové mäso)
- Ochutené ľahké jedlá (zemiakové a tortillové lupienky)
- Samozháňajúca sa hydina
Niektoré lieky a doplnky výživy na predpis môžu tiež používať ako spojivo pšeničný lepok. Poraďte sa o tom so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.
To je len jedna stránka bezlepkovej diéty. Tieto potraviny musíte nahradiť inými, aby ste zabezpečili splnenie svojich výživových potrieb.
Aké potraviny majú obsahovať *?
Zahrnutie väčšieho počtu týchto potravín do vašej stravy môže pomôcť:
- Ovocie a zelenina
- Vajcia
- Fazuľa, orechy a semená (v prírodnej a nespracovanej forme)
- Nízkotučné mliečne výrobky
- Chudé a nespracované mäso, hydina a ryby
- Amarant
- Arrowroot
- Kukurica
- Ľan
- Pohánka
- Proso
- Quinoa
- Ryža
- Sója
- Cirok
- Tapioka
- Teff
- Bezlepkové múky (sója, ryža, zemiaky, fazuľa, kukurica)
* informácie pochádzajú z MayoClinic
Urobenie potrebných diétnych zmien vám môže pomôcť vrátiť zdravie späť do starých koľají. Znamená to však, že môžete dodržiavať bezlepkovú diétu, aj keď nemáte problémy?
Na lepok alebo nie na lepok?
Dodržiavanie celoživotnej bezlepkovej diéty je jedinou možnosťou pre pacientov s celiakiou a jednotlivcov, ktorí čelia nežiaducim reakciám na lepok. Lieky môžu byť dostupné, musíme si však počkať na ďalší vývoj (30).
Ale čo tak jednotlivci, ktorí sa rozhodli pre bezlepkovú diétu napriek tomu, že s lepkom nemajú problémy? Existuje niekoľko rizík.
- Bezlepková strava (alebo dokonca špeciálne bezlepkové výrobky z obilia, ako sú chlieb alebo obilniny), často obsahujú málo vlákniny, draslíka, železa a zinku (31).
- Bezlepková diéta môže tiež zvýšiť riziko nedostatku vitamínov skupiny B a ďalších stopových minerálov (32).
- Bezlepkové výrobky môžu byť naďalej nákladnejšie. Štúdie zistili, že bezlepkové pekárske výrobky boli o 267% drahšie ako ich náprotivky obsahujúce lepok (31).
- Dodržiavanie bezlepkovej diéty môže spôsobiť zvýšenie hmotnosti. Bezlepkové výrobky majú často vysoký obsah tukov a kalórií a nízky obsah vlákniny a celých zŕn (33). Zistilo sa, že jedinci držiaci bezlepkovú diétu konzumujú podstatne viac sacharidov a tukov (a bielkovín) (34). To môže viesť k priberaniu, ak sa nebudete náležite starať.
Ak sa rozhodnete pre bezlepkovú diétu, keď s lepkom nie je problém, môže to mať škodlivé účinky. Takže to neodporúčame. Ak však napriek tomu chcete pokračovať, navrhneme vám, aby ste sa porozprávali so svojím lekárom.
Okrem toho, že budete postupovať podľa ich rád, môžete sa pozrieť na stratégie zvyšovania príjmu vlákniny (a ďalších živín) v bezlepkovej diéte.
Ako zvýšiť príjem vlákniny pri bezlepkovej diéte
- Do miešaných jedál a príloh môžete pridať varené strukoviny.
- Pridajte hnedú ryžu a zeleninu do bezlepkových zábalov. Tieto môžu pripraviť chutné večerné občerstvenie.
- Ak je to možné, namiesto bielej ryže používajte bezlepkové celé zrná. Medzi niekoľko takýchto zŕn patrí amarant, quinoa, proso, cirok, hnedá alebo divoká ryža, bezlepkový ovos a pohánka.
- Namiesto sušienok na báze ryže choďte na bezlepkové celozrnné sušienky.
- Namiesto ryžových alebo kukuričných cestovín choďte na bezlepkové celozrnné cestoviny.
- Ako večerné občerstvenie si môžete zvoliť popcorn.
- Nahraďte zemiakové lupienky chrumkavými zeleninami ako bočné strany zábalov a sendvičov.
Záver
Zbavte sa módnych výstrelkov a prijmite fakty. Skontrolujte sami (a u svojho lekára), či potrebujete naskočiť na lepok.
Povedzte nám tiež, ak ste mali nejaké problémy s lepkom. Ako ste to riešili? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentári nižšie.
Referencie
- „Prečo je tu bezlepkový, aby tu zostal“, Inštitút potravinárskych technológov.
- „Chémia gluténových proteínov“ Potravinová mikrobiológia, Americká národná knižnica medicíny.
- "Vzťah medzi štruktúrou gliadínu a…" Acta paediatrica. Supplementum, Americká národná knižnica medicíny.
- „Ísť bez lepku len preto? Tu je čo… “Harvardská lekárska škola.
- „Imunitné rozpoznávanie gluténu…“ Clinical & Experimental Immunology, Americká národná knižnica medicíny.
- "Lepok: prínos alebo poškodenie tela?" Harvardská škola verejného zdravia.
- „Prevalencia celiakie v…“ American Journal of Gastroenterology, Americká národná knižnica medicíny.
- "Zvýšená prevalencia a úmrtnosť v…" Gastroenterológia.
- „Úloha lepku pri celiakii…“ Nutrients, Americká národná knižnica medicíny.
- „Stravovanie, strava a výživa pre celiakiu“ Národný ústav pre cukrovku, choroby tráviaceho ústrojenstva a obličiek.
- „Citlivosť na celiakiu lepok…“ vestník American College of Nutrition, Národná lekárska knižnica USA.
- „Citlivosť na celiakický lepok a…“ Gastroenterológia a hepatológia od postele po lavičku, Americká národná knižnica medicíny.
- „Glutén spôsobuje gastrointestinálne príznaky u…“ American Journal of Gastroenterology, Americká národná knižnica medicíny.
- "Zmeny sliznice vyvolané gluténom u jedincov…" Lancet, Americká národná knižnica medicíny.
- "Gliadín, zonulín a priepustnosť čriev…" Škandinávsky vestník gastroenterológie.
- „Nežiaduce účinky pšeničného lepku“ Annals of Nutrition & Metabolism.
- "Nežiaduce účinky požitia lepku a…" Oxford Academic Journals.
- „Akú rolu hrá pšenica pri príznakoch…“ Gastroenterology & Hepatology, Americká národná knižnica medicíny.
- „Spektrum porúch súvisiacich s lepkom…“ BMC Medicine, Národná lekárska knižnica USA.
- „Hrá citlivosť na kryptický lepok…“ Lancet, Americká národná knižnica medicíny.
- „Neurologické poruchy u dospelých celiatikov…“ Canadian Journal of Gastroenterology, US National Library of Medicine.
- „Gluténová psychóza: potvrdenie nového…“ Nutrients, Americká národná knižnica medicíny.
- „Bezlepková diéta ako intervencia pre autizmus a…“ SAGE Journals.
- „Relapsujúci schizofrenici: rýchlejšie zlepšenie…“ British Journal of Psychiatry, Cambridge University Press.
- "Úspešná liečba epilepsie a…" ScienceDirect.
- „Autoimunitné ochorenia štítnej žľazy…“ European Journal of Gastroenterology & Hepatology, US National Library of Medicine.
- „Citlivosť na glutén pri roztrúsenej skleróze…“ Annals z New York Academy of Sciences, Americká národná knižnica medicíny.
- „Remisia bez inzulínovej terapie…“ Prípadové správy BMJ, Americká národná knižnica medicíny.
- „Diétny príjem pšenice a iných obilnín…“ Nutrients, Americká národná knižnica medicíny.
- „Nové liečebné postupy pri celiakii…“ Tráviace choroby, Národná lekárska knižnica USA.
- „Databáza bezlepkových potravín…“ PeerJ - Journal of Life & Environmental Sciences.
- "Bezlepková diéta: výstrelok alebo nevyhnutnosť?" Diabetes Spectrum, Americká národná knižnica medicíny.
- „Bezlepková strava: Nerozumné stravovacie poradenstvo pre…“ Časopis Akadémie výživy a dietetiky.
- „Dôkazy o vysokom príjme cukru…“ Alimentárne farmakologické a terapeutické postupy, Americká národná knižnica medicíny.