Obsah:
- Vedľajšie účinky čierneho čaju
- 1. Hnačka
- 2. Zápcha
- 3. Narušený žalúdok
- 4. Kardiovaskulárne choroby
- 5. Iné zdravotné riziká
Pri pomyslení na to, ako sa vyhnúť nude a načerpať energiu, sa vám v mysli objaví slovo „čaj“. Po vode je čaj možno druhým najobľúbenejším nápojom na svete. Dnes sú na trhu k dispozícii rôzne druhy čajov - granulovaný, listový, citrónový, čierny, tehlový a dokonca aj čajové vrecúška. Čierny čaj sa skladá z rôznych zložiek - kofeínu, fluoridu, kyseliny glukurónovej a mliečnej, mangánu, draslíka, tanínu, purínov, xantínu a gallových esterov. Keď čierny čaj prvýkrát prišiel na trh v roku 1827, považoval sa za novú látku a ľudia ho nazývali teín. Jeho účinky boli úplne identické s kávou a obsahoval rovnaké zložky ako v káve; odvtedy sa slovo teín vzdalo.
Pre tých, ktorí potrebujú zostať hore neskoro, je dobrá voľba šálka čierneho čaju. Urýchľuje reakčný čas a zvyšuje vašu bdelosť alebo celkovú koncentráciu. Toto zvýšenie bdelosti je priamym dôsledkom stimulácie dýchacieho a srdcového systému tela; tým sa zvyšuje cirkulácia kyslíka vo vašom tele. Je tiež efektívny pri chudnutí. Ovláda vašu pravidelnú chuť do jedla a potláča vašu tendenciu jesť viac v každodennom živote. A čo viac, je to vynikajúci spôsob, ako zabrániť rakovine. Napriek tomu má nadmerná konzumácia čierneho čaju za následok množstvo vedľajších účinkov.
Dietológovia neustále varujú pred nadmernou konzumáciou kofeínu, pretože spôsobujú nežiaduce vedľajšie účinky, ako je nespavosť, dýchacie ťažkosti a zrýchlený pulz. Tu uvádzame niekoľko častých vedľajších účinkov nadmerného príjmu čierneho čaju.
Vedľajšie účinky čierneho čaju
1. Hnačka
Kofeín je základnou zložkou čierneho čaju; takže ak ho konzumujete každý deň, môže to mať za následok hnačky. Dôvodom je to, že kofeín stimuluje váš tráviaci systém. Preto ak pijete tento čaj v nadmernom množstve, môže to mať negatívny vplyv na vaše zdravie. A čo viac, má priamy vplyv na váš centrálny nervový systém a spôsobuje, že sa pri malých udalostiach cítite nervózni. Konzumácia čierneho čaju vo veľkých dávkach môže mať za následok tráviace ťažkosti, nespavosť, kŕčové žily a búšenie srdca. Stručne povedané, vzrušuje váš nervový systém (1).
2. Zápcha
Je to niečo neočakávané, ale stáva sa to. Dôvodom je to, že čierny čaj pozostáva z trieslovín. Prítomnosť tejto látky pomáha telu ukladať zrazeniny a ponúka aj ďalšie zdravotné výhody. Napriek tomu môže nadmerná konzumácia čierneho čaju spôsobiť zápchu v tele. Dôvodom je to, že vaše telo začne ukladať veľa odpadových látok (2).
3. Narušený žalúdok
Ako už bolo povedané, čierny čaj obsahuje kofeín; akonáhle sa tieto prvky dostanú do žalúdka, spôsobí to, že váš žalúdok produkuje rôzne kyslé látky, ktoré vaše telo nedokáže ľahko vstrebať. Váš žalúdok tak začne byť nepríjemný alebo nepríjemný. Navyše, ak ste pacientom trpiacim na žalúdočné vredy alebo rakovinou, je čierny čaj prísnym zákazom č. 3 (3).
4. Kardiovaskulárne choroby
Čierny čaj je prísne obmedzený pre pacientov zotavujúcich sa z infarktu alebo akútnych kardiovaskulárnych porúch - najbežnejšia zo všetkých je paroxysmálna tachykardia alebo srdcová astma. Kofeín je pre váš kardiovaskulárny systém vysoko zakázaný alebo nežiaduci (4). Je to v rozpore aj s ľuďmi s gastritídou alebo žalúdočnými vredmi - obe prebiehajú kvôli zvýšenej kyslosti.
5. Iné zdravotné riziká
Podľa zdravotníckych pracovníkov by tehotné ženy nemali vypiť viac ako dve šálky čierneho čaju za deň. Pretože čierny čaj je nabitý kofeínom, zvyšuje riziko potratu (5). Tento vysoký obsah kofeínu môže mať negatívny vplyv aj na ľudí s kardiovaskulárnymi poruchami, glaukómom, vysokým krvným tlakom a úzkostnými poruchami. V porovnaní s inými druhmi čajov je čierny čaj nabitý maximálnym obsahom kofeínu a je pravdepodobne spôsobený jeho spracovaním.
Toto sú výhody čierneho čaju a vedľajšie účinky. Dúfam, že článok bol informačný. Takže keď nabudúce túžite po čiernom čaji, majte na pamäti tmavú stránku čierneho čaju. Obmedzená konzumácia čierneho čaju však poskytuje veľa výhod.