Obsah:
- Čo je zázvor?
- Výhody zázvoru pre zdravie
- 1. Liečba respiračných problémov
- 2. Pomáha tráveniu
- 3. Rakovina
- 4. Chemoterapia Nevoľnosť
- 5. Liečba rannej choroby
- Ako užívať zázvor na nevoľnosť
- Pre deti
- Pre dospelých
- Na nevoľnosť počas tehotenstva
- 6. Protizápalové
- 7. Zníženie bolesti
- 8. Úľava od menštruačného kŕče
- 9. Bolesť svalov v dôsledku cvičenia
- 10. Zmierňuje migrény
- 11. Spravuje hladiny glukózy
- 12. Proti plynatosti
- 13. Úľava od pálenia záhy
- 14. Ochrana pred Alzheimerovou chorobou
- 15. Podporuje chudnutie
- 16. Balené s éterickými olejmi
- 17. Znižuje hladinu cholesterolu a krvného tlaku
- 18. Zvyšuje imunitu
- 19. Spravuje artrózu
- 20. Posilňuje srdce
- 21. Eliminuje voľné radikály
- 22. Zahrieva telo
- 23. Pomáha pri rozpúšťaní obličkových kameňov
- 24. Užitočné pri sebazdokonaľovaní
- 25. Otrava jedlom
- 26. Znižuje zápal semenníkov
- 27. Liečba celulitídy
- 28. Zmierňuje rozrušený žalúdok
- 1. Používanie čerstvého zázvoru na podráždený žalúdok
- 2. Zázvor a mrkvová šťava
- 3. Ďumbier a ghí (vyčerené maslo)
- Liečba žalúdočného plynu a nadúvanie zázvorom
- Metóda liečby: 1
- Metóda liečby: 2
- 29. Lieči artritídu
- Výhody zázvoru pre pokožku
- 30. Výhody proti starnutiu
- 31. Upokojuje popáleniny
- 32. Čistí škvrny a akné
- 33. Liečba hyppopigmentovaných jaziev (biele jazvy)
- 34. Tóny pleti
- Výhody zázvoru pre vlasy
- 35. Stimuluje rast vlasov
- 36. Dobré pre suché a lámavé vlasy
- 37. Liečba vypadávania vlasov
- 38. Liečba rozdelených koncov
- 39. Liečba lupín
- Tipy na varenie
- 1. Domáce zázvorové pivo
- Pokyny
- Fakty o výžive zázvoru
- Čo môžete robiť s koreňom zázvoru?
- Usmernenia
Máte radi svoju šálku zázvorového čaju? Ak áno, potom je tu pre vás dobrá správa! Existuje veľa úžasných výhod zázvoru pre vaše vlasy a zdravie.
Čo je zázvor?
Ďumbier je trváca bylina pôvodom z Číny a Indie. Získava sa z rastliny Zingiber officinale. Je to jeden z najuznávanejších liekov v ajurvéde. Ďumbier sa často nazýva koreň, ale v skutočnosti ide o podzemnú stonku, ktorá sa nazýva podzemok. Ako korenie sa používanie zázvoru datuje pred 4000 rokmi. Liečivé vlastnosti zázvoru boli objavené asi pred 2000 rokmi.
Národná lekárska knižnica uviedla, že koreň zázvoru sa používa na celom svete na liečbu nevoľnosti, nechutenstva a zvracania, najmä po operáciách. Je tiež účinný pri liečbe nevoľnosti spôsobenej rakovinou, koliky, žalúdočných ťažkostí, plynatosti, pohybových chorôb a ranných nevoľností.
Koreň zázvoru má dosť nepravidelný tvar pozostávajúci z cibuľovitých malých kĺbov, z ktorých vyrastajú malé hrčky. Čerstvý koreň zázvoru má sivý vonkajší povrch, zatiaľ čo vnútorná dužina sa pohybuje od slonovinovej, krémovo bielej až po bledozelenožltú farbu, v závislosti od odrody. Nadmerne vyzreté korene všeobecne obsahujú fibrily prechádzajúce ich stredom. Ďumbier má korenistú príchuť, s citrónovým nádychom a ostrú arómu. Jeho štipľavú, korenistú a aromatickú vôňu možno pripísať prítomnosti éterických olejov a fenolových zlúčenín, ako sú gingeroly a shogaoly.
Vďaka svojej silnej a korenistej aróme zaujíma zázvor dôležité miesto ako korenie, pochúťka či dokonca liek. Okrem toho, že sa používa v čerstvom stave, suší sa, práškuje, nakladá alebo sa používa vo forme džúsu alebo oleja. Zázvorový čaj je obľúbeným v indických domácnostiach a skvelým liekom na boj proti nachladnutiu a chrípke. Ajurvéda ho uznala vďaka svojim liečivým vlastnostiam. V dnešnej dobe sa tiež používa v sladkých jedlách západnej kuchyne, ako je zázvorové pivo, zázvorové cvočky, perníky, zázvorové sušienky a zázvorový koláč.
Výhody zázvoru pre zdravie
Obrázok: Shutterstock
Ďumbier je v ajurvéde považovaný za „hrudník lieku“ kvôli rôznym zdravotným výhodám. Jeho silné terapeutické a preventívne účinky ho robia použiteľným pri liečbe rôznych chorôb. Tu uvádzame niektoré z liečivých použití zázvoru.
1. Liečba respiračných problémov
Vďaka svojim antihistaminickým vlastnostiam je zázvor účinný pri liečbe alergií. Inhibuje kontrakciu dýchacích ciest a pomáha stimulovať vylučovanie hlienu. Po celé storočia sa používal ako prírodný liek na prechladnutie a chrípku. Lyžička zázvorovej šťavy a medu účinne zmierňuje pretrvávajúci kašeľ a bolesť hrdla spojené s prechladnutím. Zázvorový čaj pomáha zbaviť sa prekrvenia hrdla a nosa. Pri liečbe astmy je užitočná zmes čerstvého zázvorového džúsu a senovky gréckej. Zázvor sa tiež osvedčil pri liečbe žalúdočnej chrípky alebo otravy jedlom. Toto je jedno z najpoužívanejších použití zázvoru.
2. Pomáha tráveniu
Obrázok: Shutterstock
Ďumbier je považovaný za najlepšiu bylinu na trávenie. Spotreba zázvoru povzbudzuje žlčník k uvoľneniu žlče, stimuluje trávenie. To podporuje vstrebávanie živín z potravy, ktorú konzumujeme. Okrem toho zázvor poskytuje úľavu aj od žalúdočných kŕčov, hnačiek a nadúvania spôsobených zápalom žalúdka. Zázvor môžeme brať vo forme čaju alebo doplnkov na podporu trávenia.
3. Rakovina
Obrázok: Shutterstock
Niekoľko štúdií preukázalo schopnosť zázvoru bojovať proti rôznym typom rakovinových buniek, vrátane rakoviny pľúc, vaječníkov, prostaty, prsníka a hrubého čreva. Vedci z Michiganskej univerzity zistili, že zázvorový prášok môže zabíjať bunky rakoviny vaječníkov. Môže tiež liečiť rakovinu prostaty usmrcovaním buniek vyvolávajúcich rakovinu. Ďumbier obsahuje gingerol, zlúčeninu, o ktorej sa preukázalo, že má anti-metastatické vlastnosti a môže pomôcť pri liečbe rakoviny prsníka a rakoviny vaječníkov. Podľa odborníkov na zdravie je koreň zázvoru jedným z najlacnejších a najúčinnejších spôsobov prevencie pred vznikom rakoviny a zlepšenia kvality života, pretože vylučuje toxické látky z tela.
4. Chemoterapia Nevoľnosť
Obrázok: Shutterstock
Chemoterapia je liečba odporúčaná po rakovinovom chirurgickom zákroku na vylúčenie prítomnosti rakovinových buniek, aby bolo možné minimalizovať pravdepodobnosť opakovania tohto ochorenia. Doplnky z koreňa zázvoru sú užitočné pri znižovaní nevoľnosti vyvolanej chemoterapiou, keď sa podávajú spolu s inými liekmi proti zvracaniu. Podľa vedúceho výskumníka na stretnutí Americkej spoločnosti pre klinickú onkológiu na Floride, doktorky Julie Ryan, má viac ako 70 percent pacientov s rakovinou, ktorí sú vystavení chemoterapii, zvracanie a nevoľnosť. Príjem doplnku alebo džúsu z koreňa zázvoru pred chemoterapiou zmierňuje príznaky nevoľnosti a zvracania, pretože koreň zázvoru poskytuje telu protizápalové vlastnosti. Zistilo sa tiež, že je účinný pri liečbe pocitov nevoľnosti spojených s kinetózou, morskou chorobou atď.
5. Liečba rannej choroby
Výskum preukázal, že zázvor je pri liečbe ranných nevoľností rovnako účinný ako vitamín B6. Tehotným ženám sa preto často odporúča predchádzať ranným nevoľnostiam.
Ako užívať zázvor na nevoľnosť
Pre deti
- Ďumbier sa nemá podávať deťom mladším ako 2 roky.
- Deti staršie ako 2 roky môžu užívať zázvor ako prírodný liek na nevoľnosť, bolesti hlavy a žalúdočné kŕče. O vhodnej dávke by ste sa však mali poradiť s lekárom.
Pre dospelých
- Všeobecne by ste nemali prekročiť 4 gramy zázvoru denne. Je tiež dôležité mať na pamäti, že tehotné ženy by nemali brať viac ako 1 gram denne.
- Pri nevoľnosti, zažívacích ťažkostiach alebo plynoch: Ako ste sa už dozvedeli, niektoré štúdie použili 1 gram zázvoru denne v rozdelených dávkach. Mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste zistili, ktorá dávka je pre vás správna.
Na nevoľnosť počas tehotenstva
V niektorých štúdiách sa na liečbu nevoľnosti vyvolanej tehotenstvom použilo 650 miligramov na 1 gram denne. Mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste sa ubezpečili, že je bezpečné vziať si zázvor, keď ste tehotná.
6. Protizápalové
Ďumbier je veľmi prospešný pri liečbe chronických zápalov. Poskytuje výraznú úľavu od bolesti spôsobenej zápalom a dokonca zmierňuje opuchy a rannú stuhnutosť. Úspešne inhibuje cyklooxygenázu a päť-lipoxygenázové enzýmy, ktoré spôsobujú zápal.
Podľa štúdie uskutočnenej na University of Michigan Medical School sa zistilo, že doplnok koreňa zázvoru, keď sa podáva ľuďom trpiacim zápalom hrubého čreva, je veľmi účinný pri zmierňovaní stavu. Spoluriešiteľka Suzanna M. Nick, ktorá bola súčasťou štúdie, uviedla, že zníženie zápalu hrubého čreva pomáha znižovať pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva.
7. Zníženie bolesti
Obrázok: iStock
Analgetické a protizápalové vlastnosti zázvoru sú účinné pri znižovaní bolesti a opuchov u pacientov trpiacich osteoartritídou kolena, reumatoidnou artritídou a celkovým svalovým diskomfortom. Koreň zázvoru tiež zmierňuje bolesť a je obzvlášť prospešný pre tých, ktorí musia užívať lieky proti bolesti na zmiernenie zápalu artritídy. Pridanie zázvorového oleja do kúpeľa môže pomôcť zmierniť bolesti svalov a kĺbov. V prípade namáhania svalov môžete na úľavu použiť zmes teplej zázvorovej pasty a kurkumy. Ak takíto pacienti pravidelne začlenia do stravy doplnky z koreňa zázvoru, výrazne sa zníži ich potreba liekov proti bolesti. Ďumbier je teda veľmi prospešný na zmiernenie bolestí spôsobených reumatoidnou artritídou a osteoporózou.
Zázvor sa môže na liečbu zápalu použiť zvonka aj zvnútra. Ak chcete pripraviť zázvorový kúpeľ, prevarte 100 ml vody s niekoľkými plátkami zázvoru. Nádobu zakryte, aby sa zabránilo odparovaniu prchavých olejov. Nechajte to 10 minút nabok a potom túto zmes pridajte do svojej bežnej vody do kúpeľa. Používanie tejto vody každý deň môže pomôcť zmierniť bolesti spojené s fibromyalgiou.
8. Úľava od menštruačného kŕče
Obrázok: Shutterstock
Užívanie zázvoru na začiatku menštruácie môže u niektorých žien zmierniť príznaky menštruačných bolestí. Zázvorový čaj s hnedým cukrom sa v čínskej medicíne často používa na liečbu menštruačných kŕčov.
9. Bolesť svalov v dôsledku cvičenia
Štúdia vykonaná na 74 dobrovoľníkoch na gruzínskej univerzite odhalila, že konzumácia doplnkov koreňa zázvoru denne znižuje bolesť svalov spôsobenú cvičením o 25 percent. Dve štúdie vykonané o účinkoch tepelne upravených a surových doplnkov koreňa zázvoru preukázali, že pravidelné užívanie koreňa zázvoru v strave pomáha znižovať bolesť svalov vyvolanú cvičením. Počas výskumu boli účastníci nútení konzumovať zázvorové doplnky denne asi 11 dní po sebe. Keď účastníci vykonáva heavyweight ohýbača lakťa na 8 th deň indukuje minimálne poranenia svalov ramien, bolo zistené, že v dôsledku tepelného spracovania poskytnutých koreň zázvoru Interne zápal svalov a bolesti úrovne boli značne nízke.
10. Zmierňuje migrény
Obrázok: Shutterstock
Ďumbier poskytuje úľavu od migrény, pretože môže inhibovať prostaglandíny v spôsobovaní bolesti a zápalu v cievach. Aplikácia zriedenej zázvorovej pasty na čelo poskytuje úľavu od migrény.
11. Spravuje hladiny glukózy
Austrálski vedci tvrdia, že zázvor môže znížiť hladinu glukózy v krvi v tele. Pretože hladina glukózy má priamy vplyv na váš proces priberania alebo chudnutia spolu s tým, ako letargicky alebo energicky sa cítite po celý deň, pravidelný príjem doplnkov koreňa zázvoru v akejkoľvek forme môže znateľne zmeniť hladinu cukru v krvi.. Ľudia, ktorí sú náchylnejší na nízku hladinu cukru, by si mali do svojej pravidelnej stravy zakomponovať doplnky z koreňa zázvoru, aby sa takýmto problémom vyhli. Zistilo sa, že zázvor je účinný pri znižovaní výskytu diabetickej nefropatie (poškodenie obličiek).
12. Proti plynatosti
Ďumbier dokáže upokojiť podráždený žalúdok vďaka svojej karminatívnej vlastnosti (vylučovanie plynu). Poskytuje teda úľavu od nadúvania a plynov a pomáha znižovať plynatosť. Odporúča sa užívať zázvor v dávkach 250 až 500 mg dvakrát až trikrát denne, aby sa vám uľavilo od plynatosti.
13. Úľava od pálenia záhy
Obrázok: Shutterstock
Zázvor sa používal ako prírodný prostriedok na liečbu pálenia záhy. Na tento účel je veľmi účinný zázvorový čaj.
14. Ochrana pred Alzheimerovou chorobou
Obrázok: Shutterstock
Posledné výskumy naznačujú, že Alzheimerova choroba môže byť dedičná a v mnohých rodinách sa vyskytuje ako bežné ochorenie. Ak patríte do takejto rodiny a chcete sa chrániť pred Alzheimerovou chorobou, mali by ste do svojej každodennej stravy zahrnúť aj koreň zázvoru. Vedci ďalej tvrdia, že zázvor spomaľuje proces, ktorým mozog stráca svoje bunky, čo môže byť predchodcom Alzheimerovej choroby. Ďumbier pomáha chrániť a zachovávať mozgové bunky, čím vás udrží aktívnym, súdržným a v strehu po dlhšiu dobu.
15. Podporuje chudnutie
16. Balené s éterickými olejmi
Obrázok: iStock
Koreň zázvoru je v malom množstve nabitý množstvom éterických olejov, ako je zingeron, gingerol, farnesén, shogaol a β-phelladren, citral a cineol. Gingeroly zlepšujú črevnú pohyblivosť a pôsobia ako lieky proti bolesti. Upokojujú nervy a poskytujú telu antibakteriálne a antipyretické účinky. Štúdie tiež ukazujú, že gingeroly sú mimoriadne účinné pri zmierňovaní migrénových bolestí hlavy.
17. Znižuje hladinu cholesterolu a krvného tlaku
Antioxidačné vlastnosti éterických olejov v koreni zázvoru sú vysoko účinné pri liečbe kĺbových problémov, horúčok, kašľa, bolesti zubov, bronchitídy, reumatoidnej artritídy, osteoartritídy a zmierňovania prejavov tendonitídy. Niektoré štúdie odhalili, že doplnky z koreňa zázvoru môžu znižovať hladinu cholesterolu a krvný tlak. Pomáha tiež predchádzať vnútorným krvným zrazeninám.
18. Zvyšuje imunitu
Obrázok: Shutterstock
Silný imunitný systém dokáže udržať všetky choroby a infekcie na uzde. Namiesto užívania liekov na liečbu konkrétnej choroby alebo ochorenia je vždy lepšie prijať opatrenia na ich prevenciu. Extrakt z koreňa zázvoru je celkom užitočný pri zlepšovaní imunity vášho tela. Pravidelná konzumácia zázvoru v malom množstve znižuje riziko mozgovej príhody elimináciou tukových usadenín v tepnách a udržiavaním voľného obehu krvi.
19. Spravuje artrózu
Liečivé vlastnosti, ktoré zázvorové pivo obsahuje, pomáhajú znižovať zápal spôsobený chorobami kostí, ako je osteoartritída (1) . Podľa štúdií môže tento nápoj zvýšiť energiu u ľudí, ktorí trpia touto chorobou. Zvyšuje sa pohyblivosť kĺbov a indukuje sa relaxácia. Prírodný zázvor pomáha pri pružnosti tela a zlepšovaní nálady. Čas, ktorý tento nápoj potrebuje na dosiahnutie týchto účinkov, závisí od stupňa závažnosti ochorenia kostí.
20. Posilňuje srdce
Podľa čínskej medicíny je tiež známe, že zázvorové pivo je vysoko účinné pri posilňovaní srdca. Hladiny cholesterolu je možné znížiť a zabrániť pravidelnému zrážaniu krvi tiež pravidelným pitím tohto nápoja. To hrá dôležitú úlohu pri prevencii stavov, ako je mozgová mŕtvica. Aby ste chránili svoje srdce, urobte tento lahodný nápoj súčasťou vašej bežnej stravy.
21. Eliminuje voľné radikály
Zázvorové pivo má antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú pri eliminácii voľných radikálov, ktoré môžu byť výsledkom metabolických reakcií vo vašom tele. To zase vedie k ochrane tkanív vo vašom tele pred poškodením. Bunky tela môžu byť tiež poškodené voľnými radikálmi, pretože steny týchto buniek sú krehké. Keď dôjde k tomuto poškodeniu, výsledkom bude bunková mutácia. Mutované bunky spôsobujú rozvoj zdravotných problémov, ako je reumatizmus, artritída a katarakta.
22. Zahrieva telo
Tepelný účinok, ktorý zázvorové pivo pomáha udržiavať telo v teple a chráni ho pred chladom. Vedci zistili, že zázvorové vlastnosti generujúce teplo sú potvrdené jeho schopnosťou rozširovať cievy. To pomáha chrániť vaše telo pred podchladením a inými zdravotnými stavmi, ktoré sú spôsobené chladným počasím. Podporuje sa aj biologické fungovanie, pretože prúdenie krvi je stimulované v dôsledku rozšírenia krvných ciev.
23. Pomáha pri rozpúšťaní obličkových kameňov
Ľudia s problémami s obličkami môžu z pravidelného príjmu zázvorového piva nesmierne profitovať. Je známy ako prírodný liek, ktorý pomáha pri rozpúšťaní obličkových kameňov (2) . Aby ste sa vyhli chirurgickému zákroku na tento problém, pravidelne pite toto pivo a prirodzene rozpúšťajte kamene.
24. Užitočné pri sebazdokonaľovaní
Ďumbierový olej je užitočný aj pri zlepšovaní vašej koncentrácie , aby ste mohli meditovať a vyniknúť vo svojich duchovných praktikách. Výskum hovorí, že zázvorový olej napáda negatívne body vo vás a zvyšuje vaše sebavedomie. Obnovuje vašu vnútornú energetickú rovnováhu, vďaka ktorej sa cítite pozitívne a motivovaní držať sa svojich cieľov a pokúšať sa prekonávať prekážky. Ďumbierový olej pomáha pri eliminácii negatívnych stránok vašej osobnosti, aby ste sa zmenili k lepšiemu.
25. Otrava jedlom
Otrava jedlom môže byť spôsobená vystavením toxickým látkam alebo požitím infikovaných a zatuchnutých potravín. Ak sa situácia nebude liečiť včas, situácia sa môže skutočne stať pochmúrnou. Ďumbierový olej je jedným z najlepších domácich liekov, ktoré rýchlo eliminujú toxicitu spôsobenú otravou jedlom z tela. Ďumbierový olej je tiež účinný pri liečbe bakteriálnej dyzentérie a črevných infekcií rôznych typov.
26. Znižuje zápal semenníkov
Semenníky sú veľmi dôležité a jemné mužské orgány a zápal v tejto oblasti môže spôsobiť neznesiteľnú bolesť. Podľa vedcov použitie zázvorového oleja na zápal výrazne znižuje bolesť.
27. Liečba celulitídy
Zázvorový éterický olej účinne zmierňuje celulitídu a príznaky kŕčových žíl. Ak však máte veľmi citlivú pokožku, mali by ste ju používať v kombinácii s inými éterickými olejmi, ako sú cyprusy alebo rozmarín.
28. Zmierňuje rozrušený žalúdok
Korene zázvoru sú bohaté na chemikálie, ako sú shogoály a gingeroly. Keď skonzumujete zázvorový extrakt v akejkoľvek forme, aby ste sa zbavili žalúdočnej nevoľnosti, tieto chemikálie upokojujú črevný trakt, čím zabraňujú kinetóze, zmierňujú zvracanie, nevoľnosť, hnačky a kŕčové žalúdočné kŕče. Pretože zázvor eliminuje základné faktory spôsobujúce žalúdočné ťažkosti, je rovnako účinný aj pri liečbe žalúdočnej chrípky.
1. Používanie čerstvého zázvoru na podráždený žalúdok
- Vezmite malý kúsok čerstvého zázvoru a nakrájajte ho na malé kúsky.
- Plátky zázvoru rovnomerne posypte soľou, aby bol každý kúsok zázvoru pokrytý určitým množstvom soli.
- Tieto plátky prežúvajte jeden po druhom nepretržite po celý deň.
- Plátky zázvoru môžete pridať aj do svojich receptov na zlepšenie trávenia a prevenciu žalúdočných problémov.
2. Zázvor a mrkvová šťava
- Koreň zázvoru poriadne umyte.
- Olúpte zázvor veľkosti jedného palca a nakrájajte ho na tenké plátky.
- Vezmite jedno jablko a asi 3 až 5 baby karotky a nakrájajte na malé kúsky.
- Zázvor, mrkvu a jablko rozmixujte v mixéri a preceďte.
- Pred pitím doň pridajte lyžičku citrónovej šťavy.
- Tento nápoj je účinný pri liečbe chronických bolestí a porúch žalúdka.
3. Ďumbier a ghí (vyčerené maslo)
- Rozdrvte malý kúsok zázvoru, aby ste z neho vyťažili šťavu.
- Jednu čajovú lyžičku zázvorovej šťavy zmiešajte s 1/2 čajovej lyžičky vyčisteného masla alebo ghí.
- Zamiešajte pomocou lyžice a skonzumujte túto zmes, aby ste si okamžite uľahčili bolesti brucha.
- Tento liek môžete použiť na liečbu bežných žalúdočných problémov a bolesti.
- Je to celkom bezpečné pre denný príjem.
Liečba žalúdočného plynu a nadúvanie zázvorom
Metóda liečby: 1
- Umyte a ošúpte čerstvý kúsok zázvoru a extrahujte z neho šťavu.
- Do zázvorovej šťavy pridajte malé množstvo cukru a obe tieto ingrediencie pridajte do pohára teplej vody.
- Pite ho, aby ste si rýchlo oddýchli od všetkých druhov nadúvania a problémov s plynom vrátane plynatosti.
- Môžete tiež trieť zázvorový éterický olej na žalúdok, aby ste urýchlili proces obnovy.
Metóda liečby: 2
- Vezmite lyžičku každého z čierneho korenia, zázvorového prášku, semien koriandra a sušených listov mäty.
- Všetky tieto ingrediencie zomelieme a urobíme jemný prášok.
- Vezmite jednu čajovú lyžičku tohto prášku dvakrát denne s teplou vodou, aby ste si rýchlo oddýchli od žalúdočnej nevoľnosti.
- Rovnakú liečbu môžete použiť na liečbu problémov s plynmi a zažívacích ťažkostí . Môže sa dlho skladovať vo vzduchotesnej nádobe.
Pomocou všetkých týchto metód môžete účinne liečiť rôzne druhy žalúdočných problémov. Môžete tiež zabrániť svojmu telu v nástupe žalúdočných chorôb, pretože zázvor je tiež účinný pri vylučovaní toxických voľných radikálov z tela.
29. Lieči artritídu
Kvôli závažným vedľajším účinkom konvenčných liekov NSAID, ktoré sa používajú na liečbu bolesti s artritídou, hľadajú lekári a vedci nové a alternatívne lieky. Použitie zázvoru sa v tomto ohľade javí ako silná alternatíva. Táto bylina, ktorá sa odpradávna používa na kulinárske účely, môže byť účinná pri liečbe artritídy (3) . Má preukázané protizápalové vlastnosti a jeho použitie je bezpečné pre väčšinu ľudí, topicky aj interne (4) .
Výhody zázvoru pre pokožku
Okrem svojej liečivej hodnoty sa zázvor používal aj v starostlivosti o pokožku. Často sa používa v mnohých komerčných výrobkoch na zlepšenie pokožky. Zázvorová šťava sa často aplikuje lokálne na ošetrenie viacerých kožných problémov. Ďalej sú uvedené výhody zázvoru pre pokožku:
30. Výhody proti starnutiu
Obrázok: Shutterstock
Ďumbier obsahuje asi 40 antioxidačných zlúčenín, ktoré chránia pred starnutím. Zlepšuje vzhľad pokožky tým, že odstraňuje toxíny a stimuluje cirkuláciu, čo má za následok dodanie viac výživných látok do pokožky. Antioxidanty zabraňujú poškodeniu pôsobením voľných radikálov, čím chránia mladistvý vzhľad pokožky. Zlepšuje pružnosť, robí vašu pokožku pevnejšou a mladistvou. Týmto spôsobom spomaľuje príznaky starnutia.
31. Upokojuje popáleniny
Aplikácia čerstvého zázvorového džúsu môže zmierniť bolesť a vyliečiť spálenú pokožku tým, že ju vráti do prirodzenej polohy. Môžete tiež trieť čerstvý plátok zázvoru dvakrát až trikrát denne, aby jazvy vybledli do 6 až 12 týždňov. Na miestnu aplikáciu nezabudnite vždy použiť čerstvý plátok zázvoru.
32. Čistí škvrny a akné
Obrázok: Shutterstock
Zázvor ako silný antiseptický a čistiaci prostriedok pomáha udržiavať pokožku čistú, hladkú a bez škvŕn. Okrem toho tiež povzbudzuje a stimuluje pokožku. Je to tiež najlepšia prírodná zbraň na boj proti akné, pretože minimalizuje mieru tvorby a erupcie akné usmrcovaním a odstraňovaním baktérií spôsobujúcich akné.
33. Liečba hyppopigmentovaných jaziev (biele jazvy)
Keď sa pokožke stratí pigmentácia, objavia sa jazvy po hypigmentácii. Spravidla sú biele alebo oveľa svetlejšie ako skutočný tón pleti. Ďumbier môže do značnej miery znížiť vzhľad hypopigmentovanej pokožky. Všetko, čo musíte urobiť, je nakrájať kúsok čerstvého zázvoru a naniesť ho na hypopigmentované oblasti a nejaký čas ho nechať. Mierne zlepšenie uvidíte do týždňa alebo dvoch. Toto by sa však malo robiť každý deň, aby sa dosiahli viditeľné výsledky.
34. Tóny pleti
Ďumbier je známy svojimi afrodiziakálnymi, antioxidačnými a tonizujúcimi vlastnosťami, ktoré prispievajú k žiarivej pokožke. Jednoduchú masku si môžete pripraviť zmiešaním dvoch nastrúhaných ďumbierov s dvoma polievkovými lyžicami medu a jednou čajovou lyžičkou citrónovej šťavy a nechať ju v chlade najmenej 30 minút. Naneste si ho na tvár a po 30 minútach opláchnite studenou vodou. Takto vyživíte a zjemníte pokožku a zabránite starnutiu.
Výhody zázvoru pre vlasy
Zázvor sa po celé storočia používa v ayurvédskej medicíne na ošetrenie vlasov, ktorá sa pri liečbe chorôb spolieha na bylinky. Z tohto hľadiska je zázvorový olej obzvlášť prospešný, pretože stimuluje rast vlasov. Ďumbier je teda pre vaše vlasy prospešný nasledujúcimi spôsobmi.
35. Stimuluje rast vlasov
Obrázok: Shutterstock
Ďumbier zvyšuje cirkuláciu pokožky hlavy, čo vedie k prietoku krvi do pokožky hlavy. Stimuluje teda vlasové folikuly a podporuje rast. Mastné kyseliny obsiahnuté v zázvoru sú prospešné pre tenké vlasy. Masku na vlasy si môžete vyrobiť tak, že do malej misky nastrúhate jednu lyžicu koreňa zázvoru a pridáte do nej jednu lyžicu jojobového oleja. Masírujte si touto zmesou krúživými pohybmi pokožku hlavy a nechajte pôsobiť 30 minút alebo dlhšie. Opláchnite a šampón ako obvykle. To bude bojovať proti vypadávaniu vlasov a ich rednutiu a stimuluje sa ich rast.
36. Dobré pre suché a lámavé vlasy
Ďumbier je vynikajúci pre suché a krehké vlasy, pretože obsahuje vitamíny, zinok a fosfor, ktoré dodávajú vašim vlasom lesk.
37. Liečba vypadávania vlasov
Obrázok: Shutterstock
Koreň zázvoru je skvelým liekom na vypadávanie vlasov. Vďaka výťažkom zo zázvoru sú vaše vlasy silnejšie a príjemne voňajú.
38. Liečba rozdelených koncov
K štiepeniu končekov dochádza, keď sa vlasové folikuly poškodia v dôsledku vystavenia znečisťujúcim látkam a nadmerného tepla. Zázvorové extrakty sa môžu používať pri liečbe poškodených vlasových folikulov.
39. Liečba lupín
Obrázok: Shutterstock
Lupiny sú jedným z najbežnejších problémov pokožky hlavy. Ďumbier má antiseptické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zbaviť sa lupín. Ďumbierový olej je účinným prostriedkom na prirodzený boj proti lupinám . Za týmto účelom môžete zmiešať dve polievkové lyžice čerstvo nastrúhaného zázvoru s tromi polievkovými lyžicami sezamového alebo olivového oleja a do zmesi pridať pomlčku citrónovej šťavy. Masírujte si ním pokožku hlavy a po 15 až 30 minútach ju opláchnite. Toto by sa malo robiť trikrát týždenne, aby ste získali pokožku hlavy bez lupín.
Tipy na varenie
1. Domáce zázvorové pivo
Mnoho ľudí si dnes radšej vyrába svoje vlastné zázvorové pivo doma. Budete prekvapení, keď viete, aké ľahké je to. Nepotrebujete veľa prísad a nemusíte míňať veľa peňazí. Jednou z výhod prípravy vlastného zázvorového piva je v skutočnosti to, že ušetríte peniaze a zároveň si pripravíte nápoj z prísad, o ktorých viete, že sú čerstvé. Ak chcete zázvorové pivo, ktoré je 100% prírodné, urobte si ho vo svojej vlastnej kuchyni bez akýchkoľvek starostí.
Ak si chcete pripraviť zázvorové pivo doma, potrebujete iba:
- Čerstvý, organický nakrájaný zázvor - 1 ½ šálky
- Čerstvá citrónová šťava - ½ šálky
- Cukor - 1 ½ šálky
- Klubová sóda - 1 liter
Pokyny
- Zmiešajte zázvor, cukor a vodu v hrnci a priveďte k varu. Dobre premiešajte, aby sa zabezpečilo, že sa cukor úplne rozpustí.
- Stíšime oheň a dusíme 15 minút, kým sa z neho nezmení sirup.
- Preceďte a potom nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.
- Pridajte citrónovú šťavu a premiešajte.
- Pridajte kyjovú sódu a dobre premiešajte.
S týmto receptom môžete pripraviť osem pohárov lahodného zázvorového piva.
Fakty o výžive zázvoru
Ďumbier má vynikajúci výživový profil pozostávajúci z bielkovín, vápnika, železa, kyseliny listovej, sacharidov, cukru, rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, sodíka, vitamínov, minerálov, mastných kyselín a aminokyselín, čo z neho robí zdroj cenných potravinových prvkov.
Čerstvé, hodnota živín na 100 g (Zdroj: USDA Národná databáza živín) | ||
Princíp | Hodnota živín | Percento RDA |
Energie | 80 kcal | 4% |
Sacharidy | 17,77 g | 13,5% |
Bielkoviny | 1,82 g | 3% |
Celkový tuk | 0,75 g | 3% |
Cholesterol | 0 mg | 0% |
Vláknina | 2,0 g | 5% |
Vitamíny | ||
Fólie | 11 ug | 3% |
Niacín | 0,750 mg | 4,5% |
Kyselina pantoténová | 0,203 mg | 4% |
Pyridoxín | 0,160 mg | 12% |
Vitamín A | 0 IU | 0% |
Vitamín C | 5 mg | 8% |
Vitamín E. | 0,26 mg | 1,5% |
Vitamín K | 0,1 ug | 0% |
Elektrolyty | ||
Sodík | 13 mg | 1% |
Draslík | 415 mg | 9% |
Minerály | ||
Vápnik | 16 mg | 1,6% |
Meď | 0,226 mg | 25% |
Žehliť | 0,60 mg | 7,5% |
Horčík | 43 mg | 11% |
Mangán | 0,229 mg | 10% |
Fosfor | 34 mg | 5% |
Zinok | 0,34 mg | 3% |
Gingerol: Gingerol je žltý, štipľavý olej v zázvoru, ktorý je zodpovedný za šírenie jeho intenzívnej chuti. Jeho chemická štruktúra je podobná ako v prípade kapsaicínu, zlúčeniny, ktorá dodáva pálivej paprike pikantnú chuť. Gingerol má protizápalové vlastnosti a je modulátorom cukru v krvi. Ďalej reguluje dva dôležité enzýmy, ktoré riadia cukrovku typu 2, a inhibuje cyklooxygenázu, enzým podporujúci zápal.
- Shogaol: Je to fenolická zlúčenina, o ktorej sa zistilo, že má výrazné protizápalové a protirakovinové vlastnosti, takže je účinná proti rakovine prsníka. Majú väčšie protizápalové a protinádorové účinky ako gingerol, čo vedie k prevencii rakoviny pľúc a hrubého čreva.
- Vitamíny a minerály: Vitamín B6 je tiež účinný pri znižovaní zápalu. 1 oz. dávka zázvoru poskytuje asi 2,5% odporúčanej dennej hodnoty (DV) vitamínu B6. Čerstvý zázvor má vyšší obsah vitamínu B6 ako sušený alebo cukrom sušený zázvor, pretože sušenie alebo pridanie cukru môže vitamín B6 zničiť. Ďumbier tiež obsahuje malé množstvo dôležitých minerálov. Unca zázvoru poskytuje asi 2 až 3% odporúčanej DV horčíka, draslíka, medi a mangánu. Draslík je nevyhnutný pre udržanie rovnováhy elektrolytov v telesných tekutinách, horčík pomáha pri relaxácii svalov, meď riadi hladinu cukru v krvi a kostný metabolizmus a mangán je súčasťou antioxidačného enzýmu superoxiddismutázy.
Čo môžete robiť s koreňom zázvoru?
Obrázok: Shutterstock
Chuťovú pastu na kari môžete pripraviť zmiešaním sušeného alebo čerstvého koreňa zázvoru s cibuľou, rascou, cesnakom, paradajkami, koriandrom a horčicovými semiačkami. Táto kombinácia je zmiešaná v mixéri a pridáva sa do nespočetných druhov polievok, mäsových a zeleninových kari.
- Tradične sa používa pri príprave citrónu, spondií a nálevu z citrónu.
- Z čerstvých koreňov zázvoru sa tiež pripravujú rôzne druhy cukríkov, perníkov a sušienok a korenené občerstvenie.
- Zázvorový čaj je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, najmä v ázijských krajinách.
- Šťava z koreňa zázvoru sa používa ako ozdobný sirup kombináciou s jablkami, citrónovou šťavou a mrkvou.
- Postrúhaný koreň zázvoru je posypaný rôznymi druhmi dezertov, aby sa zvýraznila chuť.
- Medzi najobľúbenejšie recepty zázvorového koreňa patria zázvorové cukríky, tekvicové zázvorové košíčky, zázvorový sirup na výrobu zázvorového piva, palacinky so zázvorovou príchuťou a ďalšie.
Usmernenia
- Zázvor sa môže brať v čerstvej aj sušenej forme na rôzne liečivé účely. Je k dispozícii vo forme oleja, kapsúl a tinktúr.
- Ďumbier všeobecne nemá vedľajšie účinky, ale u niektorých ľudí sa môže vyskytnúť mierne pálenie záhy, hnačky a žalúdočné ťažkosti. Ľudia trpiaci žlčovými kameňmi by sa mali pred konzumáciou zázvoru poradiť so svojím lekárom.
- Tehotné a dojčiace ženy by nemali užívať doplnky zázvoru bez konzultácie s lekárom. Ďumbier môže interagovať s riedením krvi, vysokým krvným tlakom a s cukrovkou.
- Ďumbier je ľahko dostupný vo väčšine indických kuchýň. Popíjajte zázvorový čaj alebo ho použite ako doplnok. Z tejto zázračnej bylinky budete mať určite obrovské výhody!
A čo tak pestovať zázvor svojpomocne? Stačí zasadiť koreň zázvoru do pôdy a do niekoľkých týždňov vidieť, ako sa množí, aby vám každý deň dodával čerstvý koreň zázvoru. Vyžaduje malú údržbu a poskytuje veľké výhody. Navyše, keď ho pestujete organicky bez akýchkoľvek pesticídov, zvyšuje sa účinok zlúčenín koreňa zázvoru.
Takže teraz tu podrobne viete, aké sú výhody zázvoru. Viete o ďalších zdravotných výhodách koreňa zázvoru? Podeľte sa s nami v sekcii komentárov nižšie.
Video o zdravotných výhodách zázvoru