Obsah:
- Bežne známe vedľajšie účinky zeleného kardamónu
- 1. Alergie spôsobené kardamónom
- 2. Žlčové kamene komplikácie kvôli kardamónu
- 3. Liekové interakcie kardamónu
- Ako sa vyhnúť vedľajším účinkom na kardamón
Kardamón je populárna indická bylina široko používaná pri príprave niekoľkých kuchýň. Všeobecný názov byliny je „choti elaichi“ alebo „elaichi“ (hindsky), a v ázijských krajinách, ako je India, rastie jej množstvo. Vedecký názov kardamónu je Elletaria Cardamomum (1). Indiáni, ktorí milujú korenie takmer vo všetkých pokrmoch, si pridávajú kardamón do rôznych druhov potravín, najmä do tých sladkých, aby získali chuť a obohatili ich chuť.
Táto menšia aromatická bylina má pri správnom konzumovaní množstvo zdravotných výhod. Bylina má vo všeobecnosti oveľa menej vedľajších účinkov, ale ich nadmerné užívanie môže mať vážne zdravotné následky. Preto je nesmierne dôležité poznať správne dávkovanie byliny, aby sa zabránilo vedľajším účinkom.
Bežne známe vedľajšie účinky zeleného kardamónu
1. Alergie spôsobené kardamónom
Ak sa kardamón používa dlhší čas a vo veľkom množstve, môže viesť k niektorým nevysvetliteľným alergickým reakciám. Kožná alergia známa ako kontaktná dermatitída je populárny typ kožnej vyrážky vzniknutej v dôsledku nadmerného príjmu kardamónu (2). Niektorí ľudia môžu tiež zažiť žihľavku, ak sú citliví na kardamón, ale prijímajú kardamón nevedomky. Niektorí z vás môžu byť opäť precitlivení na kardamón. Ak nadmerne konzumujete kardamón, môžete tiež pociťovať určitý druh dýchacích ťažkostí. Pri dýchacích alergických reakciách spôsobených kardamónom môžete byť svedkami nasledujúcich príznakov.
- Zovretie hrudníka alebo hrdla
- Nepríjemný pocit
- Bolesť v hrudi
- Lapanie po dychu
- Problémy s dýchaním
2. Žlčové kamene komplikácie kvôli kardamónu
Vedeli ste, že nadmerná konzumácia kardamónu môže viesť k žlčovým kameňom? Áno, niektoré z nedávnych štúdií odhalili tieto vzrušujúce informácie v poprednom časopise pred niekoľkými dňami. Často sa zistí, že náš tráviaci systém nedokáže kardamón úplne absorbovať. To má za následok sedimentáciu rovnakých semien v našom tele. Tento proces nakoniec vedie k rastu kameňov žlčníka. Ďalej, ak už máte tento problém, mali by ste sa ho zdržať. Konzumácia kardamónu je pre pacientov s kameňmi v žlčníku striktne „nie“. Bolesť v žlčníku sa silno zvyšuje, ak náhodou prijmete nadbytočný kardamón. Výskumy dokazujú, že príjem kardamónu vedie k infekcii a krvácaniu, keď ich pacient prijíma žlčové kamene rovnako (3).
3. Liekové interakcie kardamónu
Kardamón by ste mali konzumovať vedome, ak sledujete akýkoľvek liečebný postup (4). Je to tak, pretože niektoré lieky môžu nepriaznivo interagovať s kardamónom a viesť k vážnym zdravotným následkom. Ak ste z tejto situácie nedbanliví, mohlo by dôjsť k eskalácii poruchy, pre ktorú jete lieky. Mnoho z nás si nie je vedomých takejto interakcie a pravidelne pokračuje v kardamóme. Šanca na liekové interakcie je vyššia u ľudí, ktorí konzumujú rovnako ako bežný návyk bez toho, aby poznali následky. Ak konzumujete niektorý z nasledujúcich druhov liekov, nejedzte to ako osviežovač úst.
- Lieky na HIV
- Antikoagulanciá
- Lieky na pečeň
- Antidepresíva
- Aspirín
- Protidoštičkové lieky
- Lieky na žlčové kamene
- Lieky na syndróm dráždivého čreva
Ako sa vyhnúť vedľajším účinkom na kardamón
Nebojte sa vyššie uvedenými vedľajšími účinkami na semená kardamónu. Toto je stále menej škodlivá bylina, ktorú môžete mať sebavedome. Vždy je však lepšie konzumovať akékoľvek jedlá, aby ste udržali svoj limit. Nikdy ich nekonzumujte nadmerne. Ak trpíte zdravotnou poruchou, môžete sa vždy poradiť so svojím lekárom, či môžete jesť kardamón.
Vyvážte vedľajšie účinky a výhody kardamónu pre zaistené riešenie, ktoré vedie k lepšiemu zdraviu! Považujete tento článok za užitočný? Nechajte nám komentár.