Obsah:
- Obsah
- Čo je kardamón?
- Aké sú rôzne druhy kardamónu?
- 3. Pomáha pri prevencii rakoviny
- 4. Má močopudné vlastnosti
- 5. Pomáha bojovať proti depresii
- 6. Bojuje s astmou
- 7. Pomôcky pri liečbe cukrovky
- 8. Zlepšuje zdravie ústnej dutiny
- 9. Zvyšuje chuť do jedla
- 10. Znižuje hladiny krvného tlaku
- 11. Zlepšuje sexuálne zdravie
- 12. Môže liečiť škytavku
- 13. Pomáha pri liečbe bolesti v krku
- 14. Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín
- Aké sú výhody pre pokožku?
- 15. Zlepšuje pleť
- 16. Zlepšuje krvný obeh
- 17. Lieči kožné alergie
- 18. Dodáva vôňu
- 19. Ponúka terapeutické výhody pre pokožku
- 20. Funguje ako veľký maskovací agent
- 21. Ponúka starostlivosť o pery
- 22. Pomáha vám dosiahnuť čistú pleť
- A čo výhody pre vlasy?
- 23. Vyživuje vašu pokožku hlavy
- 24. Zlepšuje zdravie vlasov
- Kardamón vs. Koriander - Čo je s porovnaním?
- Ako používať kardamón pri varení?
- Ako vybrať a uložiť kardamón
- Výber
- Skladovanie
- V akých receptoch môžete použiť kardamón?
- 1. Korenený čaj z kardamónu
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- 2. Medové kurča z kardamónu
- Čo potrebuješ
- Na marinádu
- Pre kurča
- Pokyny
- Nejaké fakty o tomto korení?
- Kde kúpiť kardamón?
- Má kardamón nejaké vedľajšie účinky?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Toto korenie by ste videli takmer v každom väčšom jedle pripravovanom u vás doma. A je to tak z jedného dôvodu - výhody kardamónu sú obrovské.
Tento príspevok sa zaoberá mnohými spôsobmi, ako vám môže kardamóm vylepšiť život. Čítajte ďalej!
Obsah
- Čo je kardamón
- Aké sú rôzne druhy kardamónu
- Aká je história kardamónu
- Aký je výživový profil kardamónu
- Aké sú zdravotné výhody kardamónu
- Aké sú výhody pre pokožku
- A čo výhody pre vlasy
- Ako používať kardamón pri varení
- Ako vybrať a uložiť kardamón
- V akých receptoch môžete použiť kardamón
- Akékoľvek fakty o tomto korení
- Kde kúpiť kardamón
- Má kardamón nejaké vedľajšie účinky
Čo je kardamón?
Populárne známe ako „ Elaichi “ v hindčine, „ Aelakka “ v malajálamčine, „ Elakkai “ v tamilčine, „ Yelakulu “ v telugčine, „ Yalakki “ v kannadčine, „ Ilaychi “ v gudžarátčine, „ Hr̥daya rōga“ v nepálčine a „H uba alhal“ ” V arabčine - kardamón je korenie vyrobené zo semien niekoľkých rastlín patriacich do čeľade Zingiberaceae.
Korenie je pôvodom z Indie, Bhutánu, Nepálu a Indonézie. Kardamomové struky sú malé (tak sa rozpoznávajú), majú trojuholníkový prierez a majú tvar vretien.
Kardamón, ktorý sa nazýva Kráľovná korenia, je tretím najdrahším korením na svete - prekonáva ho iba šafran a vanilka. A nielen to - aj toto korenie sa dodáva v rôznych druhoch.
Späť na obsah
Aké sú rôzne druhy kardamónu?
Zelený a čierny kardamón - dva hlavné typy.
Zelený kardamón , tiež známy ako pravý kardamón, je najbežnejšou odrodou. Distribuuje sa z Indie do Malajzie.
- Používa sa na dochutenie sladkých i slaných jedál.
- Pre svoju vôňu sa tiež pridáva do bohatých kari a mliečnych prípravkov.
- Čaj a káva sú tiež okorenené kardamónom.
Čierny kardamón pochádza z východných Himalájí a pestuje sa väčšinou v Sikkime vo východnom Nepále a v častiach západného Bengálska v Indii. Je hnedý a mierne pretiahnutý.
- Používa sa iba do slaných jedál, ako sú kari a biryani.
- Je tiež nevyhnutnou ingredienciou v garam masale (zmes korenia).
- Tmavo hnedé semená sú známe svojimi liečivými hodnotami - najmä vďaka svojmu obsahu živín (prchavé oleje, vápnik, železo atď.).
Máme tiež mletý kardamón - čo nie je nič iné ako to, čo dostaneme, keď sa korenie rozdrví, aby sa získal kardamónový prášok.
3. Pomáha pri prevencii rakoviny
Kardamón ukázal svoj potenciál ako prírodná liečba rakoviny. Niekoľko štúdií na zvieratách preukázalo, že korenie je možné použiť na prevenciu, oddialenie alebo dokonca zvrátenie tvorby rakoviny.
Podľa jednej saudskoarabskej štúdie podávanie kardamónového prášku znížilo výskyt nádorov (6). Kardamón tiež zmierňuje všeobecný zápal, ktorý brzdí rast rakovinových buniek a podporuje ich smrť. Ďalšia saudskoarabská štúdia uvádza, že kardamón má potenciál liečiť rakovinu predžalúdka.
Korenie tiež vykazovalo žiaduce účinky na chemicky indukovanú kolorektálnu rakovinu u myší (7).
4. Má močopudné vlastnosti
Kardamón má močopudné vlastnosti, ktoré sú prospešné pre prípady hypertenzie, srdcového zlyhania a epilepsie (8). Tieto diuretické vlastnosti kardamónu tiež pomáhajú pri detoxikácii.
5. Pomáha bojovať proti depresii
Podľa zdravotnej správy môže kardamón skutočne pomôcť ľuďom vyrovnať sa s depresiou. Stačí pár práškov z kardamónu a uvariť ich vo vode spolu s každodenným čajom. Čaj užívajte pravidelne, aby ste dosiahli lepšie výsledky (9).
6. Bojuje s astmou
Kardamón hrá úlohu v boji proti príznakom astmy, ako je sipot, kašeľ, dýchavičnosť a tlak na hrudníku. Korenie uľahčuje dýchanie tým, že zvyšuje krvný obeh v pľúcach. Proti súvisiacim zápalom bojuje aj upokojením slizníc.
Ďalšia správa hovorí, že zelený kardamón sa dá použiť na liečbu astmy, bronchitídy a mnohých ďalších respiračných problémov (10).
7. Pomôcky pri liečbe cukrovky
Kardamón je mimoriadne bohatý na mangán - minerál, ktorý môže znížiť riziko cukrovky. V tomto ohľade je však potrebných oveľa viac výskumu.
8. Zlepšuje zdravie ústnej dutiny
Kardamón má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré zlepšujú zdravie ústnej dutiny. Podľa European Journal of General Dentistry môže kardamón chrániť pred orálnymi patogénmi, ako sú Streptococci mutans (11). Štipľavá chuť kardamónu dokonca stimuluje tok slín - a to môže pomôcť zabrániť vzniku zubného kazu.
Kardamón môže dobre fungovať aj pri liečbe zápachu z úst. Najmä keď si dáte zmes korenia vrátane semien anízu, kardamónu a feniklu - zápach z úst by už nebol problémom (12).
9. Zvyšuje chuť do jedla
Jedna poľská štúdia zdôrazňuje použitie kardamónu na liečbu nedostatku chuti do jedla (13). Aj kardamónový olej možno použiť ako stimulant chuti do jedla (14).
Kardamón môže pomôcť aj pri liečbe histoplazmózy - stavu, pri ktorom jedným z príznakov je nedostatok chuti do jedla (15).
10. Znižuje hladiny krvného tlaku
Shutterstock
Podľa indickej štúdie kardamón efektívne znižuje krvný tlak (16). Môžete jednoducho pridať kardamón do svojich polievok a dusených pokrmov alebo dokonca do pečených predmetov, aby ste udržali hladinu krvného tlaku pod kontrolou.
11. Zlepšuje sexuálne zdravie
Kardamón je osvedčené afrodiziakum. Korenie je bohaté na zlúčeninu zvanú cineol a len malá štipka kardamónového prášku môže uvoľniť nervové stimulanty a rozdúchať vaše vášne.
Niektoré správy hovoria, že kardamón môže liečiť aj impotenciu. Je potrebný ďalší výskum.
12. Môže liečiť škytavku
Kardamón má vlastnosti na uvoľnenie svalov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť škytavku. Musíte len pridať lyžičku kardamónového prášku do horúcej vody. Necháme asi 15 minút lúhovať. Preceďte a pomaly konzumujte.
13. Pomáha pri liečbe bolesti v krku
Zmes kardamónu, škorice a čierneho korenia dokáže pri liečbe bolesti hrdla zázraky. Zatiaľ čo kardamón upokojuje bolesť v krku a zmierňuje podráždenie, škorica ponúka antibakteriálnu ochranu. A čierne korenie zlepšuje biologickú dostupnosť týchto dvoch zložiek. Môžete si vziať po 1 gramu kardamónu a škorice v prášku, 125 mg čierneho korenia spolu s 1 lyžičkou medu. Zmiešajte všetky ingrediencie a zmes trikrát denne olizujte.
Zistilo sa tiež, že kardamón zmierňuje nevoľnosť a zabraňuje zvracaniu. V jednej štúdii vykazovali testované osoby, ktorým bol podávaný kardamónový prášok, menšiu frekvenciu a trvanie nevoľnosti a menšiu frekvenciu zvracania.
14. Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín
Podľa indického Ústredného technologického technologického výskumného ústavu obsahuje kardamón niekoľko zložiek, ktoré zmierňujú krvné zrazeniny. Ale áno, adekvátny výskum v tomto aspekte chýba.
Späť na obsah
Aké sú výhody pre pokožku?
Výhody kardamónu pre pokožku možno pripísať jeho antibakteriálnym a antioxidačným vlastnostiam. Korenie pomáha liečiť kožné alergie a zlepšuje pleť. Môže sa tiež použiť ako nástroj na čistenie pokožky.
15. Zlepšuje pleť
Jednou z výhod kardamónu je, že vám môže poskytnúť svetlú pleť. Kardamónový éterický olej pomáha pri odstraňovaní škvŕn, vďaka čomu získate spravodlivejšiu pleť.
Môžete si kúpiť výrobky na starostlivosť o pokožku obsahujúce kardamón alebo jeho éterický olej. Alebo môžete kardamónový prášok jednoducho zmiešať s medom a naniesť ho ako pleťovú masku.
16. Zlepšuje krvný obeh
Kardamón obsahuje vitamín C, ktorý je silným antioxidantom. Zlepšuje krvný obeh v tele. Mnoho vrstiev fytonutrientov v korení môže tiež zlepšiť krvný obeh - čo vždy zlepšuje zdravie pokožky.
17. Lieči kožné alergie
Shutterstock
Kardamón, najmä čierna odroda, má antibakteriálne vlastnosti. Aplikácia masky z kardamónu a medu (zmes kardamónového prášku a medu) na postihnuté miesto môže poskytnúť úľavu.
18. Dodáva vôňu
Kardamón sa často používa v kozmetike na dodanie vône. Vďaka svojej výraznej korenistej a sladkej vôni sa kardamón aj kardamónový olej používajú v parfumoch, mydlách, telových prostriedkoch, púdroch a iných kozmetických výrobkoch. Parfumy v orientálnom štýle a iné voňavé produkty často používajú kardamón ako prísadu okrem iných éterických olejov.
19. Ponúka terapeutické výhody pre pokožku
Kardamón sa vďaka svojim terapeutickým účinkom môže používať v produktoch starostlivosti o pokožku na antiseptické a protizápalové účely na upokojenie a upokojenie pokožky. Ak sa pridá do parfumov, môže stimulovať zmysly. Mydlá na tvár používajú kardamón na dodanie pokožke pocit tepla. Táto kozmetika používajúca kardamón z terapeutických dôvodov je známa ako aromaterapeutické výrobky.
20. Funguje ako veľký maskovací agent
Silná vôňa kardamónu môže odvrátiť nepríjemný zápach. To z neho robí vynikajúci doplnok ku kozmetickým výrobkom, ako sú tonery, ktoré majú špecifickú funkciu, ale vonia neatraktívne vďaka zahrnutiu určitých zložiek. Do týchto výrobkov sa pridáva kardamón, ktorý maskuje nepríjemnú vôňu pri zachovaní výhody kozmetiky.
21. Ponúka starostlivosť o pery
Kardamónový éterický olej sa často pridáva do kozmetiky, ktorá sa nanáša na pery (napríklad balzamy na pery), aby dodala oleju jeho chuť a urobila pery hladkými.
Olej si môžete jednoducho naniesť na pokožku skôr, ako pôjdete spať, a ráno si ju umyť.
22. Pomáha vám dosiahnuť čistú pleť
Čierny kardamón pomáha pri vyplavovaní toxínov, ktoré by inak mohli poškodiť vašu pokožku. Žuvanie čierneho kardamónu detoxikuje vaše telo a zabezpečí vám tak čistejšiu pokožku.
Späť na obsah
A čo výhody pre vlasy?
Kardamón môže prispieť k zlepšeniu rastu vlasov a liečbe niektorých problémov s pokožkou hlavy.
23. Vyživuje vašu pokožku hlavy
Antioxidačné vlastnosti kardamónu, a najmä čierneho typu, vyživujú vašu pokožku hlavy a zlepšujú jej zdravie. Korenie tiež vyživuje vlasové folikuly a zvyšuje ich pevnosť. Vlasy si môžete umyť kardamónovou vodou (prášok zmiešajte s vodou a použite pred šampónom), aby ste dosiahli požadované výsledky.
Antibakteriálne vlastnosti korenia dokonca liečia infekcie pokožky hlavy, ak existujú.
24. Zlepšuje zdravie vlasov
Shutterstock
Toto je dané. Zlepšené zdravie pokožky hlavy najčastejšie znamená silnejšie a lepšie vyzerajúce vlasy. Korenie posilňuje vaše vlasové korienky a dodáva vlasom lesk a lesk.
To boli výhody. Jednoduché korenie môže zmeniť vaše zdravie za predpokladu, že ho budete brať pravidelne. A teraz si musíme položiť dôležitú otázku - aký je rozdiel medzi kardamónom a koriandrom? Po prvé, prečo by nám malo záležať na takomto porovnaní?
Späť na obsah
Kardamón vs. Koriander - Čo je s porovnaním?
Jedná sa o korenie s podobnými výhodami (preto nás toto porovnanie zaujíma). Ako napríklad, tieto dva lieky sa používajú na liečbu vysokej hladiny cukru v krvi, vysokého krvného tlaku a iných problémov s trávením. Kardamón a koriander sú tiež dve z piatich tráviacich korenín, ktoré sa spomínajú v ajurvéde. Ďalšie tri sú kmín, zázvor a fenikel.
Existuje ale niekoľko faktorov, od ktorých sa tieto dve koreniny líšia.
Kardamón | Koriander |
Vyrobené zo semenných strukov rastlín z čeľade zázvorových | Pochádza zo semien rastliny koriander |
Je považovaný za hrejivé korenie | Považuje sa za chladiace korenie |
Je pôvodom z južnej Ázie a Indie | Je pôvodom v Stredomorí a v častiach južnej Európy |
Guatemala je dnes najväčším producentom | India je dnes najväčším producentom |
Používa sa ako liek na zápach z úst a astmu | Používa sa na prevenciu otravy jedlom |
Dobre. Teraz, keď ste presvedčení, že kardamón má vynikajúce výhody, ako využijete korenie pri varení?
Späť na obsah
Ako používať kardamón pri varení?
Kardamón je jedným z najoceňovanejších korení na celom svete. Môže byť použitý v celej aj mletej forme v rôznych pokrmoch od kari práškov, dals a masalas po dezerty a nápoje. Počas varenia by mali byť semená pred vyprážaním pomliaždené chrbtom noža alebo pomleté s iným korením. Ďalej uvádzame tipy na použitie kardamónu ako prísady.
- V Indii je kardamón jednou z hlavných zložiek garam masala, čo je kombinácia korenia používaná vo vegetariánskych aj nevegetariánskych jedlách. Je tiež dôležitou ingredienciou pri príprave kari korenia bežne používaného v indickej kuchyni.
- Kardamón je možné pridať do čaju alebo kávy, aby sa získala jeho príjemná a osviežujúca aróma. Pred mletou kávou môžete pridať trochu kardamónu pred varením a potom dosladiť a dochutiť krémom.
- Celý zelený kardamónový struk sa pridáva do pulaos, kari a teplých jedál. Pretože sa škrupina integruje počas varenia, dodáva miske jej esenciu a osviežujúcu arómu. Preto sa často používa na dodanie arómy biryanis, pulaos a kebab.
- Okrem slaných jedál sa dá kardamón použiť aj v dezertoch, ako sú kheer a firni, a tiež na sladkosti, ako je gulab jamun, gajar ka halwa, atď. V škandinávskych krajinách sa používa na dochutenie všetkých druhov sladkého pečiva a chlebových jedál namiesto škorice.
- Semená mletého kardamónu sa dajú použiť na dochutenie jedál, ako sú polievky, paštéty, dusené jedlá, pyré a ryžové jedlá. Môžete skúsiť pridať nejaké semiačka do domáceho ryžového pudingu, zmrzliny, krémeša alebo ich posypať čerstvým ovocným šalátom.
- Kuracie mäso môžete marinovať v mede, kardamóne a korení. Potom ho môžete na sporáku upiecť a upiecť, aby sa pripravilo lahodné kuracie mäso z kardamónu.
- Môžete si pripraviť citrusový ovocný šalát zložený z citrusových plodov, ako je grapefruit a pomaranče, osladiť ho medom a dochutiť limetkovou šťavou a kardamónom.
- Švédsky kávový chlieb je mierne sladký kvasnicový chlieb. Spravidla sa dochucuje kardamónom a pletie sa z neho alebo sa z neho vyrába cesto v tvare venca.
- Citróny možno konzervovať v kardamóme. Tieto sa potom dajú použiť v rôznych jedlách.
- Citróny pozdĺžne nakrájame na štvrtiny, stonku necháme pripevnenú.
- Ich mäso potrieme trochou kóšer soli a na dno sklenenej nádoby dáme jednu lyžicu soli.
- Vložte tieto citrónové štvrtky do tejto nádoby, striedavo so soľou, kardamónovými strukmi a bobkovými listami.
- Nalejte trochu šťavy, ktorá stačí na zakrytie citrónov, a pevne zakryte. Zmes nechajte stáť asi 3 týždne,
- Stále miešajte nádobu, aby sa soľ premiešala. Tieto konzervované citróny sa dajú chladiť až 6 mesiacov a pokryjú sa citrónovou šťavou.
- Lassi je osviežujúci nápoj pomerne obľúbený v Indii. Do lassi možno pridať kardamónový prášok, ktorý mu dodáva výraznú chuť. Môžete si ho pripraviť kombináciou tvarohu, plnotučného mlieka, práškového cukru a kardamónového prášku a zmiešaním týchto ingrediencií v mixéri 2 až 3 minúty. Podávame ho v pohároch po pridaní kociek cukru. Lassi môžete tiež ozdobiť práškom z kardamónu a nasekaným suchým ovocím.
- Ryža basmati v indickom štýle je slané jedlo, ktoré je ochutené celým korením vrátane kardamónu.
- Všetko, čo musíte urobiť, je dať do misky trochu ryže a pridať toľko vody, aby ste ju zakryli.
- V hrnci na miernom ohni zohrejte trochu oleja a pridajte škoricové tyčinky, struky kardamónu, klinčeky a kmín.
- Po asi minútovom varení pridajte trochu nakrájanej cibule. Restujte ho do zlatista asi 10 minút.
- Vypustite vodu z ryže a niekoľko minút ju povarte a miešajte. Osolíme a podlejeme vodou. Dusíme asi 15 minút na miernom ohni, kým nebude absorbovaná všetka voda.
- Pred podávaním ho nechajte 5 minút odstáť a vidličkou nadýchajte. Môžeme podávať s kari alebo dal (šošovicou).
Kardamón môžete použiť pri varení rôznymi spôsobmi. Ale ešte predtým, ako to urobíte, musíte korenie najskôr vybrať a uložiť, že?
Ako to urobíš?
Späť na obsah
Ako vybrať a uložiť kardamón
Výber
Mleté aj voľné semená kardamónu sú k dispozícii v sekcii s korením v supermarketoch, zatiaľ čo celé struky sú k dispozícii v špecializovaných obchodoch.
- Pri kúpe kardamónu vždy uprednostnite zelený, pretože má komplexnú príchuť, ktorá je vhodná pre sladké aj slané jedlá. Celé kardamomové struky by sa navyše mali vyberať pred pozemnými. Hľadajte malé tobolky v tvare futbalu so zeleným odtieňom. Mali by voňať ako kombinácia borovice a kvetov.
- Ak je potrebný mletý kardamón, je vhodné semená z celého struku rozdrviť pomocou malty a paličky alebo mlynčeka na korenie. Mletý kardamón však rýchlo stráca svoju príchuť, zatiaľ čo celé korenie zostáva účinné rok alebo dokonca dlhšie.
Kardamón je drahé korenie, a tak sa do mletého kardamónu často pridávajú ďalšie koreniny, aby sa znížili náklady. Otvorenie toboliek alebo pomletie semien spôsobí rýchlu stratu chutí a arómy kardamónu v dôsledku rýchlej straty éterických olejov.
Skladovanie
Správne skladovanie kardamónu má zásadný význam pre zachovanie jeho chuti a arómy a predĺženie jeho trvanlivosti.
- Najlepší spôsob je skladovať kardamón vo forme toboliek, pretože keď sú semená odkryté alebo rozomleté, rýchlo strácajú chuť a arómu.
- Kardamomové struky môžu vydržať až rok, keď sa skladujú vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a suchom mieste.
- Suché kapsuly kardamónu by sa mali uchovávať v nádobách chránených proti vlhkosti mimo priameho slnečného žiarenia.
- Pre dlhodobé hromadné uskladnenie by sa tobolky mali uchovávať v polyetylénovými výstužnými vreckami v drevených debnách. Takto uchováte zelenú farbu toboliek. Pred vložením kapsuly do vreciek na zbrane sa uistite, že sú úplne suché. Akákoľvek vlhkosť vo vrecku spôsobí ich hnilobu. Mali by byť navyše pravidelne kontrolované na prítomnosť vlhkosti alebo znehodnotenia.
- Skladovacia miestnosť by mala byť tmavá, suchá, čistá, chladná a bez škodcov. Na ochranu toboliek pred škodcami a hmyzom by mali byť na okná pripevnené sieťky proti komárom. Mali by byť chránené pred silne zapáchajúcimi potravinami, čistiacimi prostriedkami a farbami, pretože by narušili jemnú arómu kardamónu.
Dobre. Teraz viete, ako vybrať správny druh kardamónu a správne ho uložiť. Čo tak použiť korenie do niektorých delikátnych receptov?
Späť na obsah
V akých receptoch môžete použiť kardamón?
1. Korenený čaj z kardamónu
Čo potrebuješ
- 1 čajová lyžička mletého zázvoru
- 1/2 čajovej lyžičky mletého kardamónu
- Po 1/8 lyžičky mletého klinčeka a čierneho korenia
- 1 škoricová tyčinka
- 2 1/2 šálky vody
- 2 vrecúška čierneho čaju
- 2 1/2 šálky nízkotučného mlieka
- 2 lyžice medu
- 2 lyžice pomarančovej kôry, na ozdobu
Pokyny
- V malej miske zmiešajte zázvor, kardamón, klinčeky a čierne korenie. Odložiť.
- Naplňte kastról vodou a úplne ho priveďte. Vložte čajové vrecúška a škoricovú tyčinku do vody. Vmiešajte zmes korenia a znížte, aby dusili.
- Strmé asi 5 minút pre bohatú chuť čaju.
- Vyberte čajové vrecúška a škoricovú tyčinku.
- Pridajte mlieko a med. Ďalej dusíme, kým sa čaj dostatočne nezohreje. Stále miešajte, aby sa na mlieku nevytvárala pena.
- Nalejte čaj do hrnčekov a posypte pomarančovou kôrou.
2. Medové kurča z kardamónu
Čo potrebuješ
Na marinádu
- 4 lyžice medu
- 2 lyžice sherry
- Po 1 čajovej lyžičke mletých semien kardamónu a mletého korenia
Pre kurča
- 1 celé kurča nakrájané na časti
- 2 lyžice olivového oleja
- 1 na tenké plátky nakrájaný citrón
- Soľ a korenie
Pokyny
- Na marinovanie kurčaťa mierne zahrejte med a vmiešajte do neho krupicu, kardamón a korenie. Vložte marinádu a kuracie mäso do veľkej misy a kuracie mäso natrite marinádou. Misu prikryte igelitom a nechajte ju asi 30 minút odležať (pri izbovej teplote).
- Predhrejte rúru na 390 o F.
- Na strednej panvici rozohrejeme olivový olej na strednej teplote. Kurča opekajte asi 30 sekúnd, kým nezozlatne.
- Teraz vložte plátky citróna do pekáča a na vrch položte kúsky kuracieho mäsa. Potrieme ich marinádou. Dochutíme soľou a korením. Zakryjeme alobalom.
- Vložíme do rúry a pečieme asi 30 minút. Odstráňte fóliu a pokračujte v pečení ďalších 15 minút. V prípade, že je kurča príliš tmavé, stante ho fóliou.
- Stiahneme z rúry a necháme 10 minút odpočívať.
- Podávame so zemiakovou kašou alebo ryžou.
Recepty sú určite skvelé. Fakty o kardamóme vám však poskytujú úplne nový pohľad na korenie.
Späť na obsah
Nejaké fakty o tomto korení?
- Kardamón bol prvýkrát predstavený v Guatemale v roku 1914 a dnes je najväčším producentom korenia.
- Kardamón, kurkuma a zázvor patria do rovnakej botanickej čeľade (Zingiberaceae).
- Kardamómové struky (zelené kryty) nemusíte naozaj odhodiť. Môžete ich použiť také, aké sú.
- Biely kardamón nie je odroda kardamónu, ale sú len biele zelené.
Zaujíma vás, kde kúpiť toto korenie?
Späť na obsah
Kde kúpiť kardamón?
Váš najbližší supermarket je najlepším miestom.
Kardamón je úžasne výživný. Je však dôležité vedieť aj o jeho odvrátenej strane - nie príliš príťažlivej.
Späť na obsah
Má kardamón nejaké vedľajšie účinky?
Áno. A tu sú.
- Problémy s tehotenstvom a dojčením
Aj keď je užívanie kardamónu v normálnych množstvách bezpečné, užívanie korenia ako lieku môže mať určité nežiaduce účinky. Zostaňte v bezpečí a konzumujte ho iba v množstve potravy. Alebo sa úplne vyhnite použitiu.
- Gallstone Colic
Späť na obsah
Záver
Pokračujte v pridávaní tohto korenia do každého významného jedla vo vašej domácnosti. A naďalej oceňujte aj jeho výhody.
A áno, povedzte nám, ako vám tento príspevok pomohol. Vaša spätná väzba nám pomôže lepšie vám slúžiť. Zanechajte komentár nižšie.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Čo je dobrá náhrada za čierny kardamón?
Ako je zrejmé, môže to znieť, je to zelený kardamón. Zelenej odrode ale chýba dymová a horká chuť.
Aké sú výhody pitia prevarenej kardamónovej vody?
Najúčinnejšie by bolo upokojiť nevoľnosť a zvracanie. A ponúka aj ďalšie výhody. Kloktanie vodou môže pomôcť zmierniť bolesť v krku.
Referencie
- „Antioxidačné účinky korenia na kardamón proti…“. Chittaranjan National Cancer Institute, Kalkata, India. 2012 september.
- „Ochranné účinky kardamónu…“. RC Patel Institute of Pharmaceutical Education and Research, Shirpur, India. 2015 november.
- "Tráviaci stimulačný účinok korenia: mýtus alebo realita?" Ústredný ústav technologického výskumu potravín, Mysore, India. 2003 august.
- "Zelený a čierny kardamón v strave indukovanej…". Victoria University, Austrália. 2015 september.
- „Čo jedia odborníci na srdce na večeru?“. Harvardská lekárska škola. 2016 máj.
- "Chemopreventívne účinky kardamónu…". University of Hail, Saudská Arábia. 2012 jún.
- „Inhibícia peroxidácie a zlepšenia lipidov…“. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention.
- „Črevná modulácia, zníženie krvného tlaku, močopudné a sedatívne činnosti kardamónu“. Univerzita Aga Khan, Karáči, Pakistan. 2008 február.
- „Liek na depresiu“. Archívy digitálneho folklóru USC.
- "Zelený a čierny kardamón v strave indukovanej…". Victoria University, Melbourne, Austrália.
- „Kardamón a zdravie ústnej dutiny“. Európsky vestník všeobecného zubného lekárstva.
- „Výživa pre nepríjemný dych“. Glendale Community College.
- „Aplikácia spektroskopie EPR na vyšetrenie…“. Lekárska univerzita v Sliezsku v poľských Katoviciach. 2013 marec.
- „Simultánne HPLC stanovenie 22 zložiek…“. East India Pharmaceutical Works Limited, Kalkata, India. 2014 január.
- „Histoplazmóza“. Medical Center of Maryland University.
- "Zníženie krvného tlaku, zvýšenie fibrinolýzy a antioxidačné aktivity…". Medical College, Udaipur, Rajasthan, India. 2009 december.