Obsah:
- Čo je cuketa?
- Druhy cukety
- Výhody cukety
- 1. Výhody cukety na chudnutie
- 2. Zlepšuje zdravie srdca
- 3. Zlepšuje zdravie očí
- 4. Pomáha kontrolovať cukrovku
- 5. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu
- 6. Pomáha liečiť astmu
- 7. Chráni pred rakovinou hrubého čreva
- 8. Zvyšuje trávenie
- 9. Znižuje krvný tlak
- 10. Spomaľuje starnutie
- 11. Posilňuje kosti a zuby
- 12. Pomáha vyvážiť funkciu štítnej žľazy a adrenalínu
- 13. Pomáha počas tehotenstva
- 14. Dobré pre deti (a deti)
- 15. Pomáha predchádzať dnu
- 16. Podporuje zdravie prostaty
- 17. Pomáha tvorbe kolagénu
- 18. Pomáha pri hydratácii pokožky
- 19. Zlepšuje fungovanie mozgu a pamäť
- 20. Podporuje rast vlasov
- 21. Zvyšuje imunitu
Priali ste si niekedy, aby ste mohli piť iba vodu, ale stále získate 10-krát viac výhod? Ak áno, vaše želanie sa splnilo. Takmer. Hovorím o cukete. Nebudem vám tu však poskytovať viac informácií. Len. Keep. Čítanie.
Čo je cuketa?
Cuketa, tiež známa ako cuketa, je letná tekvica, ktorá pochádza z Ameriky. Patrí k druhu Cucurbita pepo, spolu s niekoľkými ďalšími druhmi tekvíc a tekvíc. Zvyčajne je tmavá alebo svetlozelená. Zlatá cuketa (žltá cuketa), iná odroda, má oranžovú / sýto žltú farbu.
Druhy cukety
Cuketa má veľa odrôd. Niektoré z populárnych sú:
- Aristokrat, kde má ovocie voskovitú šupku a je stredne zelené.
- Zlatá horúčka, pri ktorej je ovocie zlaté.
- Čierne cukety, ktorých šupka je tmavozelená a plody majú bielu dužinu. Toto je najbežnejšia odroda cukety.
- Cuketa Gadzukes, zelené ovocie s výraznými svetlozelenými hrebeňmi.
A teraz sa dostávame k skutočnej dohode.
Výhody cukety
1. Výhody cukety na chudnutie
Obrázok: Shutterstock
Ako sme už diskutovali, cuketa je ovocie s nízkym obsahom škrobu. Čo znamená, že má nízky obsah sacharidov a vysoký obsah vlákniny. Čo znamená, že vás to zasýti a odradí od prejedania (2). To je presne to, čo väčšina ľudí, ktorí chcú schudnúť, chce, však?
Ovocie má tiež vysoký obsah vody, ktorá vás udrží sýtosť po dlhšiu dobu. Patrí medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom. Zvýšený príjem ovocia a zeleniny a nízkotučných jedál súvisí so zdravým chudnutím a udržiavaním hmotnosti (3). Ďalšou výhodou potravín s vysokým obsahom vlákniny je, že vyžadujú väčšie žuvanie - kvôli čomu jednotlivec trvá viac času na jedenie a nie je schopný v krátkom čase vypiť veľké množstvo kalórií (4).
2. Zlepšuje zdravie srdca
Počuli ste už o diéte DASH? Táto diéta, nazývaná tiež diétne prístupy k zastaveniu hypertenzie, je zameraná na zlepšenie zdravia srdca znížením hypertenzie. Podľa správy publikovanej Národným ústavom pre srdce, pľúca a krv je cuketa významnou súčasťou stravy DASH (5).
Cuketa má nízky obsah cholesterolu, sodíka a tukov a pomáha udržiavať rovnováhu sacharidov - čo je požiadavka na optimálne zdravie srdca (6).
Ďalším dôvodom, prečo cuketa skvele pôsobí na srdce, je prítomnosť vlákniny. Vysoký príjem vlákniny bol spojený s výrazne nižším rizikom vzniku mozgovej príhody, hypertenzie a srdcových chorôb (7).
Cuketa je tiež bohatá na foláty a podľa čínskej štúdie je príjem folátov nepriamo spojený s rizikom srdcových chorôb (8). Skutočnosť, že je bohatá na ďalšie živiny, ako je draslík a horčík, robí z cukety superpotravinu pre srdce. Výskum uviedol, že nedostatky v týchto dvoch živinách môžu priamo súvisieť so srdcovým zlyhaním (9).
Ďalšou živinou v cukete, ktorá stojí za pozornosť, je riboflavín, čo je vitamín B-komplex nevyhnutný pre výrobu energie. V jednej štúdii sa zistilo, že deti so srdcovým ochorením majú šokujúci nedostatok riboflavínu, čo zdôrazňuje možnú súvislosť medzi riboflavínom a zdravím srdca (10). Ďalšia čínska štúdia spojila riboflavín so zmiernením srdcového zlyhania u diabetikov (11).
Nedostatok riboflavínu súvisí aj s určitými vrodenými chybami u tehotných žien, najmä s problémami s odtokovými cestami v srdci dieťaťa (12).
3. Zlepšuje zdravie očí
Človeku netreba pripomínať dôležitosť videnia. To znamená, že cuketa sa zdá byť viac ako jedlo pre vaše oči. Ovocie je bohaté na luteín a zeaxantín, dva antioxidanty, o ktorých sa zistilo, že zabraňujú vekom podmienenej makulárnej degenerácii (13).
Je šokujúce poznamenať, že niektoré vážne (a často nezvratné) ochorenia očí, ako je glaukóm a vekom podmienená makulárna degenerácia, nemajú varovné príznaky (14). Aký je najlepší postup? Vrátane cukety vo vašej strave. Cuketa je tiež dobrým zdrojom vitamínu A, ktorý preukázateľne zlepšuje zdravie očí (15). Je dôležitý pre vývoj a údržbu očí (16). Podľa správy publikovanej Flaum Eye Institute z University of Rochester Medical Center by strava s nízkym obsahom tukov mohla byť pre oči prospešná - a cuketa môže byť veľmi dobre súčasťou tejto stravy (17).
Squash je tiež skvelým zdrojom betakaroténu, ktorý môže zlepšiť zdravie očí a poskytnúť ochranu pred infekciami (18).
4. Pomáha kontrolovať cukrovku
Je ale poľutovaniahodné, že domácnosť bez diabetika je vzácnou scénou. No to je smutná časť. Je teda cuketa dobrá pre diabetikov? Áno, dobrá stránka je, že cuketa môže pomôcť.
Neškrobové jedlá ako cuketa vás môžu zasýtiť a pomôcť pri liečbe cukrovky (19). A vláknina, ktorej je cuketa plná, môže spomaliť absorpciu glukózy a pomôcť pacientom s cukrovkou 2. typu (20). Nemecká štúdia uvádza, že nerozpustná vláknina (ktorej má cuketa dobré množstvo) môže byť veľmi účinná pri prevencii cukrovky 2. typu (21). Ďalšia štúdia naznačuje účinnosť nerozpustnej vlákniny, ktorá preukázateľne znižuje riziko cukrovky (22).
Vyšší príjem vlákniny je tiež spojený s nižším rizikom metabolického syndrómu, ktorý je jedným z faktorov prispievajúcich k cukrovke (23). Podľa lekárskeho centra University of Maryland môže rozpustná vláknina zlepšiť glukózovú toleranciu u diabetikov (24). (Mimochodom, cuketa obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu.)
5. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu
Obrázok: Shutterstock
Cuketa je jednou z mála potravín, ktoré neobsahujú cholesterol, a preto ho môžete zahrnúť do svojho jedálnička na zníženie hladiny cholesterolu (25). Zistilo sa, že rozpustná vláknina interferuje s absorpciou cholesterolu. To pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu alebo LDL v krvi (26).
6. Pomáha liečiť astmu
Podľa iránskej štúdie vysoké hladiny vitamínu C v cukete pomáhajú liečiť astmu (27). Protizápalové vlastnosti cukety tiež prispievajú k liečbe astmy (28).
Spolu s vitamínom C obsahuje cuketa aj meď, ktorá je oveľa účinnejšia pri liečbe astmy (29).
Jedna fínska štúdia zistila výhody vitamínu C pri liečbe nielen astmatických záchvatov, ale aj bronchiálnej precitlivenosti (ktorá je pre astmu charakteristická) (30). Pretože je dobre známe, že vitamín C pomáha liečiť príznaky bežného nachladnutia, je celkom logické používať vitamín C na zmiernenie príznakov astmy.
7. Chráni pred rakovinou hrubého čreva
Aha, opäť je to vláknina! Vláknina v cukete je najdôležitejším dôvodom, prečo môže pomôcť pri liečbe rakoviny hrubého čreva (31). Vláknina robí viac vecí - absorbuje prebytočnú vodu v hrubom čreve, zadržiava dostatok vlhkosti vo výkaloch a pomáha jej plynulému prechodu von z tela. Vďaka tomu všetkému vláknina funguje skvele pri prevencii rakoviny hrubého čreva (32). Aj keď sú z tohto hľadiska dôležité presné poznatky o podtypoch vlákniny (rozpustnej alebo nerozpustnej), vláknina ako celok je spojená so zníženým rizikom kolorektálneho karcinómu (33).
Podľa losangeleskej štúdie zohráva vláknina dôležitú úlohu pri regulácii normálneho fungovania čriev a udržiavaní zdravej sliznice čreva. Aj keď presné množstvo a typ vlákniny stále nie je jasne známe, skupina odborníkov zo štúdie odporučila príjem vlákniny od 20 do 35 gramov denne na prevenciu rakoviny hrubého čreva (34).
Luteín v cukete môže tiež znížiť riziko rakoviny hrubého čreva (35).
8. Zvyšuje trávenie
Okrem mnohých výhod cukety, ktoré ste už videli, zázračná tekvica podporuje aj trávenie (36). Podľa správy zverejnenej na univerzite na Rhode Islande podporuje zdravé trávenie zelené ovocie a zelenina, ako napríklad cuketa (37). Cuketu si môžete dať ako jedlo po jedle - jednoducho nastrúhajte trochu mrkvy a cukety na rýchly chlieb alebo vdolky a vychutnajte si ich chuť (a tiež výhody!).
V skutočnosti zosnulý Henry Bieler (prominentný americký lekár, ktorý bojoval za myšlienku liečenia chorôb iba pomocou jedál) používal na liečbu zažívacích problémov svojich pacientov polievkový vývar z čistej cukety (38). Nie je to teraz dosť dobrý dôvod na to, aby sme našim pokorným cuketám zverili „zodpovednosť za liečenie zažívacieho traktu“?
Potravinová vláknina v cukete dodáva vašej strave výdatnosť a pomáha tráveniu. Dbajte však na to, aby ste vlákninu do svojej stravy zavádzali postupne. Príliš rýchle zvýšenie vlákniny v strave môže viesť k nadúvaniu, kŕčom v bruchu a dokonca aj k plynom (39).
Zistilo sa, že vláknina tvorí hlavnú zložku potravín s nízkou energetickou hodnotou, a preto má osobitný význam (40). Najmä pokiaľ ide o riešenie brušných problémov.
Ako sme už videli, cuketa obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu. Nerozpustná vláknina, známa tiež ako „regulátor“, urýchľuje priechod vody tráviacim traktom. To skracuje čas potrebný na to, aby škodlivé látky prišli do styku s črevnými stenami (42).
Odporučil by som vám, aby ste využili všetky prírodné zdroje vlákniny, nielen cuketu samotnú. Ak kupujete potraviny bohaté na vlákninu v supermarkete, existuje iba jedno základné pravidlo - dobrým zdrojom vlákniny je ten, ktorý obsahuje najmenej 2,5 gramu vlákniny na jednu porciu. Vynikajúce sú jedlá s obsahom viac ako 5 gramov vlákniny na jednu porciu (43). Všetko, čo je nižšie ako 2,5 gramu, by však bolo iba vyhodením peňazí.
9. Znižuje krvný tlak
Ale s cuketou po našom boku, existuje nádej na oddych.
Cuketa, ktorá je bohatá na draslík, je jednou z najpreferovanejších potravín v boji proti hypertenzii (44). Je dosť prekvapivé, že cuketa má viac draslíka ako banán (45).
Draslík je vazoaktívny, čo znamená, že môže mať vplyv na priemer krvných ciev. A teda aj krvný tlak (46). V londýnskej štúdii bola suplementácia draslíka spojená so znížením hladiny krvného tlaku (47). Hoci štúdia hovorí o určitých protichodných výsledkoch v súvislosti s perorálnym podávaním draslíka, nikdy sa nepreukázalo, že draslík zvyšuje hladinu krvného tlaku. Preto ho možno použiť bez obáv.
Podľa ďalšej štúdie z New Orleans je príjem draslíka povinný na potlačenie hypertenzie, najmä ak jedinec nie je schopný znížiť svoj príjem sodíka (48). Okrem kontroly krvného tlaku draslík tiež znižuje srdcovú frekvenciu a zmierňuje škodlivé účinky sodíka (49).
Podľa National Academies Press je dostatočný príjem draslíka pre dospelých 4,7 gramu denne (50). Podľa WHO mala táto dávka draslíka najväčší vplyv na hladinu krvného tlaku (51). Táto dávka sa však môže líšiť podľa zdravotného stavu jednotlivca. Preto sa obráťte na svojho lekára, ktorý vám poskytne ďalšie podrobnosti.
Prečo je teda draslík taký dôležitý v súvislosti so znižovaním krvného tlaku? Pretože živina je jedným z hlavných elektrolytov v ľudskom tele (52). Vyžaduje sa v správnej rovnováhe so sodíkom v pomere 2: 1. Nezdravé jedlá, ktoré tak veľmi láskyplne konzumujeme každý druhý deň, majú vyššiu hladinu sodíka ako draslíka. Preto prispievajú k vysokému krvnému tlaku ako nikto iný. Cuketa je dobrým zdrojom draslíka. Stredne veľké ovocie ponúka 512 miligramov živiny, čo sa zhruba rovná 11% vašej dennej potreby.
10. Spomaľuje starnutie
Obrázok: Shutterstock
Proti starnutiu je dnes veľký trh. Nie menej ako miliardový priemysel. Pravdepodobne by ste však do tohto segmentu nemuseli veľmi prispievať, ak máte v kuchyni cukety.
Cuketa je dobrým zdrojom antioxidantov luteínu a zeaxantínu. Tieto dva karotenoidy vykazujú silné vlastnosti proti starnutiu (53). Chránia bunky tela a pokožku pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré by inak mohli viesť k predčasnému starnutiu. Zistilo sa tiež, že luteín a zeaxantín zosvetľujú pokožku a zlepšujú jej zdravie (54).
V štúdii sa zistilo, že luteín zabraňuje strate buniek a poškodeniu membrány (55). Má tiež fotoprotektívne vlastnosti, ktoré chránia pokožku pred poškodením UV žiarením. Cuketa je tiež bohatá na betakarotén, pri ktorom sa zistilo, že jeho nízke hladiny zvyšujú riziko úmrtia u starších mužov (56).
Riboflavín v cukete udržuje zdravie pokožky, vlasov, nechtov a slizníc. Spomaľuje starnutie zvýšením športového výkonu a prevenciou straty pamäti súvisiacej s vekom a ďalších súvisiacich stavov, ako je Alzheimerova choroba (57).
V jednej štúdii sa zistilo, že riboflavín predlžuje životnosť ovocných mušiek - čo naznačuje podobnú možnosť u ľudí (58).
Cuketa, ako sme videli, je bohatá na vitamín C. Podľa juhokórejskej štúdie sa zistilo, že vitamín spomaľuje starnutie v bunkách ľudského srdca (59). Vitamín C sa tiež nachádza vo vysokých hladinách vo vrstvách pokožky, ktorých obsah vidí pokles v dôsledku starnutia (60). Príjem vitamínu C sa preto javí ako logické riešenie na spomalenie prejavov starnutia.
11. Posilňuje kosti a zuby
Zelená zelenina a ovocie, ako napríklad cuketa, podporujú pevnejšie kosti a zuby (61). Luteín a zeaxantín v cukete udržiavajú kosti a zuby silné. Okrem toho tiež posilňujú krvné bunky (62). Cuketa tiež obsahuje vitamín K, ktorý prispieva k posilneniu kostí (63).
Horčík je ďalšou živinou, na ktorú je cuketa bohatá. Väčšina horčíka v tele prebýva v kostiach, čo pomáha budovať silné kosti a zuby (64). Horčík tiež spolupracuje s vápnikom na zlepšení kontrakcie svalov.
Folát v cukete tiež chráni kosti (65). A rovnako aj betakarotén. Štúdie ukazujú, že telo premieňa beta-karotén na vitamín A, ktorý prispieva k rastu kostí (66).
Cuketa obsahuje fytochemikálie, ako sú indoly, ktoré si podľa Rutgers Cancer Institute v New Jersey udržiavajú silné kosti a zuby (67). Podobné zistenia zverejnilo kalifornské ministerstvo verejného zdravia (68).
12. Pomáha vyvážiť funkciu štítnej žľazy a adrenalínu
Cuketa je bohatá na mangán, minerál, ktorý podporuje optimálne fungovanie štítnej žľazy (69).
13. Pomáha počas tehotenstva
Tmavozelená zelenina je v tehotenstve nevyhnutnosťou a cuketa je jednou z nich. V deviatich mesiacoch tehotenstva ponúka konzumácia cukety dostatočné množstvo vitamínov B-komplexu, ktoré pomáhajú udržiavať energetickú hladinu a náladu (70).
Cuketa je bohatá na kyselinu listovú, ktorá preukázateľne znižuje riziko určitých vrodených chýb, ako je rázštep chrbtice (miecha dieťaťa sa nevyvíja správne) a anencefália (absencia hlavnej časti mozgu) (71). Podľa kanadskej štúdie zaznamenalo viac ako 50 krajín, ktoré posilnili svoje potravinové články kyselinou listovou, dramatický pokles defektov neurálnej trubice u tehotných žien (72).
Ďalším dôvodom, prečo je folát prospešný pre tehotné ženy, je jeho schopnosť produkovať červené krvinky v tele (73). Takto znižuje riziko vývojových problémov u dieťaťa počas tehotenstva.
Je dôležité mať na pamäti, že kyselina listová (alebo folát) funguje najlepšie, ak sa užíva pred otehotnením a počas prvého trimestra (74). Pretože ženy potrebujú počas tehotenstva ďalšiu kyselinu listovú, je vhodné užívať aj doplnok kyseliny listovej. Z tohto hľadiska sa ženám odporúča okolo 400 mcg kyseliny listovej denne.
Ďalším dôvodom, prečo je cuketa dobrá pre tehotenstvo, je obsah horčíka. Podľa talianskej štúdie je horčík veľmi dôležitý pre ženy s vysokým rizikom gestózy alebo predčasného pôrodu (75).
14. Dobré pre deti (a deti)
Hnačka je jedným z bežných problémov väčšiny detí starších ako jeden rok. Ach áno, budú lieky. Pomôcť však môžu aj zmeny v strave. Jemné jedlá v tomto prípade fungujú dobre. A olúpaná cuketa dokáže zázraky (76).
Cuketová kaša môže byť tiež dobrým doplnkom stravy dieťaťa (77). Pretože je jemná a nevýrazná chuť (a keďže je plná výživných látok), vaše dieťa ho bude môcť ľahko konzumovať. A je tu jeden tip - Nikdy nenechávajte dieťa samé, keď jedáva. Porcie udržiavajte malé. A vyhýbajte sa jedlám, ktoré môže ľahko udusiť - patrí sem všetko, čo sa ťažko žuje.
Nie je potrebné zdôrazňovať negatívne účinky, ktoré môže mať fajčenie na tehotné ženy. Čo však v prípade, ak je žena pred otehotnením dlhší čas fajčiarka a jednoducho sa tohto zvyku nevie vzdať? V jednej portlandskej štúdii sa zistilo, že príjem vitamínu C predchádza pľúcnym problémom u detí narodených tehotným fajčiarom (78). V tomto ohľade vám môžu pomôcť cukety, ktoré sú bohaté na vitamín C. Mimochodom, to neznamená, že je v poriadku fajčiť počas tehotenstva. To jednoducho nie je. Ak by však myšlienka prestať fajčiť matku rušila viac ako samotné fajčenie, mohla by to byť alternatíva.
V inej dánskej štúdii sa zistilo, že nedostatok vitamínu C zhoršuje vývoj mozgu u dojčiat (79).
Dôležitosť vitamínu C pre kojencov bola v skutočnosti objavená už začiatkom 20. rokov 20. storočia. Vtedajšie štúdie potom zdôrazňovali význam vitamínu C pri prevencii skorbutu u dojčiat (80). Dr. FR Klenner v rokoch 1948-49 vyliečil každý prípad obrny u detí s vitamínom C a iba s vitamínom C (81). Dnes je samozrejme detská obrna vykorenená. To len ukazuje, aký dôležitý bol vitamín C (na ktorý je cuketa mimoriadne bohatá) pri vývoji ľudstva.
Podľa americkej štúdie môže nedostatok folátu v detskom veku spôsobiť, že deti budú v dospelosti vystavené vyššiemu riziku depresie (82).
15. Pomáha predchádzať dnu
Vitamín C cukety upúta pozornosť, opäť. Jedna štúdia spájala príjem vitamínu C s nižším rizikom dny u mužov (83). Dosahuje to znížením hladiny kyseliny močovej v sére pomocou procesu nazývaného urikosurický účinok. Zistilo sa tiež, že tento vitamín zabraňuje nielen dne, ale aj mnohým ďalším chorobám spojeným s urátmi (84).
Môžete tiež konzumovať cuketu ako doplnok k liečbe dny alebo ak liečba nefunguje dobre. Pokiaľ ide o dávkovanie vitamínu C, poraďte sa so svojím lekárom (85).
Zahrnutie cukety do vašej stravy môže pomôcť zabrániť dny (86). A je to tiež celkom jednoduché - pretože jeho jemná chuť sa správne spája s väčšinou receptov.
Aj keď dna všeobecne postihuje mužov starších ako 40 rokov alebo kohokoľvek s rodinnou anamnézou ochorenia, môže sa vyskytnúť kedykoľvek. Komukoľvek. Je to spôsobené nadmerným hromadením kyseliny močovej v tele, čo vedie k jej hromadeniu v tkanivách vo forme kryštálov v tvare ihly. Ale nebojte sa - okrem toho, že si dáte cuketu a ďalšie potraviny bohaté na vitamín C, dnu môže zabrániť niečo také jednoduché ako vypiť 6 až 8 pohárov vody denne (87).
16. Podporuje zdravie prostaty
Obrázok: Shutterstock
Pokiaľ ide o zdravie mužov, cuketa patrí medzi zeleninu, ktorá sa často prehliada. Málokedy však človek vie, že jeho fytonutrienty majú veľký prínos pre prostatu (88). Vysoký obsah karotenoidov v cukete tiež súvisí so zníženým rizikom rakoviny prostaty (89).
Videli sme, že cuketa je bohatá na betakarotén a vitamín C. Podľa štúdie sa zistilo, že obidve tieto živiny sú pozitívne spojené s rakovinou prostaty (90). Vitamín C znižuje oxidačné poškodenie DNA a brzdí rast a schopnosť buniek rakoviny prostaty (91).
A luteín máme tiež v cukete. Podľa správy publikovanej na Kalifornskej univerzite v San Franciscu je luteín nepriamo spojený s rakovinou prostaty (92).
Zistilo sa, že vláknina sa viaže s karcinogénmi a vylučuje ich z tela. Má tiež schopnosť zabrániť progresii rakoviny prostaty. A fytonutrienty chránia bunky pred poškodením (93). Obe tieto zdravé zložky obsahujú veľa cukety, čo z nej robí silnú zbraň v boji proti rakovine prostaty.
17. Pomáha tvorbe kolagénu
Ako sme videli, cuketa obsahuje riboflavín, pri ktorom sa zistilo, že jeho nedostatok ovplyvňuje dozrievanie kolagénu (94). Ďalším dôvodom, prečo môže byť cuketa pre pokožku skvelá, je vysoký obsah vody, o ktorom sa zistilo, že ohromne zvyšuje jeho zdravie.
Vitamín C v tekvici hrá dôležitú úlohu pri syntéze kolagénu, ktorý je, ako vieme, veľmi dôležitý pre udržanie zdravia kĺbov, chrupaviek, pokožky a krvných ciev (95). Vitamín tiež chráni telo pred poškodením buniek (96). Okrem kolagénu pomáha vitamín C aj pri produkcii elastínu, ktoré sú nevyhnutné pre žiarivú a zdravú pokožku (97).
Okrem vitamínu C je niekoľko ďalších živín, ktoré prispievajú k tvorbe kolagénu, draslík, zeaxantín a kyselina listová (98). A ako sme videli, cuketa je nimi plná.
Videli sme, že vitamín C môže spomaliť starnutie. Vedeli ste však, že je to kolagén, ktorý udržuje pokožku pevnú a chráni ju pred vráskami (99)?
18. Pomáha pri hydratácii pokožky
Existuje dôvod, prečo sa cuketa nazýva aj letná tekvica. Hydratuje telo (a pokožku) a pomáha mu vyrovnať sa s letnými horúčavami.
Luteín v cukete podporuje zdravie pokožky znižovaním zápalových reakcií. Ako to však podporuje hydratáciu pokožky? Tu je za tým veda. Keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, luteín zmierňuje zápalovú reakciu. To znamená, že slnečné svetlo spôsobí menšie poškodenie kože, a to znamená menšie poškodenie aj bariéry proti vlhkosti v pokožke (100). A výsledok? Dobre hydratovaná pokožka.
Máme tu zaujímavú skutočnosť - cuketa je z 95% tvorená vodou (101). To zjavne znamená, že pokožku dobre hydratuje. Ale áno, treba mať na pamäti jednu vec - iba asi 20% nášho denného príjmu vody pokrývajú potraviny. Preto je dôležité, aby sme každý deň vypili 8 - 10 pohárov vody, pretože kožné bunky potrebujú vodu, aby fungovali čo najlepšie (102).
19. Zlepšuje fungovanie mozgu a pamäť
Zelené jedlá, najmä cuketa, sú bohaté na foláty a sú vynikajúce pre zdravie mozgu (103). Folát tiež pomáha pri produkcii DNA a RNA, genetického materiálu tela. Živina okrem zlepšenia duševného zdravia zvyšuje aj emočné zdravie (104).
Nedostatok folátu súvisí s megaloblastickou anémiou, ktorá vedie k slabosti a únave. Zvýšený príjem folátov súvisí so zníženým rizikom demencie a Alzheimerovej choroby u žien (105).
Náš mozog tiež tvorí 75% vody. Ak je vo vašom systéme dostatok vody, budete sústredenejší, budete myslieť rýchlo a prejavíte tiež väčšiu kreativitu. Dôležitejšie je, že dostatok vody účinne dodáva vášmu mozgu výživné látky a pomáha pri odstraňovaní toxínov. To má za následok zvýšenú koncentráciu a duševnú bdelosť (106). Cuketa okrem toho, že je bohatá na vodu, obsahuje aj vitamín C, zinok a omega-3 mastné kyseliny - to všetko vo veľkej miere prispieva k zdraviu mozgu (107).
Aj keď cuketa nie je príliš bohatá na železo, obsahuje výživnú látku v prijateľnom množstve. Podľa štúdie môže skorý nedostatok železa viesť k trvalým neurobehaviorálnym problémom aj napriek diagnostike a liečbe (108). Skorý nedostatok železa môže dokonca ovplyvniť fyzickú štruktúru mozgu. Železo je tiež dôležité pre produkciu myelínu, mastného obalu, ktorý pokrýva mozgové nervy a urýchľuje komunikáciu mozgu (109).
20. Podporuje rast vlasov
Obrázok: Shutterstock
Cuketa, ktorá je bohatá na zinok, podporuje rast vlasov (110). Vitamín C v cukete môže liečiť suché a štiepiace sa vlasy (111). To tiež robí vaše pramene vlasov silnými a pružnými (112). Nedostatok vitamínu C môže mať za následok zväčšenie vlasových folikulov, čo môže časom spomaliť rast vlasov (113). S cuketou po vašom boku by to však nemal byť problém.
21. Zvyšuje imunitu
Hovoríte o imunite a práve vitamín C vám napadne, však? Už vám nebudeme tvrdiť, že cuketa je vynikajúcim zdrojom vitamínu C. Vitamín je aktívna forma kyseliny askorbovej, ktorá zvyšuje imunitný systém. Robí to niekoľkými spôsobmi. Najskôr vitamín C rozvíja T bunky tela (typ bielych krviniek) na funkčné T bunky, ktoré bránia proti chorobám. Pomáha vám tiež produkovať viac imunitných buniek. Antioxidačné vlastnosti vitamínu C tiež zabraňujú umieraniu buniek v dôsledku zápalu. RDA vitamínu C je 90 mg u mužov a 74 mg u žien (114).
Nízka hladina vitamínu C súvisí so zvýšeným rizikom infekcie. V skutočnosti sú vysoké hladiny vitamínu C často