Obsah:
- Čo je šalát?
- Aká je história šalátu?
- Aké sú výhody šalátu?
- 1. Môže bojovať proti zápalu
- 2. Môže pomôcť pri chudnutí
- 3. Môže podporovať zdravie mozgu
- 4. Môže zvýšiť zdravie srdca
- 5. Môže pomôcť v boji proti rakovine
- 6. Môže znížiť riziko cukrovky
- 7. Môže podporovať zdravie zraku
- 8. Môže podporovať tráviace zdravie
- 9. Môže pomôcť pri liečbe nespavosti
- 10. Môže vylepšiť zdravie kostí
- 11. Môže zvýšiť imunitu
- 12. Môže byť dobré pre tehotenstvo
- 13. Môže zlepšiť svalovú silu a metabolizmus
- 14. Môže zlepšiť zdravie pokožky a vlasov
- 15. Môže bojovať proti anémii
- 16. Môže vás hydratovať
- Aký je výživový profil šalátu?
- Aké sú rôzne druhy šalátu?
- Rímsky šalát vs. Ľadový šalát
- Ako vyberieme a uskladníme šalát
- Výber
- Skladovanie
- Nejaké tipy na používanie?
- Stravovanie
- Varenie
- Máte populárne recepty na šalát?
- 1. Zelené malinové smoothie
- 2. Šalátový šalát Caesar
- Máte nejaké zaujímavé fakty o šaláte?
- Aké sú vedľajšie účinky konzumácie šalátu?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 27 zdrojov
Šalát hlávkový (Lactuva sativa) je jednoročná rastlina, ktorú si najskôr vypestovali Egypťania. V Unani sa používa už celé storočia na liečbu mnohých chorôb. Táto zelená listová zelenina je vynikajúcim zdrojom základných živín a antioxidantov. Často sa používa do šalátov, sendvičov, polievok a obalov.
Šalát je bohatým zdrojom vitamínov K a A a má množstvo pôsobivých účinkov na zdravie. Môže pomôcť pri kontrole zápalu, znižovaní telesnej hmotnosti, podpore zdravia mozgu a znižovaní rizika kardiovaskulárnych chorôb. Avšak šalát musí obsahovať viac. V tomto článku diskutujeme o možných zdravotných výhodách, výživovom profile, druhoch a vedľajších účinkoch šalátu. Prečítajte si ďalšie informácie.
Čo je šalát?
Šalát je jednoročná rastlina patriaca do rodiny sedmokrásky. Najčastejšie sa pestuje ako listová zelenina. Je ľahko kultivovateľný a vyžaduje nízke teploty, aby nekvitol.
Aj keď šalát vyzerá ako kapusta, rozdiel medzi nimi je obsah vody. Kapusta má menej vody a je tiež tvrdšia ako šalát. Šalát je chrumkavejší. Dá sa aj grilovať.
V nasledujúcej časti sa pozrieme na históriu listovej zeleniny.
Späť na obsah
Aká je história šalátu?
Šalát sa pôvodne pestoval v starovekom Egypte na ťažbu oleja z jeho semien. Existujú dôkazy o tom, že sa rastlina objavila už v roku 2680 pred n.
Rastlina sa tiež objavuje v rôznych stredovekých spisoch z rokov 1098 až 1179 a je konkrétne uvedená ako liečivá bylina. Na konci 15. storočia šalát putoval z Európy do Ameriky spolu s Krištofom Kolumbom. Knihy vydané v polovici 18. a na začiatku 19. storočia hovorili o rôznych druhoch šalátu, ktorý sa dnes nachádza.
Šalát je známy mnohými výhodami, ktoré ponúka. V nasledujúcej časti sa pozrieme na zdravotné výhody šalátu.
Späť na obsah
Aké sú výhody šalátu?
Šalát je obzvlášť bohatý na antioxidanty, ako je vitamín C a ďalšie živiny, ako sú vitamíny A a K a draslík. Táto listovo zelená zelenina pomáha v boji proti zápalom a ďalším súvisiacim chorobám, ako je cukrovka a rakovina. Výhody sa zlepšia, iba ak použijete rímsky šalát, pretože nie každý šalát je rovnaký. Čím je šalát tmavší, tým je aj výživnejšie hustší.
1. Môže bojovať proti zápalu
Niektoré proteíny v šaláte (alebo rímskom šaláte), ako je lipoxygenáza, pomáhajú regulovať zápal. Toto dokázala jedna iránska štúdia. Podľa štúdie sa hlávkový šalát používal v ľudovom liečiteľstve na zmiernenie zápalov a osteodýnie (bolesti kostí) (1).
Vitamíny A, E a K v šaláte môžu pomôcť zmierniť zápal (2). Zvyčajne môžete do svojej stravy pravidelne zaraďovať dve šálky surovej listovej zeleniny. Medzi ďalšie vegetariány bohaté na vitamín K patrí kel, brokolica, špenát a kapusta. Čím je šalát tmavší, tým má viac antioxidantov a lepšie bojuje proti zápalom.
Šalát je tiež známy ako potravina bezpečná pre bolesť. Nikdy nemusí prispievať k artritíde alebo súvisiacim bolestivým stavom. V tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.
2. Môže pomôcť pri chudnutí
Jedným z hlavných dôvodov, prečo môže byť šalát ideálnym jedlom na chudnutie, sú jeho kalórie. Jedna dávka šalátu obsahuje iba 5 kalórií (3). Šalát navyše pomáha preklenúť rozdiel medzi mikroživinami, ktorý je inak ťažké dosiahnuť pri nízkokalorickej strave.
Šalát má tiež nízku energetickú hustotu. To platí najmä pre rímsky šalát, ktorý predstavuje 95% vody a ponúka 1 gram vlákniny na šálku. Vláknina vás udrží sýtym a odradí vás od bingingu. Tmavšie odrody, ako je rímsky šalát, majú vyšší obsah živín.
Šalát má tiež mimoriadne nízky obsah tuku. Pridanie jedného veľkého listu rímskeho šalátu k obedu by mohol byť dobrý nápad. Neexistuje však žiadny priamy výskum, ktorý by tvrdil, že šalát môže pomôcť pri chudnutí.
3. Môže podporovať zdravie mozgu
Extrémne prípady poškodenia mozgu môžu viesť k smrti neuronálnych buniek, čo vedie k závažným ochoreniam mozgu, ako je Alzheimerova choroba. Podľa mnohých štúdií mali šalátové extrakty pod kontrolou túto smrť neuronálnych buniek vďaka svojej úlohe pri GSD alebo pri nedostatku glukózy / séra (4).
Šalát je tiež bohatý na dusičnany z potravy. Táto zlúčenina sa v tele premieňa na oxid dusnatý, čo je bunková signálna molekula, ktorá podporuje funkciu endotelu. Zníženie endoteliálnych funkcií prispieva k kognitívnym poklesom a ďalším neurologickým poruchám súvisiacim so starnutím (5). Príjem šalátu to môže spomaliť.
4. Môže zvýšiť zdravie srdca
Rímsky šalát je dobrým zdrojom kyseliny listovej, čo je vitamín B, ktorý premieňa homocysteín na metionín. Nekonvertovaný homocysteín môže poškodiť krvné cievy a viesť k hromadeniu povlaku, a tým poškodiť srdce (6).
Šalát je tiež bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý znižuje arteriálnu stuhnutosť a pomáha pri liečbe srdcovo-cievnych chorôb (7). Môže posilňovať tepny a dokonca predchádzať infarktu. Zahrnutie dvoch porcií rímskeho šalátu do vašej stravy každý deň môže udržať vaše srdce zdravé.
Šalát tiež obsahuje draslík, ktorý znižuje krvný tlak a predchádza srdcovým chorobám. Konzumácia šalátu môže tiež zvýšiť HDL (dobrý cholesterol) a znížiť hladinu LDL (8).
Podľa inej štúdie je príjem šalátu tiež spojený so zlepšeným metabolizmom cholesterolu. Zvyšuje tiež antioxidačný stav v tele. Pravidelná konzumácia šalátu ho môže chrániť pred srdcovo-cievnymi chorobami
5. Môže pomôcť v boji proti rakovine
Konzumácia šalátu bola spojená so zníženým rizikom rakoviny žalúdka, najmä v častiach Japonska, kde sa zelenina pravidelne konzumuje (9).
Šalát je neškrobová zelenina. Jedna správa Svetového fondu pre výskum rakoviny naznačuje, že neškrobová zelenina môže chrániť pred niekoľkými druhmi rakoviny, vrátane rakoviny úst, hrdla, pažeráka a žalúdka (10). Ďalšia štúdia sa uskutočnila v Japonsku na fajčiaroch s rakovinou pľúc. Zistenia odhalili, že príjem šalátu môže mať ochranné účinky (11).
6. Môže znížiť riziko cukrovky
Štúdie preukázali, že zelenina, najmä tá ako šalát, môže znížiť riziko cukrovky 2. typu. To možno pripísať nízkemu glykemickému indexu šalátu (vplyv konkrétnej potraviny na hladinu cukru v krvi).
Jedna šálka šalátu tiež obsahuje len asi 5 kalórií a 2 gramy sacharidov (3). Táto skutočnosť z neho robí aj zdravý doplnok stravy, ktorá je priateľská k cukrovke. Rímsky šalát je vhodnejší ako akákoľvek iná odroda, pretože obsahuje základné mikroživiny.
Šalát tiež obsahuje laktukxantín, antidiabetický karotenoid, ktorý znižuje hladinu glukózy v krvi a môže byť potenciálnou liečbou cukrovky (12).
7. Môže podporovať zdravie zraku
Šalát obsahuje zeaxantín, antioxidant, ktorý zvyšuje zdravie zraku. Zistilo sa, že zabraňuje vekom podmienenej makulárnej degenerácii (13). Tmavozelená zelenina, ako je šalát, obsahuje luteín aj zeaxantín. Pomáhajú podporovať zdravie zraku (14).
Rímsky šalát je tiež dobrou náhradou za špenát (ďalší vegetarián dobrý pre oči). Niekoľko ďalších štúdií preukázalo význam luteínu a zeaxantínu pri zlepšovaní zdravia očí a prevencii katarakty a iných očných chorôb (15).
8. Môže podporovať tráviace zdravie
Vláknina v šaláte podporuje trávenie a odvracia ďalšie tráviace ťažkosti, ako je zápcha a nadúvanie. Môže tiež zmierniť bolesť žalúdka. Priamy výskum je však obmedzený. Je známe, že hlávkový šalát pomáha žalúdku spracovávať rôzne druhy potravín. Môže tiež pomôcť pri liečbe iných problémov, ako sú tráviace ťažkosti (16).
9. Môže pomôcť pri liečbe nespavosti
Lactucarium, látka v šaláte, upokojuje nervový systém a podporuje spánok (17). Do svojho šalátu z neskorej noci môžete pridať šalát pre prípad, že budete mať v noci problémy so zaspaním. Šalát obsahuje aj ďalšiu látku zvanú lactucín, ktorá navodzuje spánok a relaxáciu. Táto zelenina sa používala ešte v stredoveku na zmiernenie nespavosti (17).
10. Môže vylepšiť zdravie kostí
Vitamíny K, A a C sú dôležité pri produkcii kolagénu (prvý krok pri tvorbe kostí). Šalát je bohatý na všetky tri z nich (3). Vitamín K pomáha budovať chrupavku a spojivové tkanivá. Vitamín A pomáha pri vývoji nových kostných buniek, ktorých nedostatok môže viesť k osteoporóze a zvýšenému riziku zlomenín (18). Vitamín C bojuje proti vyčerpaniu kostí, čo je jeden z faktorov starnutia.
Nedostatok vitamínu K môže viesť k osteopénii (zníženie kostnej hmoty) a zvýšenému riziku zlomenín. Suplementácia tohto vitamínu znižuje kostný obrat a zvyšuje pevnosť kostí (19).
11. Môže zvýšiť imunitu
Aj keď v tomto ohľade nie je veľa výskumov, prítomnosť vitamínov A a C v šaláte môže byť dobrou voľbou na posilnenie imunity.
12. Môže byť dobré pre tehotenstvo
Šalát obsahuje folát. Táto živina môže znížiť riziko vrodených chýb (20). Šalát je tiež bohatý na vitamín K. Nedostatok vitamínu K počas tehotenstva môže spôsobiť krvácanie z nedostatku vitamínu K. Aj keď sa uprednostňuje, aby sa tomu zabránilo, treba pomôcť primeraným šalátom (a inými potravinami bohatými na vitamín K) (21). Vláknina v šaláte môže tiež zabrániť zápche, čo je problém, s ktorým sa tehotné ženy zvyčajne stretávajú. Šálka rímskeho šalátu obsahuje asi 64 mikrogramov folátu (3).
13. Môže zlepšiť svalovú silu a metabolizmus
Draslík v šaláte môže zvýšiť svalovú silu. Neexistuje však žiadny výskum, ktorý by to podporoval. Šalát obsahuje dusičnany, o ktorých je známe, že podporujú výkonovú kapacitu (22). Tieto môžu pomôcť pri svalovej sile a metabolizme, aj keď je potrebný ďalší výskum.
14. Môže zlepšiť zdravie pokožky a vlasov
Vitamín A v šaláte môže podporovať premenu kožných buniek. Vitamín C, ktorý obsahuje, môže chrániť pokožku pred UV žiarením. Odďaľuje tiež príznaky starnutia (23). Vláknina v šaláte môže detoxikovať váš systém a podporiť zdravie pokožky.
Umývanie tváre výťažkom zo šalátu alebo džúsom ráno môže zlepšiť vaše zdravie. Neoficiálne dôkazy naznačujú, že vitamín K v šaláte môže tiež podporiť pevnosť vlasov. Pomôcť môže umývanie vlasov šalátovou šťavou.
15. Môže bojovať proti anémii
Šalát obsahuje mierne množstvo folátu. Nedostatok folátov môže tiež viesť k niektorým formám anémie (24). Kyselina listová tiež pomáha v boji proti megaloblastickej anémii, čo je ďalší typ anémie, pri ktorej sú krvinky veľmi veľké a nedostatočne rozvinuté (25). Rímsky šalát môže tiež pomôcť pri liečbe anémie spôsobenej nedostatkom vitamínu B12 (26).
16. Môže vás hydratovať
Šalát je z 95% tvorený vodou (3). Konzumácia zeleniny vás môže udržať hydratovanú.
To sú výhody šalátu. Aj keď niektoré z nich ešte musí lekárska komunita dokázať, stále ich môžete zahrnúť do svojho jedálnička. V nasledujúcej časti sme sa zaoberali nutričným profilom šalátu.
Späť na obsah
Aký je výživový profil šalátu?
Cholesterol 0 mg | 0% |
Celkový tuk 0,2 g | 0% |
Nasýtené tuky 0 g | 0% |
Polynenasýtené tuky 0,1 g | |
Mononenasýtené tuky 0 g | |
Množstvo na 1 vnútorný list (5 g) | |
Kalórie 15 | |
Sodík 28 mg | 1% |
Draslík 194 mg | 5% |
Sacharidy spolu 2,9 g | 0% |
Vláknina 1,3 g | 5% |
Cukor 0,8 g | |
Bielkoviny 1,4 g | 2% |
Vitamín A | 148% | Vitamín C | 15% |
Vápnik | 3% | Žehliť | 4% |
Vitamín B-6 | 5% | Vitamín B-12 | 0% |
Horčík | 3% |
Jedna šálka šalátu (36 gramov) obsahuje iba 5 kalórií a 10 gramov sodíka. Neobsahuje cholesterol ani žiadny druh tuku. Medzi ďalšie dôležité živiny patria:
5 gramov vlákniny (2% dennej hodnoty)
- 5 mikrogramov vitamínu K (78% dennej hodnoty)
- 2 665 IU vitamínu A (53% dennej hodnoty)
- 5 miligramov vitamínu C (11% dennej hodnoty)
- 7 mikrogramov folátu (3% dennej hodnoty)
- 3 miligramy železa (2% dennej hodnoty)
- 1 miligram mangánu (5% dennej hodnoty)
Vitamín A v šaláte je vo forme karotenoidu provitamínu A, ktorý telo premieňa na retinol, aby prinieslo úžitok.
Späť na obsah
Aké sú rôzne druhy šalátu?
- Butterhead , ktorý má voľné listy a maslovú textúru. Táto odroda sa v Európe veľmi pestuje
- Kel , tiež nazývaný čínska odroda. Má listy silnej chuti, ktoré sú dlhé a zužujúce sa.
- Crisphead , ktorý tvorí pevné a husté hlavy a pripomína kapustu. Toto sa tiež nazýva ľadový šalát, vzhľadom na vysoký obsah vody. Ďalšou formou krehkého chleba je maslový šalát alebo maslová hlávka, ktorá pripomína kapustu. Bostonský šalát je ďalšou formou maslového šalátu.
- Voľný list , ktorý má chutné listy, ktoré sú jemné a jemné. Medzi niekoľko variantov patrí list zeleného duba a list duba červeného.
- Rímsky šalát , ktorý má dlhú hlávku robustných listov. Toto je najvýživnejší a najpopulárnejší druh šalátu používaný v USA. Rímsky šalát sa tiež nazýva cos.
- Letná chrumkavá , ktorá vytvára stredne husté hlavy, ktoré majú chrumkavú štruktúru. Toto je medziprodukt medzi krehkým a voľným listom.
- Jahňací šalát , ktorý má dlhé lyžicovité tmavé listy a štipľavú príchuť.
Ako sme videli, rímska rasca má najvyššiu výživovú hodnotu. Ľadovec má údajne najnižší. Tieto dva druhy šalátu sú úplne bežné. V nasledujúcej časti sa pozrieme na rozdiely medzi nimi.
Späť na obsah
Rímsky šalát vs. Ľadový šalát
Jedným z rozdielov medzi týmito dvoma je ich vzhľad. Najvýznamnejšie rozdiely však vyplývajú z výživového hľadiska. Pozrime sa na ne podrobne.
- Vitamín K
Väčšina druhov šalátu obsahuje vitamín K. Ale rímsky šalát obsahuje 48 mikrogramov vitamínu K (a je oveľa tmavší), zatiaľ čo ľadový variant obsahuje iba asi 17 mikrogramov.
- Vitamín A
Jedna šálka rímskeho šalátu obsahuje viac ako 10-násobok vitamínu A, ktorý je k dispozícii v jeho ľadovom bratrancovi. Prvý obsahuje viac ako 4 094 IU živiny, zatiaľ čo druhý z nich má iba 361 IU.
- Ostatné živiny
Rímsky šalát obsahuje o niečo väčšie množstvo vlákniny a bielkovín.
- Obsah vody
Ľadový šalát má 2 unce vody na porciu, zatiaľ čo rímska odroda má 1,5 unce.
Videli ste odrody. Čo však v prípade, že si chcete nejaké kúpiť? A čo úložisko?
Späť na obsah
Ako vyberieme a uskladníme šalát
Výber
Správny výber hrá zásadnú úlohu pri zabezpečovaní nákupu čerstvej zeleniny.
- Vždy radšej celé hlávkové šaláty ako voľné šalátové listy, pretože sú sviežejšie a výživnejšie.
- Zaistite, aby listy boli ostré, jemné a jasne sfarbené. Na šaláte sa dá najlepšie pochutnať, ak je čerstvý a chrumkavý.
- Tmavozelená zelenina je skvelým zdrojom vitamínu C, kyseliny listovej, betakaroténu, železa, vápniku, železa a vlákniny.
- Skúste hľadať tmavo sfarbené listy.
- Šalát je vynikajúci, pokiaľ je čerstvý.
- Pri nákupe šalátu by ste sa mali vyhnúť strapcom, ktoré sú ochabnuté, vädnúce, hnedasté alebo na nich hrdza, škvrny alebo otvory. Na okrajoch vonkajších listov môžete nájsť rímsky šalát, ktorý je mierne hnedastý. To nevadí, pokiaľ je zvyšok hlavy svieži a zelený.
- Hlávkový šalát si môžete kúpiť v tržnici alebo v supermarkete najbližšieho farmára.
Skladovanie
Šalát je jemná zelenina a jeho skladovanie je zásadné pre udržanie jeho čerstvosti. Skladovanie šalátu je dosť náročná úloha, pretože pri hrubom zaobchádzaní je jeho listy náchylné na podliatiny. Zelená navyše dlho nevydrží. Preto by ste sa mali vzdať myšlienky skladovania šalátu pre budúce použitie.
- Ľadový a rímsky šalát sa môže skladovať až 10 dní a červený a zelený listový šalát asi 4 dni.
- Najlepším spôsobom, ako šalát skladovať, je neumývať ho vo vzduchotesnej nádobe alebo plastovom vrecku a skladovať ho v ostrejšej časti chladničky.
- Uistite sa, že šalát uchovávate mimo ovocia, ktoré produkuje etylénový plyn; patria sem jablká, banány alebo hrušky. Môžu urýchliť zhoršenie šalátu zvýšením hnedých škvŕn na listoch a poškodením.
- Trsy šalátu by sa mali skontrolovať na prítomnosť hmyzu a listy s koreňmi by sa mali vložiť do pohára s vodou tak, aby cez listy zostali vrecká. Toto musí byť uložené v chladničke.
- Najťažšou časťou skladovania šalátu je udržiavanie úrovne vlhkosti. Príliš veľa vlhkosti dusí šalátové listy v dôsledku kondenzácie, čo spôsobí ich rýchlejšie znehodnotenie. Výsledkom väčšej vlhkosti je tiež vyššia produkcia etylénového plynu, ktorý urýchľuje rozpad a znehodnotenie. Určitá vlhkosť je však nevyhnutná na zabezpečenie toho, aby listy zostali ostré a nevyschli. Šalát by sa mal udržiavať vlhký zabalením do mierne vlhkej papierovej utierky alebo horného vrecka na zips. To mu umožňuje absorbovať prebytočnú vodu bez dehydratácie listov. Ostrejšia časť chladničky je najlepším miestom na uskladnenie šalátu vďaka kontrolovanej a stálej vlhkosti.
V nasledujúcej časti sa pozrieme na ďalšie spôsoby použitia šalátu.
Späť na obsah
Nejaké tipy na používanie?
Tmavé, sýto sfarbené odrody šalátu sú najbohatšie z hľadiska výživovej hodnoty, čo naznačuje prítomnosť vitamínu A a ďalších antioxidantov, ako sú karotenoidy a luteín. Šalát môžete použiť nasledujúcimi spôsobmi.
Stravovanie
Šalát sa konzumuje väčšinou surový, preto pred podávaním odstráňte prípadné hnedé, slizké, zvädnuté alebo rozpadnuté listy. Listy je potrebné dôkladne umyť a vysušiť, aby sa odstránili nečistoty alebo hmyz. Šalát sa najčastejšie používa v šalátoch pravidelnými jedákmi. Nižšie uvádzame určité tipy na prípravu šalátu pred jeho použitím vo forme šalátu:
- Listy umyte v studenej vode. Neumývajte ich v tečúcej vode, pretože by sa mohli poškodiť. Jemne pohladkajte listy, aby ste ich vysušili.
- Trs položte na dosku na krájanie a silno rozdrvte jadro. Takto sa listy uvoľnia a ľahšie sa odstránia.
- Držte jadro pevne v jednej ruke a šalát v druhej, jadrom zatočte, aby sa od neho oddelili listy.
- Vložte listy do otáčača šalátu, aby ste ich vysušili. Namiesto rezania nožom ich roztrhajte, aby sa nepoškodili.
- Akýkoľvek obväz do šalátu by sa mal pridať tesne pred podávaním, aby listy zostali krehké.
- Nezabudnite pridať do šalátu tučné médium, ako napríklad zálievku z olivového oleja. Tento tuk uvoľňuje tuky rozpustné živiny, ktoré telo má využiť.
Varenie
Okrem toho, že sa šalát pridáva do šalátov, dá sa z neho aj variť a pripravovať z neho jedlá, ktoré môžu slúžiť ako vynikajúca pochúťka. Šalát, ktorý je ostrý, jemný, mäkký a maslový, môže vyhovovať všetkým chutiam a je súčasťou mnohých jedál, vďaka čomu sú zaujímavejšie.
- Túto úžasnú zeleninu je možné dusiť, dusiť, dusiť alebo grilovať, aby sme vytvorili niečo, čo je okrem výživných aj pre chuťové poháriky. Skúste pridať do polovice šalátu alebo rímskeho šalátu extra panenský olivový olej a grilujte ho, kým nezmäkne a nezhnedne.
- Šalát sa dá ľahko použiť spolu s ostatnou zeleninou do hamburgerov, sendvičov a zábalov.
- Môžete skúsiť použiť celú hlavu šalátu na smoothie. Je vhodné pridať ovocie a najskôr ich rozmixovať a potom do smoothie pridať šalátové listy. Môžete pripraviť smoothie z ovocia ako banány, jahody alebo mango v kombinácii s celou hlávkou rímskeho šalátu.
Pozrime sa na zopár chutných receptov zo šalátu.
Späť na obsah
Máte populárne recepty na šalát?
1. Zelené malinové smoothie
Čo potrebuješ
- 1 šálka šalátových listov
- ½ šálky mrazených malín a čučoriedok
- 1 zrelý banán
- ½ šálky mlieka
- 2 lyžice ovsa
- 1 polievková lyžica cukru
Pokyny
- Všetky ingrediencie zmiešajte v mixéri. Pridajte šálku ľadu a miešajte, kým nebude zmes hladká.
- Podávame ihneď.
2. Šalátový šalát Caesar
Čo potrebuješ
- 1 hlava rímskeho šalátu, roztrhaná na kúsky
- 6 strúčikov očisteného cesnaku
- ¾ šálky majonézy
- 5 mletých sardelových filé
- 6 lyžíc strúhaného parmezánu
- 1 čajová lyžička worcesterskej omáčky
- 1 čajová lyžička dijonskej horčice
- 1 lyžicu citrónovej šťavy
- ¼ šálka olivového oleja
- 4 šálky starodávneho chleba
- Mleté čierne korenie a soľ podľa chuti
Pokyny
- Nakrájajte na tri strúčiky cesnaku. Skombinujte ich v miske s majonézou, ančovičkami, dvoma lyžicami parmezánu, worcesterskou omáčkou, horčicou a citrónovou šťavou.
- Dochutíme soľou a čiernym korením. Chladničku pripravte na použitie.
- Vo veľkej panvici zohrejte olej na strednom ohni. Zvyšné tri strúčiky cesnaku rozdrobte a pridajte do rozpáleného oleja. Varte a miešajte, kým nezhnednú, a potom vyberte cesnak z panvice. Do horúceho oleja pridáme kocky chleba. Varíme, kým nie sú zľahka opečené z oboch strán. Vyberte kocky chleba a dochuťte ich soľou a korením.
- Vložte šalát do veľkej misy. Do dresingu hodíme zvyšný parmezán a ochutené kocky chleba.
Tieto ingrediencie môžete použiť aj na prípravu šalátových zábalov, ktoré vám zaistia zdravé večerné občerstvenie.
Tu je niekoľko zaujímavých faktov o šaláte.
Späť na obsah
Máte nejaké zaujímavé fakty o šaláte?
- Šalát je zelenina, ktorá je do značnej miery imunná voči akejkoľvek konzervácii.
- Ľadový šalát trvá od zasiatia do zrelosti asi 85 dní.
- Šalát je druhou najobľúbenejšou čerstvou zeleninou v Spojených štátoch, iba za zemiakmi.
- Thomas Jefferson pestoval vo svojej záhrade v Monticello 19 odrôd šalátu.
- Čína je najväčším svetovým producentom šalátu.
Šalát je zdravý. Ale nadmerný príjem by mohol spôsobiť problémy. V nasledujúcej časti sa zaoberáme možnými vedľajšími účinkami šalátu.
Späť na obsah
Aké sú vedľajšie účinky konzumácie šalátu?
- Prebytok vitamínu K
Nadbytok vitamínu K môže spôsobiť problémy u ľudí užívajúcich lieky na zriedenie krvi, ako je warfarín. Prebytok šalátu môže znížiť účinnosť warfarínu (27). Preto ak užívate lieky na riedenie krvi, pred konzumáciou šalátu sa poraďte so svojím lekárom.
- Problémy počas tehotenstva a dojčenia
Šalát je bezpečný v normálnom množstve. Neexistujú však žiadne informácie o tom, čo by sa stalo, ak by sa to stalo nadmerne. Preto sa vyhýbajte nadmernému príjmu.
- Problémy s prostatou a zrakom (divoký šalát)
Divoký šalát je ďalšou odrodou šalátu, ale konzumuje sa veľmi zriedkavo. Nesmie sa užívať počas tehotenstva a dojčenia (môže to viesť k komplikáciám; je potrebný ďalší výskum). Môže tiež viesť k zväčšeniu prostaty a glaukómu s úzkym uhlom. Preto sa vyvarujte jeho konzumácii. V tomto ohľade je však potrebný ďalší výskum.
Späť na obsah
Záver
Šalát je známy pre svoj vynikajúci výživový profil. Od boja proti zápalovým chorobám po zlepšenie zdravia pokožky a vlasov, šalát môže zlepšiť zdravie rôznymi spôsobmi. Je to skvelé jedlo pre horiace leto s vysokým obsahom vody. Avšak nadmerná konzumácia tejto zelenej zeleniny môže mať určité nežiaduce reakcie. Aj keď ideálne dávkovanie nie je známe, držte sa bežného množstva jedla. V prípade akýchkoľvek vedľajších účinkov sa vyhnite príjmu a poraďte sa so svojím lekárom.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Čo je to Diabolský šalát?
Burina a marihuana sa miestami nazývajú aj diabolský šalát.
A čo raketový šalát?
Je to listovo zelená a jedlá rastlina, ktorá sa nazýva aj rukola.
27 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Sayyah, Mohammad, Naghmeh Hadidi a Mohammad Kamalinejad. "Analgetická a protizápalová aktivita extraktu zo semien Lactuca sativa u potkanov." Journal of Ethnopharmacology 92.2-3 (2004): 325-329.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15138019
- Ismail, Hammad a Bushra Mirza. "Vyhodnotenie analgetických, protizápalových, antidepresívnych a antikoagulačných vlastností rastlinných tkanív a suspenzie buniek Lactuca sativa (CV. Grand Rapids) u potkanov." BMC doplnková a alternatívna medicína 15.1 (2015): 199.
- „FoodData Central Search Results.“ FoodData Central.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169247/nutrients
- Ghorbani, Ahmad, Hamid Reza Sadeghnia a Elham Asadpour. "Mechanizmus ochranného účinku šalátu proti neurotoxicite vyvolanej depriváciou glukózy / séra." Nutričná neuroveda 18.3 (2015): 103-109.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24621063/
- Jackson, Philippa A. a kol. „Podpora zdravia mozgu cvičením a stravou u starších dospelých: fyziologická perspektíva.“ The Journal of physiology 594.16 (2016): 4485-4498.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4983622/
- „Úrad doplnkov výživy - folát.“ Úrad doplnkov výživy NIH , americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb.
ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/
- Wilkinson, IB a kol. "Perorálny vitamín C znižuje u ľudí arteriálnu tuhosť a agregáciu krvných doštičiek." Časopis kardiovaskulárnej farmakológie 34,5 (1999): 690-693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10547085/
- Nicolle, Catherine a kol. "Účinok zeleninovej stravy na zdravie: konzumácia šalátu zlepšuje metabolizmus cholesterolu a antioxidačný stav u potkanov." Clinical Nutrition 4 (2004): 605-614.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15297097
- Haenszel, William a kol. "Rakovina žalúdka v Japonsku." Journal of the National Cancer Institute 56.2 (1976): 265-274.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1255759
- Parkin, DM a L. Boyd. „4. Rakoviny, ktoré možno v roku 2010 pripísať potravinovým faktorom vo Veľkej Británii. “ Britský časopis o rakovine 105,2 (2011): S19-S23.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252058/
- Gao, Chang-ming a kol. „Ochranné účinky surovej zeleniny a ovocia na rakovinu pľúc u fajčiarov a bývalých fajčiarov: prípadová kontrolná štúdia v japonskej oblasti Tokai.“ Japonský časopis o výskume rakoviny 84,6 (1993): 594-600.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8340248
- Gopal, Sowmya Shree a kol. „Laktukaxantín - potenciálny antidiabetický karotenoid zo šalátu (Lactuca sativa) inhibuje aktivitu α-amylázy a α-glukozidázy in vitro a u diabetických potkanov.“ Jedlo a funkcia 8.3 (2017): 1124-1131.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28170007
- Khoo, Hock Eng a kol. "Živiny na prevenciu makulárnej degenerácie a chorôb súvisiacich s očami." Antioxidanty 8.4 (2019): 85.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6523787/
- Abdel-Aal, El-Sayed M. a kol. "Diétne zdroje luteínových a zeaxantínových karotenoidov a ich úloha v zdraví očí." Živiny 5,4 (2013): 1169-1185.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705341/
- Eisenhauer, Bronwyn a kol. „Luteín a zeaxantín - zdroje potravy, biologická dostupnosť a rozmanitosť stravy pri ochrane makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom.“ Nutrients 9.2 (2017): 120.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5331551/
- Pink, DAC a EAVAN M. KEANE. „Šalát: Lactuca sativa L.“ Genetické vylepšenie zeleninových plodín . Pergamon, 1993. 543-571.
www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/lettuce
- Kim, Hae Dun a kol. "Účinok odrôd šalátu (Lactuca sativa) na spánok vyvolaný pentobarbitalom." Veda o potravinách a biotechnológia 26.3 (2017): 807-814.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6049580/
- Tanumihardjo, Sherry A. „Vitamín A a zdravie kostí: vyváženie.“ Journal of Clinical Densitometry 16.4 (2013): 414-419.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24183637
- Price, Charles T., Joshua R. Langford a Frank A. Liporace. "Základné výživné látky pre zdravie kostí a hodnotenie ich dostupnosti v priemernej severoamerickej strave." Otvorený časopis o ortopédii 6 (2012): 143.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3330619/
- Butterworth, CE a Adrianne Bendich. "Kyselina listová a prevencia vrodených chýb." Ročný prehľad výživy 16.1 (1996): 73-97.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8839920/
- „Úrad doplnkov výživy - vitamín K.“ Úrad doplnkov výživy NIH , americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb.
ods.od.nih.gov/factsheets/vitaminK-HealthProfessional/
- Robinson, Sian M. a kol. "Hrá výživa úlohu v prevencii a liečbe sarkopénie?" Clinical Nutrition 37.4 (2018): 1121-1132.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796643/
- Schagen, Silke K. a kol. "Objavenie súvislosti medzi výživou a starnutím pokožky." Dermato-endocrinology 4.3 (2012): 298-307.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
- Khan, Kashif M. a Ishwarlal Jialal. "Nedostatok kyseliny listovej (folátu)." StatPearls . Vydavateľstvo StatPearls, 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279618/
- Hariz, Anis a Priyanka T. Bhattacharya. "Megaloblastická anémia." StatPearls . Vydavateľstvo StatPearls, 2020.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537254/
- Rizzo, Gianluca a kol. „Vitamín B12 u vegetariánov: stav, hodnotenie a suplementácia.“ Nutrients 8.12 (2016): 767.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5188422/
- Lurie, Yael a kol. "Príjem warfarínu a vitamínu K v ére farmakogenetiky." Britský žurnál klinickej farmakológie 70.2 (2010): 164-170.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2911546/