Obsah:
- Škodlivé účinky čaju zo ženšenu
- 1. Kolísavý krvný tlak a srdcová frekvencia
- 2. Hormonálne účinky
- 3. Krvné zrazeniny
- 4. Hypoglykémia
- 5. Problémy s gastrointestinálnym traktom
- 6. Nespavosť
- 7. Nervozita a nepokoj
- 8. Neurologické a psychické problémy
- 9. Tehotenstvo a pôrod
- 10. Zápal krvných ciev
- 11. Schizofrénia
- 12. Ďalšie vedľajšie účinky
Ženšen je starodávna bylina, ktorá ponúka lieky na mnohé choroby. Je tiež známy ako kráľ všetkých bylín. Chráni naše telo a pomáha telu bojovať proti nespočetným chorobám. Ženšen je adaptogén, ktorý je schopný chrániť telo pred fyzickým a psychickým stresom.
Čaj zo ženšenu má zemitú, mierne horkastú chuť. Najčastejšie sa konzumuje s medom a / alebo mliekom. Niektorým ľuďom môže chutiť veľmi trpko - je to určite získaná chuť!
Škodlivé účinky čaju zo ženšenu
Čaj zo ženšenu je nepochybne prospešný pre zdravie, ale pri užívaní ženšenu musíte byť opatrní, pretože môže spôsobiť niekoľko nepríjemných vedľajších účinkov, najmä ak sa konzumuje vo vysokých dávkach alebo dlhodobejšie.
Ďalej je uvedených niekoľko vedľajších účinkov ženšenového čaju:
1. Kolísavý krvný tlak a srdcová frekvencia
Konzumácia čaju zo ženšenu po dlhšiu dobu a vo veľkom množstve je spojená so zvýšeným alebo nízkym obsahom krvného tlaku. Aj keď je to liek na krvný tlak, môže mať nepriaznivé účinky na telo. Spôsobuje tiež nepravidelný a rýchlejší tlkot srdca. Ľudia liečení na krvný tlak by sa mali vyhnúť konzumácii ženšenového čaju.
2. Hormonálne účinky
Čaj z kórejského ženšenu môže stimulovať v tele účinky podobné estrogénu. Ovplyvňuje hormonálne funkcie tela a spôsobuje abnormality. Aj keď je hlásených veľmi málo prípadov, je tiež známe, že spôsobuje postmenopauzálne vaginálne krvácanie, menštruačné nepravidelnosti a citlivosť prsníkov u žien. Aj to môže byť v niektorých prípadoch smrteľné.
3. Krvné zrazeniny
Krvné doštičky v krvi zastavujú nadmerné krvácanie. Tiež zrážajú krv v prípade akýchkoľvek vnútorných alebo vonkajších poranení. Spotreba čaju zo ženšenu môže interferovať s fungovaním týchto krvných doštičiek a s ich účinnosťou a spôsobiť zvýšené krvné zrazeniny. Krvné zrazeniny sa môžu tiež zmeniť na nádory alebo sa stať rakovinovými, ktoré môžu byť smrteľné, ak nebudú liečené včas.
4. Hypoglykémia
Čaj zo ženšenu, aj keď sa o ňom hovorí, že je dobrým liekom na cukrovku typu 2, môže viesť k abnormálne nízkej hladine cukru v krvi a u mnohých ľudí spôsobiť hypoglykémiu. Nízka hladina cukru v krvi znižuje hladinu energie v tele a spôsobuje, že sa človek cíti nízky a letargický. Kombinácia liekov na cukrovku a ženšenového čaju môže spôsobiť abnormálne zníženie hladiny cukru v krvi, čo sa môže ukázať ako nebezpečné.
5. Problémy s gastrointestinálnym traktom
Tento bylinkový čaj môže byť tiež príčinou žalúdočných ťažkostí, nevoľnosti a hnačiek. Tieto gastrointestinálne ťažkosti sú najbežnejšie u tých, ktorí ho pijú prvýkrát. U väčšiny ľudí tieto príznaky vymiznú postupne, akonáhle sa ich telo upraví na bezpečné množstvo tohto čaju.
6. Nespavosť
Čaj zo ženšenu obsahuje určité účinné látky, ktoré zvyšujú hladinu energie v tele. Keď sa teda čaj zo ženšenu konzumuje pred spaním, môže to sťažiť spánok. Pri pravidelnej konzumácii sa u niektorých môžu rozvinúť príznaky nespavosti. Ak teda chcete tento čaj piť v noci, nezabudnite si ho dať niekoľko hodín pred spaním
7. Nervozita a nepokoj
Niektorí ľudia, ktorí pravidelne konzumujú čaj zo ženšenu, sa môžu sťažovať na nervozitu, stratu koncentrácie, nepokoj, vzrušivosť a úzkosť. Spotreba ženšenu stimuluje mozgové bunky a tieto príznaky sa vyskytujú z dôvodu nadmernej stimulácie mozgových buniek. Tieto príznaky sa zhoršujú, ak sa užívajú spolu s kávou a inými nápojmi obsahujúcimi kofeín.
8. Neurologické a psychické problémy
Niektorí ľudia požívajú pri konzumácii tohto čaju bolesti hlavy a závraty, pretože ženšen môže mať neurologické účinky.
U niektorých ľudí tiež spôsobuje depresie, zmätenosť a manické epizódy. Je rozumné nedávať si ženšenový čaj počas užívania určitých antidepresívnych liekov, pretože tie môžu tiež viesť k manickým epizódam.
9. Tehotenstvo a pôrod
Lekári odporúčajú nekonzumovať ženšen počas tehotenstva alebo dojčenia, pretože existuje riziko negatívnych účinkov na plod a novorodencov. Zlé účinky čaju môžu spôsobiť problémy s tvorbou plodu a spôsobiť abnormality. Čerstvé matky by tiež mali byť opatrné a vyhýbať sa konzumácii ženšenového čaju počas laktácie, aby to nemalo vplyv na novorodencov.
10. Zápal krvných ciev
Vysoké dávky ženšenu môžu spôsobiť zápal krvných ciev v mozgu, čo môže mať za následok mŕtvicu, horúčku, bolesti hlavy atď.
11. Schizofrénia
Vysoké dávky ženšenu môžu ovplyvňovať neurotransmitery v tele. Neurotransmitery sú chemikálie, ktoré prenášajú správy z nervových buniek do ďalších buniek. Užívanie ženšenu s antipsychotikami môže zmeniť hladinu neurotransmiterov u ľudí so schizofréniou alebo inými psychickými poruchami.
12. Ďalšie vedľajšie účinky
Medzi ďalšie hlásené škodlivé účinky tohto čaju patria alergické reakcie, opuch jazyka, hrdla a tváre, mierne kožné vyrážky, ťažkosti s dýchaním, tlak v oblasti hrudníka, závraty, astma, búšenie srdca atď.
To sú niektoré z možných vedľajších účinkov ženšenového čaju. Ak spozorujete niektorý z týchto účinkov po konzumácii ženšenového čaju, vyhľadajte lekára. Toto je povinné pre tých, ktorí sú na liekoch a v súčasnosti užívajú lieky, ktoré sú dostupné v obchode alebo na lekársky predpis. Pri používaní bylinného čaju na zlepšenie zdravia je potrebné opatrne vyhľadať radu od dôveryhodného lekára alebo bylinkára, pretože telo každého jedinca môže na bylinu reagovať odlišne.
Zostať zdravý nie je zlý výkon. Používanie bylín na podporu zdravia je dobrý nápad. Je však dôležité uvedomiť si všetky výhody a vedľajšie účinky ženšenového čaju skôr, ako ho začnete konzumovať.
Konzumujete pravidelne ženšenový čaj? Všimli ste si niekedy nejaké vedľajšie účinky čaju zo ženšenu? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v sekcii komentárov nižšie.