Obsah:
- Výhody vitamínu E.
- 1. Môže zabrániť srdcovým chorobám
- 2. Môže pomôcť pri liečbe porúch nervového systému
- 3. Môže podporovať zdravie očí
- 4. Môže zabrániť známkam starnutia
- 5. Môže pôsobiť ako zvlhčovač
- 6. Môže pomôcť pri hojení rán
- 7. Môže zabrániť rakovine kože
- 8. Môže znížiť vzhľad jaziev
- 9. Môže liečiť poruchy kože
- 10. Môže liečiť cystickú fibrózu
- 11. Môže podporovať zdravie vlasov
- Zdroje vitamínu E.
- Koľko vitamínu E by ste mali brať?
- Nedostatok vitamínu E.
- Ako používať vitamín E.
Vitamín E alebo alfa-tokoferol je antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý sa nachádza predovšetkým v zelenej listovej zelenine, orechoch, semenách, morských plodoch a ovocí. Je to nevyhnutná živina rozpustná v tukoch, ktorá má niekoľko zdravotných výhod. Prirodzene sa nachádza v mnohých potravinách a doplnkoch. Môže predchádzať srdcovým chorobám, liečiť poruchy nervového systému, podporovať zdravie očí, predchádzať prejavom starnutia a zlepšovať zdravie vlasov. V tomto článku sme diskutovali o možných zdravotných výhodách vitamínu E, jeho zdrojoch a možných vedľajších účinkoch, ktoré môže spôsobiť.
Výhody vitamínu E.
1. Môže zabrániť srdcovým chorobám
Vitamín E je prirodzene sa vyskytujúci antioxidant a má niekoľko kardioprotektívnych vlastností, ktoré môžu pomôcť pri prevencii srdcových chorôb (1). Akumulácia zlého cholesterolu v tepnách spôsobí, že vaše srdce bude ťažšie cirkulovať krv, čím sa zvýši riziko srdcového infarktu. Zabraňuje tiež tvorbe krvných zrazenín, ktoré by mohli viesť k infarktu. Štúdia vykonaná v Lancaster General Hospital (USA) zistila, že vitamín E neguje účinky zlého cholesterolu tým, že zabraňuje jeho oxidácii a obkladaniu tepien (1).
Ďalšia štúdia uskutočnená na Chicago Medical School (USA) na myšiach zistila, že konzumácia potravín bohatých na vitamín E je spojená s nižším rizikom srdcových chorôb u mužov a žien stredného veku (2). Je však potrebných viac štúdií na overenie tejto výhody vitamínu E.
2. Môže pomôcť pri liečbe porúch nervového systému
Vitamín E môže predchádzať alebo minimalizovať oxidačný stres, ktorý môže pôsobiť proti molekulárnym základom starnutia mozgu a neurodegenerácii. Pomáha prenosu elektrických signálov medzi nervovými bunkami mozgu a tela. Okrem toho môže vitamín E spomaliť stratu pamäti u ľudí s ťažkou Alzheimerovou chorobou (3).
Podávanie vitamínu E môže znižovať pamäť a kognitívne deficity (4). Na pochopenie tejto výhody vitamínu E u ľudí je však potrebný dlhodobý výskum.
3. Môže podporovať zdravie očí
Dopĺňanie vitamínu E bolo spojené so zníženým rizikom katarakty súvisiacej so starnutím. Štúdia uskutočnená na Qingdao University Medical College (Čína) zistila, že príjem vitamínu E v strave môže znížiť riziko katarakty súvisiacej s vekom, ktorá je najčastejšou príčinou výraznej straty zraku u starších ľudí (5).
Ďalšia štúdia uskutočnená na zdravých ženách vo veku 45 rokov alebo starších zistila, že vitamín E ako zložka kombinácie antioxidantov môže pomôcť znížiť riziko vekom podmienenej makulárnej degenerácie (AMD) (6).
4. Môže zabrániť známkam starnutia
Vitamín E zvyšuje produkciu kolagénu, vlákniny podobného proteínu, ktorý je zodpovedný za udržanie elasticity pokožky (7) . Znižuje tak výskyt jemných vrások a vrások. Vitamín E je tiež silným antioxidantom, ktorý môže pomôcť znížiť poškodenie voľnými radikálmi a spomaliť proces starnutia buniek (8).
5. Môže pôsobiť ako zvlhčovač
Vitamín E je živina rozpustná v oleji, a preto je ťažšia ako výrobky rozpustné vo vode. Najlepšie účinkuje na suchú a poškodenú pokožku, pretože obnovuje stratenú vlhkosť. Takto obnovuje a omladzuje dehydratovanú pokožku (9).
6. Môže pomôcť pri hojení rán
Výskum je v tejto súvislosti obmedzený. Neoficiálne dôkazy však naznačujú, že vitamín E má niektoré liečivé vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri hojení rán. Vitamín E je hlavným antioxidantom rozpustným v tukoch v pokožke a môže urýchliť proces hojenia rán (10).
7. Môže zabrániť rakovine kože
Silná antioxidačná vlastnosť vitamínu E slúži ako ochranný štít pred škodlivými účinkami slnka, ktoré spôsobujú množenie rakovinových buniek. Štúdia uskutočnená na univerzite v Padove (Taliansko) uviedla, že vitamín E sa podieľa na inhibícii syntézy melanínu. Môže teda inhibovať rast buniek melanómu (rakoviny kože) (11).
Na overenie tejto výhody vitamínu E u ľudí je však potrebný dlhodobejší výskum.
8. Môže znížiť vzhľad jaziev
Vitamín E nanášaný na pokožku, užívaný ako doplnok, alebo oboje, môže liečiť jazvy alebo zabrániť ich tvorbe. Výskum je však v tejto súvislosti veľmi obmedzený. Neoficiálne dôkazy naznačujú, že vitamínový olej môže preniknúť hlboko do pokožky, aby opravil zjazvené tkanivo pri zdroji, a tým pomohol zmierniť výskyt škvŕn.
Ľudia, ktorí nemajú alergickú reakciu na vitamín E, môžu ich použiť na zníženie výskytu jaziev.
9. Môže liečiť poruchy kože
Vitamín E môže udržiavať vašu pokožku hydratovanú a zabrániť suchej pokožke a prejavom ako svrbenie. Udržuje vašu pokožku pružnú, bojuje proti suchosti ekzémov a obnovuje jej pružnosť. Štúdia vykonaná v Iráne uviedla, že doplnky vitamínu E preukázali významné zlepšenie príznakov ekzému (12). Vitamín E môže tiež obnoviť mechanizmus regenerácie pokožky, čím účinne lieči psoriázu. K dispozícii je však obmedzený výskum, ktorý by dokázal túto výhodu vitamínu E.
Je tiež známe, že vitamín E vedie k rýchlej regenerácii po spálení slnkom, aj keď to nebolo vedecky dokázané. Niektoré neoficiálne dôkazy však naznačujú, že vitamín E obsahuje antioxidanty, ktoré neutralizujú účinky voľných radikálov spôsobené ultrafialovým žiarením, a tým zmierňujú spálenie.
10. Môže liečiť cystickú fibrózu
Je známe, že doplnky vitamínu E bojujú proti účinkom cystickej fibrózy, ktorá vedie k blokáde pankreasu. Doplnky vitamínu E pomáhajú deťom s cystickou fibrózou udržiavať primeranú váhu a zmierňujú blokádu pankreasu, ktorá je dôsledkom jej nedostatku (13).
11. Môže podporovať zdravie vlasov
Vitamín E opravuje poškodené vlasové folikuly a podporuje zdravý rast vlasov. Jeho antioxidačné vlastnosti zlepšujú cirkuláciu krvi do všetkých častí tela vrátane pokožky hlavy. Upravuje vaše vlasy od korienkov po driek a zaisťuje zdravší rast. Je účinný pri spomalení procesu starnutia, či už ide o pokožku alebo vlasy. Silné antioxidanty obsiahnuté v vitamíne E môžu účinne predchádzať korózii tkanív, a tým znižovať pravdepodobnosť predčasného šednutia. Výskum je však obmedzený na dokázanie tohto bodu.
Ďalej to môže tiež pomôcť vyrovnať sa s účinkami vyšších environmentálnych rizikových faktorov, ako je vysoké vystavenie UV lúčom, znečistenie a fajčenie cigariet. Vitamín E poskytuje ďalšiu ochranu a pomáha opraviť poškodené bunky.
V nasledujúcej časti nájdete informácie o tom, ako môžete do svojej stravy pridať vitamín E.
Zdroje vitamínu E.
Niektoré zo zdrojov potravy, ktoré vám môžu pomôcť prirodzene doplniť vitamín E, zahŕňajú:
- Slnečnicové semienka
Unca slnečnicových semien pražených nasucho dodá 7,4 mg vitamínu E, čo v podstate predstavuje takmer 90% vašej dennej potreby (14). V prípade, že slnečnicové semienka ťažko nájdete, môžete ich nahradiť lyžicou slnečnicového oleja, pretože poskytuje 5,6 mg vitamínu E (15).
- Avokádo
Iba polovica avokáda obsahuje 2 mg vitamínu E a 161 kalórií (16). Tvorí veľkú časť vášho vitamínu E aj príjmu kalórií.
- Píniové oriešky
Jedna unca píniových orieškov obsahuje 2,6 mg vitamínu E a 191 kalórií (17). Môžete si do šalátov pridať píniové oriešky, aby ste získali viac textúry, alebo nimi pokvapkajte trochu oleja z píniových orieškov.
- Špenát
Špenát je veľmi výživná zelená, ktorá obsahuje dostatočné množstvo vápniku, kyseliny listovej a vitamínu E (18). Jedna šálka vareného špenátu môže tvoriť 20% požadovaného príjmu vitamínu E. Je tiež dobrým zdrojom vlákniny, ktorá pomáha pri regulácii hmotnosti.
- Kale
Kale je čoraz populárnejšia šalátová zeleň, ktorá obsahuje tiež slušné množstvo vitamínu E (19). Je bohatý na množstvo výživných látok a jedna šálka vareného kelu dokáže pokryť 6% vašej dennej potreby vitamínu E.
- Repí zelení
Toto nie sú najpríjemnejšie zelené, ale sú veľmi výživné. Pol šálky okrúhlice obsahuje 2,9 mg vitamínu E a iba 24 kalórií (20).
- Švajčiarsky mangold
Švajčiarsky mangold je zo všetkých zelených najzdravší, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínov A, C a K spolu s dostatkom vitamínu E (21). Jedna šálka vareného mangoldu predstavuje 17% vašej dennej potreby vitamínu E.
- Horčicoví zelení
Rovnako ako švajčiarsky mangold, aj horčica obsahuje množstvo základných živín. Jedna šálka varenej zeleniny obsahuje asi 14% vašej potreby vitamínu E v strave (22).
- Mandle
Orechy zvyčajne obsahujú vysokú koncentráciu vitamínu E a asi 7,5 mg tohto vitamínu sa nachádza v každej uncii mandlí (23).
- Petržlen
Petržlen nemusí vášmu šalátu dodať väčšiu chuť a textúru, ale je dostatočne bohatý na vitamín E (24).
Koľko vitamínu E by ste mali brať?
Množstvo vitamínu E, ktoré konzumujete každý deň, závisí od vášho veku. Priemerná denná odporúčaná denná dávka vitamínu E je uvedená v miligramoch (8):
Narodenie-6 mesiacov - 4 mg
Dojčatá 7-12 mesiacov - 5 mg
Deti 1-3 roky - 6 mg
Deti od 4 do 8 rokov - 7 mg
Deti 9-3 rokov - 11 mg
Dospievajúci vo veku 14-18 rokov - 15 mg
Dospelí - 15 mg
Tehotné ženy - 15 mg
Dojčiace ženy - 19 mg
Poďme sa teraz pozrieť, čo môže nedostatok vitamínu E spôsobiť vášmu telu.
Nedostatok vitamínu E.
Vitamín E je nevyhnutná živina potrebná pre vývoj a údržbu ľudského tela. Nedostatok vitamínu E sa prejavuje vo forme:
- Suchosť pokožky
- Katarakta
- Mierna anémia
- Znížený sexepíl
- Problémy s reprodukciou a plodnosťou
- Kŕče v nohách
- Problémy s gastrointestinálnym traktom
V nasledujúcej časti sa dozviete, ako používať vitamín E na pokožku.
Ako používať vitamín E.
Vitamín E a jeho doplnky sú ľahko dostupné v obchodoch. Ak chcete použiť olej z vitamínu E, urobte si pred jeho použitím test na náplasť. Ak sa za 24 - 48 hodín neobjaví žiadna reakcia, je to pre vás bezpečné. Na postihnuté miesto naneste tenkú vrstvu málo koncentrovaného oleja. Pozorne si prečítajte štítok a neprekračujte