Obsah:
- Aké sú výhody pitia hroznovej šťavy?
- 1. Môže chrániť zdravie srdca
- 2. Môže spomaliť stratu pamäte u starších dospelých
- 3. Môže riadiť hladinu glukózy v krvi a cukrovku
- 4. Môže mať protirakovinové vlastnosti
- 5. Môže pomôcť zmierniť problémy s prostatou
- 6. Môže podporovať zdravie a trávenie čriev
- 7. Môže inhibovať chrípkové a enterické vírusy
- 8. Môže vám pomôcť pri spaľovaní tukov
- 9. Môže chrániť a vyživovať vašu pokožku
- 10. Môže detoxikovať vaše telo
- Hroznová šťava: podrobnosti o výžive *
- Hroznová šťava vs. Červené víno
- Francúzsky paradox
- Metóda 1: Používanie elektrického mixéra
- Metóda 2: Bez použitia elektrického mixéra
- Tipy, ako vylepšiť chuť hroznovej šťavy
- Ako skladovať hroznovú šťavu správnym spôsobom
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Svet pozná hrozno ( Vitis vinifera ) pre svoju liečivú hodnotu už viac ako 6 000 rokov. Egypťania zaviedli použitie hrozna a viniča hroznorodého v medicíne. Z šťavy z vínnej révy sa vyrábali masti na ošetrenie pokožky a očí (1).
Hrozno a jeho dozreté ovocné šťavy sa používali na potlačenie rôznych chorôb, ako sú nevoľnosť, zápcha, cholera, kiahne, choroby pečene alebo dokonca rakovina (1).
Posledné epidemiologické štúdie tiež posilňujú kardioprotektívny charakter týchto ovocných extraktov (1).
Výskum podporuje silné antioxidačné vlastnosti hrozna. Hroznová šťava je náhodou detoxikačný nápoj nového veku. Pokračujte v čítaní a objavte terapeutické výhody hroznovej šťavy.
Aké sú výhody pitia hroznovej šťavy?
Hroznová šťava má antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Môže riadiť hypertenziu a starnutie. Môže tiež pomôcť pri zvládaní a predchádzaní komplikáciám prostaty a zažívacích problémoch. Tu sú jeho výhody podrobne.
1. Môže chrániť zdravie srdca
Hrozno je plné antioxidantov. Fytochemikálie ako resveratrol a kvercetín, prokyanidíny, triesloviny a saponíny sú niektoré antioxidanty, o ktorých je známe, že chránia vaše zdravie srdca. Výskum tvrdí, že hroznová šťava je rovnako liečivá ako hrozno (2).
Červené a fialové hroznové šťavy znižujú lepivosť krvných doštičiek (agregácia krvných doštičiek), čo je kľúčový faktor pri zrážaní krvi (2).
Hroznová šťava tiež zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Zmierňuje zápal v cievach a zlepšuje ich schopnosť relaxácie (vazodilatácia a relaxácia) (1).
Štúdie na ľuďoch ukazujú, že pitie hroznového džúsu (najmä hroznového džúsu Concord) môže regulovať systolický krvný tlak, najmä ak máte hypertenziu (3).
Konzumácia purpurovej hroznovej šťavy stimulovala uvoľňovanie protizápalových indikátorov, ako je oxid dusnatý, u pacientov s ochorením koronárnych artérií. Pitie džúsu počas 2 - 4 týždňov zlepšilo prietok krvi tepnami a tiež znížilo hladinu zlého cholesterolu (LDL) (1).
2. Môže spomaliť stratu pamäte u starších dospelých
Hroznová šťava z odrody Concord obsahuje antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Môže to ovplyvniť a zlepšiť neuronálnu signalizáciu. Konzumácia tejto šťavy môže znížiť riziko demencie (4).
V randomizovanej štúdii bolo 12 starších dospelých s poklesom pamäti držaných na suplementácii hroznovou šťavou Concord po dobu 12 týždňov. Vedci pozorovali zlepšenie ich kognitívneho správania, verbálneho učenia a priestorového vybavovania (4).
Aktívne polyfenoly, ako je resveratrol, ovplyvňujú pamäťové centrá v mozgu, napríklad hipokampus. U potkanov, ktorým sa podával resveratrol, sa preukázalo zjavné zvýšenie učenia, nálady a priestorovej pamäte. Naopak, ich náprotivky, ktoré dostávali placebo, mali pokles schopnosti vytvárať nové spomienky (5).
Takéto štúdie dokazujú, že hroznová šťava obsahujúca resveratrol môže byť vynikajúcim mozgovým tonikom. S ďalším výskumom ho možno použiť na liečenie Alzheimerovej choroby, skorej demencie a iných chronických neurodegeneratívnych porúch (5).
3. Môže riadiť hladinu glukózy v krvi a cukrovku
Jednou z hlavných príčin cukrovky je oxidačný stres. Konzumácia hroznovej šťavy Concord môže znížiť inzulínovú rezistenciu. Obsahuje antokyány, proantokyanidíny, flavonoly, fenolové kyseliny a resveratrol. Všetky tieto látky sú silnými antioxidantmi (6).
Eliminujú voľné radikály, ktoré spôsobujú zápal buniek pankreasu vylučujúcich inzulín. Hroznové polyfenoly pôsobia na zníženú glukózovú toleranciu v tkanivách (6). Toto má byť počiatočné štádium cukrovky.
V randomizovanej, kontrolovanej štúdii bolo 62 mg resveratrolu denne podaných orálne 62 pacientom s diabetom 2. typu. Počas troch mesiacov boli pozorované pozitívne zmeny v ich koncentrácii glukózy nalačno. Hladina HbA1c (čo je indikátor hladiny cukru v krvi) bola tiež v normálnom rozmedzí (7).
Musíte si však dať pozor na pridaný cukor v balených hroznových džúsoch. Pridané cukry môžu drasticky znížiť výhody šťavy.
4. Môže mať protirakovinové vlastnosti
Konzumácia purpurovej hroznovej šťavy môže inhibovať poškodenie DNA, ktoré by inak mohlo viesť k rakovine.
Štúdia vykonaná v Kórei preukázala účinky pravidelného príjmu hrozna na DNA. Zdraví účastníci mali zníženú hladinu poškodenia oxidačnou DNA v bunkách imunitného systému. Hroznová šťava v nich tiež zvyšovala antioxidačnú kapacitu plazmy (8).
Zistilo sa, že hroznové fytochemikálie sú účinné pri zabíjaní buniek rakoviny hrubého čreva. Ako selektívne pôsobia na rakovinové bunky, sa ešte len skúma. U potkanov kŕmených extraktmi z hrozna však došlo k poklesu výskytu nádorov (9).
Podávanie hroznovej šťavy bohatej na flavonoidy môže zvládnuť nevoľnosť, zvracanie a ďalšie vedľajšie účinky vyvolané chemoterapiou. Výsledky týchto štúdií sa ukázali byť nepresvedčivé. Ale s ďalšími podpornými údajmi môžu byť nápoje ako hroznová šťava považované za lacnejšiu alternatívu k doplnkom chemoterapie (10).
5. Môže pomôcť zmierniť problémy s prostatou
Rakovina prostaty a súvisiace problémy sú hlavnou príčinou nízkej kvality života a úmrtnosti mužov. Laboratórne štúdie demonštrujú protirakovinové vlastnosti hroznového džúsu a vína na bunkách rakoviny prostaty (11).
Štúdie na ľuďoch preukázali, že doplnok stravy z hroznovej šťavy (480 ml / deň) môže znížiť poškodenie DNA bez väčších vedľajších účinkov. Šťava mohla za osem týždňov znížiť tvorbu voľných radikálov o takmer 15% (11).
Výťažky z muskadínového hrozna boli podrobne študované pre ich vlastnosti chrániace prostatu. Dôkazy podporujú selektívnu apoptózu (programovanú smrť buniek) buniek rakoviny prostaty vyvolanú hroznovými antokyanmi. Prekvapivo zdravé bunky zostávajú nedotknuté (12).
6. Môže podporovať zdravie a trávenie čriev
Pridanie hrozna do jedálnička s jedlom s vysokým obsahom tukov drasticky zmení vaše črevné mikrobiálne prostredie. Napriek tomu, že majú obmedzené vstrebávanie a trávenie, hroznové polyfenoly chránia vaše črevo pred patogénmi, oxidačným stresom a zápalmi (13).
Hroznové polyfenoly v hroznovej šťave môžu riadiť prírastok hmotnosti a intoleranciu glukózy. Tieto fytochemikálie tiež znižujú črevný zápal inhibíciou produkcie zápalových markerov (TNF-a, IL-6, lipopolysacharid atď.) (13).
Hroznové polyfenoly tiež podporujú celistvosť bariéry čreva. Podporujú rast užitočných črevných baktérií, ako je Akkermansia muciniphila . To môže zlepšiť trávenie a asimiláciu (13).
Podľa štúdií na myšiach vás môžu hroznové extrakty chrániť pred patogénnymi črevnými infekciami, metabolickými poruchami a obezitou (13).
7. Môže inhibovať chrípkové a enterické vírusy
Laboratórne štúdie a štúdie na zvieratách uvádzajú antivírusové vlastnosti hroznovej šťavy.
Resveratrol v hroznovej šťave zabraňuje množeniu a šíreniu chrípkového vírusu. Zdá sa, že blokuje funkcie hostiteľských buniek, ktoré sú životne dôležité pre vírusovú replikáciu (14).
Zasahuje do výroby proteínov vyrobených v procese vírusovej replikácie. Liečba resveratrolom zvýšila prežitie liečených myší o 40%. Dôležitejšie je, že neexistujú žiadne správy o toxicite (14).
Kyslé neutrálne pH hroznovej šťavy tiež pomáha predchádzať vírusovým infekciám. Zistilo sa, že komerčná hroznová šťava inaktivuje rôzne enterické vírusy a vírus herpes simplex (HSV). Liečba hroznovou šťavou navyše ukázala 1 000-násobné zníženie infekčnosti poliovírusov (15).
8. Môže vám pomôcť pri spaľovaní tukov
Mierne dávky červeného hroznového džúsu alebo vína vám môžu pomôcť pri spaľovaní tukov. Zistilo sa, že múka z bielych hroznových semienok je účinnejšia pri liečbe obezity a metabolických chorôb, ako je stukovatenie pečene (16).
Kyselina ellagová v hrozne Muscadine dramaticky spomalila rast existujúcich tukových buniek a tvorbu nových (adipogenéza) (17).
Myši s nadváhou, ktorým boli podávané malé, slušné dávky týchto hroznových nápojov, vykazovali zlepšenú funkciu pečene. Kyselina ellagová a ďalšie chemikálie spúšťajú gény, ktoré riadia metabolizmus tukov a glukózy v potrave. V týchto experimentoch bola tiež pod kontrolou hladina cukru v krvi myší (18).
Vedci predpokladajú, že ak experimentálne modely preukázali pozitívnu odpoveď na hroznové nápoje, mohli by z nich profitovať aj tí, ktorí majú nadváhu (18).
9. Môže chrániť a vyživovať vašu pokožku
Červené víno, hroznová šťava, brusnice, arašidy a výrobky z nich obsahujú resveratrol. Resveratrol pôsobí ako antioxidant a anti-mutagén s protizápalovými účinkami.
Resveratrol inhiboval tumorigenézu (tvorbu nádorov), keď sa podával modelom rakoviny kože u myší (19).
Početné štúdie na myšiach demonštrujú fotoprotektívne vlastnosti tejto fytochemikálie hrozna (19).
Topická aplikácia resveratrolu môže inhibovať edém kože spôsobený vystavením UVB lúčom. Spôsobuje významné zníženie tvorby voľných radikálov (napríklad peroxidu vodíka), ktoré môžu spôsobiť starnutie a rakovinu kože (19).
Hroznová šťava obsahuje spravodlivé množstvo hydrolyzovaného kolagénu. Konzumácia týchto nápojov, približne 5–10 ga denne, počas 3–6 mesiacov, môže zlepšiť zdravie pokožky (20).
10. Môže detoxikovať vaše telo
Hroznová šťava môže byť alternatívou k červenému vínu bez alkoholu. Ak sa stanete súčasťou vašej stravy, zavedú sa do vášho tela antioxidanty. Bojujú proti oxidačnému poškodeniu vašej DNA a tela (21).
Hroznová šťava môže zabrániť / oddialiť vznik srdcových chorôb, cukrovky, obezity, mŕtvice, neurodegeneratívnych porúch a rakoviny zachytávaním voľných radikálov (22).
Všetky vyššie uvedené výhody sa pripisujú nutričnému profilu hroznovej šťavy. Ďalším prispievateľom je jeho fytochemické zloženie. Kľúčovými prvkami sú resveratrol, kvercetín, katechín, flavonoly, antokyány, kyselina gallová a epikatechín. Pozrime sa, koľko z nich je prítomných a ako sú distribuované.
Hroznová šťava: podrobnosti o výžive *
Hodnoty v zátvorkách zahŕňajú dennú hodnotu konkrétnej živiny, ktorú porcia ingrediencie spĺňa.
Hrozno obsahuje rôzne fytochemikálie vrátane fenolových kyselín, stilbénov, antokyánov a proantokyanidínov (23). Ich zloženie sa medzi poddruhmi a druhmi výrazne líši.
Distribúcia týchto fenolických zložiek v hrozne je uvedená nižšie:
ZDROJ | FENOLICKÉ ZLÚČENINY |
---|---|
Semienko | Kyselina gallová, (+) - katechín, epikatechín, dimérny prokyanidín, proantokyanidíny |
Koža | Proantokyanidíny, kyselina ellagová, myricetín, kvercetín, kaempferol, trans-resveratrol |
List | Myricetín, kyselina ellagová, kaempferol, kvercetín, kyselina gallová |
Stonka | Rutín, kvercetín 3-O-glukuronid, trans-resveratrol, astilbin |
Hrozienka | Kyselina hydroxyškoricová, hydroxymetylfurfural |
červené víno | Malvidín-3-glukozid, peonidín-3-glukozid, kyanidín-3-glukozid, petunidín-3-glukozid, katechín, kvercetín, resveratrol, kyselina hydroxyškoricová |
Hroznová šťava je bohatá na výživu. Môže to však byť ideálna alternatíva k červenému vínu?
Hroznová šťava vs. Červené víno
Hroznová šťava aj červené víno sú výťažky z rovnakého zdroja. Ich fytochemické zloženie sa mierne líši. Hrozno obsahuje širokú škálu polyfenolových zlúčenín vrátane flavonoidov, fenolových kyselín a resveratrolu. Prispievajú k jeho zdraviu prospešným účinkom (1).
Najvyššie koncentrácie hroznových polyfenolov sa nachádzajú v šupke, stonkách a semenách. Čím dlhší je kontakt s týmito zložkami, tým vyšší je obsah polyfenolov (1).
Počas výroby červeného vína je pokožka, stonka a semená hrozna dlhšie vystavené. To zvyšuje obsah polyfenolov až 10-násobne v porovnaní s bielym vínom a hroznovou šťavou (1).
Tým sa dostávame k francúzskemu paradoxu.
Francúzsky paradox
WHO zhromaždila údaje o kardiovaskulárnej úmrtnosti zo 17 západných krajín vrátane USA a Spojeného kráľovstva.
Je zaujímavé, že u Francúzov sa zistilo, že majú nižšie riziko aj napriek vyššej konzumácii nasýtených tukov. Toto zistenie sa nazývalo „francúzsky paradox“.
Pri ďalšej analýze dospeli k záveru, že zachraňujúcim faktorom by mohla byť zvýšená konzumácia vína vo Francúzsku a ďalších stredomorských krajinách.
Ľudia si pôvodne mysleli, že to je obsah alkoholu, ktorý znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Iné štúdie však naznačili, že nealkoholické faktory vo víne môžu tiež hrať ochrannú úlohu.
Až keď vedci pochopili existenciu polyfenolov, francúzsky paradox bol lepšie opodstatnený.
Zjednodušene povedané, hroznová šťava je nealkoholický (viac-menej) ekvivalent červeného vína. Stále robí vynikajúcu prácu pri liečbe a ochrane vášho tela.
Tu si môžete kúpiť fľaškovú hroznovú šťavu pripravenú na podávanie. Alebo si môžete pripraviť čerstvú dávku hroznovej šťavy doma zriedením koncentrátu hroznovej šťavy podľa pokynov. Kúpte si to a vyskúšajte!
Čo potrebuješ
- Organické hrozno (Concord / Muscadine / čierne / červené / zelené): 750 g až 1 kg (na 3-4 porcie)
- Voda: podľa potreby
- Voliteľné korenie
- Čierna soľ: 2-3 štipky
- Jaggery / cukor / sladidlo: podľa potreby
- Citrónová šťava: 1 čajová lyžička
Poďme na to!
Metóda 1: Používanie elektrického mixéra
- Hrozno dôkladne umyte pod tečúcou vodou. Vypustite ich.
- Pridajte ich do mixéra. Mixujte, kým nezískate hladkú zmes.
- Pomocou cedidla obsah preceďte do čistého a suchého cedníka / nádoby.
- Pomocou lyžice stlačte buničinu proti sitku, aby ste vytlačili zvyšnú šťavu.
- Pridajte citrónovú šťavu, soľ a sladidlo (ak šťava nie je dostatočne sladká).
- Podávame s niekoľkými kockami ľadu a oblohou z hrozna a lístkami mäty.
- Pite to čerstvé s vašimi raňajkami, aby ste naštartovali svoj deň a detoxikovali svoje telo!
Metóda 2: Bez použitia elektrického mixéra
- Hrozno dôkladne umyte pod tečúcou vodou. Vypustite ich.
- Premiestnite ich do cedníka a umyte ich v teplej vode. Tento krok zaisťuje zmytie chemikálií / pesticídov na povrchu hrozna. Vypustite ich.
- Pomocou lisu na zemiaky roztlačte všetko hrozno, kým nezačne vytekať jeho šťava.
- Dajte pretlačené hrozno do vriaceho hrnca s vodou.
- Varte ich na strednom plameni asi 10 minút.
- Stále miešajte.
- Ak sa hrozno začne zhlukovať, pomačkajte ho lyžičkou alebo zemiakovým strojom. Ak sa vám páči robustná textúra, môžete tento krok vynechať.
- Šťavu preceďte cez sitko / cedidlo / gázu cez nádobu.
- Vyberte sito alebo plátno a nechajte šťavu v chladničke, aby vychladla.
- Šťavu nalejte do nápojového pohára alebo do džbánu s ľadom.
- Pridajte voliteľné korenie, ako je čierna soľ, citrónová šťava, drvené lístky mäty, med atď.
Niekedy môže hroznová šťava skončiť kyslou chuťou, ak je hrozno kyslé a zrelé. To je jeden z dôvodov, prečo ľudia uprednostňujú metódu založenú na mixéri.
Tu je niekoľko rád, ako má tento džús lepšie chutiť.
Tipy, ako vylepšiť chuť hroznovej šťavy
- Zozbierajte správne hrozno.
- Nevarte hrozno. Zahrejte ich na vysokú teplotu vo vriacej kanvici s vodou.
- Pred podávaním šťavu ochladíme. Najlepšie výsledky vám prinesie ochladenie na 24 až 48 hodín.
- Do chladenej nesladenej hroznovej šťavy môžete pridať sódu, zázvorové pivo, citrónovú tekvicu a ananásový džús.
- Pridajte mlieko do hustej úpravy hroznovej šťavy. Nalejte zmes do foriem na nanuky a zamrazte. Vychutnajte si nanuky s príchuťou hrozna!
Pomer prísad môžete zväčšiť alebo zmenšiť v závislosti od veľkosti dávky. Rovnako dôležité je ale aj to, aby ste zvyšnú šťavu uskladnili správnym spôsobom.
Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si šťavu uložiť doma.
Ako skladovať hroznovú šťavu správnym spôsobom
Hroznová šťava vyrobená z čerstvého hrozna sa môže skladovať rôznymi spôsobmi.
Môžete ho buď zmraziť, alebo fľaškovať pre neskoršie použitie. Týmto spôsobom nemusíte utekať do obchodu, aby ste si kúpili verziu alebo koncentrát s konzerváciou. Môžeš:
- Šťavu dajte na 5 až 7 dní do chladničky v nádobách s tesne priliehajúcim vekom. Šťava začne kvasiť, ak zostane dlhšie.
- Zmrazte ho naliatím šťavy do sáčkov na zips bezpečných v mrazničke a zatavením. Skladujte iba vo zvislej polohe. Dvojité vrecká pre prípad, že by došlo k popáleniu v mrazničke.
- Vrecká označte obsahom a dátumom. Takto zmrazené vydrží šťavu takmer 1 rok.
- Hroznovú šťavu kvasíme na víno pridaním cukru a droždia. Túto zmes nechajte stranou 45 až 60 dní. Pred konzumáciou musíte skontrolovať jeho pH a bezpečnosť.
Vďaka správnym ingredienciám, receptu a skladovaniu si môžete vychutnať hroznovú šťavu po celý rok. Je to všestranný nápoj, pretože si s ním môžete vytvoriť svoj vlastný kokteil / kokteil.
Podľa výskumov nie sú hlásené žiadne život ohrozujúce vedľajšie účinky hroznovej šťavy. Existuje však veľa informácií o interakcii grapefruitu s liekmi. Nenechajte sa zmiasť.
Grapefruit je citrusové ovocie ako mandarínky, zatiaľ čo hrozno patrí do inej rodiny.
Záver
Hroznová šťava je zásobárňou antioxidantov. Antokyány, stilbény, triesloviny, saponíny, flavonoidy a ďalšie fenolové zlúčeniny prispievajú k nášmu blahobytu.
Hroznová šťava môže pomôcť predchádzať srdcovým a mozgovým chorobám, rakovine a vážnym zdravotným stavom.
Vedecká komunita zatiaľ nestanovila ideálne dávkovanie hroznovej šťavy. Preto je najlepšie porozprávať sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o vhodnom dávkovaní pre vás.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je pre vás príliš veľa hroznovej šťavy zlé?
Prílišné pitie hroznovej šťavy by mohlo byť škodlivé. Chemikálie v hroznovej šťave, nazývané polyfenoly, môžu interferovať s absorpciou železa (24). Preto je lepšie konzumovať hroznovú šťavu v miernom alebo