Obsah:
- Existuje mnoho škodlivých účinkov konzervačných látok na potraviny, o ktorých by ste mali vedieť. Takže by vás zaujímalo, čo je desať najškodlivejších konzervačných látok? Potom si prečítajte tento príspevok.
- Škodlivé konzervanty potravín a ich vedľajšie účinky
- 1. Propyl Gallát
- 2. Siričitany
- 3. Brómované oleje
- 4. Propylénglykol a karboxymetylcelulóza
- 5. Mono-glyceridy a di-glyceridy
- 6. Dusičnan sodný
- 7. Hydrazid kyseliny maleínovej
- 8. Bromáty
- 9. Kyselina citrónová (vyrobená z kyseliny sírovej)
- 10. Benzoáty
Vedeli ste, že váš obľúbený tuniak v konzerve obsahuje škodlivé konzervačné látky, ktoré môžu viesť ku komplikáciám? Vedeli ste, že instantné jedlo alebo jedlo pripravené na konzumáciu je jednou z najhorších vecí, ktoré môžete jesť? No je to pravda! Konzervačné látky sa zvyčajne pridávajú do potravín, aby sa zabránilo množeniu a znehodnoteniu baktérií v potravinách, ale niekedy môžu tieto chemikálie vyvolávať škodlivé reakcie alebo môžu byť dokonca škodlivé a toxické.
Existuje mnoho škodlivých účinkov konzervačných látok na potraviny, o ktorých by ste mali vedieť. Takže by vás zaujímalo, čo je desať najškodlivejších konzervačných látok? Potom si prečítajte tento príspevok.
Buďte pri vedomí. Buďte opatrní.
Škodlivé konzervanty potravín a ich vedľajšie účinky
1. Propyl Gallát
Propylgalát sa všeobecne používa v mäsových výrobkoch, nálevoch, omáčkach a dokonca aj v žuvačkách. Je to škodlivá konzervačná látka, ktorá môže spôsobiť komplikácie pri narodení a z dlhodobého hľadiska dokonca viesť k poškodeniu pečene. Môže tiež viesť k mnohým ďalším problémom vrátane chorôb dýchania a je v mnohých krajinách zakázaný (1).
2. Siričitany
Tieto zlúčeniny sa zvyčajne používajú na konzerváciu suchého ovocia, konzervovaného ovocia, kukuričného sirupu, papriky, konzervovaných olív a vína a octu. Tieto zlúčeniny vedú k rôznym vedľajším účinkom, ako je palpitácie, alergické reakcie, ako je astma a rinitída (2). Siričitany tiež spôsobujú bolesti kĺbov, hlavy a v niektorých prípadoch môžu dokonca spôsobiť rakovinu.
3. Brómované oleje
Tieto oleje sa používajú na dlhodobé konzervovanie fľaškovej šťavy. Brómovaná šťava sa používa pomerne často a môže viesť k potenciálnym škodlivým a závažným vedľajším účinkom. Brómované oleje môžu vyvolať zmeny v srdcovom tkanive, poškodenie obličiek, opuch štítnej žľazy, zvýšiť tukové usadeniny v pečeni a môžu dokonca spôsobiť uschnuté semenníky. Mnoho krajín trvá na tom, aby boli zakázané brómované oleje na konzervovanie fľaškových nápojov (3).
4. Propylénglykol a karboxymetylcelulóza
Tieto dve konzervačné látky sú pravidelnými prísadami zmrzliny. Propylénglykol sa zvyčajne používa ako nemrznúca zmes a odstraňovač farieb. Je to zlovestnejšia chemikália z týchto dvoch konzervačných látok a mnohé krajiny prestali používať. Ďalšie tu uvedené konzervačné činidlo, karboxymetylcelulóza, je stabilizátor. Zvyčajne sa používa do zálievok, syrových nátierok a čokoládového mlieka. Štúdia na potkanoch dospela k záveru, že karboxymetylcelulóza podporuje tvorbu nádoru. Depresia CNS je jedným z hlavných vedľajších účinkov propylénglykolu (4).
5. Mono-glyceridy a di-glyceridy
Tieto chemikálie sa zvyčajne používajú na konzervovanie jedál, ako sú koláče, koláče, sušienky, chlieb a arašidové maslo. Mono a di-glyceridy tiež pomáhajú konzervovať iné jedlá, ako sú pražené orechy, zelenina plnená omáčkou a dokonca aj margarín. Monoglyceridy pravidelne figurujú na zozname zlých alebo nezdravých tukov (5).
6. Dusičnan sodný
Toto je ďalší škodlivý konzervant potravín, ktorý sa používa na konzerváciu mäsa. Dusičnan sodný sa pridáva do väčšiny foriem spracovaného mäsa, ako je slanina, šunka a klobása. Táto kyselina dusitá je pre telo dosť nebezpečná a môže viesť k rakovine žalúdka. Európske krajiny ako Nórsko a Nemecko zakázali používanie dusičnanu sodného ako konzervačného prostriedku na potraviny (6).
7. Hydrazid kyseliny maleínovej
Táto konzervačná látka sa zvyčajne pridáva do zemiakov, aby nepučili. Je to známy chemický inhibítor a môže dokonca viesť k rakovine.
8. Bromáty
Toto je najbežnejšie používaný konzervant v bielej múke a chlebe. Môže vyvolať hnačky a ničiť živiny.
9. Kyselina citrónová (vyrobená z kyseliny sírovej)
Kyselina citrónová je základná živina, ktorá sa nachádza v hojnej miere vo väčšine citrusových jedál. Kyselina citrónová vytvorená pomocou kyseliny sírovej je však dosť škodlivá a môže viesť k alergickým reakciám. Tento výrobok pre vás robí kyselinu citrónovú nebezpečnou, ak ste náchylní na alergie. Zvážte použitie prirodzene sa vyskytujúcej kyseliny citrónovej; je to prirodzenejšia a bezpečnejšia možnosť.
10. Benzoáty
Tieto konzervačné látky sa zvyčajne pridávajú do nálevu, margarínu, ovocného pyré a džúsov. Benzoáty môžu vyvolať alergie a dokonca viesť k poškodeniu mozgu.
Tieto konzervanty zvyšujú trvanlivosť potravín v obchodoch s potravinami, ale ich účinky na zdravie človeka sa líšia. Teraz, keď viete o škodlivých účinkoch konzervantov na potraviny a ich názvoch, nezabudnite tieto prísady starostlivo skontrolovať, keď nakupujete spracované potraviny.
Ak chcete našich kolegov čitateľov varovať pred ďalšími toxickými konzervačnými látkami, zanechajte komentár nižšie.