Obsah:
- Čo je to závisť?
- Čo je to žiarlivosť?
- Žiarlivosť vs. Závisť - porovnávacia tabuľka
- Užitočný sprievodca prekonaním emócií ako žiarlivosť a závisť
- 1. Sebavedomie je kľúčové
- 2. Prestaňte porovnávať
- 3. Zmeňte závisť na inšpiráciu
- 4. Majte na pamäti a rozvíjajte kontrolu nad svojou pozornosťou
Ako ľudia cítime nekonečné spektrum emócií. V dobrom aj v zlom prípade sú emócie tým, čo nás robí skutočnými a udržuje nás pri živote. Zatiaľ čo pozitívne emócie sú pre nás dobré, prežívanie negatívnych emócií, ako je žiarlivosť, hanba, pocit viny a závisť, nás môže často zanechať v ohromených a nepríjemných pocitoch. Žiarlivosť vo vzťahoch má potenciál postupne dusiť šťastné partnerstvo. Pretože týmto emóciám nemožno uniknúť, mohli by ste sa na ne pozerať ako na príležitosť na vykonanie podstatnej zmeny. Pretože tu je vec: emočné prijatie je vždy dobré.
V tomto článku sa ponoríme hlboko do porozumenia rozdielu medzi žiarlivosťou a závisťou - dvoma prvotnými emóciami, ktoré sa často prekrývajú. Čítajte ďalej, aby ste pochopili, ako s nimi môžete zdravo zaobchádzať, takže vy aj váš vzťah s partnerom môžu skutočne prekvitať.
Čo je to závisť?
Cítiť trpkosť, keď to majú iní lepšie, je najpresnejší spôsob, ako to povedať. Rovnako ako zákerná rakovina, ktorá číha v duši, je závisť považovaná za jeden zo siedmich smrteľných hriechov.
Závisť sa vkráda, keď chcete niečo, čo má niekto iný. Môže to byť určitá kvalita, úspech alebo vlastníctvo, po ktorej túžite, ale chýba vám. Spustí sa, keď sa cítite nedostatočný. Chová sa to s nízkou sebaúctou, a to je súčasť dôvodu, prečo je prežívané ako taká „nepríjemná“ emócia.
Čo sa stane, keď v údajne bezpečnom útočisku romantického vzťahu vzplanie závisť? Aj keď závisť je najbežnejšia medzi dvoma ľuďmi, ktorí sú si navzájom blízki a investujú do seba, môže byť pre každý vzťah toxická. Nie každá závisť je však rovnaká a nie vždy vyvoláva vo vzťahu problémy. Benígna závisť si iba želá, aby sme mali vlastnosti a vlastnosti iného, zatiaľ čo škodlivá závisť je toho najničivejšieho druhu. Vzniká z nevôle a je sprevádzaná hanbou.
V manželstve povedzme, že A je zárobok B, a to je pre B. Problém B. Namiesto toho, aby jeho city identifikoval ako závisť, by mohol povedať: „Jej kariéra nám ničí veci. Je tak vystresovaná a už sa nemôže starať o deti. “ Pravda ale nakoniec vyjde najavo, že B skutočne chce úspešnejšiu kariéru.
Pocity závisti a sklamania môžu tiež vyplávať na povrch, ak A nie je nadšený z toho, čo robí, zatiaľ čo B má prosperujúcu kariéru a získava ocenenia. Takáto situácia je bolestivá, najmä ak menej naplnený partner nemá definitívnu cestu, ktorou by sa mal uberať.
Rovnako ako všetky ostatné emócie, aj najdôležitejšie na závisti je rozpoznať ju na sebe. Potlačenie tejto emócie alebo predstieranie, akoby ste ani nemali pocit, že je to vyslovene nezdravé. Nakoľko je ťažké pripustiť, že závidíte svojmu partnerovi spolu so sprievodnou hanbou a pocitom viny, je nevyhnutné zaoberať sa svojimi pocitmi. Takže, buď k sebe úprimná. Pamätajte, že stabilné páry chcú pre seba to najlepšie a sú navzájom nadšené z úspechov. Necítia potrebu navzájom si konkurovať - okrem zábavy, napríklad pri tenise alebo behu na maratóne.
Čo je to žiarlivosť?
Emócia žiarlivosti sa prejaví, keď dôjde k ohrozeniu vzťahu. Na rozdiel od závisti, ktorá je reakciou na to, že vám niečo chýba, žiarlivosť je reakciou na hrozbu straty niekoho. Môže to byť spôsobené nízkou sebaúctou. Ak sa necítite sebavedome alebo príťažlivo, je ťažké uveriť, že vás váš partner skutočne miluje a váži si ho. Žiarlivosť vo vzťahu môže byť spôsobená nerealistickými očakávaniami o vzťahu.
Celkom jednoduché, že? Sémantická dvojznačnosť slova „žiarlivosť“ je bohužiaľ jedným z hlavných dôvodov, prečo veľa z nás nechápe rozdiel medzi závisťou a žiarlivosťou.
Žiarlivosť vyžaduje tri strany - vy, váš partner a tretia osoba. Vzniká, keď sa obávate, že vás partner opustí pre niekoho iného. Stručne povedané, cítite žiarlivosť na niečo, čo už máte, ale bojíte sa prehry.
Žiarlivosť vs. Závisť - porovnávacia tabuľka
Žiarlivosť | Závisť |
---|---|
|
|
|
|
|
|
|
|
Užitočný sprievodca prekonaním emócií ako žiarlivosť a závisť
1. Sebavedomie je kľúčové
Sebauvedomenie si vyžaduje pozorovanie a prijatie seba samého za to, kým ste - nie za to, kým by ste mali alebo nemali byť. Sebareflexia je dôležitá bez toho, aby ste sa súdili. Naučte sa byť k sebe jemný, súcitný a zhovievavý. Takto prestanete potrebovať, aby sa ľudia alebo ľudia cítili významnejšie.
2. Prestaňte porovnávať
Naučte sa vážiť si seba samého za to, kým ste, nie za to, čo ste dosiahli alebo čo vlastníte. Úspech a šťastie sú mimoriadne osobné. Kľúč k šťastiu spočíva v definovaní úspechu podľa vašich vlastných podmienok.
3. Zmeňte závisť na inšpiráciu
Hľadať inšpiráciu od ostatných nie je zlé. Problém spočíva v prílišnej snahe byť ako oni. Reagovať skôr emuláciou než závisťou musí byť otvorené učeniu sa od ostatných. Je lepšie byť originálom ako kópiou.
4. Majte na pamäti a rozvíjajte kontrolu nad svojou pozornosťou
Robte vedomé rozhodnutia, aby ste mohli mať kontrolu nad svojimi emóciami. Ak to urobíte, budete si môcť vedome zvoliť, na čo myslíte a aké emócie cítite.
Rovnako ako toľko emócií, aj žiarlivosť a závisť môžu byť dobrými učiteľmi. Sú to univerzálne pocity a všetci ich v určitom okamihu cítime. A je v poriadku ich cítiť. Dostať sa nad tieto emócie bude vyžadovať prax, komunikáciu a zmenu viery.
Záverom je, že ich môžete dobyť. Žiarlivosť a závisť sú škaredé: sú iba kanálom, cez ktorý vysielame svoju neistotu do sveta. Nechajte to, buďte vďační za to, čo máte, a nenechajte sa popichať vlastnými emóciami.
Vyskytli sa vo vašom živote nejaké významné udalosti, keď ste pocítili žiarlivosť alebo závisť? Ako nežiarliť? ak ano? Ako ste sa s nimi popasovali? Dajte nám vedieť nižšie.