Obsah:
- Čo je to kožná infekcia?
- Zabíja peroxid vodíka huby?
- Ako používať peroxid vodíka na liečbu lišajov
- Pomáha Neosporin s lišajmi?
- Ďalšie alternatívy liečby kožného ochorenia
- 6 zdrojov
Plesňové infekcie sú pomerne rozšírené a veľa ľudí sa s nimi muselo vyrovnať. Infekcie spôsobené plesňami sú rôzneho typu a postihujú rôzne časti ľudského tela. Zo všetkých plesňových infekcií je najbežnejšia infekcia kožnými ochoreniami.
Tento článok bude podrobne pojednávať o infekcii ringworm a o tom, ako je možné na liečbu tejto infekcie použiť peroxid vodíka.
Čo je to kožná infekcia?
Dermatofytóza, ktorá je všeobecne známa ako lišaj, je plesňová infekcia. Ovplyvňuje rôzne časti tela, ako je pokožka hlavy, nohy, nechty na rukách a nohách na rukách (1). Kožný ochorenia je nákazlivá infekcia a môže sa ľahko šíriť z človeka na človeka.
V niektorých prípadoch môže dôjsť k infikovaniu kožného ochorenia zvieratami. Nositeľmi tejto infekcie môžu byť domáce zvieratá, ako sú mačky, psy alebo morčatá (2).
Po infikovaní môže človek na koži spozorovať červené a svrbiace škvrny. Tieto škvrny majú kruhový vzhľad. Škrabanie nie je najlepším riešením, pretože môže spôsobiť šírenie infekcie. Ak sa táto infekcia nelieči ako prvá, môže sa opakovať. Tu môže pomôcť peroxid vodíka.
Zabíja peroxid vodíka huby?
Peroxid vodíka má antibakteriálne, fungicídne a sporicídne vlastnosti (3). Tieto vlastnosti môžu pomôcť pri dezinfekcii postihnutej oblasti a pri prevencii šírenia infekcie.
Peroxid vodíka môže pri pravidelnom používaní pomôcť pri eliminácii infekcie lišajmi. Doba liečby sa môže líšiť v závislosti od závažnosti prípadu.
Ako používať peroxid vodíka na liečbu lišajov
Ako už bolo spomenuté, peroxid vodíka je ľahko dostupný prípravok. Môžete ľahko získať od miestneho chemika. Je to tiež lacná, ale účinná metóda, ktorá môže liečiť infekciu lišajmi.
Návšteva vášho najbližšieho lekára vám ukáže, že peroxid vodíka je dostupný v rôznych silách. Na liečbu kožných červov však možno budete musieť použiť 3% roztok.
Na aplikáciu peroxidu vodíka budete potrebovať sterilnú vatu. Zrieďte roztok podľa citlivosti vašej pokožky. Poraďte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, koľko potrebujete na zriedenie roztoku. Do zriedeného roztoku namočte vatový tampón. Aplikujte to na infikovanú oblasť a nechajte ju chvíľu pôsobiť. Môžete to robiť niekoľkokrát denne, kým neuvidíte, že infekcia kožnými chorobami ustúpi.
Poznámka: Peroxid vodíka môže spôsobiť mierne podráždenie pokožky. Môže to tiež spôsobiť pocit pichania na povrchu pokožky. Ak máte citlivú pokožku, môžu sa u vás vyskytnúť mierne nepríjemné pocity. V niektorých prípadoch môže použitie väčšieho množstva roztoku spôsobiť, že pokožka v postihnutej oblasti bude na chvíľu mierne biela. Pred použitím tohto lieku sa preto porozprávajte so svojím lekárom.
Poďme preskúmať niektoré alternatívne prostriedky, ktoré by sa mohli použiť na liečbu kožného ochorenia.
Pomáha Neosporin s lišajmi?
Neosporin je antibiotická masť, ktorá sa používa na liečbu ľahkých poranení kože. Aj keď neexistuje žiadny významný výskum spájajúci neosporín s liečbou lišajov, predpokladá sa, že neosporín by mohol pomôcť v ranom štádiu kontrolovať infekciu lišajmi.
Okrem Neosporinu môžete na liečbu kožného ochorenia použiť aj mikonazol, ďalšiu protiplesňovú masť (4).
Ďalšie alternatívy liečby kožného ochorenia
- Použite protiplesňový šampón na dôkladné vyčistenie pokožky hlavy (5).
- Dôkladne si vyčistite ruky a nechty antibakteriálnym mydlom.
- Ak ste prekonali infekciu, nechajte infikovanú oblasť dýchať tak, že ju nezakryjete tesným odevom.
- Uistite sa, že vaše posteľné prikrývky sú neustále umyté a vyčistené.
- Po cvičení alebo tréningu sa osprchujte.
- Nezdieľajte s infikovanou osobou oblečenie, uteráky ani posteľnú bielizeň.
- Denne si vymeňte ponožky a spodnú bielizeň. Ponožky si obujte až po umytí nôh a úplnom vysušení.
- Môžete použiť protiplesňovú masť, krém alebo krém na predpis (6).
To bolo niekoľko alternatívnych možností, ktoré môžu liečiť lišaje. Ak príznaky pretrvávajú, musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Aj keď je lišaj obyčajný bežnou kožnou infekciou, je dôležité rýchlo podniknúť kroky na zabránenie šíreniu infekcie. Postupujte podľa tipov uvedených v článku, aby ste zabránili budúcim infekciám.
6 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Weitzman, ja a RC Summerbell. "Dermatofyty." Clinical microbiology reviews zv. 8,2 (1995): 240-59.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC172857/
- Pasquetti, Mario a kol. „Infekcia mikrosporom canis u pediatrických pacientov: veterinárna perspektíva.“ Veterinárne vedy zv. 4,3 46.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5644651/
- Baldry, MGC „Baktericídne, fungicídne a sporicídne vlastnosti peroxidu vodíka a kyseliny peroctovej.“ Journal of Applied Bacteriology 54.3 (1983): 417-423.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6409877
- Rotta, Inajara a kol. "Účinnosť topických antifungálnych liekov v rôznych dermatomykózach: systematický prehľad s metaanalýzou." Revista da Associação Médica Brasileira (anglické vydanie) 58,3 (2012): 308-318.
www.scielo.br/scielo.php?pid=S0104-42302012000300010&script=sci_arttext&tlng=sk
- Fuller, LC a kol. "Diagnostika a správa kožného ochorenia pokožky hlavy." BMJ (Clinical research ed.) Zv. 326 7388 (2003): 539-41.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1125423/
- Jain, Neetu a Meenakshi Sharma. "Širokospektrálne antimykotikum na liečbu infekcie kožnými chorobami u ľudí." Súčasná veda 85,1 (2003): 30-34.
www.jstor.org/stable/24107708?seq=1