Obsah:
- Čo sú dôležité body a čo ich spôsobuje?
- Liečba bodiek: spôsoby, ako minimalizovať ich vzhľad
- 1. Chemický peeling
- 2. Dermálne plnivá
- 3. Dermabáza
- 4. Mikrodermabáza
- 5. Mikroihly
- 6. Ablatívny laserový resurfacing
- 7. Frakčný laser
- Existuje nejaký prirodzený spôsob, ako sa zbaviť bodových hodnotení?
- 1. Výrobky dostupné v obchode
- 2. Hydratačné oleje a maslá
- 3. Masáž tváre
- 4. Esenciálne oleje
- 4 zdroje
Čo je horšie ako prebudenie sa s červeným a zapáleným akné alebo zitom? Fyzická jazva, ktorú po sebe zanecháva. Aj keď svoje zity nevyhodíte, často na vašej pokožke zanechávajú vrúbky, ktoré sa nazývajú vreckové značky.
Získaním zits nie vždy získate cieľové hodnoty. Je za tým niekoľko ďalších príčin. Zlou správou je, že tieto jazvy nemôžete vymazať. Môžete však minimalizovať ich vzhľad a znížiť ich viditeľnosť. V tomto článku sme preskúmali všetko, čo potrebujete vedieť o cieľových hodnotách a spôsoboch ich liečby. Pokračuj v čítaní.
Čo sú dôležité body a čo ich spôsobuje?
iStock
Značky sú jazvy a ryhy, ktoré sa vyskytnú po poškodení pokožky v dôsledku infekcie, zápalového alebo cystického akné alebo ovčích kiahní. Často ide o konkávne plytké otvory, ktoré naznačujú hlbšie poškodenie dermy. Vďaka nim bude vaša pokožka vyzerať nerovnomerne a vďaka čomu budete môcť byť pri vedomí svojho vzhľadu.
Značky sa vyvíjajú, keď stav pokožky ovplyvňuje hlbšie vrstvy dermy. Vaša pokožka sa začne hojiť tak, že ranu pokryje kolagénom. Dodatočný kolagén často vytvára na mieste rany jazvu, vďaka ktorej je viditeľnejší ako zvyšok vašej pokožky.
Zber a praskanie pupienkov a akné je jednou z príčin jaziev. Nie je to však jediný dôvod na získanie pockmarkov. Značky na koži môže spôsobiť niekoľko ďalších príčin, napríklad:
- Infekčné choroby
Infekčné choroby, ako napríklad ovčie kiahne a kiahne, spôsobujú na vašej koži pľuzgiere a zvýšené hrčky. Tieto hrčky svrbia, keď sa začnú hojiť. Keď poškriabete pľuzgiere skôr, ako sa úplne zahoja, dostanete známku.
- Iné kožné infekcie
Kožné infekcie spôsobené baktériami, ako je Streptococcus alebo Staphylococcus (spôsobujúce stafylokokovú infekciu), môžu tiež zanechať jazvy alebo stopy. Tieto infekcie sa často vyskytujú vo vlasových folikuloch a bolestivo sa prevarí.
Týmito baktériami sa môže infikovať aj akýkoľvek nedávny rez na pokožke. Ovplyvňuje to vrstvy pokožky a zanecháva po sebe jazvu alebo vyrážku.
Zbaviť sa vreckových testov je nemožné. Existujú však možnosti liečby, ktoré minimalizujú ich vzhľad a zabezpečia, aby pokožka vyzerala hladšia ako predtým.
Pamätajte, že tieto ošetrenia poskytujú rôzne výsledky v závislosti od typu pokožky a hĺbky jaziev, ktoré máte. Nie všetky typy pleti tiež znášajú všetky ošetrenia. Predtým, ako sa rozhodnete, aký typ liečby je pre vás vhodný, obráťte sa na lekára.
Liečba bodiek: spôsoby, ako minimalizovať ich vzhľad
iStock
1. Chemický peeling
Chemický peeling sa používa na rôzne účely starostlivosti o pleť a na kozmetické účely, od minimalizácie jaziev po redukciu výskytu vrások. V závislosti od vašich jaziev a pupkov môže dermatológ navrhnúť chemický peeling.
Pri tomto postupe sa na postihnuté miesto nanáša vrstva kožnej kyseliny. Medzi použité kyseliny patrí kyselina salicylová, kyselina glykolová, kyselina trichlóroctová alebo TCA a kyselina pyrohroznová.
Chemický peeling funguje najlepšie na jazvy na rovnom povrchu. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, musíte ich pravidelne používať.
Niektoré z vedľajších účinkov chemického peelingu zahŕňajú:
- Pocit pálenia
- Svrbenie
- Sčervenanie kože
2. Dermálne plnivá
Tieto fungujú najlepšie pre hlboké ukazovatele. Podľa Americkej akadémie dermatológie môžu tieto výplne vypúšťať depresívne jazvy (1). Dermatológovia používajú na vyplnenie jaziev pacientkin tuk, kolagén alebo inú látku.
Niektoré výplne sú dočasné a trvajú od 6 mesiacov do 18 mesiacov, zatiaľ čo iné sú permanentné výplne.
Plnidlá často spôsobujú vedľajšie účinky, ako napríklad:
- Alergické reakcie
- Podráždenie kože
- Infekcia kože
3. Dermabáza
Jedná sa o ošetrenie povrchu pokožky a poskytuje podobné výsledky ako chemický peeling. Pri tomto zákroku dermatológ používa rotujúci drôtený nástroj podobný kefke na jemné odstránenie epidermy (vrchnej vrstvy) a dermy (strednej vrstvy) pokožky.
Škrabaním vrchných vrstiev bude pokožka vyzerať rovnomerne a hladko. Dermabrázia je vhodnejšia pre hlbšie hodnoty.
Má však aj vedľajšie účinky, ako sú:
- Infekcia kože
- Škvrnitá pokožka
- Veľké póry
- Čerstvá jazva
4. Mikrodermabáza
Pri tomto postupe sa pokožka jemne vydrhne alebo odstráni pomocou abrazívnych prísad, ako je oxid hlinitý alebo malé kryštály hydrogénuhličitanu.
Možné vedľajšie účinky tejto liečby zahŕňajú:
- Drobné modriny
- Začervenanie
- Svrbenie
- Tesnosť pokožky
- Pozápalová hyperpigmentácia
5. Mikroihly
Tento proces je tiež známy ako kolagénová indukčná terapia. Tu sú bodky prepichnuté drobnými ihlami. Vaše telo začne v postihnutej oblasti produkovať viac kolagénu, aby sa hojili rany, a nakoniec to vyplní odporúčané hodnoty.
Na dosiahnutie maximálnych výsledkov bude pravdepodobne potrebné absolvovať následnú liečbu podľa odporúčania dermatológa. Aj keď sa to považuje za bezpečný postup, môže sa u vás niekoľko dní vyskytnúť začervenanie a podráždenie.
6. Ablatívny laserový resurfacing
Pri tomto ošetrení použije zdravotnícky pracovník laser na odstránenie tenkých vrstiev pokožky. Možno budete musieť podstúpiť liečbu niekoľko týždňov alebo sedení, ako to navrhuje dermatológ. Výsledky však môžu trvať dlho (niekoľko rokov) bez následného postupu.
Táto liečba môže mať niekoľko vedľajších účinkov a rizík, ako napríklad:
- Začervenanie
- Opuch
- Zmena farby kože
7. Frakčný laser
Pri tomto ošetrení sa laser používa na spálenie vonkajšej vrstvy jazvového tkaniva, čím podporuje regeneráciu buniek. To nakoniec uzdraví a zakryje pockmarks, čo ich urobí menej viditeľnými.
Táto liečba má aj niekoľko vedľajších účinkov, ako napríklad:
- Infekcia
- Zmeny farby kože
- Začervenanie
- Svrbenie
- Opuch
Existuje nejaký prirodzený spôsob, ako sa zbaviť bodových hodnotení?
iStock
1. Výrobky dostupné v obchode
Toto je prvá možnosť, ku ktorej sa väčšina ľudí uchýli predtým, ako prejde k iným prostriedkom. Od fólií zo silikónového gélu po krémy je k dispozícii niekoľko možností. Tieto hlavne hydratujú oblasť a pomáhajú minimalizovať vzhľad jaziev.
Tieto výrobky tiež pomáhajú znižovať nepríjemné pocity na pokožke. Pri používaní OTC produktov však musíte byť trpezliví a vytrvalí, pretože výsledky sa prejavia až po mesiacoch.
Okrem krémov a obliečok môžete vyskúšať aj chemický peeling s nízkou pevnosťou. Tieto pílingy vám neprinesú výsledky podobné chemickému pílingu vykonanému na klinike, ale pri nepretržitom používaní by mohli priniesť výsledky.
2. Hydratačné oleje a maslá
Hydratácia postihnutej oblasti pomocou olejov a masla často pomáha minimalizovať kožné známky a jazvy. Nie všetci však majú rovnaké výsledky. Niektorí môžu vidieť znateľné zlepšenie vzhľadu jaziev, zatiaľ čo iní nie.
Okrem toho môžete byť alergický na niektoré maslá a oleje, ktoré môžu spôsobiť ďalšie nepriaznivé účinky na vašu pokožku. Preto pred ich použitím urobte test na opravu. Môžete vyskúšať niekoľko možností:
- Jojobový olej
- Kakaové maslo
- Olivový olej
- Šípkový olej
- Konopný olej
- bambucké maslo
Štúdie zistili, že zvlhčenie môže byť prospešné pri liečbe jaziev (2).
3. Masáž tváre
To vám nepomôže znížiť počet bodov, ale môžete vyskúšať masáž tváre spolu s ďalšími spôsobmi liečby. Masáž tváre stimuluje svaly, zvyšuje cirkuláciu krvi a omladzuje pokožku.
4. Esenciálne oleje
Esenciálne oleje z levandule a kadidla môžu pomôcť pri hojení rán a minimalizácii jaziev. Levanduľové aj kadidlové éterické oleje inhibujú produkciu kolagénu III a zaisťujú správne hojenie rán (2, 3).
Pokúste sa používať oleje v období hojenia, aby ste znížili výskyt jaziev alebo otlačkov.
Čas zahojí všetky rany, ale nie vždy môže jazvy vymazať. Značky Pockmarky nezmiznú samy od seba a neexistuje žiadny osvedčený spôsob alebo štandardná metóda liečby, ktorá by zaručila ich vymazanie. Všetko, čo môžete urobiť, je starostlivo sa starať o svoju pokožku, obrátiť sa na dermatológa a ošetrovať ich tak, aby sa minimalizoval ich vzhľad.
Máte ďalšie otázky týkajúce sa vreckových značiek? Pošlite ich do sekcie komentárov nižšie a my sa vám ozveme.
4 zdroje
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- AKNE SCARS: DIAGNÓZA A LIEČBA. Americká dermatologická akadémia.
www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne-scars#treatment
- Aktualizované praktické pokyny pre riadenie jaziev: Neinvazívne a invazívne opatrenia.
Časopis plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie, ScienceDirect
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1748681514001739
- Potenciál liečenia rán levanduľovým olejom urýchlením granulácie a kontrakciou rany indukciou TGF-p na krysom modeli. Doplnková a alternatívna medicína BMC, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4880962/
- Biologické aktivity kadidlového éterického oleja v ľudských dermálnych fibroblastoch. Biochimie Open, ScienceDirect.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214008517300020