Obsah:
- Roztoč Face Roztoč alebo Demodex: Čo to je?
- Roztoče v tvári: príčiny, príznaky a komplikácie
- Diagnostika a liečba roztočov
- Lekárske ošetrenie roztočov
- Domáce lieky na roztoče
- 1. Olej z čajovníkového oleja
- 2. Alkohol
- 3. Neem
- 5 zdrojov
Myslíte si, že máte čistú tvár? Viete, že teraz vám po pokožke lezú tisíce osemnohých mikroskopických tvorov?
Hovorí sa im roztoče na tvári. Tie neustále hodujú na vašich kožných olejoch, hromadia sa a vytvárajú potomstvo. Týmto parazitom sa darí na ľudskej pokožke. Ale spôsobujú ujmu? Ak áno, čo s tým môžete urobiť?
Roztoč Face Roztoč alebo Demodex: Čo to je?
Shutterstock
Roztoče na tvári alebo roztoče Demodex sú povinné ektoparazity (parazity žijúce mimo pokožku hostiteľa, ktoré nemôžu dokončiť svoj životný cyklus bez hostiteľa) nachádzajúce sa na ľudskej koži. Zamorenie demodexom prevláda u ľudí.
U každého zdravého dospelého človeka je napadnutie Demodexom medzi 23 až 100%. Tieto roztoče zostávajú na pokožke bez akýchkoľvek príznakov. Nerovnováha v počte týchto roztočov však môže spôsobiť určité kožné problémy (1).
Existuje asi 65 druhov Demodexu, ale iba dva z nich sa nachádzajú na ľudskej koži. Sú to:
- Demodex folliculorum (D. folliculorum): Nachádza sa vo vlasových folikuloch a na tvári. Živia sa odumretými kožnými bunkami a mazom. Nadbytok D. folliculorum na pokožke môže zvýšiť množstvo kožných buniek vo vlasových folikuloch, vďaka čomu bude pokožka pôsobiť drsne a šupinato.
- Demodex brevis (D. brevis): Na rozdiel od D. folliculorum sa D. brevis neobmedzuje iba na tvár. Tieto roztoče sa častejšie vyskytujú na krku a hrudníku a majú širšiu distribúciu na tele. Dostávajú sa hlbšie do vašich mazových žliaz a potrubí a napájajú sa na bunky vašej žľazy.
Prvýkrát boli tieto roztoče identifikované v rokoch 1841-42. Napadnutie D. folliuculorum je bežnejšie u ľudí. Tieto napadnutia sa zvyšujú s vekom.
Napadnutie roztočmi je najvyššie u jedincov vo veku od 20 do 30 rokov . To možno pripísať zvýšenej sekrécii kožného mazu. V porovnaní so ženami (13%) je napadnutie tvárovými roztočmi oveľa vyššie u mužov (23%) (1).
Tieto roztoče sa môžu prenášať medzi hostiteľmi fyzickým kontaktom (nosom, vlasmi, obočím atď.). Väčšinou sú neškodné a nespôsobujú žiadne príznaky. Niekoľko vonkajších a / alebo vnútorných faktorov (napríklad dedičné chyby T-buniek a imunitného systému) však môže spôsobiť kolonizáciu roztočov, čo vedie k určitým stavom kože.
Roztoče v tvári: príčiny, príznaky a komplikácie
Shutterstock
Roztočov sa nemôžete zbaviť. Vždy sú prítomné na vašej pokožke. Ak sa ich však zvýši počet, mohli by spôsobiť niekoľko komplikácií. Tu sú príznaky oboch typov roztočov.
D. folliculorum
Ak je vaša pokožka napadnutá D. folliculorum , stane sa drsná a šupinatá. D. folliculorum zvyšuje počet kožných buniek vo vlasových folikuloch. Medzi ďalšie príznaky tohto napadnutia patria:
- Sčervenanie kože
- Svrbivá pokožka
- Pocit pálenia
- Ekzém
- Drsná textúra
- Citlivosť na pokožku
Tieto príznaky sú bežné. Riziko napadnutia D. folliculorum môže zvýšiť niekoľko faktorov:
- Alopécia
- Slabý imunitný systém
- Dermatitída
- Kožné infekcie
- Rosacea (strata mihalníc)
Vedci stále skúmajú vzťah medzi napadnutím D. folliculorum a niekoľkými ďalšími stavmi kože. Niektoré štúdie by mohli preukázať možné spojenie medzi D. folliculorum a ružou. Stav pokožky môže byť rizikovým faktorom pre napadnutie rias Demodexom (2).
D. brevis
Ak je vaša pokožka napadnutá D. brevis, môže sa javiť ako červená s drsnými škvrnami. Najbežnejšie príznaky napadnutia D. brevis sú:
- Pocit pálenia na pokožke
- Začervenanie
- Drsnosť
- Svrbenie
- Vyrážky
- Zmeny farby kože
- Šupinatosť
Riziko vzniku napadnutia D. brevis môže zvýšiť niekoľko faktorov. Sú to:
- Ružovka
- Mastnú pleť
- Ekzém
- Akné
- Slabý imunitný systém
- Strata vlasov
Zistiť roztoče alebo Demodex nie je celkom ľahké. Väčšina z nás nevie o týchto parazitoch, kým nevyvolajú príznaky, a podrobíme si tak test svojej pokožky.
Diagnostika a liečba roztočov
Shutterstock
Biopsia kože môže pomôcť diagnostikovať prítomnosť roztočov alebo Demodexu. Lekári vykonajú adhéziu kyanoakrylu spolu s biopsiou, aby zistili hustotu roztočov na povrchu vašej pokožky (1). Odoberú vám vzorku z kože a vyšetria ju pod mikroskopom.
Táto biopsia je potrebná, ak máte vážne komplikácie spôsobené silným napadnutím roztočov. Váš lekár môže navrhnúť nasledujúce lieky, ktoré môžu pomôcť minimalizovať napadnutie.
Lekárske ošetrenie roztočov
Čistenie pokožky je prvým krokom k minimalizácii napadnutia roztočmi (keďže sa tieto stravujú na vašom mazu a odumretých bunkách). Môžu vám byť predpísané aj nasledujúce lieky:
- Kyselina salicylová
- Ivermektín
- Benzylbenzoát
- Crotamiton
- Permetrín
- Sulfid selén
- Síra
- Metronidazol
Lekár môže navrhnúť lokálne alebo perorálne lieky v závislosti od závažnosti vášho napadnutia. Ak základné ochorenie vyvoláva napadnutie (napríklad ružovka a ekzém), budete potrebovať samostatnú liečbu.
Ak je napadnutie mierne, môžete ho liečiť pomocou jednoduchých domácich liekov.
Domáce lieky na roztoče
1. Olej z čajovníkového oleja
Štúdia testovala niekoľko zložiek na Demodexe. Zistilo sa, že čajovníkový olej je najúčinnejším prostriedkom na zabíjanie roztočov na tvári vďaka prítomnosti terpinen-4-olu (3).
Ako použiť
- Zmiešajte dve až tri kvapky oleja z čajovníkového oleja s akýmkoľvek nosným olejom a masírujte si tvár.
- Nechajte pôsobiť 30 minút a potom umyte čistou vodou.
- Opakujte dvakrát až trikrát týždenne.
Rovnaká štúdia zistila, že koprové a rascové oleje tiež pomáhajú zabíjať roztoče. Tieto oleje môžete použiť namiesto oleja z čajovníkového oleja.
2. Alkohol
Štúdia zistila, že 100% alkohol môže zabiť roztoče na tvári len za približne 43,9 minúty (4). Pri používaní 100% alkoholu na pokožku však buďte opatrní, pretože by to mohlo spôsobiť podráždenie pokožky a kontaktnú dermatitídu. Pred použitím alkoholu na pokožku sa poraďte s lekárom.
3. Neem
Výskum je tu obmedzený. Zistilo sa však, že neem môže zabiť ďalšie dve varianty Demodexu nájdené u psov (5). Môžete to vyskúšať a zistiť, či vám to vyhovuje.
Ako použiť
- Listy neemu varíme niekoľko minút vo vode.
- Vodu preceďte a odvar uložte do rozprašovača.
- Občas si ho streknite na tvár.
- Môžete si tiež masírovať neemový olej (zmiešaný s akýmkoľvek iným olejom) na tvári.
Okrem týchto liekov starostlivosť o pokožku a jej čistota minimalizuje zamorenie. Postupujte podľa týchto krokov každý deň:
- Pri každodennom umývaní tváre a kúpaní si tiež umývajte vlasy a udržiavajte čistú pokožku hlavy.
- Na čistenie tváre používajte nemydlové a jemné čistiace prostriedky. Zamerajte sa na mihalnice a obočie.
- Pleť pravidelne pílingujte, aby ste odstránili odumreté bunky pokožky a ďalšie nečistoty.
- Nepoužívajte krémy, gély alebo pleťové vody, ktoré vašu pokožku mastia.
Roztoče tváre majú krátku životnosť iba dva týždne. Nekakajú, pretože nemajú konečníky (našťastie). Avšak explodujú a zomrú a rozšíria všetok odpad na vašu pokožku.
Darí sa im živo v naj mastnejších častiach pokožky, zvyčajne vo vnútri vašich pórov. Keď spíte, vyliezajú von, aby sa spojili, a potom sa opäť vráťte späť do pórov, aby zniesli vajíčka.
Keď majú ich populáciu pod kontrolou, pomáhajú týmto roztočom pri odstraňovaní (alebo konzumácii) odumretých kožných buniek z vašej pokožky. Môžete len kontrolovať ich nadmerný rast.
Vieme, že všetko o nich znie strašne. Avšak títo mikroskopickí hostia, ktorí zostávajú na vašej koži, nie sú v skutočnosti potenciálnou hrozbou, pokiaľ ich rast nespustí žiadny iný dôvod.
Máte ďalšie otázky týkajúce sa roztočov? Dajte nám vedieť zanechaním komentára v poli nižšie.
5 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- „Roztoč Human Demodex: Všestranný roztoč dermatologického významu“ Indian Journal of Dermatology, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3884930/
- "Demodex a ružovka: Existuje vzťah?" Indian Journal of Ophthalmology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5778578/
- „Terpinen-4-ol je najaktívnejšia zložka oleja z čajovníkového oleja na ničenie roztočov Demodex“, časopisy ARVO.
tvst.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2110345
- „Zabitie očného Demodexu in vitro a in vivo olejom z čajovníkového oleja“ British Journal of Ophthalmology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1772908/
- „Morfologická charakterizácia demodexových roztočov a ich terapeutické riadenie s listami neemu pri demodikóze psov“, Journal of Entomology and Zoology Studies.
www.entomoljournal.com/archives/2017/vol5issue5/PartI/5-4-135-212.pdf