Obsah:
- Čo sú to keloidy?
- Môže olej z čajovníkového oleja liečiť keloidy?
- Ako používať olej z čajovníka na prevenciu keloidov
- 1. Čajovníkový olej a morská soľ
- 2. Aspirín a čajovníkový olej
- 3. Levanduľový a čajovníkový olej
- 4. Olej z čajovníkového oleja a vitamín E.
- 5. Olej z čajovníkového oleja a vazelína
- 6. Čajovníkový olej a kokosový olej
- Riziká alebo vedľajšie účinky používania oleja z čajovníka pre keloidy
Keloidy sú primárne kozmetickým záujmom a nie príliš veľkým záujmom o zdravie. Objavujú sa, keď dôjde k premnoženiu jazvových tkanív. Vzhľad keloidov na tvári alebo na hrudi môže spôsobiť, že jednotlivec je nadmerne pri vedomí svojho vzhľadu. Aj keď existujú chirurgické možnosti na minimalizáciu ich vzhľadu, olej z čajovníkového oleja je uvádzaný ako účinný nechirurgický spôsob liečby keloidov.
Neexistujú štúdie, ktoré by podporili, že olej z čajovníkového oleja dokáže liečiť existujúce keloidy. Existujú však spôsoby, ako môžete pomocou čajovníkového oleja znížiť pravdepodobnosť vzniku keloidov. Posunutím nadol získate ďalšie informácie.
Čo sú to keloidy?
Keloidy sú zvýšené tkanivá jazvy, ktoré sa vyskytujú v mieste poranenia. Môžu sa vyskytnúť, keď dôjde k poraneniu vašej pokožky následkom chirurgického zákroku, traumy, piercingu, pľuzgierov, očkovania a akné. Keloidy sa líšia od bežných jaziev.
Keloid je oveľa väčší a zdvihnutý ako pôvodná rana. Vaša pokožka sa obvykle pri poranení sama zahojí. Rana sa uzavrie a na tomto mieste sa vytvorí jazva. Avšak na rozdiel od bežných jaziev budú tkanivá keloidných jaziev naďalej rásť (ako vyvýšená hrčka) aj po uzatvorení rany. Stávajú sa oveľa väčšími a neustále rastú, kým nedosiahnu konečnú veľkosť.
Jazva môže vyzerať ako hrudka a často ju svrbí. Keloidné jazvy zvyčajne nie sú škodlivé a nie sú závažným zdravotným problémom. Môžu však spôsobiť menšie nepríjemné pocity, ako je podráždenie, svrbenie a citlivosť.
Za keloidy môžu byť zodpovedné aj vaše gény. Podľa výskumníkov v nemocnici Henryho Forda sú tí, ktorí majú zmenený gén nazývaný AHNAK, náchylní na vývoj keloidov (1). Je však potrebných viac štúdií, aby sa dospelo k záveru, že genetika má vplyv na vývoj keloidov.
Liečba keloidov môže byť zložitá. Existujú chirurgické možnosti, ale zjazvené tkanivo sa môže znovu objaviť, zatiaľ čo sa vaša pokožka snaží sama opraviť. Ľudia sa preto pri liečbe keloidov často uchyľujú k domácim liekom. Olej z čajovníkového oleja je často používanou metódou domácej liečby keloidov. Ale je to užitočné? Poďme zistiť.
Môže olej z čajovníkového oleja liečiť keloidy?
Ak ide o existujúci keloid, nie, olej z čajovníkového oleja ho nedokáže liečiť.
Na internete nájdete veľa článkov, ktoré tvrdia, že čajovníkový olej dokáže liečiť keloidné jazvy. Neexistuje však žiadny vedecký dôkaz, ktorý by toto tvrdenie podporil. Jazvy, či už keloidy alebo akékoľvek iné typy jaziev, sa ťažko odstraňujú, a to aj po profesionálnom ošetrení. Môžete len minimalizovať ich vzhľad.
Olej z čajovníkového oleja však môže pomôcť znížiť riziko vzniku keloidných jaziev. Akákoľvek rana si vyžaduje správne hojenie. Ak sa nehojí správne, môže po ňom zostať jazva. Olej z čajovníkového oleja môže podporovať správne hojenie rán a minimalizovať pravdepodobnosť vzniku keloidnej jazvy.
Je to predovšetkým preto, že:
- Olej z čajovníkového oleja má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti (2). To znamená, že môže predchádzať infekciám a zmierňovať zápaly a napomáha správnemu hojeniu rán.
- Olej z čajovníkového oleja má tiež antiseptické vlastnosti (3). Čerstvé rezy a rany sú náchylné na infekciu, čo môže oddialiť proces hojenia a zvýšiť riziko zjazvenia. Olej z čajovníkového oleja môže zabrániť množeniu mikróbov a rýchlejšie hojiť ranu.
Či už máte piercing (na nose, hrudníku, ušných lalokoch atď.) Alebo akné, porezané miesta a rany, tieto vlastnosti oleja z čajovníkového oleja môžu pomôcť:
- Zabráňte plesňovej infekcii
- Zmiernte zápal vrátane začervenania a podráždenia
- Minimalizujte hrčky a pustuly plné hnisu, ktoré sa vám mohli vyvinúť
Ako používať olej z čajovníka na prevenciu keloidov
Poznámka: Neriedený olej z čajovníkového oleja je veľmi účinný. Pred použitím ho zrieďte akýmkoľvek nosným olejom (jojobový, mandľový, olivový alebo panenský kokosový olej).
Pre všetky nasledujúce recepty zmiešajte 2 - 3 kvapky oleja z čajovníkového oleja v lyžici ľubovoľného nosného oleja a potom zmes použite. Rovnaký pomer dodržiavajte pre všetky éterické oleje.
Neaplikujte tiež žiadnu z týchto zmesí na otvorenú ranu. Akonáhle sa rana začne hojiť, pomocou receptov urýchlite hojenie a zabráňte keloidom.
1. Čajovníkový olej a morská soľ
Morská soľ má antimikrobiálne vlastnosti (4). Pomáha udržiavať infekciu na uzde. Aloe vera má antibakteriálne vlastnosti (5). Spolu s olejom z čajovníka pomáha zmierňovať zápaly a infekcie a podporuje správne hojenie.
Budete potrebovať
- 1 čajová lyžička morskej soli
- 2 lyžice vody
- Zriedený olej z čajovníkového oleja
- 1/2 čajovej lyžičky gélu z aloe vera
- Bavlnená podložka
Metóda
- Zahrejte vodu a miešajte do nej morskú soľ, kým sa nerozpustí.
- Do tohto roztoku ponorte bavlnenú podložku a nalepte ju na postihnuté miesto.
- Nechajte keloid namočiť asi 5 minút.
- Odstráňte bavlnenú podložku a naneste zriedený olej z čajovníkového oleja.
- Počkajte 5 minút, kým sa čajovníkový olej nevstrebe, a potom naneste gél z aloe vera.
Ako často
Raz denne.
2. Aspirín a čajovníkový olej
Aspirín má analgetický účinok (6). Táto kombinácia aspirínu a oleja z čajovníkového oleja môže pomôcť zmierniť bolesť a urýchliť hojenie.
Budete potrebovať
- 4 tablety aspirínu
- 1 / 2-1 čajová lyžička vody
- Zriedený olej z čajovníkového oleja
Metóda
- Aspirínové tablety rozdrvte a pridajte niekoľko kvapiek vody. Mixujte, kým nezískate hladkú pastu.
- Túto pastu naneste na ranu a nechajte pôsobiť 15 - 30 minút, kým nevyschne.
- Pastu umyte vodou a pokračujte v nanášaní zriedeného čajovníkového oleja na dané miesto.
Ako často?
Raz za deň.
3. Levanduľový a čajovníkový olej
Olej z čajovníkového oleja pomáha eliminovať infekciu, zatiaľ čo protizápalové vlastnosti levanduľového éterického oleja môžu prispieť k zníženiu zápalu v postihnutej oblasti (7).
Budete potrebovať
- Zriedený olej z čajovníkového oleja
- Zriedený levanduľový éterický olej
Metóda
- Zmiešajte rovnaké diely levandule a oleja z čajovníkového oleja.
- Túto zmes nanášajte na keloid, kým nie je úplne zakrytý.
- Nechajte olej pôsobiť ako miestna masť.
Ako často?
Každý deň.
4. Olej z čajovníkového oleja a vitamín E.
Vitamín E je jedným z najbohatších zdrojov antioxidantov a pomáha udržiavať pokožku hydratovanú (8). To je veľmi dôležité pre správne hojenie a prevenciu jaziev.
Budete potrebovať
- 1/2 čajovej lyžičky zriedeného oleja z čajovníkového oleja
- 1/2 čajovej lyžičky oleja s obsahom vitamínu E.
Metóda
- Zmiešajte rovnaké diely oleja z čajovníka a vitamínu E.
- Túto olejovú zmes naneste na postihnuté miesta.
- Zmes nechajte pôsobiť ako miestna masť.
Ako často?
Každý deň.
5. Olej z čajovníkového oleja a vazelína
Aplikácia vazelíny na miesto rany zvyšuje hladinu vlhkosti v oblasti, čo je rozhodujúce pre správne hojenie rán. Jemné masírovanie oblasti môže pomôcť pri správnom hojení (9). Môže tiež pomôcť zabrániť zjazveniu alebo keloidnému vývoju.
Budete potrebovať
- ½ čajovej lyžičky zriedeného oleja z čajovníkového oleja
- 1 čajová lyžička vazelíny
Metóda
- Zmiešajte obe ingrediencie.
- Masírujte zmes na postihnuté miesto.
- Po hodine ho môžete umyť alebo nechať pôsobiť.
Ako často
Raz za deň.
6. Čajovníkový olej a kokosový olej
Panenský kokosový olej zvlhčuje a chráni pokožku a zmierňuje zápal (10). Spolu s olejom z čajovníka môže pomôcť liečiť pokožku a predchádzať zjazveniu.
Budete potrebovať
- 2-3 kvapky oleja z čajovníkového oleja
- 1 lyžica panenského kokosového oleja
Metóda
- Zmiešajte oba oleje.
- Masírujte zmes na mieste poranenia.
- Nechajte to pôsobiť cez noc.
Ako často
Raz za deň.
Tieto lieky môžu pomôcť pri lepšej liečbe jaziev alebo keloidov. Používanie oleja z čajovníka však má niekoľko rizikových faktorov, ktoré by ste si mali uvedomiť.
Riziká alebo vedľajšie účinky používania oleja z čajovníka pre keloidy
Aj keď je olej z čajovníka neškodný, môže spôsobiť alergickú reakciu, pri ktorej sa môžu vyvinúť:
- Začervenanie
- Svrbivá pokožka
- Vyrážky
- Žihľavka
Preto je