Obsah:
- 10 ajurvédskych procedúr na vredy
- 1. Ricínový olej
- Ako používať ricínový olej na liečbu vredov
- 2. Kurkuma
- Ako používať kurkumu na liečbu varu
- 3. Olej z čajovníkového oleja
- Ako používať olej z čajovníka na liečbu vredov
- 4. Neem
- Ako používať Neem na liečbu varu
- 5. Cesnak
- Ako používať cesnak na liečbu vredov
- 6. Cibuľa
- Ako používať cibuľu na liečbu vredov
- 7. Aloe Vera
- Ako používať Aloe Vera na liečbu vredov
- 8. Manjistha (Rubia cordifolia)
- Ako používať manjisthu na liečbu varu
- 9. Betel Leaf
- Ako používať Betelový list na liečbu vredov
- 10. Čierny kmín (Nigella sativa)
- Ako používať čierny kmín na liečbu vredov
- Referencie
Vriedky môžu byť mimoriadne dráždivé. Varenie je typ kožnej infekcie, ktorá sa často začína ako malá červená hrčka vo vlasovom folikule alebo olejových žľazách. A za chvíľu z neho vyrastie veľká, bolestivá hrčka naplnená hnisom. Ak nestihnete vredy včas, infekcia sa zhoršuje. Našťastie sa dajú ľahko zvládnuť doma pomocou ajurvédskych liekov. Posuňte sa nadol a pozrite si zoznam ajurvédskych procedúr na liečbu vredov.
10 ajurvédskych procedúr na vredy
- Ricínový olej
- Kurkuma
- Čajovníkový olej
- Neem
- Cesnak
- Cibuľa
- Aloe Vera
- Manjistha (Rubia cordifolia)
- Betel Leaf
- Čierny kmín (Nigella sativa)
1. Ricínový olej
Shutterstock
Ricínový olej je vhodný pre vaše vlasy a pokožku. Ricínový olej obsahuje kyselinu ricinolejovú, ktorá je silným protizápalovým prostriedkom, ktorý pomáha krotiť zápaly (spôsobené vredmi a inými kožnými infekciami). Ricínový olej má tiež antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri brzdení rastu baktérií (vrátane Staphylococcus aureus, ktorý spôsobuje akné a vredy) (1).
Ako používať ricínový olej na liečbu vredov
Nalejte niekoľko kvapiek ricínového oleja na vatový tampón a jemne ho rozotrite do varu. Netlačte príliš silno ani neotierajte. Nechajte chvíľu zostať a potom odstráňte vatový tampón. Neumývať. Robte to trikrát denne. Postupujte podľa rutiny, kým varenie nezmizne.
Späť na obsah
2. Kurkuma
Shutterstock
Toto je jedno z najuznávanejších ajurvédskych spôsobov liečby akejkoľvek kožnej infekcie. Kurkuma má protizápalové aj antibakteriálne vlastnosti (2). Pomáha pri rýchlom zbavení sa bolestivého varu. Kurkuma sa môže nanášať na pokožku a užívať orálne na liečbu rôznych stavov. Na ošetrenie vredov však najlepšie funguje lokálna aplikácia.
Ako používať kurkumu na liečbu varu
Vezmite čajovú lyžičku kurkumového prášku a zmiešajte ho s vlažnou vodou. Namiesto prášku môžete použiť surové žiarovky kurkumy. Pastu nanesieme na var a necháme pôsobiť. Postupujte podľa tohto postupu dvakrát denne, kým nezmizne var.
Späť na obsah
3. Olej z čajovníkového oleja
Shutterstock
Tento olej je požehnaním pre problematickú pokožku. Používa sa vo väčšine ájurvédskych liekov pripravených na liečbu akné, pupienkov, vriedkov a podobných kožných problémov. Olej z čajovníkového oleja má antiseptické aj antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať bakteriálnu infekciu a liečiť bolestivé vredy (3).
Ako používať olej z čajovníka na liečbu vredov
Zmiešajte sedem kvapiek čajovníkového oleja do pol šálky hamamelu. Použite ho ako toner a naneste na postihnuté miesto. Používajte ho trikrát denne, kým nezmizne var. Tento toner môžete naďalej používať, aby ste udržali svoju pokožku zdravú a vyhli sa akejkoľvek infekcii alebo podráždeniu pokožky.
Späť na obsah
4. Neem
Shutterstock
Táto liečivá rastlina sa bežne nachádza na záhrade každej indickej domácnosti. Je vysoko cenený pre svoje protiplesňové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Neem sa široko používa na liečbu kožných infekcií, ako je akné a vredy. Inhibuje bakteriálnu aktivitu, zmierňuje zápal a uľahčuje hojenie (4).
Ako používať Neem na liečbu varu
Môžete použiť neem v akejkoľvek forme. Na vredy použite pastu z neemových listov alebo neemového oleja. Ak používate neemový olej, nalejte niekoľko kvapiek oleja na vatový tampón a naneste ho priamo do varu. Robte to najmenej 4 - 5-krát denne, kým nezmizne var.
Späť na obsah
5. Cesnak
Shutterstock
Cesnak alebo lasuna je v ayurvédskych textoch vysoko cenený pre svoje liečivé vlastnosti. Staroveké ajurvédske texty oslavujú cesnak ako silnú rasayanu. Štúdia tiež zistila, že cesnak môže inhibovať rast Staphylococcus aureus (baktérie, ktoré spôsobujú akné a vredy). Je to tak preto, lebo cesnak obsahuje alicín, zlúčeninu, ktorá mu dodáva antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti (5).
Ako používať cesnak na liečbu vredov
Vezmite jeden alebo dva strúčiky cesnaku, rozdrvte ich a naneste pastu na váš var. Nechajte pôsobiť najmenej 15 minút a potom ho umyte vodou (nepoužívajte čistiaci prostriedok). Postupujte podľa tejto rutiny, kým sa nezbavíte varu. Môžete tiež nakrájať strúčik cesnaku a šťavu potrieť priamo
varom.
Späť na obsah
6. Cibuľa
Shutterstock
Mnoho ajurvédskych textov navrhuje používať cibuľu pre jej liečivé hodnoty a omladzujúce vlastnosti. V ajurvéde sú veľmi preferované cibuľové kúry (aj keď ajurvédske texty odporúčajú vyhnúť sa nadmernému príjmu cibule). Podľa štúdie má cibuľa antibakteriálne vlastnosti a môže inhibovať niekoľko kmeňov baktérií, vrátane Staphylococcus aureus (6).
Ako používať cibuľu na liečbu vredov
Vezmite jednu lyžičku cibuľovej pasty a zmiešajte ju s pol lyžičky medu. Poriadne to premiešajte a na vriedok naneste silnú vrstvu zmesi. Nechajte pôsobiť 15-20 minút a potom zmyte. Cibuľovú masku nepoužívajte okamžite, pretože by vás mohli oči štípať.
Späť na obsah
7. Aloe Vera
Shutterstock
Táto bylina sa od vekov používa na liečbu mnohých kožných problémov. Aloe vera má antioxidačné, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti a môže liečiť rany a infekcie (7). Ktokoľvek môže použiť, pretože nedráždi pokožku.
Ako používať Aloe Vera na liečbu vredov
Na bodové ošetrenie varu naneste pastu z aloe vera a nechajte pôsobiť cez noc. Gél môžete nabrať z listu aloe vera alebo si kúpiť aloe vera gél z trhu a použiť ho.
Späť na obsah
8. Manjistha (Rubia cordifolia)
Shutterstock
Táto vytrvalá bylina patriaca do čeľade kávovníkovitých je multitaskingová bylina. Používa sa v rôznych ajurvédskych zmesiach určených pre rôzne kožné a zdravotné ťažkosti. Primárne je známy svojimi vlastnosťami na čistenie krvi a je široko konzumovaný spolu s neemovými extraktmi. Bol vyhodnotený jeho antimikrobiálny účinok a bolo zistené, že je aktívny proti mnohým kmeňom baktérií (8).
Ako používať manjisthu na liečbu varu
Môžete si kúpiť prášok alebo sirup Manjistha a zapiť ho vodou alebo mliekom. Čistí krv a pomáha pri detoxikácii. Pri pravidelnom používaní môžete vidieť pozoruhodné účinky na vašu pokožku. Môžete tiež zmiešať prášok s pastou z kurkumy a trochou vody a priamo na varu. Používajte ho dvakrát denne, kým sa vred nezahojí.
Späť na obsah
9. Betel Leaf
Shutterstock
Tento list, tiež známy ako paan, je obľúbený ako osviežovač úst po jedle (hlavne kvôli svojim vlastnostiam podporujúcim trávenie). Štúdia zistila, že extrakty z listov betela sa dajú použiť ako antibakteriálne látky a sú dosť účinné pri inhibícii rastu rôznych kmeňov baktérií (9).
Ako používať Betelový list na liečbu vredov
Vezmite betelový list a pripravte pastu. Pridajte do nej štipku kurkumy a dobre premiešajte. V prípade potreby dolejte vodu. Pastu nanesieme do varu a necháme zaschnúť. Umyte to. Postupujte podľa tohto postupu dvakrát denne, kým sa vred nezahojí.
Späť na obsah
10. Čierny kmín (Nigella sativa)
Shutterstock
Nemôžete vynechať prítomnosť Kalonji (ako je bežne známe) v indických kuchyniach, pretože sa používa vo väčšine potravinových prípravkov. Tieto malé čierne semená sa používajú na liečenie viacerých chorôb už od storočí. Majú protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri liečbe vredov liečením infekcie (10, 11).
Ako používať čierny kmín na liečbu vredov
Zmiešajte dve až tri kvapky oleja z čierneho kmínu s pol čajovej lyžičky jojobového oleja. Zmes nanesieme do varu a necháme pôsobiť cez noc. Postupujte podľa tohto postupu, kým varenie nezmizne.
Varenie často vyzerá ako pupienok, ktorý sa skutočne zhoršil. Aj keď väčšina vredov zmizne sama, nemali by ste zabúdať, že sú infekčné. A infekcia sa môže šíriť dotykom. Je teda dôležité tento stav riešiť najskôr. Tieto ajurvédske procedúry sú jednoduché a účinné a je možné ich sledovať doma. Vyskúšajte tieto výkonné, ale úplne prírodné zbrane, aby ste sa zbavili škaredých vredov. Nezabudnite sa podeliť o svoje skúsenosti v sekcii komentárov nižšie.
Späť na obsah
Referencie
- „Charakterizácia a hodnotenie..“, BMC Complementary and Alternative Medicine, NCBI
- „A Review of Antibacterial..“, Biomed Research International, NCBI
- „Melaleuca alternifolia..“, Clinical Microbiology Reviews, NCBI
- „Antibakteriálna aktivita..“, International Journal of Nanomedicine, NCBI
- „Antibakteriálny účinok cesnaku..“, Jundishapur Journal of Microbiology, NCBI
- „Antibakteriálny účinok cibule“, Scholars Journal of Applied Medical Sciences, ResearchGate
- „Aloe vera: potenciálny kandidát..“, Pharmacognosy Review, NCBI
- „Antimikrobiálna aktivita..“, Research Journal of Medicinal Plants, ResearchGate
- „Antibacterial Property of..“, International Journal of Pharma Sciences and Research
- „A Review on Therapeutic..“, Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, NCBI
- „Dermatologické účinky Nigella sativa“, Journal of Dermatology and Dermatologic Surgery, ScienceDirect