Obsah:
- Vyrážky v podpazuší: typy a príčiny
- 1. Trenie
- 2. Atopická dermatitída (ekzém)
- 3. Alergická kontaktná dermatitída
- 4. Seboroická dermatitída
- 5. Candida
- 6. Tinea corporis (lišaj)
- 7. Erytrazma
- Tipy na liečbu vyrážok v podpazuší
- Možné domáce opravné prostriedky na liečbu vyrážok v podpazuší
- 1. Panenský kokosový olej
- 2. Aktuálny vitamín B12
- 3. Kocky ľadu
- 4. Citrusové extrakty
- 5. Jablčný ocot
- 6. Slnečnicový olej
- 7. Bambucké maslo
- 8. Olej z čajovníkového oleja
- 9. Harmančekové čajové vrecúško
- Prevencia vyrážok v podpazuší
- 1. Dodržujte správnu hygienu
- 2. Vedzte, čo dráždi vašu pokožku
- 3. Vyhýbajte sa tesným odevom
- 4. Použite prášok proti odieraniu
- 5 zdrojov
Svrbenie v podpazuší môže byť dosť nepríjemné a trápne. Tmavé, vlhké a teplé podpazušie sú ideálnym miestom pre množenie plesní a baktérií, ktoré spôsobujú vyrážky. Vo väčšine prípadov môže byť neustále svrbenie a podráždenie neznesiteľné.
K týmto vyrážkam môže viesť veľa faktorov. V tomto článku vám povieme viac o vyrážkach v podpazuší a o rôznych spôsoboch ich liečby.
Vyrážky v podpazuší: typy a príčiny
Shutterstock
Ak vás podpaží svrbia a po hodinách vyzerajú červenkasto, môžete mať vyrážku. Môže to byť spôsobené alergickou reakciou (na dezodoračné chemikálie alebo iné) alebo základnou infekciou. Niekedy môže vyrážka spôsobiť dokonca aj kožný povrch v podpazuší, ktorý sa o seba trie.
Vyrážky v podpazuší sú rôznych typov.
1. Trenie
Toto je vyrážka, ktorá sa objaví všade, kde máte kožné záhyby vrátane podpazuší. Je to spôsobené následkom trenia pokožky o seba. Trhanie je charakterizované nasledujúcimi znakmi:
- Začervenanie
- Pichanie a pálenie
- Opuch (v závažných prípadoch môže pokožka prasknúť a krvácať)
- Vrchná vrstva kože sa javí ako odretá.
To je bežnejšie v lete alebo keď nosíte tesné oblečenie.
2. Atopická dermatitída (ekzém)
Toto je chronické ochorenie, pri ktorom je vaša pokožka zapálená. Vyskytuje sa väčšinou v kožných záhyboch, vrátane podpazuší, oblastí za kolenami a vnútorných lakťov (kde sa pokožka prehýba). Medzi príznaky patria:
- Začervenanie
- Svrbenie
- Krustenie
- Krvácanie (iba ak je závažné)
- Pri poškriabaní vyteká tekutina
Ekzém môže tiež spôsobiť vzplanutie niekoľkokrát počas roka a vyrážky môžu trvať aj týždeň.
3. Alergická kontaktná dermatitída
Vaša pokožka reaguje na antiperspiranty alebo dezodoranty alebo iné vonkajšie alergény. Chemikálie môžu dráždiť podpazušie a spôsobiť začervenanie, svrbenie, malé hrčky a pocit pichania. V závažných prípadoch môžete dokonca mať pľuzgiere.
4. Seboroická dermatitída
To je prípad, keď nadmerný kožný maz, ktorý vaša pokožka produkuje, spôsobuje škvrny a vyrážky. Spravidla vyzerajú mastné a šupinaté. Tieto vyrážky sú bežnejšie u dojčiat a môžu sa objaviť v podpazuší, ušiach, pokožke hlavy alebo na tvári.
5. Candida
Candida je kožná infekcia, ktorú najčastejšie spôsobuje kvasinka Candida albicans . Rozmnožujú sa vo vlhkých a teplých častiach tela, vrátane podpazuší. Medzi príznaky kandidózy patria:
- Svrbenie
- Škálovanie
- Opuch
- Začervenanie a vyrážky
Prispievajúcimi faktormi môžu byť tesné oblečenie, horúce alebo vlhké počasie alebo nesprávna hygiena pokožky. Niektoré steroidné krémy môžu tiež zhoršiť infekciu.
6. Tinea corporis (lišaj)
Tinea corporis je plesňová infekcia, ktorá postihuje najvyššiu vrstvu pokožky a spôsobuje červenú vyrážku so zvýšenými okrajmi.
7. Erytrazma
Erytrazmu spôsobujú baktérie nazývané Corynebacterium minutissimum . Môže to mať vplyv na podpazušie, oblasť slabín a oblasť pod prsiami. Vyrážka vyzerá červenkasto a je sprevádzaná vráskami. Zvyčajne lekári liečia túto vyrážku erytromycínom.
Kožné záhyby sú najbežnejším miestom infekcie. Ale tieto sú liečiteľné OTC liekmi a niektorými účinnými domácimi prostriedkami.
Tipy na liečbu vyrážok v podpazuší
Ak spozorujete vyrážku, najskôr navštívte lekára a pochopte, aký typ infekcie máte. Lekár môže navrhnúť lieky a miestne masti (na základe typu vyrážok), ako sú:
- Hydrokortizónové krémy (0,5 - 1,0%)
- Antihistaminikum
- OTC kalamínové krémy a krémy
- Antifungálne gély, krémy, krémy a spreje
Ak je vyrážka v podpazuší dôsledkom chronického stavu, napríklad ekzému, môže lekár navrhnúť určité lieky na predpis vrátane:
- Steroidné krémy
- Fototerapia
- PDE4 inhibítory
- Lokálne kortikosteroidy
Okrem týchto liekov môžete na úľavu vyskúšať aj niektoré domáce lieky. Majte na pamäti, že tieto lieky nemajú priamy vedecký výskum, ktorý by ich podporoval. Nemáme dostatok štúdií na preukázanie ich účinnosti pri liečbe vyrážok v podpazuší.
Možné domáce opravné prostriedky na liečbu vyrážok v podpazuší
Shutterstock
1. Panenský kokosový olej
Panenský kokosový olej má upokojujúci a zvlhčujúci účinok na pokožku a údajne zlepšuje príznaky kožných porúch (1).
Masírujte niekoľko kvapiek oleja na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť minimálne 30 minút a potom umyte vlažnou vodou.
2. Aktuálny vitamín B12
Zistilo sa, že topický krém s obsahom vitamínu B12 pomáha znižovať závažnosť atopickej dermatitídy (2). Aj keď nie je známe, či môže mať podobné terapeutické účinky na vyrážky v podpazuší, môže to stáť za vyskúšanie.
Nezabudnite sa však poradiť so svojím lekárom.
3. Kocky ľadu
Umiestnenie kociek ľadu na pokožku môže mať otupujúci účinok. Svrbivé vyrážky môžete zmierniť aj tak, že na ne nanesiete kocky ľadu. Výsledná úľava vám tiež môže zabrániť v poškriabaní vyrážok a ich zhoršení.
4. Citrusové extrakty
Ukázalo sa, že citrusové extrakty alebo výlisky (všetko, čo zostane po lisovaní a extrakcii šťavy a buničiny), majú antibakteriálne a antimikrobiálne účinky (3). Na postihnuté miesto môžete naniesť šťavu z citrusov (pomaranč alebo citrón alebo akékoľvek citrusové ovocie).
Ak chcete použiť citrusový extrakt, extrahujte dužinu alebo šťavu z ľubovoľného citrusového ovocia a zmiešajte ho s vodou. Aplikujte na postihnuté miesto. Zvyškom buničiny môžete trieť postihnutú oblasť. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom umyte čistou vodou.
5. Jablčný ocot
Ľudia zvyčajne používajú jablkový ocot na pokožku pre jej utiahnutie pórov a upokojujúce účinky na pokožku. Môžete ho použiť aj na upokojenie svrbivých a dráždivých vyrážok v podpazuší.
Zrieďte lyžicu ACV v pol pohári vody. Pomocou vaty naneste zmes na vyrážku. Nechajte pôsobiť najmenej 30 minút a potom umyte čistou vodou.
6. Slnečnicový olej
Podľa Národnej asociácie pre ekzémy môže slnečnicový olej pomôcť pri liečbe ekzémov zlepšením kožnej bariéry a znížením zápalu (4). Môžete skúsiť použiť slnečnicový olej na upokojenie a upokojenie vyrážok v podpazuší.
Vezmite niekoľko kvapiek oleja a jemne vmasírujte na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť 15 - 30 minút a potom umyte čistou vodou.
7. Bambucké maslo
Bambucké maslo je známe svojou zvlhčovacou schopnosťou. Upokojuje šupinatosť a svrbenie a upokojuje pokožku. Na uľahčenie môžete na postihnuté miesto naniesť bambucké maslo.
Masírujte trochu masla na postihnuté miesto. Môžete ho nechať pôsobiť 30 minút a potom umyť obyčajnou vodou.
8. Olej z čajovníkového oleja
Olej z čajovníkového oleja má antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti (5). Môže pomôcť upokojiť vašu vyrážku a znížiť podráždenie.
Zmiešajte 10 kvapiek oleja z čajovníkového oleja s dvoma lyžicami kokosového oleja. Zmes jemne vmasírujte na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť 15 - 30 minút a potom umyte čistou vodou.
9. Harmančekové čajové vrecúško
Harmančekové čajové vrecúška na pokožke upokojujú. Môžu pomôcť minimalizovať svrbenie a podráždenie.
Varte čajové vrecúška niekoľko minút vo vode. Nechajte ich trochu vychladnúť. Studené čajové vrecúška priložte na postihnuté miesto ako obklad.
Nemusíte si robiť všetky tieto ťažkosti, ak viete, ako na prvom mieste zabrániť vyrážkam v podpazuší. Poďme sa teraz pozrieť na preventívne opatrenia.
Prevencia vyrážok v podpazuší
Shutterstock
1. Dodržujte správnu hygienu
Pravidelne sa kúpajte v jemnom sprchovom géle. Po kúpaní sa poriadne osušte. Aj keď používate uterák, pokúste sa záhyby tela pred oblečením vysušiť na vzduchu.
2. Vedzte, čo dráždi vašu pokožku
Môže to byť konkrétny dezodorant alebo roll-on antiperspirant alebo akýkoľvek iný výrobok osobnej starostlivosti. Ak spozorujete, že konkrétny výrobok alebo prísada (napríklad výrobky obsahujúce alkohol) vám spôsobujú vyrážky, okamžite ich prestaňte používať.
3. Vyhýbajte sa tesným odevom
Nosenie tesného odevu zo syntetickej tkaniny môže často spôsobiť vyrážky v podpazuší. Takéto oblečenie nemôže umožniť únik potu, takže sa hromadí v podpazuší. Noste mäkké tkaniny vyrobené z bavlny. Nechajú dýchať vašu pokožku a podpazušie.
4. Použite prášok proti odieraniu
Vyrážky, ktoré sa vám tvoria v podpazuší, sú častejšie len vyrážky z tepla. Vyskytujú sa, keď je horúce a vlhké počasie. Nanesenie antichafingového púdru do podpazuší zabráni tomu, aby sa pokožka triela o seba. Môžete tiež vyskúšať pobyt na chladnom a klimatizovanom mieste častejšie.
Správna starostlivosť môže zabrániť zhoršeniu vyrážok a tiež im zabrániť. Ak nie, môže sa z nich vyvinúť chronická vyrážka. Prosím, navštívte svojho lekára, ak sa u vás vyskytnú nasledujúce príznaky:
- Vyrážky sprevádzané vysokou horúčkou
- Pľuzgiere na postihnutom mieste
- Vyrážky sa šíria do iných častí tela
- Opuch a bolesť v postihnutej oblasti
- Vyrážky, ktoré vylučujú hnis, krv a tekutiny
- Vyrážky, ktoré nereagujú na domáce lieky a OTC lieky
- Vyrážky, ktoré sú jemné, opuchnuté a červené
- Vyrážky sprevádzané vracaním, nevoľnosťou a závratmi
Nezanedbávajte znamenia, ktoré vám dáva vaše telo. Starajte sa o svoju pokožku dobre a nebudete musieť trpieť.
Už ste niekedy zažili vyrážky v podpazuší? Čo si si dal pozor? Podeľte sa s nami o svoje názory a nechajte komentár v poli nižšie. Môžete tiež uverejniť svoje otázky a my sa vám ozveme.
5 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- „In vitro protizápalové a kožné vlastnosti panenského kokosového oleja“, Journal of Traditional and Complementary Medicine, ScienceDirect.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2225411017300871
- „Aktuálny vitamín B12 - nový terapeutický prístup pri atopickej dermatitíde - hodnotenie účinnosti a znášanlivosti v randomizovanej placebom kontrolovanej multicentrickej klinickej štúdii“ British Journal of Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15149512
- „Antimikrobiálne a antibiofilmové aktivity citrusových vodných extraktov získaných pomocou mikrovlnných a konvenčných metód“ Biomedicines, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6026940/
- „Prírodné a alternatívne liečby ekzémov, čo funguje, čo nie“
Národná asociácia pre ekzémy.
nationaleczema.org/alternative-treatments/
- Olej „ Melaleuca alternifolia (Tea Tree): prehľad antimikrobiálnych a iných liečivých vlastností“, Clinical Microbiology Reviews, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/