Obsah:
- Vedel si?
- Prečo sa ľudia cítia vo vzťahoch osamelí?
- Ako prekonať osamelosť vo vzťahu
- 1. Zhodnoťte sa
- 2. Najprv sa milujte
- 3. Nenechajte sa oklamať falošným svetom sociálnych médií
- 4. Necíťte sa previnilo
- 5. Porozprávajte sa so svojím partnerom o tom, ako sa cítite
- Referencie
Cítiť sa osamelý nemá nič spoločné s tým, že ste vo vzťahu. V skutočnosti by človek mohol byť vo veľkej skupine, smiať sa a rozprávať, ale cítiť sa mimoriadne osamelý. Je to stav mysle, ktorý ľudia často zažívajú, keď nenájdu také zvláštne spojenie s niekým, kto im rozumie a týka sa ich na základnej úrovni. Posuňte sa nadol a dozviete sa, ako sa prestať cítiť osamelý?
Vedel si?
- Asi 80% ľudí vo veku 18 rokov a 40% vo veku nad 65 rokov uvádza, že sú v určitom okamihu osamelí (1).
- Podľa Pew Research Center sa traja z desiatich Američanov nespokojných so svojím rodinným životom cítia osamelí (2).
- Podľa prieskumu, ktorý uskutočnili KFF a The Economist, viac ako 22% dospelých v USA, 23% vo Veľkej Británii a 9% v Japonsku tvrdí, že sa často cítia osamelo a chýba im spoločnosť (3).
Zhoršuje to, keď sa človek napriek partnerovi cíti osamelý. Je to preto, že to je to, čo majú ideálne vzťahy robiť - prinútiť vás a vašu spriaznenú dušu spojiť sa na inej úrovni. Ľudia, ktorí majú vzťah, sa môžu osamelí, pretože medzi manželmi nefunguje dobre alebo očakávajú, že ich partneri vyplnia prázdne miesto, ktoré majú v sebe.
Nech už je problém akýkoľvek, ak sa cítite osamelý, je čas to zmeniť. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zabezpečiť, aby vás vo vzťahu neprenasledovali myšlienky na osamelosť.
Predtým, ako sa dostaneme k tipom na riešenie tohto problému, musíte zistiť, prečo sú tieto myšlienky na prvom mieste.
Prečo sa ľudia cítia vo vzťahoch osamelí?
Shutterstock
- Vzťah s partnerom nie je taký úzky, aký bol.
- Obaja ste stratili spojenie, ktoré ste kedysi mali, a máte k sebe menšiu empatiu.
- Nie ste ochotní sa navzájom otvárať, pretože sa bojíte zraniteľnosti a zranenia.
- Prestali ste komunikovať.
Pozrime sa teraz na spôsoby, ako môžete prekonať túto osamelosť.
Ako prekonať osamelosť vo vzťahu
1. Zhodnoťte sa
iStock
Väčšina ľudí sa dostane do vzťahu, pretože je do seba zamilovaná. Ak sa veci zmenili od chvíle, keď ste sa dali dokopy, namiesto toho, aby ste mohli zvaliť vinu na druhého človeka, najskôr sa zhodnoťte. Možno ste sa zmenili a stali ste sa viac uzavretými, stráženými časom.
Skúste si spomenúť na dobré časy, dôvody, ktoré ste si zamilovali do svojho partnera. Pamätajte, ako ste sa naozaj cítili. Mohli by ste si zaobstarať denník a zapísať si podrobnosti o svojej láske. Nezameriavajte sa na negatíva. Robte to pravidelne.
Napíšte si na partnerovi veci, ktoré máte radi a ktoré si ceníte. Ak sa venujete denníku, pravdepodobne máte staré záznamy. Čítajte ich znova a znova. Napíšte im milostný list a povedzte im, prečo a ako veľmi si ich vážite.
Tieto cviky vás oboch nielen zblížia, ale aj obnovia romantiku. Ak svojmu vzťahu venujete svojich 100%, váš partner je povinný odpovedať.
2. Najprv sa milujte
iStock
Súd, smútok a strach môžu zabiť lásku. Nemôžete milovať niekoho iného z celého srdca, ak nemilujete seba samého bezpodmienečne. Prestaňte sa súdiť nad každým nedostatkom. Dajte si pauzu, oddýchnite si.
Stíšte hlasy, ktoré hovoria, že nie ste dosť dobrí. Keď sú ľudia tvrdí sami sebou, je pravdepodobnejšie, že tvrdo reagujú aj na svojich partnerov, akonáhle pominie počiatočná eufória z lásky.
Ak vás smútok alebo strach z osamotenia prinútili vstúpiť do vzťahu, bolo to od začiatku odsúdené na zánik. Nikto nemôže spôsobiť, že sa budete cítiť celiství okrem seba samého.
Nehrajte so svojím partnerom hru na vinu. Nikdy to nepomáha. Najlepšie urobíte, ak vyhľadáte manželské poradenstvo, ak je váš partner ochotný.
3. Nenechajte sa oklamať falošným svetom sociálnych médií
iStock
Vaši priatelia spolu trávia pár dovoleniek, dávajú na Instagram instagramové obrázky a majú najlepší život v živote. Núti vás pozrieť sa na svoj vlastný život a pocítiť tú bodku samoty? Všetko, čo váš partner robí, je ísť do práce a vrátiť sa vyčerpaný?
Neporovnávaj svoj život s niekým iným. Je úžasné, že majú skvelý život. Väčšina z nich však môže byť falošná a prehnaná. Určite budú mať problémy, ale samozrejme to nebudú zobrazovať na sociálnych sieťach.
Vážte si, čo máte a čo pre vás robí váš partner. Niekedy stačí, aby sme sa dobre a zblízka pozreli na svoje požehnania, aby sme si uvedomili, aké šťastie máme. To vám určite poskytne lepší pohľad na život.
4. Necíťte sa previnilo
Shutterstock
Môžete mať sklon obviňovať sa z toho, že sa cítite osamelo. To je ďalšia negatívna emócia. Vaše pocity sú dôležité a platné - nenechajte nikoho hovoriť inak. Vaším cieľom by malo byť vyrovnať sa s pocitom, nie mať z neho horší pocit.
Prijmite to a vyhľadajte pomoc. Osamelosť sa stala kultúrnou záležitosťou a v súčasnosti sa na riešenie tejto otázky zavádza čoraz viac podporných systémov. Najlepšie by bolo, keby ste sa o tom porozprávali s odborníkom.
Ak to pre vás nie je možnosť, zverte sa niekomu, komu dôverujete. Priateľ, príbuzný - niekto, kto pochopí váš názor a pomôže vám hľadať svetlo na konci tunela.
5. Porozprávajte sa so svojím partnerom o tom, ako sa cítite
iStock
Osamelosť môže viesť k depresii, ak nie je liečená včas. Mnoho ľudí má tendenciu ignorovať svoje pocity, pretože sa hanbia priznať, že potrebujú ľudský kontakt.
Osamelý vzťah alebo dokonca keď máte partnera, môže byť strašnou skúsenosťou. Je strašidelné zdieľať s niekým posteľ, napriek tomu sa cítiť odcudzene. Ale nemusí to tak byť. Čo robiť, keď sa cítite osamelý? Precvičujte pozitívne myslenie a v prípade potreby vyhľadajte odbornú pomoc. Urobte zo seba prioritu. Život je príliš krátky na to, aby ste trpeli v tichu. Berte veci do svojich rúk a žite život naplno.
Vyskúšajte tieto tipy a dajte nám vedieť, ako to šlo, v sekcii komentárov nižšie.
Referencie
- „Veci osamelosti: Teoretický a empirický prehľad dôsledkov a mechanizmov“ Annals of Behavioral Medicine, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Američania nespokojní s rodinným, spoločenským alebo finančným životom s väčšou pravdepodobnosťou povedia, že sa cítia osamelo“, Pew Research Center.
- „Osamelosť a sociálna izolácia v USA, Veľkej Británii a Japonsku: medzinárodný prieskum“ KFF.