Obsah:
- Prečo ľudia klamú?
- 1. Manipulovať s ľuďmi
- 2. Byť spoločensky žiaduci
- 3. Chrániť niekoho
- 4. Pre lepšiu sebaúctu
- 5. Zakryť úzkosť a poruchy osobnosti
- 6. Cítiť kontrolu nad situáciami
- 7. Nezraniť ostatných a vyhnúť sa konfrontácii
- 4 zdroje
Klamať je ľudské. Ľudia v priemere ležia v jednej z troch až piatich interakcií (1). Bella De Paulo, psychologička z University of Virginia, uskutočnila výskum s názvom „Mnoho tvárí klamstiev“. Podľa štúdie ľudia väčšinou klamali o svojich pocitoch a názoroch, aby zakryli svoje nedostatky alebo aby niekomu ublížili (2).
V priebehu rokov existovalo veľa teórií a vnímaní, ktoré by identifikovali klamára. Medzi príznaky patrí odvrátenie pohľadu, žmurkanie, nervozita, falošné úsmevy, nesúlad v reči, nedôslednosť vo výrokoch a dôrazné vyjadrovanie (3).
Shutterstock
Prečo ľudia klamú?
https
1. Manipulovať s ľuďmi
Shutterstock
Najväčšími klamármi sú manipulátori. Táto konkrétna osobnosť je známa ako machiavellistická osobnosť. Machievellianisti sú ľudia, ktorí klamú zo sebeckých dôvodov. Uchyľujú sa k nutkavému klamstvu pomocou neetickej a spoločensky útočnej taktiky. To sa deje hlavne s cieľom dosiahnuť vyššie postavenie alebo moc v spoločnosti.
Nie je prekvapením, že čím viac tejto vlastnosti máte, tým vyššia je pravdepodobnosť, že budete nutkavým klamárom. Tiež títo ľudia nakoniec používajú seba-orientované prospešné lži oveľa častejšie, ako by chránili ostatných.
Ľudia, ktorí sú všeobecne manipulatívni, sú oveľa viac naklonení tomu, aby využili situáciu vo svoj prospech. Robí sa to na dosiahnutie presných cieľov, ako sú pohlavie, postavenie, láska, peniaze alebo moc, aj keď sú krátkodobé. Preto pri tomto type lži neexistuje žiadny iný príjemca - okrem nich samotných.
2. Byť spoločensky žiaduci
Shutterstock
Toto je teraz zložitý spôsob, ako klamať, pokiaľ ide o porozumenie príjemcovi. Spoločensky žiaducim človekom je človek, ktorý si želá čoraz viac akceptovať v spoločnosti. Neustále premýšľajú a premýšľajú, či by iní súhlasili s nimi alebo s ich činmi.
Ľudia, ktorí klamú pre konkrétny prospech, neustále riskujú svoju reputáciu. Aj tu je ich potreba žiaducej potreby oveľa vyššia. Môže byť zaujímavé poznamenať, že ľudia, ktorí chcú sociálnu žiadostivosť, nikdy neklamali natoľko, aby dosiahli akýkoľvek význam v štatistikách.
3. Chrániť niekoho
Shutterstock
Nie všetky klamstvá sú sebecké. Ľudia niekedy klamú, aby chránili svojich blízkych - manžela, súrodenca, priateľa alebo kolegu - pred ublížením alebo smútkom. Môže to byť napríklad priateľka, ktorá komplimentuje oblečenie svojej najlepšej priateľky, aj keď to nie je skvelé, aby neubližovala jej citom. Náklady na vybočenie z čestnosti tu nie sú nežiaduce a vo všeobecnosti môžu byť oveľa prijateľnejšie.
Cieľom týchto klamstiev je, aby niekto vyzeral alebo sa cítil lepšie, zabránil mu ublížiť alebo ho uviesť do rozpakov alebo ochrániť pred trestom.
4. Pre lepšiu sebaúctu
Shutterstock
Dobrá sebaúcta je neoddeliteľnou súčasťou uznávania vlastnej hodnoty človeka. Ľudia, ktorým chýba sebaúcta alebo majú nízku sebaúctu, majú tendenciu klamať oveľa viac v porovnaní s ľuďmi so správnou úrovňou sebaúcty. To znamená, že čím menší je pocit sebaúcty, tým vyšší je výskyt klamstiev.
Podľa psychológa z Massachusettskej univerzity Roberta Feldmana ľudia klamú, keď je ohrozená ich sebaúcta. Takíto ľudia si myslia, že klamstvo pomôže posilniť vnímanie druhých ľuďmi. Klamú, aby si vytvorili lepšiu identitu a získali spoločenské prijatie.
5. Zakryť úzkosť a poruchy osobnosti
Shutterstock
Úzkostné poruchy sú jednou z najbežnejších duševných chorôb a postihujú asi 40 miliónov ľudí v USA (4). Ľudia, ktorí klamú kvôli úzkosti, to robia preto, aby získali trochu sebavedomia.
Ľudia náchylní na úzkosť sa často stretávajú s tým, že hovoria klamstvá, ktoré sú pre nich prospešné.
Ľudia s narcisovými poruchami osobnosti a psychopatickými alebo sociopatickými vlastnosťami klamú alebo manipulujú s ľuďmi v ich prospech. Niektorí dokonca klamú, pretože im to dáva sadistické potešenie a pocit, že sú nadradení iným.
6. Cítiť kontrolu nad situáciami
Shutterstock
Niektorí ľudia sa uchýlia k lži, aby ovládli situáciu a ovplyvnili jej výsledok tak, že dostanú reakcie alebo rozhodnutia, ktoré chcú. Takíto ľudia majú často pocit, že pravda je nepríjemná, pretože nie je v súlade s ich verziou vecí.
Osoba, ktorá klame, pre vzrušenie z toho, do akej miery môžu uniknúť zo svojich klamstiev. Robia to preto, aby otestovali svoju silu a polomer vplyvu. Ovládanie reakcie zmenou pravdy vytvára medzi klamárom a prijímateľom falošný pocit reality. To môže viesť k zaujatosti a nesprávnym úsudkom, pretože rozhodnutie je založené na dezinformáciách.
7. Nezraniť ostatných a vyhnúť sa konfrontácii
Shutterstock
Ďalším dôvodom, prečo sa ľudia vyhýbajú hovoreniu pravdy, je zabrániť eskalácii negatívnej situácie. Cítia, že môžu chrániť city, a niekoľko bielych klamstiev môže situáciu zachrániť.
Jedným z bežných príkladov toho je, keď sa váš priateľ snaží dostať z plánu a stále klame o svojej polohe. Ďalším príkladom je ukončenie nepríjemnej telefonickej konverzácie tým, že niekto stojí za dverami alebo že práve telefonujete.
Osoba klame, pretože klamanie podľa nich môže mať viac výhod ako negatívnych dôsledkov. V takýchto situáciách ľudia nakoniec klamú, obávajú sa trestu alebo nepríjemnej reakcie druhej strany na pravdu. Napríklad, študent môže klamať o svojich známkach, aby sa vyhol možnej konfrontácii s rodičmi.
Tu musíte pochopiť jednu vec - klamstvo nie je vo väčšine prípadov ideálne. Neznamená to však, že sa to robí vždy so škodlivými úmyslami.
Hlavným cieľom nášho článku je retrospektíva o tom, prečo toľko ležím? a tiež vás lepšie uvedomí a lepšie pochopí situáciu a motív, ktorý za tým niekto stojí. Teraz, keď už vieš, prečo ľudia klamú, si dobre rozmysli, kým niekoho nabudúce odsúdiš za to, že klamal.
Dúfame, že tento článok bol informačný. Pošlite svoje pripomienky a návrhy do poľa pre komentáre nižšie.
4 zdroje
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Robia to všetci: Skúmanie spoločenského prenosu klamného správania, Plos One, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4198136/
- The Many Faces of Lies, Department of Psychology, University of California, Santa Barbara, CA.
smg.media.mit.edu/library/DePaulo.ManyFacesOfLies.pdf
- SVET Klamstiev, vestník medzikultúrnej psychológie, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2957901/
- Facts & Statistics, Anxiety and Depression Association of America.
adaa.org/about-adaa/press-room/facts-statistics