Obsah:
- 1. Počúvajte
- 2. Vedzte, na čo sa máte pýtať
- 3. Hľadajte neverbálne podnety
- 4. Pamätajte, čo považujú ostatní za dôležité
- 5. Spravujte emócie
- 6. Načasovanie je všetko
- 7. Buďte pozitívni
Iba v beletrii vidíte postavy, ktoré fungujú samy - všetci potrebujeme vo svojom živote ďalších ľudí. Dokonca aj Sherlock Holmes (ktorý sa dá nazvať najmenej spoločenským charakterom, ktorý zdobí stránky literatúry), mal doktora Watsona. Bez ohľadu na to, aký ste geniálny, vaša pohoda a úspech čiastočne závisia nielen od vzťahov, ktoré máte a udržiavate, ale aj od toho, ako dlho im vydržíte. Mohlo by sa to zdať ako jednoduchá úloha; sme predsa ako druh spoločenskí. Zručnosti potrebné na udržanie a budovanie lepších vzťahov však nie sú vrodené a je potrebné ich osobitne zamerať a zvážiť.
Niektorí navrhujú, aby Zlaté pravidlo (od Lukáša 6:31 v Biblii) „Správajte sa k ostatným tak, ako chcete, aby s vami bolo zachádzané“ , je dobrým ukazovateľom toho, ako by ste sa mali správať k ľuďom. Nezabúdajme však, že nie všetci sú rovnakí - to, čo sa vám môže páčiť, nemusí byť to, čo robí niekto iný. Preto musíte mať na pamäti niekoľko bodov, ktoré vám pomôžu zachovať a zlepšiť vzťahy, ktoré máte, ako aj budovať nové. Takže si vyčistite myseľ a prečítajte si nasledujúcich sedem tipov!
1. Počúvajte
Skladom
Ľudia často nechápu, že medzi počúvaním a sluchom je veľký rozdiel. Počúvanie je aktívny proces, pri ktorom veľmi podrobne venujete pozornosť tomu, čo hovorí druhá osoba. Avšak zatiaľ čo druhá osoba hovorí, väčšina z nás často začne formulovať odpoveď skôr, ako skončí. To vedie k medzere v komunikácii, pretože pravdepodobne úplne nepochopíte, čo sa snažili povedať.
Keď zistíte, že to robíte, urobte psychicky krok späť a pokúste sa vynulovať to, čo vám hovorí ten druhý. To vám umožní adekvátne na ne odpovedať, akonáhle budú hotoví. Nakoniec to nie sú preteky. Pauza v rozhovore môže byť dobrá vec a je kľúčom k nej.
2. Vedzte, na čo sa máte pýtať
Len čo sa počas konverzácie stanete adeptom na počúvanie, budete vedieť, na čo sa máte opýtať. Je konštruktívne opakovať, čo hovorí ten druhý, aby ste potvrdili, čomu ste porozumeli. Takto budú vedieť, že sa snažíte ich úprimne pochopiť.
Renomovaný podaktorý James Altucher navrhuje, aby ste sa otázkami, ktoré kladiete, uspokojili (1). Keď vám ľudia niečo hovoria, pravdepodobne budú musieť veľa vyložiť. Ich kladenie konkrétnych otázok umožňuje filtrovať konverzáciu od hluku, ktorý by sa inak vyskytoval. Je to vynikajúci spôsob a pravdepodobne vyhľadajú konverzáciu namiesto väčšiny ostatných ľudí.
3. Hľadajte neverbálne podnety
Skladom
V 50. rokoch výskumník Albert Mehrabian zistil, že vplyv má iba 7% z toho, čo hovoríme. 38% tvoria tón, sklon a ďalšie vokálne aspekty. Čo je však dôležitejšie, 55% je neverbálnych (2). Už len pohľad na človeka nám môže veľa povedať o tom, ako sa cíti. Dotaz na ich blahobyt, keď vám neposkytli žiadne slovné náznaky, o ktorých môžete pochybovať, ukazuje, že namiesto toho, čo vám hovoria, venujete pozornosť tomu, ako sú. Kto to nechce?
To vám tiež pomôže pri dešifrovaní, keď vám niekto nehovorí celý príbeh - ak sa jeho reč tela nezhoduje s tým, čo hovorí, niečo sa deje. Po tomto čoskoro zistíte, že budete viesť zmysluplnejšie rozhovory a hlbšie.
4. Pamätajte, čo považujú ostatní za dôležité
Nie sme všetci tak trochu narcistickí? Kto nechce počuť zvuk svojho vlastného mena? Takže keď vám niekto hovorí niečo o sebe so žiarivým výrazom v tvári, dávajte pozor. Budete mimoriadne obľúbení a dobre prijatí, ak ste v dave ľudí, ktorí sa pýtajú na školské hry svojich detí alebo na nové auto, ktoré si kúpili.
Nie je nevyhnutné vedieť o nich všetko; koniec koncov, ty im nezadávaš. Ale maličkosti, ako napríklad ich meno a ich záľuby, vás zavedú ďaleko. Bolo dokonca navrhnuté, aby človek udržiaval písomné portfólio dôležitých kontaktov, aby ste si pred stretnutím mali čím osviežiť pamäť.
5. Spravujte emócie
Skladom
Na náš temperament vplýva zo dňa na deň veľa vecí. Je nemožné byť neustále vo svojom správaní dôsledný. Trochu stoicizmu však môže mať obrovský vplyv. Posun z jedného konca emočného spektra na druhý povedie každú chvíľu k tomu, že si ľudia budú myslieť, že ste veľmi nekonzistentní. Môže to byť veľmi neatraktívna vlastnosť. Snažte sa neustále udržiavať vyrovnanosť a zamerajte svoju koncentráciu na druhú osobu, namiesto toho, aby ste sa stratili vo svojich vlastných úvahách.
Sú však chvíle, keď nás skutočne niečo trápi, čo si jednoducho nemôžeme nechať vo svojom vnútri. Toto je čas, kedy by ste mali druhému človeku povedať, čo sa deje, namiesto toho, aby ste predstierali, že sa sústredí na to, čo hovorí. Úprimnosť sa cení a umožní vám získať potrebný priestor.
6. Načasovanie je všetko
Je nevyhnutné, aby ste si tento pamätali, ak chcete vedieť. Všetci sme narazili na ľudí, ktorí vám chcú povedať všetko o sebe v okamihu, keď vás stretnú. Ale aké príjemné je rozprávať sa s niekým, kto skutočne vyzerá, akoby mal sebakontrolu sklápača? Mali by ste sa uistiť, že v konverzácii zostanete relevantní - Vedzte, kedy máte hovoriť a kedy prezradiť veci.
To sa však nedá univerzálne uplatniť - nemali by ste mať rovnakú úroveň pohodlia s niekým, koho poznáte už roky, a s niekým, koho ste práve stretli. Hĺbka vzťahu by vám mala umožniť rozhodnúť sa, čo by ste mali povedať. Takže sa nebojte zadržať; vyjadrovanie emócií je spôsob, akým sa spájame s ostatnými. Len sa uistite, že sa ich nepokúšate vyrovnať so skúsenosťami - vaše vlastné odhalenia by mali pochádzať z miesta empatie a nie konkurencie.
7. Buďte pozitívni
Skladom
Pozitívnosť plodí pozitivitu a je to samotná podstata úspešných vzťahov. Pravdepodobne uvidíte, že tí, ktorí majú vynikajúci vzťah, sú tí, ktorí šíria dobré vibrácie. Je pravdepodobné, že si udržia vašu dôveru a nie sú náchylní na klebety. Vždy to myslia dobre a skutočne chcú, aby ľudia uspeli.
Socializácia je umenie, ktorého zvládnutie si vyžaduje čas. Tieto body vám pomôžu vyhnúť sa najbežnejším nástrahám, s ktorými sa ľudia stretávajú. Majte ich na pamäti a postupne sa budete zlepšovať. Aj vy čoskoro budete spoločenským zvieraťom, ktorým sme všetci predurčení!