Obsah:
- Druhy žiarlivosti
- a. Romantická žiarlivosť
- b. Konkurenčná žiarlivosť
- Ako sa vyrovnať so žiarlivosťou - 10 najlepších postupov
- 1. Precvičte si techniky zastavenia negatívnych myšlienok
- 2. Posúďte sa
- 3. Posúďte svoj vzťah
- 4. Uznajte svoju žiarlivosť
- 5. Nechaj to ísť
- 6. Hovorte o tom
- 7. Oslávte svoje pozitívne vlastnosti
- 8. Nekonaj
- 9. Buďte konkurencieschopní
- 10. Zbavte sa nadmernej fyzickej energie
Žiarlivosť NIE je zlá vec. Nie je to nič iné ako veľmi bežný ľudský pocit. Je absolútne normálne, že občas cítite ten pocit zovretia vo svojom srdci. Problémom sa však stáva, keď ľudia začnú konať podľa svojich pocitov. Keď žiarlivosť začne ovplyvňovať všetky ďalšie aspekty vášho života, mali by ste si uvedomiť, že je na dobrej ceste, aby vás pohltila. Môže sa stať, že sa na všetko nahneváte a budete trpký. To nakoniec spôsobí, že sa budete cítiť frustrovaní a stratení.
Pocit žiarlivosti môžu vyvolať aj sociálne médiá, ako napríklad Instagram a Facebook. Porovnávame náš život so zdanlivo dokonalými životmi, ktoré žijú a cítia sa nešťastní. Neistota tiež často vedie k žiarlivosti. Keď cítime, že nie sme dosť dobrí, alebo máme pocit, že je naša pozícia ohrozená, často zanevrieme na osobu alebo ľudí, ktorí sú na tom lepšie ako my. Zvýšená žiarlivosť často koreluje s nižšou sebaúctou.
Druhy žiarlivosti
Dva bežné typy žiarlivosti sú romantická žiarlivosť a súťaživá žiarlivosť.
a. Romantická žiarlivosť
Shutterstock
Vzťahy môžu byť oveľa plynulejšie a pevnejšie, ak niektorá zo strán nadmerne nežiarli. Žiarlivosť často pramení z neistoty - keď máme pocit, že sme odsúdení na to, aby nás niekto zranil, odmietol alebo podviedol. Ak sa s týmto pocitom nevysporiadame ako prví, je pravdepodobné, že sa staneme obeťou pocitov nedôvery, neistoty alebo extrémnej žiarlivosti v akomkoľvek vzťahu, či už šťastnom alebo nie.
Negatívne pocity, ktoré o sebe často prežívame, majú pôvod v prvých skúsenostiach nášho života, keď sme boli deťmi. Často napodobňujeme pocity, ktoré voči nám, k sebe navzájom alebo k sebe prejavujú naši rodičia alebo opatrovníci. Podvedome znovu vytvárame, prehrávame alebo reagujeme na známu dynamiku v našich súčasných vzťahoch.
Rozsah našich sebakritických postojov ako detí najčastejšie formuje to, ako nás náš kritický vnútorný hlas ovplyvňuje ako dospelých, najmä vo vzťahoch. Bez ohľadu na to, aké jedinečné môžu byť naše skúsenosti, všetci v zásade máme tohto vnútorného kritika, ktorý nám do istej miery vládne. Až príliš často tieto negatívne myšlienky pomaly začnú prerastať do oveľa vážnejších, zakorenených útokov na nášho partnera alebo dokonca na nás samotných.
b. Konkurenčná žiarlivosť
Shutterstock
Pri konkurenčnej žiarlivosti žiarlime na ostatných - na ich silné stránky, životný štýl, úspechy a vzťahy. Máme tendenciu vidieť iba dobré veci v živote iných a iba sklamania v tom našom.
Je úplne bežné, že sa píšete o to, čo majú ostatní, a tiež sa cítiť súťaživo. Ale to, ako tieto pocity nasmerujeme, je veľmi dôležité pri určovaní našej úrovne šťastia a spokojnosti zo života. Ak dovolíme, aby tieto pocity vládli nad nami alebo búrali ostatných alebo nás samých, bude to mať jednoznačne deštruktívny výsledok s demoralizujúcimi výsledkami. Ak sa však nenecháme týmito žiarlivými pocitmi riadiť v našich činoch, môžeme byť v skutočnosti viac zameraní na cieľ a prijímať sami seba.
Cítiť sa trochu súťaživo je úplne v poriadku. Ak to však premeníme na útok na inú osobu alebo na vlastnú kritiku, nakoniec niekoho zraníme alebo zraníme.
Tu uvádzame všeobecné tipy na riešenie pocitov žiarlivosti.
Ako sa vyrovnať so žiarlivosťou - 10 najlepších postupov
1. Precvičte si techniky zastavenia negatívnych myšlienok
Shutterstock
Keď sme intenzívne emotívni, náš mozog sa začína sústrediť na milión teórií o tom, kto je na vine a ako sme obeťou. To je veľmi nezdravé. Vyskúšajte techniky na zastavenie negatívnych myšlienok. Môže to byť také ľahké, ako keď si poviete, že to nie je zdravé pre vás ani pre kohokoľvek iného, a začnite sa zameriavať na niečo pozitívne, napríklad na zoznam pozitívnych myšlienok o sebe.
Precvičujte všímavosť. Pomôže vám to upokojiť vaše rozbehnuté emócie. Nalaďte sa na svoje telo a dušu, aby ste identifikovali svoje pocity. Zhlboka sa nadýchnite a odpútajte sa od intenzity týchto negatívnych emócií. Po upokojení sa podeľte o svoje pocity s priateľom alebo partnerom.
2. Posúďte sa
Shutterstock
Ľudia, ktorí majú v detstve bezpečné pripútanie - k rodičom, súrodencom a opatrovateľom - bývajú menej závislí a žiarliví a majú vyššiu sebaúctu. Majú menšie pocity nedostatočnosti ako ľudia, ktorí sú neistí. Musíte si položiť tieto otázky:
"Aký bol váš vzťah s rodičmi a skorými opatrovateľmi?"
"Chýba ti sebahodnota?"
"Máte pocity prázdnoty alebo úzkosti?"
"Bola atmosféra vo vašom dome kritická alebo represívna?"
"Boli tvoji opatrovatelia nespoľahliví alebo zraňujúci?"
Aj keď skoré vplyvy môžu formovať vašu postavu, šikovný terapeut vám môže veľmi pomôcť. Môžu vám pomôcť prekonať vaše obavy a vybudovať si sebaúctu.
3. Posúďte svoj vzťah
Najlepšou metódou na prekonanie žiarlivosti je hlboký a tvrdý pohľad na váš vzťah. Ak je váš vzťah založený na úcte, láske a dôvere a ak správanie vášho partnera odráža ich slová, nemáte dôvod byť podozrivý a žiarliť.
Ak k vám nebudú úprimní, prirodzene, spustí sa to vaša neistota. Keď ste vo vzťahu, ktorý je neistý, bude vám často tlačené tlačidlo žiarlivosti. Nikto vás nemôže do ničoho nútiť a je to vaša voľba. Ale ak vo vzťahu zostanete, s najväčšou pravdepodobnosťou budete niekedy cítiť žiarlivosť.
4. Uznajte svoju žiarlivosť
Shutterstock
Keď prijmeme svoje pocity žiarlivosti, stratí nás to - pretože sa už nenecháme zahanbiť. Uznanie samého seba, že žiarlite, vám otvára dvere k rastu a učeniu, a teda k uzdraveniu. Poučte sa zo svojich pocitov žiarlivosti. Použite to ako inšpiráciu pre rast. Namiesto toho, aby ste žiarlili na talent človeka, berte na seba to, že budete lepší v tom, čo robíte.
5. Nechaj to ísť
Túto bodavú bolesť nemusíte cítiť v žiarlivosti. Zhlboka dýchajte a nechajte ho, aby opustilo vaše telo vzduchom, ktorý vydýchnete. Opakujte, kým sa neskomponujete a nepresmerujete svoju energiu na myslenie pozitívnych myšlienok.
6. Hovorte o tom
Shutterstock
Ak žiarlivosť ovplyvňuje vás a váš život, je dôležité, aby ste našli tú pravú osobu na rozhovor. Musíte mať zdravý spôsob vyjadrovania toho, čo cítite. Ľudia, ktorí nás podporujú a ktorí nám pomáhajú lepšie sami, sú typmi ľudí, s ktorými musíme hovoriť o svojich pocitoch.
Ventilácia priateľom je v poriadku, pokiaľ prekonáme svoje iracionálne myšlienky a pocity. Musíme uznať, že tieto extrémne emócie sú iracionálne a prehnané. Je tiež veľmi múdre vyhľadať pomoc od terapeuta. Pomôžu nám pochopiť naše pocity a naučia nás, ako ich ovládať, zatiaľ čo sa správame zdravšie a adaptívne.
7. Oslávte svoje pozitívne vlastnosti
Shutterstock
Každý má silné aj slabé stránky. Je dôležité, aby ste rešpektovali svoj talent a dosiahnuté výsledky skôr, ako vás ostatní ohromia. Použite ich ako inšpiráciu na to, aby ste sa cítili lepšie. Nevzdávajte sa seba ani svojich snov, pretože ste zaneprázdnení prenasledovaním iných ľudí. Čo teda vie hrať na gitare lepšie ako vy? Môžete variť ako Gordon Ramsay! Najprv prijmite samého seba.
8. Nekonaj
Náš vnútorný hlas nás môže niekedy tlačiť k tomu, aby sme robili niečo, čo z dlhodobého hľadiska môže ublížiť nám alebo iným. Keď preletíme do stavu žiarlivosti, môže nás to presvedčiť, aby sme sa vzdali sami seba alebo prestali ísť za tým, v čom sme dobrí.
Často to vedie k sebotáži. Môže nás to prinútiť potrestať niekoho, koho milujeme. Možno skončíme tak, že si vyrazíme partnera. Mohli by sme nakoniec ublížiť a podkopať city našich partnerov k nám a spôsobiť, že sa nás nebudú obávať angažovať sa. Môžeme spôsobiť, že sa stanú menej otvorenými ohľadom svojich pocitov a budú uzavretejší.
Preto až nabudúce začnete žiarliť, skúste zmeniť pohľad na situáciu a pristupovať k problému racionálne.
9. Buďte konkurencieschopní
Shutterstock
Mali by sme mať osobný cieľ byť čo najlepší. Musíme mať pocit seba a prijať vlastnosti, ktoré nám robia nám . Byť konkurencieschopný nám umožňuje cítiť sa inšpirovaní a byť v kontakte s ľuďmi, ktorými sa chceme podobať. Ak chceme byť rešpektovaní, musíme byť pri svojich interakciách ohľaduplní a všímaví. Ak konáme čestne a sledujeme svoje ciele, podmaníme si najťažšiu bitku, ktorej čelíme - boj o to, aby sme sa stali našim skutočným ja.
10. Zbavte sa nadmernej fyzickej energie
Shutterstock
Aby ste mali čistú hlavu, možno budete musieť doslova odbehnúť. Keď sme extrémne nabití a nabití, musíme sa tej energie nejako zbaviť, aby sme mohli nanovo regulovať a využiť ten čas na to, aby sme sa zložili. Skúste boxovať, vyrazte do posilňovne, skákajte do výšky alebo si dajte studenú sprchu. Upokojte sa a nechajte si dostatok času a priestoru na to, aby ste ovládli svoje emócie a skontrolovali realitu.
Keď ste vo vzťahu, je dôležité mať otvorený a čestný komunikačný kanál s našimi partnermi. Ak dúfame, že si získame ich dôveru a oni si získajú našu, musíme dávať pozor na to, čo hovoria, bez toho, aby sme robili závery alebo sa bránili.
Vďaka tomu budeme spojení a láskaví, aj keď sa cítime neistí a žiarlime. Na zvládnutie žiarlivosti je potrebná veľká úroveň emočnej zrelosti. Mali by sme byť ochotní napadnúť náš vnútorný hlas a všetky neistoty, ktoré v nás vytvárajú. Mali by sme tiež vyvinúť vôľu, aby sme urobili krok späť a bránili sa cvičiť. Môžeme to urobiť - sme oveľa silnejší, ako si myslíme.
Ak sa naučíme, ako vysporiadať sa so žiarlivosťou vyspelým spôsobom, staneme sa bezpečnejšími v sebe i vo svojich vzťahoch. Nezabudnite, žiarlivosť je prirodzená reakcia. Problematickým sa to stane, až keď to začne byť vytrvalé. Kedykoľvek zistíte, že cítite žiarlivosť, spoznajte problém a nahliadnite hlbšie do svojej duše. Využite to ako príležitosť na zlepšenie seba samého.