Obsah:
- Čo je to Poliosis alebo Patch na biele vlasy?
- Rôzne typy poliozy
- Aké sú príčiny poliozy?
- Ako je diagnostikovaný stav?
- Existuje nejaká účinná liečba?
- Záver
- 5 zdrojov
Poliosis je zdravotný stav vlasov, pri ktorom neprítomnosť melanínu spôsobuje biele škvrny na vlasoch. Tieto biele škvrny na vlasoch sa tvoria na pokožke hlavy, obočiach, mihalniciach a fúzoch (1). Možno ju pozorovať u mužov i žien v akomkoľvek veku a môžu mať rôzne príčiny. V tomto článku sa budeme venovať príčinám a liečbe detskej obrny. Posunutím nadol získate ďalšie informácie.
Čo je to Poliosis alebo Patch na biele vlasy?
Poliosis je lokalizovaná škvrna bielych vlasov, známa tiež ako biela predkožka. Vyvíja sa v dôsledku zafarbenia spôsobeného absenciou melanínu (1). Polióza je neškodná porucha vlasov, ktorá neohrozí vaše zdravie. Môže to však byť príznak vážneho základného zdravotného stavu, ako je chronický zápal, vitiligo, rakovina kože melanómom alebo poruchy štítnej žľazy.
V závislosti od základnej príčiny tejto de-pigmentácie môže byť polioza krátkodobá alebo dlhodobá. Nájdeme ho u ľudí všetkých vekových skupín bez ohľadu na pohlavie.
Poliózu alebo tie biele škvrny vlasov na pokožke hlavy možno rozdeliť do dvoch kategórií. Prejdime si ich v nasledujúcej časti.
Rôzne typy poliozy
- Genetické / Vrodené - Tieto biele škvrny vlasov môžu byť niekedy dedičné. Môžu byť prítomné v čase narodenia kvôli mutácii určitých génov alebo iným genetickým problémom (2).
- Získané - ak nie sú vrodené, polioza sa považuje za získanú. Môže to byť vedľajší účinok alebo po účinku určitých zdravotných stavov, ktoré sa stanú viditeľnými v neskorších štádiách života (2).
Aké sú príčiny poliozy?
Za tvorbou bielych škvŕn na pokožke hlavy (2), (3) sú rôzne príčiny.
- Genetické poruchy: Polióza môže byť spôsobená dedičnými alebo genetickými poruchami, ako je piebaldizmus, Waardenburgov syndróm, Marfanov syndróm, tuberózna skleróza, syndróm Vogt-Koyanagi-Harada (VKH), obrovský vrodený névus a Alessandriniho syndróm.
- Autoimunitné choroby: Autoimunitné ochorenia môžu spôsobiť stratu pigmentácie melanínu. S poliózou sa často vyskytujú stavy ako vitiligo, hypogonadizmus, hypopituitarizmus, rakovina kože, ochorenia štítnej žľazy, sarkoidóza, GAPO syndróm, neurofibromatóza, idiopatická uveitída, intradermálny névus, pozápalové dermatózy, halo névus, posttraumatická a anemická anémia.
- Ostatné: Polióza je tiež spojená so zápalovými, benígnymi a malígnymi neoplastickými entitami (2). Môže to tiež súvisieť s alopéciou areata, melanómom, pásovým oparom (pásovým oparom), halo mólami, rádioterapiou, hypo alebo hyperpigmentáciou očí, poruchami melanizácie, Rubinstein-Taybiho syndrómom, dermatitídou, albínmi, malomocenstvom, zraneniami, starnutím, stresom a určitými liekmi.
Ako je diagnostikovaný stav?
Biele škvrny na vlasoch sú jasným a definitívnym znakom poliozy. Pretože táto porucha vlasov nie je spojená s jediným zdravotným stavom, je dôležité podstúpiť dôkladnú kontrolu správnej diagnózy. Ak sa u dieťaťa objavia nepravidelné biele vlasy, môže sa diagnostikovať ako poliosis, pretože biele vlasy sú u detí neobvyklé.
Absolvovanie kontroly je nevyhnutné, pretože polioza môže byť známkou vážneho zdravotného stavu, ako je zápal alebo rakovina kože. Zdravotnícky pracovník prejde podrobnou anamnézou a rodinným záznamom pacienta. Potom by sa vykonali tieto posúdenia:
- Kompletná fyzická kontrola
- Výživový prieskum
- Endokrinný prieskum
- Krvný test
- Analýza vzorky kože
- Neurologické príčiny
Existuje nejaká účinná liečba?
Aj keď pre poliosis nie je k dispozícii veľa možností liečby, existuje niekoľko životaschopných spôsobov liečby, ako zvrátiť poliosis, keď sa spája s inými ochoreniami.
Výskum ukazuje, že štepenie kože, po ktorom nasleduje svetelná terapia, môže zvrátiť poliozu súvisiacu s vitiligom (4). Ďalšia štúdia uskutočnená v roku 2016 ukázala, že laserové terapeutické sedenia spárované s dennou perorálnou liečbou môžu v priebehu šiestich mesiacov vrátiť postihnutým oblastiam 75% farby (5).
Liečba dedičnej poliozy sa ešte len musí nájsť. Pretože poliosis sama o sebe nie je vážnym dôvodom na obavy, väčšina ľudí si jednoducho farbí vlasy, aby zakryla biele škvrny. Neoficiálne dôkazy naznačujú, že nerovnomerné vlasy môžu tiež znížiť kroky, ako je zníženie stresu a zdravé stravovanie, ktoré zabraňujú predčasnému šediveniu vlasov.
Záver
Aj keď poliosis nie je závažný zdravotný stav, môže mať vplyv na fyzický vzhľad. Nenechajte sa týmto zafarbením zraziť. Obráťte sa na svojho lekára, aby ste sa uistili, že neexistuje žiadny základný stav spôsobujúci poliosis. Pozerajte sa na to ako na príležitosť vyskúšať nové farby na vlasy. Alebo prijmite biele škvrny a chválte sebavedomý vzhľad soli a korenia.
5 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Bansal, Lalit, Timothy P. Zinkus a Alexander Kats. "Poliosis with a Rare Association." Pediatric Neurology 83 (2018): 62-63.
www.researchgate.net/publication/322998910_Poliosis_With_a_Rare_Association
- Sleiman, Rima a kol. „Poliosis circumscripta: prehľad a základné príčiny.“ Journal of the American Academy of Dermatology zv. 69,4 (2013): 625-33.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23850259/
- Neri, Iria a kol. „Poliosis and Neurofibromatosis Type 1: Two Familiar Cases and Review of Literature.“ Poruchy kožného prívesku zv. 3,4 (2017): 219-221.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5697512/
- Awad, Sherif S. „Repigmentácia poliozy po epiteliálnom štepení pre vitiligo.“ Dermatologická chirurgia: oficiálna publikácia pre Americkú spoločnosť pre dermatologickú chirurgiu, zv. 39,3 Pt 1 (2013): 406-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23294472/
- Jung Min Bae, MD, PhD, Hyuck Sun Kwon, MD, Ji Hae Lee, MD, PhD a Gyong Moon Kim, MD, PhD (2016). Repigmentácia poliózy u pacienta so segmentovým vitiligom.
www.jaad.org/article/S0190-9622(16)01334-7/abstract