Obsah:
- Môžete použiť sódu bikarbónu na akné? Je to efektívne?
- Existujú nejaké vedľajšie účinky používania sódy bikarbóny na akné?
Existuje veľa neoficiálnych dôkazov, ktoré tvrdia o výhodách sódy bikarbóny pre akné a jazvy po akné. Neexistujú však nijaké vedecké dôkazy, ktoré by dokazovali tieto výhody sódy bikarbóny, a nejde o odporúčanú liečbu akné. Je to ľudový liek na bielenie zubov a na upokojenie mierneho akné, vyrážok, zažívacích ťažkostí a poštípaní. Sóda bikarbóna môže v skutočnosti narobiť viac škody ako úžitku. Preto musíte byť pri používaní sódy bikarbóny na akné a pupienky mimoriadne opatrní. V tomto článku sme diskutovali o všetkom, čo potrebujete vedieť o používaní sódy bikarbóny na pokožku a na akné.
Môžete použiť sódu bikarbónu na akné? Je to efektívne?
Neoficiálne dôkazy tvrdia, že sóda bikarbóna je účinná pri akné. Neexistuje však žiadny výskum, ktorý by vyhodnotil, či sóda bikarbóna funguje na akné alebo nie. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv tento populárny domáci liek na akné neschválil. Obhajcovia tohto populárneho domáceho lieku sa domnievajú, že sóda bikarbóna môže pomôcť pri minimalizácii akné v závislosti od typu pokožky.
Tvrdí sa, že sóda bikarbóna pôsobí na pokožku vysušujúco a táto vlastnosť pomáha zmenšiť zit a zmierniť zápal. Tiež sa hovorí, že pomáha nasledujúcimi spôsobmi:
- Sóda bikarbóna má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú upokojiť opuchy a začervenanie. Pomáha nielen upokojiť vzplanutie, ale tiež upokojuje vyrážky, podráždenie a úpal.
- Sóda bikarbóna je fyzický píling. Má jemné častice, ktoré uvoľňujú nečistoty a odumreté bunky pokožky z vašich pórov. Spôsobuje tiež relatívne menšie podráždenie ako väčšina exfoliátorov, pričom je účinnejší.
- Pomáha nielen bojovať a predchádzať akné, ale tiež minimalizuje výskyt jaziev a pigmentácie po akné.
- Pomáha vstrebávať prebytočný maz z pokožky. To zase vysuší pupienky a škvrny a pomôže im tak rýchlejšie sa uzdraviť.
Existujú nejaké vedľajšie účinky používania sódy bikarbóny na akné?
Áno, s použitím sódy bikarbóny na pokožku sa spája niekoľko rizík. Všetko prebytočné nie je pre pokožku dobré. To isté platí pre sódu bikarbónu. Ak ho používate príliš často alebo ak nevyhovuje vašej pokožke, môžu sa vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:
- Môže to poškodiť ochrannú bariéru pokožky a zhoršiť vaše akné. Je to preto, že pH vašej pokožky je mierne na kyslej strane (čo je zásadné pre udržanie rovnováhy). Keď použijete sódu bikarbónu, odstráni kyslú ochrannú bariéru a zanechá ju zraniteľnú voči vyrážkam a baktériám.
- Môže to podráždiť vašu pokožku. Sóda bikarbóna má vysušujúci účinok a ak ju používate na pokožku (alebo ju používate príliš často), môže podráždiť pokožku a spôsobiť začervenanie, vyrážky, vyrážky a pocity pálenia.
- Môže to vysušiť vašu pokožku a spôsobiť zápal.
Priemerné prirodzené pH pokožky (bez sprchovania a použitia akýchkoľvek kozmetických výrobkov) je 4,7. Zvyčajne sa pohybuje medzi 4,5 a 5,5. Na stupnici pH je čokoľvek pod 7 kyslé a čokoľvek nad 7 zásadité. Zatiaľ čo naša pokožka je kyslá, sóda bikarbóna má pH 9, ktoré je zásadité. Keď na pokožku nanesiete zásaditú zložku, prirodzene odstráni svoje prírodné oleje a ponechá ju vystavenú UV lúčom, baktériám a poškodeniu životného prostredia.
Aj keď sa to neodporúča, na potlačenie zápalu môžete vyskúšať niekoľko receptov na sódu bikarbónu. Uistite sa, že používate iba