Obsah:
- Čo sú to chrasty na pokožke hlavy?
- Čo spôsobuje chrasty na pokožke hlavy?
- Ďalšie príznaky, na ktoré si treba dávať pozor
- Ako zaobchádzať s chrastavami na pokožke hlavy prirodzenou cestou
- Ako zaobchádzať s chrastavami na pokožke hlavy
- 1. Teplá kompresia
- Čo potrebuješ
- Čo robiť
- 2. Gél z aloe vera
- What You Need
- What To Do
- 3. Lemon Juice
- What You Need
- What To Do
- 4. Neem Leaves
- What You Need
- What To Do
- 5. Apple Cider Vinegar
- What You Need
- What To Do
- 6. Oatmeal
- What You Need
- What To Do
- 7. Jojoba Oil
- What You Need
- What To Do
- 8. Tea Tree Oil
- What You Need
- What To Do
- 9. Olive Oil
- What You Need
- What To Do
- 10. Coconut Oil
- What You Need
- What To Do
- 11. Fish Oil Or Omega-3 Supplements
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 31 zdrojov
Mať chrasty na pokožke hlavy je nielen neuveriteľne bolestivé, ale aj úplne trápne. Áno, pretože sú nepekné. Čo sú to vlastne tieto chrasty?
Poškriabanie hlavy môže poškodiť pokožku hlavy. Vedie k svrbivým, chrumkavým vrstvám na koži, ktoré sa nazývajú chrasty. Tieto chrasty dráždia vašu pokožku hlavy ešte viac tým, že spôsobujú svrbenie. V tomto článku rozoberieme, čo sú to chrasty a aké sú ich príčiny a liečba. Posunúť nadol.
Čo sú to chrasty na pokožke hlavy?
Pri neustálom poškriabaní hlavy sa poškodí vonkajšia pokožka hlavy. Poškodená pokožka sa zahojí trombocytmi, ktoré sa zlepia a vytvoria sa zrazeniny, ktoré pôsobia Hardenintoscabs. Tieto chrasty sú žltkasté, červenkasté, hnedé alebo čierne a mimoriadne svrbiace. Príliš veľké poškriabanie môže spôsobiť krvácanie.
Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa tieto chrasty tvoria na pokožke hlavy. Môže to byť spôsobené mastnou pokožkou hlavy alebo prejavom vážneho zdravotného stavu, ako je ekzém alebo psoriáza. Kľúčom k liečbe chrasty je poznať ich presnú príčinu. Tu uvádzam niekoľko možných príčin.
Čo spôsobuje chrasty na pokožke hlavy?
- Mastná pokožka hlavy: Ľudia s mastnou pokožkou hlavy sú náchylní na lupiny, ktoré môžu spôsobiť svrbenie a poškriabať si hlavu (1). To zase môže spôsobiť chrasty.
- Seboroická dermatitída (Lupiny): Seboroická dermatitída je stav, ktorý sa vyznačuje šupinatými škvrnami a nepoddajnými lupinami. Medzi príznaky tohto stavu patrí svrbenie a odlupovanie bez viditeľného zápalu (2). Nie je to však nákazlivé a dá sa ľahko liečiť voľnopredajnými liekmi alebo liekmi na predpis (v závažných prípadoch).
- Psoriáza na pokožke hlavy: Psoriáza je chronické ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje, keď máte nadmerne aktívny imunitný systém. Spôsobuje silné červené škvrny pokryté striebornými, sivými šupinami a vyskytuje sa na určitých častiach tela (3). Keď sa na pokožke hlavy objavia škvrny od psoriázy, môžu vytvárať chrasty.
- Lichen Planopilaris: Ak spozorujete červené alebo fialové hrčky na pokožke hlavy, ktoré tvoria chrasty, môžete mať lichen planopilaris. Je to zápalový stav, ktorý spôsobuje tvorbu vodného kameňa a začervenanie okolo vlasových folikulov a vedie k zjazvenej alopécii (vypadávaniu vlasov) (4). Červené a fialové hrčky, ktoré sú príznakom tohto stavu, môžu vytvárať chrasty.
- Kožného ochorenia: Pojem kožného ochorenia je tu dosť zavádzajúci, pretože nejde o skutočného kožného ochorenia, ale o plesňovú infekciu. Táto infekcia (tiež známa ako Tine a capitis) ovplyvňuje vašu pokožku hlavy a vlasové šachty a vytvára kruhové stopy svrbiacej, šupinatej pokožky. Tieto znamienka majú zvyčajne ploché stredy a zvýšené okraje, ktoré môžu na pokožke hlavy vytvárať svrbiace chrasty (5).
- Svrab: Môže sa tvoriť chrasta vďaka roztočom svrabom. Svrab spôsobuje roztoč Sarcoptes scabiei, ktorý sa zavrtáva do hostiteľa. Spôsobuje svrbenie a silne zhrubnuté vrstvy kože (6). Často sa vyskytuje u detí, ale postihuje aj mužov a ženy všetkých vekových skupín. Tento stav často postihuje krk, pokožku hlavy, tvár, očné viečka a pokožku pod nechtami.
- Vši: Vši sú najhoršie, pretože sú veľmi nákazlivé. Okrem sania krvi spôsobujú aj veľa svrbenia (7). Trvalé poškriabanie hlavy môže spôsobiť rany, ktoré vedú k tvorbe chrastov.
- Šindle: Je bežnou mylnou predstavou, že kiahne sa u človeka vyskytnú iba raz. Vírus zodpovedný za ovčie kiahne môže zostať vo vašom tele nečinný a znova sa aktivovať, aby spôsobil pásový opar. Malé žlté pľuzgiere spôsobené pásovým oparom sa môžu tiež objaviť na pokožke hlavy a rozdrviť ich a vytvárať chrasty.
- Eozinofilná folikulitída: Je to vážny stav, ktorý postihuje ľudí trpiacich HIV / AIDS. Eozinofilná folikulitída je charakterizovaná svrbivými hnisavými léziami na pokožke a pokožke hlavy, ktoré pri hojení môžu tvoriť chrasty (8).
- Zápal kože: Svrbenie kože (nazývané svrbenie) je bežným príznakom zápalu kože. Toto silné svrbenie môže spôsobiť spálenie a chrastu pokožky hlavy (9).
- Kontaktná dermatitída: Kontaktná dermatitída je kožné ochorenie spôsobené alergickými reakciami alebo dráždivými látkami. Spôsobuje svrbenie, sčervenanie a poškodenie pokožky (10).
- Impetigo: Impetigo je bežná bakteriálna infekcia u detí vo veku od dvoch do piatich rokov (11). Vyznačuje sa medovo sfarbenými krustami na pokožke a v niektorých prípadoch dokonca na pokožke hlavy.
- Akné na pokožke hlavy: Akné vulgaris je chronický zápal kože, ktorý spôsobuje malé hrčky, začervenanie a lézie na pokožke (12). Môže to byť spôsobené nadmernou produkciou kožného mazu a objavuje sa na tvári, krku a chrbte. Môže tiež občas pôsobiť na pokožku hlavy.
- Folikulitída na pokožke hlavy: Toto je ďalší chronický zápalový stav, ktorý priamo ovplyvňuje vlasové folikuly (12). Vyznačuje sa žltkastobielymi chrastavami na pokožke hlavy.
- Zber kože: Zber kože je psychologická porucha, pri ktorej si ľudia kožu vyberajú znova a znova a spôsobujú poškodenie tkaniva (13). Môže to viesť k zapareninám, ktoré sa zhoršujú v dôsledku neustáleho sťahovania kože.
Je ťažké určiť chrasty na pokožke hlavy a dokonca by to mohlo viesť k väčším problémom, ako je silné vypadávanie vlasov, infekcie a zápaly pokožky hlavy. Tu je niekoľko príznakov, na ktoré si musíte dávať pozor spolu s chrastami.
Ďalšie príznaky, na ktoré si treba dávať pozor
- Biele / žlté chrasty: Nadmerné nanášanie hustých kondicionérov, mastí, krémov alebo krémov na vlasy môže spôsobiť, že sa vlhkosť zachytí v kôre chrasty a vytvorí sa hnis, ktorý vyzerá ako biely. Žlté chrasty sú na druhej strane znakom infekčného hnisu, ktorý sa už vytvoril v chraste a z ktorého sa môžu vyvinúť vredy.
- Vypadávanie vlasov: Ak vám začnú vypadávať vlasy na miestach na pokožke hlavy, kde vidíte červené a fialové hrčky a jazvy, vyhľadajte hodnotenie, pretože to môže byť spôsobené vypadávajúcimi vlasmi, ako je lupus alebo lišajník planopilaris.
- Získanie zaparenín na rovnakom mieste: Získanie zaparenín na rovnakom mieste na pokožke hlavy opakovane môže byť príznakom melanómu a je potrebné ho okamžite liečiť.
- Zelený hnis: Existuje dôvod na obavy, ak zelený hnis vyteká z vašich chrastov na pokožke hlavy, pretože je to známka infekcie.
Teraz, keď viete, na ktoré príznaky si treba dať pozor, sa pozrime na jednoduché lieky na ich liečbu.
Poznámka: Ak spozorujete ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, poraďte sa s lekárom skôr, ako vyskúšate nižšie uvedenú prírodnú liečbu. Vykonajte test náplasti, aby ste sa uistili, že nedôjde k nežiaducim reakciám.
Ako zaobchádzať s chrastavami na pokožke hlavy prirodzenou cestou
Pretože chrasty sú znakom hojenia vašej pokožky, zvyčajne samy odpadávajú a miznú. Ak sú však nepríjemné, môžete použiť niekoľko domácich liekov na urýchlenie procesu hojenia a zbavenie sa chrasty. Tieto ošetrenie chrasty na pokožke hlavy je možné vykonať pomocou prísad, ktoré sú prítomné vo vašej špajzi.
Ako zaobchádzať s chrastavami na pokožke hlavy
- Teplá kompresia
- Aloe Vera gél
- Citrónová šťava
- Neem odchádza
- Jablčného octu
- Ovsené vločky
- Jojobový olej
- Čajovníkový olej
- Olivový olej
- Kokosový olej
- Rybí olej
1. Teplá kompresia
Ak sú vaše chrasty na pokožke hlavy svrbiace a zdá sa, že sa neznižujú, je najlepšou voľbou teplý obklad. Teplý obklad zjemní vaše chrasty a spôsobí ich rýchle vypadnutie.
Čo potrebuješ
- Uterák
- Horúca voda
- Hrebeň
Čo robiť
- Namočte uterák do horúcej vody.
- Prebytočnú vodu vyžmýkajte, zrolujte vlasy a uterák si omotajte okolo hlavy.
- Nechajte pôsobiť 10-15 minút.
- Vyberte uterák a jemne vyčesajte chrasty z vlasov.
- Robte to raz denne, niekoľko dní.
2. Gél z aloe vera
Aloe vera gel is an excellent soothing agent. Studies show that aloe vera can help soothe many of the causes of scabs, like seborrheic dermatitis, dandruff, eczema, and psoriasis (14), (15), (16). It helps reduce the pain and itching in and around the scabs on your scalp and prevents them from getting infected.
What You Need
- Aloe vera leaf
- 2 vitamin E capsules
What To Do
- Remove the gel from the aloe vera leaf.
- Squeeze out the oil from the vitamin E capsules and mix it with the aloe vera gel.
- Apply this mixture to the scalp scabs with your fingers.
- Leave it on for an hour.
- Wash off the mixture with a mild shampoo.
- Repeat this twice or thrice a week.
3. Lemon Juice
Lemon juice reduces dryness and itchiness of your scalp. Its anti fungal activity can help treats dandruff and ringworm, which are major causes of scalp scabs (17), (18). Since it is a harsh ingredient, mix it with a gentle carrier oil.
What You Need
- ½ teaspoon lemon juice
- 1 tablespoon olive oil
What To Do
- Warm the olive oil in a microwave for a few seconds.
- Mix the lemon juice and warm olive oil.
- Massage the mixture onto your scalp.
- Leave the mixture on for half an hour.
- Wash it off with a mild shampoo.
- Do this thrice a week.
4. Neem Leaves
Neem leaves (Indian lilac) can help soothe itchy skin conditions. Their anti fungal and antibacterial properties help in getting rid of the scabs and preventing the scalp from getting infected (19), (20).
What You Need
- 10-15 neem leaves
- 2 cups of water
What To Do
- Boil the neem leaves in two cups of water.
- Strain the water and let it cool down.
- Rinse your hair with this neem water every day.
5. Apple Cider Vinegar
Apple cider vinegar is hugely popular as a home remedy for a ton of skin and hair-related issues. It has antibacterial and anti fungal properties (21), (22). It also helps to balance the pH of your scalp to reduce dryness and itchiness. A Palestinian study showed that apple cider vinegar helped prevent dandruff along with other hair issues (23). It also acts as a hair cleanser and keeps the scalp clean.
What You Need
- 2 tablespoons apple cider vinegar
- 1 cup warm water
What To Do
- Mix the apple cider vinegar with water.
- Pour the mixture onto your scalp.
- Massage your scalp for a few minutes.
- Rinse off your hair with water.
- Follow this routine twice a week.
6. Oatmeal
This trusty (albeit bland) breakfast food does wonders for your skin and treating the scabs on your scalp. It soothes irritated skin and is highly moisturizing (24).Research shows that oats can help relieve and soothe itching, burning, scaling, and other scalp and skin discomforts (25).
What You Need
- 2 tablespoons uncooked oatmeal
- Water
What To Do
- Mix enough water with the oatmeal to form a thick paste.
- Apply the oatmeal paste over your scalp and leave it on for 10 minutes.
- Wash it off with a mild shampoo.
- Follow this once daily.
7. Jojoba Oil
Jojoba oil is touted as the miracle worker in skincare. It soothes inflammation, burning, bumps, and itching and helps in wound healing (26). It can help relieve eczema and psoriasis. Jojoba oil prevents the scalp from getting dry and stimulates hair growth. Its anti fungal properties can help protect the scalp from infections that can lead to scabs. It regulates the balance of natural oils of your scalp and, thus, reduces scabs.
What You Need
Jojoba oil
What To Do
- Massage a little jojoba oil onto your scalp before going to bed.
- Leave it on overnight.
- Wash it off the next morning with a mild shampoo.
- Follow this routine twice a week.
8. Tea Tree Oil
Tea tree oil has antifungal, antibacterial, antiseptic, and anti-inflammatory properties (27). It is effective in reducing dandruff and scalp lesions (28). It also prevents other scalp and skin disorders and relieves itching.
What You Need
- 1 teaspoon tea tree oil
- 2 tablespoons almond oil
What To Do
- Mix the tea tree and almond oils.
- Massage the mixture onto your scalp.
- Leave it on for 30 minutes.
- Wash off with a mild shampoo.
- Follow this routine thrice a week.
9. Olive Oil
Pamper your scalp while treating the scabs with olive oil. Not only does the hydrating squalene in it moisturize your scalp and help loosen up the scabs, but it also nourishes your hair and makes it super soft. Olive oil has been often used to treat many skin and scalp issues like dandruff, dermatitis, eczema, psoriasis, and rosacea, which cause scaling and itching (29).
What You Need
4 tablespoons olive oil
What To Do
- Warm the olive oil in a microwave for a few seconds.
- Massage the oil onto your scalp. You can also apply it all over your hair.
- Leave it on overnight.
- Wash your hair the next morning with a mild shampoo.
- Repeat this thrice a week.
10. Coconut Oil
Coconut oil is a well-known hair and scalp moisturizer. It helps reduce scalp dryness and flaking (30). It also treats scalp issues like dandruff, eczema, and dermatitis and prevents headlice.
What You Need
- Coconut oil
- Towel
What To Do
- Apply coconut oil all over your scalp.
- Warm a towel by running it under hot water and wring out the excess water.
- Wrap the towel around your head and leave it on for an hour.
- Wash off the oil with a mild shampoo.
- Follow this routine thrice a week.
11. Fish Oil Or Omega-3 Supplements
Fish oil is rich in fatty acidsandcan help treat skin issues like dermatitis and allergies (31). It contains omega-3 polyunsaturated fatty acids (PUFA), docosahexaenoic acid (DHA), and eicosapentaenoic acid (EPA) that help protect the skin. It also contains alpha-linolenic acid (ALA) and linoleic acid (LA), which are extremely beneficial for the skin. It is also beneficial for hair as it stimulates hair growth and keeps the scalp clean.
Now that you know the natural ways of treating scalp scabs say goodbye to this itchy annoyance forever.Make sure you check with a doctor before opting for any of these remedies.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
How long does it take for a scab to fall off on its own?
Small scabs fall off within 3 to 7 days, whereas large ones could take up to 2 weeks to heal.
Is it okay to pick a scab?
Nie, nemali by ste si chrasty vyberať (tie na pokožke hlavy a podobne), pretože pokožka pod nimi nie je úplne zahojená a nové jemné bunky pokožky môžete vystaviť infekciám.
Čo to znamená, keď je chrasta čierna?
Ak sú chrasty na pokožke hlavy čierne, nemusíte sa obávať. Znamená to, že z rany vyletelo trochu viac krvi ako zvyčajne, kým sa nezrazila a stala sa chrastou.
31 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Bin Saif, Ghada A et al. “The itchy scalp–scratching for an explanation.” Experimental dermatology vol. 20,12 (2011): 959-68
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3233984/
- Borda, Luis J, and Tongyu C Wikramanayake. “Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review.” Journal of clinical and investigative dermatology vol. 3,2 (2015): 10.13188/2373-1044.1000019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852869/
- Blakely, Kim, and Melinda Gooderham. “Management of scalp psoriasis: current perspectives.” Psoriasis (Auckland, N.Z.) vol. 6 33-40.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5683126/
- Kang, Hoon et al. “Lichen planopilaris.” Dermatologic therapy vol. 21,4 (2008): 249-56.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18715294/
- Leung, Alexander K C et al. “Tinea Capitis: An Updated Review.” Recent patents on inflammation & allergy drug discovery vol. 14,1 (2020): 58-68.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31906842/
- Walton, Shelley F, and Bart J Currie. “Problems in diagnosing scabies, a global disease in human and animal populations.” Clinical microbiology reviews vol. 20,2 (2007): 268-79.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1865595/
- Smith, Christine H, and Ran D Goldman. “An incurable itch: head lice.” Canadian family physician Medecin de famille canadien vol. 58,8 (2012): 839-41.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3418981/
- Nomura, Takashi, et al. “Eosinophilic pustular folliculitis: A proposal of diagnostic and therapeutic algorithms.” The Journal of Dermatology 43.11 (2016): 1301-1306.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1346-8138.13359
- Tivoli, Yvette A, and Richard M Rubenstein. “Pruritus: an updated look at an old problem.” The Journal of clinical and aesthetic dermatology vol. 2,7 (2009): 30-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2924137/
- Novak-Bilić, Gaby et al. “IRRITANT AND ALLERGIC CONTACT DERMATITIS – SKIN LESION CHARACTERISTICS.” Acta clinica Croatica vol. 57,4 (2018): 713-720.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6544100/
- Hartman-Adams, Holly et al. “Impetigo: diagnosis and treatment.” American family physician vol. 90,4 (2014): 229-35.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25250996/
- Sun, Kai-Lv, and Jian-Min Chang. “Special types of folliculitis which should be differentiated from acne.” Dermato-endocrinology vol. 9,1 e1356519.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5821164/
- Lochner, Christine et al. “Excoriation (skin-picking) disorder: a systematic review of treatment options.” Neuropsychiatric disease and treatment vol. 13 1867-1872.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5522672/
- Vardy, D. A., et al. “A double-blind, placebo-controlled trial of an Aloe vera (A. barbadensis) emulsion in the treatment of seborrheic dermatitis.” Journal of dermatological treatment 10.1 (1999): 7-11.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/09546639909055904
- Kumar, KP Sampath, and Bhowmik Debjit. “Aloe vera: a potential herb and its medicinal importance.” Journal of chemical and Pharmaceutical Research 2.1 (2010): 21-29.
www.researchgate.net/publication/328630465_Aloe_vera_A_Potential_Herb_and_its_Medicinal_Importance
- Syed, T A et al. “Management of psoriasis with Aloe vera extract in a hydrophilic cream: a placebo-controlled, double-blind study.” Tropical medicine & international health: TM & IH vol. 1,4 (1996): 505-9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8765459/
- Pingili, Mamatha, et al. “Antifungal activity of plant extracts against dandruff causing organism Malassezia furfur.” Int J Bioassays 5 (2016): 5047-5049.
www.researchgate.net/publication/309599093_Antifungal_activity_of_plant_extracts_against_dandruff_causing_organism_Malassezia_furfur
- Pinontoan, Sabrina, et al. “Antifungal Activity of Essential Oil Extract of Lemon Cui (Citrus microcarpa) Skin against Trichophyton rubrum Growth.” International Journal of Pharma Medicine and Biological Sciences 8.2 (2019): 40-44.
www.ijpmbs.com/uploadfile/2019/0507/20190507051234783.pdf
- Subapriya, R, and S Nagini. “Medicinal properties of neem leaves: a review.” Current medicinal chemistry. Anti-cancer agents vol. 5,2 (2005): 149-6.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15777222/
- Niharika, Anand, Johnson M. Aquicio, and Arulsamy Anand. “Antifungal properties of neem (Azadirachta indica) leaves extract to treat hair dandruff.” E-ISRJ 2 (2010): 244-52.
www.researchgate.net/publication/333671637_ANTIFUNGAL_PROPERTIES_OF_NEEM_AZARDIRACHTA_INDICA_LEAVES_EXTRACT_TO_TREAT_HAIR_DANDRUFF
- Gopal, Judy et al. “Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect.” Natural product research vol. 33,6 (2019): 906-910.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29224370/
- Yagnik, Darshna et al. “Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression.” Scientific reports vol. 8,1 1732.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
- Zaid, Abdel Naser et al. “Ethnopharmacological survey of home remedies used for treatment of hair and scalp and their methods of preparation in the West Bank-Palestine.” BMC complementary and alternative medicine vol. 17,1 355.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Pazyar, Nader et al. “Oatmeal in dermatology: a brief review.” Indian journal of dermatology, venereology and leprology vol. 78,2 (2012): 142-5
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22421643/
- Reynertson, Kurt A et al. “Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin.” Journal of drugs in dermatology: JDD vol. 14,1 (2015): 43-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25607907/
- Arafat, Shaker M., and Amany M. Basuny. “Jojoba oil: Anew media for frying process.” Current Trends in Biomedical Engineering & Biosciences 2018; 17(1): 555952.
juniperpublishers.com/ctbeb/pdf/CTBEB.MS.ID.555952.pdf
- Carson, C F et al. “Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties.” Clinical microbiology reviews vol. 19,1 (2006): 50-62.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/
- Satchell, Andrew C et al. “Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo.” Journal of the American Academy of Dermatology vol. 47,6 (2002): 852-5.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12451368/
- Aburjai, Talal, and Feda M. Natsheh. “Plants used in cosmetics.” Phytotherapy Research: An International Journal Devoted to Pharmacological and Toxicological Evaluation of Natural Product Derivatives 17.9 (2003): 987-1000.
www.researchgate.net/publication/9027603_Plants_Used_in_Cosmetics
- Vala, G. S., and P. K. Kapadiya. “Medicinal benefits of coconut oil.” International Journal of Life Sciences Research, ISSN (2014): 2348-3148.
www.researchgate.net/publication/268805677_Medicinal_benefit_of_coconut_oil
- Huang, Tse-Hung et al. “Cosmetic and Therapeutic Applications of Fish Oil’s Fatty Acids on the Skin.” Marine drugs vol. 16,8 256.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30061538/