Obsah:
- Aká je príčina napadnutia vši?
- Prečo by ste mali na ošetrenie vší používať kokosový olej
- Ako používať kokosový olej na vši
- 1. Just Plain Ol 'Coconut Oil
- Ako použiť
- 2. Kokosový olej a jablčný ocot na ošetrenie vší
- 3. Čajovníkový olej a kokosový olej na ošetrenie vší
- Ako použiť
- 4. Kokosový olej a cesnak
- Ako použiť
- 5. Kokosový olej, citrónová šťava a zelený čaj
- Ako použiť
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 17 zdrojov
Vši sú veľmi častým problémom s vlasmi a pri nesprávnom zaobchádzaní sa môžu rýchlo množiť a šíriť. Aj keď je veľmi častá u detí, je častá aj u žien. Vši sa živia krvou a usadzujú sa blízko pokožky hlavy. V tomto článku zvážime vedecké dôkazy o kokosovom oleji používanom na zbavenie sa vši. Začnite posunutím nadol.
Aká je príčina napadnutia vši?
Vši sú parazity, ktoré sa zvyknú usadzovať na hlavách ľudí. Napadnutie voškami je medicínsky známe ako pedikulóza odvodená z vedeckého názvu voš detská, Pediculus humanus capitis.
Bežná mylná predstava je, že vši je možné nakaziť nepriamym kontaktom s niekým, kto má vši. Vši sa dajú nakaziť iba priamym kontaktom, pretože môžu prežiť iba kŕmením krvou (1). Nemôžu prežiť na predmetoch bez krvi. Z bezpečnostných dôvodov sa však odporúča nepoužívať iné šatky, hrebene a iné vlasové doplnky.
Ďalšou mylnou predstavou je, že vši sú rovnaké ako vši. Na rozdiel od vši, ktoré potrebujú na prežitie krv, vši sa do tela dostávajú často odevmi alebo posteľami (2).
- Blízky osobný kontakt s niekým, kto má vši, môže spôsobiť, že sa prenesú z hlavy na vašu, čo môže zahŕňať objatie, sedenie pri nich, spánok vedľa nich atď. idú deti, ktoré sú v tesnej blízkosti, a hrajú sa spolu niekoľko hodín denne (3).
- Zdieľanie oblečenia, ako sú čiapky, šiltovky, šály (v podstate veci, ktoré sa vám dostávajú dosť blízko k hlave) alebo kefy na vlasy s niekým, kto má vši, nepovedie k tomu, že ho získate. Pre istotu sa však vyhnite použitiu.
- Ležanie na posteli, vankúši alebo pohovke, ktoré používal niekto s vši za posledných 24 hodín, môže viesť k napadnutiu vší.
Môže to byť trápne, ak ste dospelý dospelý človek, ktorý je napadnutý vši. A je tiež celkom ľahké nechať sa zarobiť niekým, kto ich má. Mali by ste si však uvedomiť, že vši nie sú prejavom nesprávnej hygieny. Stáva sa to najlepším z nás a je lepšie začať problém riešiť čo najrýchlejšie, namiesto toho, aby ste strácali čas trápnosťou alebo úsudkom. Najjednoduchšie to urobíte pomocou kokosového oleja!
Prečo by ste mali na ošetrenie vší používať kokosový olej
Uskutočnili sa štúdie, ktoré kontrolovali, či je kokosový olej účinný pri zbavovaní sa vší. Jedna štúdia vykonaná v Izraeli zistila, že zmes kokosových, anízových a ylang-ylangových olejov bola vysoko účinná pri liečbe všivých napadnutí a nespôsobovala žiadne vedľajšie účinky (4).
Ďalšia štúdia uskutočnená vo Veľkej Británii dospela k záveru, že sprej na kokosový a anízový olej môže byť oveľa účinnejšou liečbou na vši ako roztok permetrínu (5).
Ďalšia štúdia ukázala, že kokosový olej zmiešaný s pudingovými jablkami odstránil 98% vší (6).
Ako však funguje kokosový olej, aby sa zbavil vší? Existujú tri hlavné dôvody.
Po prvé, jeho hustá konzistencia pomáha dusiť vajíčka a vši a trvale ich zabíjať (7).
Po druhé, pretože kokosový olej je viskózny, zabraňuje všiam v prenose na odevy a nábytok, a tým bráni ich šíreniu k iným ľuďom.
Po tretie, obsahuje mastné kyseliny, ako je kyselina kaprínová, kyselina laurová a kyselina kaprylová, ktoré spôsobujú, že vaše pramene vlasov sú klzké a náročné na ich vši.
Ale asi najdôležitejším dôvodom použitia kokosového oleja na ošetrenie vší je skutočnosť, že sa jedná o prírodný prostriedok, ktorý poskytuje ďalšiu výhodu v podobe úpravy vašich vlasov a ich hladších a celkovo zdravších (8).
Môže tiež preniknúť do vlasového vlasu, zvlhčovať vlasy zvnútra, až do kôry, a obmedzuje fotodámky a stratu bielkovín (9). Chemické ošetrenie vší, ktoré dostanete v drogériách, na druhej strane môže poškodiť vaše vlasy a tiež spôsobiť vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, hnačka a rozmazané videnie po požití.
Existuje kopa spôsobov, ako môžete použiť kokosový olej na zbavenie vší. Pozrime sa na niektoré z nich.
Ako používať kokosový olej na vši
Aj keď samotný kokosový olej skvele funguje pri zbavovaní sa vši, môžete ho zmiešať s niekoľkými ďalšími prísadami, aby ste zvýšili jeho účinnosť a dodali vlasom výživnú dávku.
1. Just Plain Ol 'Coconut Oil
Ako už bolo spomenuté, kokosový olej je účinnou liečbou vší. A jeho použitie je jednoduché.
Ako použiť
- Naneste kokosový olej na celé vlasy a vmasírujte si ich do pokožky hlavy.
- Omotajte si okolo hlavy uterák a nechajte ho hodinu pôsobiť.
- Odstráňte uterák a vši a vajcia vyčesajte nitkovým hrebeňom.
- Umyte si vlasy šampónom a balzamom.
2. Kokosový olej a jablčný ocot na ošetrenie vší
Kokosový olej a jablčný ocot môžu znieť ako zvláštna kombinácia, ale pri odstraňovaní vší spolupracujú dobre. ACV obsahuje kyselinu octovú a antimikrobiálne vlastnosti (10). Tieto vlastnosti môžu pomôcť pri usmrcovaní vši.
Ako použiť
- Zmiešajte rovnaké množstvo kokosového oleja a jablčného octu, aby ste mali dostatok zmesi na aplikáciu na všetky vlasy.
- Zmes si naneste na celé vlasy a vmasírujte do pokožky hlavy.
- Nasaďte si sprchovú čiapku a nechajte ju pôsobiť 15 minút.
- Vši a vajcia rozčesajte nitkovým hrebeňom.
- Šampón a vlasy upravte.
3. Čajovníkový olej a kokosový olej na ošetrenie vší
Olej z čajovníkového oleja je prírodná zložka, ktorá účinkuje ako silný antibakteriálny a insekticíd (11). Štúdia ukázala, že olej z čajovníkového oleja zabil 100% vši behom 30 minút (12). Dokonale sa páruje s kokosovým olejom pri zbavovaní sa vší.
Ako použiť
- Zmiešajte päť kvapiek oleja z čajovníka s dvoma polievkovými lyžicami kokosového oleja.
- Túto olejovú zmes nanášajte na celé vlasy a vmasírujte si ju do pokožky hlavy.
- Nasaďte si sprchovú čiapku a nechajte pôsobiť celú noc.
- Nasledujúce ráno si vlasy vyfénujte cez čiapku sprchy, aby sa vši udusili.
- Odstráňte čiapku zo sprchy a vši a vajcia vyčesajte nitkovým hrebeňom.
- Šampón a vlasy upravte.
4. Kokosový olej a cesnak
Používanie éterických olejov spolu s cesnakom a kokosovým olejom na vši sa môže zdať pre niektorých ľudí príliš páchnuce. Cesnak však funguje ako ohromné antiparazitárne a protiplesňové činidlo, ktoré pomáha zbaviť sa vší, najmä keď je zmiešaný s kokosovým olejom (13). Štúdia vykonaná v Saudskej Arábii ukázala, že cesnaková šťava spôsobila 100% úmrtnosť na vši do 90 minút (14).
Ako použiť
- Jednu lyžicu šťavy z cesnaku zmiešajte s dvoma lyžicami kokosového oleja.
- Túto zmes nanášajte na vlasy a pokožku hlavy.
- Nasaďte si čiapku do sprchy a nechajte ju hodinu pôsobiť.
- Odstráňte čiapku zo sprchy a vši a vajcia vyčesajte nitkovým hrebeňom.
- Umyte si vlasy šampónom a balzamom.
5. Kokosový olej, citrónová šťava a zelený čaj
Zatiaľ čo kokosový olej spôsobuje, že vaše vlasy sú príliš klzké na to, aby sa na nich vši zachytili, kyslosť citrónovej šťavy pre nich robí nehostinné prostredie (15, 16). Zelený čaj pôsobí proti tvrdosti citrónovej šťavy a má vlastnosti proti všiam (17).
Ako použiť
- Zmiešajte každú lyžicu kokosového oleja, citrónovej šťavy a zeleného čaju.
- Túto zmes naneste na vlasy a vmasírujte do pokožky hlavy.
- Nasaďte si čiapku do sprchy a nechajte ju hodinu pôsobiť.
- Pred umytím vlasov vši a vajcia rozčesajte nitkovým hrebeňom.
Vyskúšajte ktorúkoľvek z týchto metód s použitím kokosového oleja, aby ste sa zbavili vši. Ak však vši nezmiznú napriek dôslednému používaniu týchto liekov, poraďte sa s lekárom.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Skákajú vši z človeka na človeka?
Nie, vši nemôžu skákať z človeka na človeka. Rozširujú sa, keď sa osoba so všami dostane do blízkeho kontaktu s inou osobou alebo sa s nimi podelí o hrebeň, oblečenie, čiapku, vankúš atď.
Ako sa vši šíria?
Vši sa šírili, keď infikovaná osoba prichádza do priameho alebo nepriameho kontaktu (prostredníctvom oblečenia, nábytku) s nezamorenými osobami.
Ako zistíte, či máte vši alebo lupiny?
Ak vidíte vajcia bieleho hlienu, ktoré sú prilepené k vlasu, máte vši. Ak pokožka hlavy zbelela alebo zožltla, má šupinatú štruktúru a vždy, keď sa jej dotknete vlasov, padali z nej biele šupinky, máte lupiny.
Môžu vši spôsobiť nepríjemný zápach mojej pokožky hlavy / hlavy?
Nie, vši nemôžu spôsobiť, že by pokožka hlavy / hlava páchla.
17 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Meister, Laura a Falk Ochsendorf. "Voš detská." Deutsches Arzteblatt international 113,45 (2016): 763-772.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5165061/
- Sangaré, Abdoul Karim a kol. „Manažment a liečba ľudských vší.“ BioMed research international 2016 (2016): 8962685.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4978820/
- org. Kolín nad Rýnom, Nemecko: Inštitút pre kvalitu a účinnosť zdravotnej starostlivosti (IQWiG); 2006-. Vši: Prehľad. 2008 5. marca
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279329/
- Mumcuoglu, Kosta Y a kol. "Pedikulicídna účinnosť prírodného lieku in vivo." Časopis Israel Medical Association: IMAJ 4,10 (2002): 790-3.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12389342
- Burgess, IF, Brunton, ER & Burgess, NA Klinická štúdia ukazujúca prevahu postreku kokosom a anízom nad permethrinovým 0,43% krémom na zamorenie voškami, ISRCTN96469780. Eur J Pediatr 169, 55 (2010).
link.springer.com/article/10.1007%2Fs00431-009-0978-0
- Gritsanapan, W., J. Intaranongpai a W. Chavasiri. "Aktívna zložka vší proti hlave z pudingového jablkového semena." Planta Medica 11 (2006): S_006.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-2006-949739
- Heukelbach, Jörg a kol. „Prírodné produkty a ich aplikácia na kontrolu vši: preskúmanie založené na dôkazoch.“ Chemistry of Natural Products: Recent Trends & Developments, 2006: ISBN: 81-308-0140-X .
pdfs.semanticscholar.org/154e/8b202056bcc5098d2fb2ec50ee810fb4e910.pdf
- Zaid, Abdel Naser a kol. „Etnofarmakologický prieskum domácich liekov používaných na ošetrenie vlasov a pokožky hlavy a ich spôsobov prípravy na Západnom brehu Jordánu - Palestína.“ BMC doplnková a alternatívna medicína 17,1 355.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Rele, Aarti S a RB Mohile. „Účinok minerálneho oleja, slnečnicového oleja a kokosového oleja na prevenciu poškodenia vlasov.“ Journal of cosmetics science 54,2 (2003): 175-92.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12715094
- Yagnik, Darshna a kol. „Antimikrobiálna aktivita jablčného octu proti Escherichia coli, Staphylococcus aureus a Candida albicans; znížením expresie cytokínov a mikrobiálnych proteínov. “ Vedecké správy 8,1 1732.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
- Carson, CF a kol. „Olej Melaleuca alternifolia (Tea Tree): prehľad antimikrobiálnych a iných liečivých vlastností.“ Clinical microbiology reviews 19,1 (2006): 50-62.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/
- Di Campli, Emanuela a kol. "Aktivita čajovníkového oleja a nerolidolu samostatne alebo v kombinácii s Pediculus capitis (vši) a jeho vajíčkami." Parazitologický výskum 111,5 (2012): 1985-92.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22847279
- Pai, ST a MW Platt. „Antifungálne účinky extraktu z cesnaku Allium sativum proti druhu Aspergillus podieľajúcemu sa na otomykóze.“ Letters in aplikovaná mikrobiológia 20,1 (1995): 14-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7765862
- Al-Zanbagi, Najia A a Dina F Al-Hashdi. „In Vitro vyšetrovanie Allium sativum ako vši v okolí hlavy v Džidde v Saudskej Arábii.“ Celosvetové časopisy .
www.worldwidejournals.com/international-journal-of-scientific-research-(IJSR)/recent_issues_pdf/2016/May/May_2016_1492767326__207.pdf
- Heukelbach, Jorg & Speare, Rick & Canyon, Deon. (2006). Prírodné produkty a ich použitie na reguláciu vší: Preskúmanie založené na dôkazoch.
www.researchgate.net/publication/235419608_Natural_products_and_their_application_to_the_control_of_head_lice_An_evidence-based_review
- Shrivastava, Vivek, Lipi Purwal a UK Jain. "Pedikulicídna aktivita šťavy Citrus limon in vitro." Int J Pharm Tech Res 3 (2010): 1792-1795.
www.semanticscholar.org/paper/In-vitro-pediculicidal-activity-of-juice-of-Citrus-Shrivastava-Purwal/afbd5d71aadc25b44f4c4814baa052cfa5a84e77
- Sherwani, Sikandar Khan a kol. „Aktivita proti všiam Camellia sinensis (zelený čaj), vodné odvarky, infúzie a surové extrakty podporované mikrovlnami.“ Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry 4 (2013).
www.semanticscholar.org/paper/Anti-head-lice-activity-of-Camellia-sinensis-(Green-Sherwani-Ahmad/7769c4cc3e9161a94e7416c206ee18728b98353c